Skocz do zawartości

CTB 1 , Abell 85, LBN 576 - nowy projekt


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Pokazuję na zachętę dla kolegów- ekspresowców  z kamerami CMOS - może podejmiecie rękawicę?

To co widać to 40x1800sekund bin 1 Ha 7nm. Nie guidowane.

OS Veloce ( f3), ATIK ONE 9M na ASA DDM 60.

Myślę że dojdę do 35 godzin naświetlania Ha. Uzyskanie takiego kontrastu wymagało zastosowania specjalnych metod odszumiania , które omawialiśmy na RODOS.

d82bf9999d11d7bffbb340c6e9aaa9db.16536x1

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, HAMAL napisał:

Pewnie robione z takiego miejsca :P

 107507_usa_texas.jpg

Dla Halpha to już nie ma takiego wielkiego znaczenia. Robiłem testy podobnym sprzętem z Nowego Meksyku i mojego podmiejskiego obserwatorium - różnica była niewielka. Za to w RGB/L... szkoda gadać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Czyli 20h naświetlania f3 wychodzi gorzej, niż 12h F4? Może gość z CN miał szerszy filtr Ha? Ogólnie wydaje się to dziwne.

CMOS szybciej uzyskuje dobry SNR przez bardzo niski szum odczytu - CCDkiem musisz palić dużo dłużej by SNR się zwiększył.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

HAMAL, z chęcią posłuchałbym coś więcej na ten temat!

Co nie zmienia faktu - różnica w obu zdjęciach jest zauważalna gołym okiem i z chęcią dowiedziałbym się, skąd wynika.

Pasmo Ha samo w sobie jest wąskie, cała reszta pasma filtra to widmowe otoczenie Ha przed i za paskudzące nam zdjęcie. Ha35nm oznacza, że oprócz Ha mamy wieeelki zakres widma łapiący się na zdjęciu, 7nm oznacza, że mamy dużo mniejszy pozostały zakres widma zalewający nam czyste Ha, analogicznie mając pasmo 3,5 nm mamy dużo mniej niechcianego  zakresu pasma pchającego nam się na zdjęcie razem z czystym Ha :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z Adamem, że  niebo nie ma znaczenia. Podam przykład:

- z Warszawy robiłem Simeis 147 - miałem identyczne kłopoty jak z Abellem - długie ekspozycje bez szans na odejście od szumu.

- z Broku wystarczyły ekspozycje 1800 sekund i Simeis wyszedł pięknie. Filtr Ha 7 nm.

Gdybym mógł  tyle czasu ( 20 godzin w nocy) spędzić w Broku to pewnie miałbym już i Ha i OIII.

Tak że sorry Adam....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marek_N napisał:

12h (72 x 600s) na ASI1600MM-C w H-alfa przy f/4 wygląda tak:

Q8evTKv.jpg.6668c6bd802c5ee29e6b1650bf44cce5.jpg

Całość wątku tutaj:

https://www.cloudynights.com/topic/552871-ctb-1-abel-85-faint-snr-in-cass-short-integration-asi1600-cc/

W internecie to ja już widziałem wiele. Czekam na poważne zdjęcia Z POLSKI.  Rista mieszka na skraju Denver, więc nieba raczej za dobrego nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdziliście czym fotografował Rista? To jest F4 BEZ obstrukcji, efektywna apertura wyjdzie niewiele mniejsza (dokładnie 80%) niż u wessela. Zresztą to co tu piszecie kłóci się z opinią Bogdana:

W dniu 3.10.2017 o 08:36, Jarzyna B. napisał:

Najlepiej Panowie zaopatrzyć się w dwie kamery i po krzyku,  ja tak zrobiłem :lol:

Jeśli chodzi o rozdzielczość, ciasne gwiazdy i chłodzenie to zdecydowanie ASI ale zasięg słabych mgławic moim zdaniem przy odpowiedniej obróbce wypada na korzyść ATIKA.

Chłodzenie ASI w porównaniu z ATIKIem to totalna rewelacja! Może nie ma takiej potrzeby aby chłodzić mocno te kamery ale aby uzyskać -20 z ATIKa przy zewnętrznej temperaturze ok 6-8 stopni cooler pracuje na 80-90% w ASI osiąga  -25 przy obciążeniu 20%!!! i prawie w ogóle tej kamery nie słychać.

p.s  Grzędziel, kawał dobrej roboty z tym Pacmanem, 33 x 600 to pojechałeś :D !!!

 

Nie mamy w Polsce dostępu do pustynnych miejsc z zerową wilgotnością, u nas poprzeczka leży wielokrotnie wyżej.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel, był na niebie Księżyc (w jakiejkolwiek fazie), jak to fotografowałeś? Kiedy to było?

Swoją drogą - jakby ktoś z zewnątrz poczytał nasze dyskusje, to musiałby dojść do wniosku, że ktoś tu jest kłamcą. Stek autorytatywnych wypowiedzi - jeden jedno, drugi drugie (przeczące sobie), generalizowanie, nie pozostawianie miejsca na dyskusję. Tak jakby kurde astrofotografia była prostym, jednowymiarowym zagadnieniem - w rzeczywistości zmiennych są tysiące. Branie jakiegoś zdjęcia z internetu i wyciąganie z niego fundamentalnych wniosków to po prostu dramat. Szkoda na to prądu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

I raczej kłamcą nie jestem, bo opisywałem to już tutaj.

Dokładnie o tym piszę. Nikt z nas nim nie jest i każdy ma rację. Dlaczego? Zmienne.

Akurat odwoływałem się bardziej do postu Krzycha, którego wydźwięk jest zawsze conajmniej 2-wymiarowy. "Zresztą to co tu piszecie kłóci się z opinią Bogdana". Jak coś się kłóci, to albo jest kłamstwem, albo ignorancją. Nie ma trzeciego wariantu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

HAMAL, z chęcią posłuchałbym coś więcej na ten temat!

Co nie zmienia faktu - różnica w obu zdjęciach jest zauważalna gołym okiem i z chęcią dowiedziałbym się, skąd wynika.

To dość proste - porównaj szum tła na mojej fotce i na fotce Risty. Gdybym swoją wyciągnął do takiego poziomu szumów jak On ma to pewnie byłaby bardzo podobna. Ale ja nie lubię szumu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, dziki napisał:

Z ciekawości, czemu nie? Gość jest takim samym człowiekiem jak my, tylko na innym forum i w innym kraju. Co jest nie tak z tym zdjęciem?

Nie ze zdjęciem. Z autorem-brak-  nie on mi o tym zdjęciu opowiada. Łukasz, chodzi mi o to że podpieranie się w dyskusji zdjęciem z netu mnie nie przekonuje, nic nie mam do samego zdjęcia.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.