Skocz do zawartości

StarsPi + kamerka Raspberry pi - ultramobilny guider DIY


calla

Rekomendowane odpowiedzi

Pokusiłem się ostatnio o dorobienie ultramoblinego guidingu do SW Star Adventurer.:

Kamera - raspberry pi camere v1.3

Guider - obiektyw fujinon 55mm 1.8

montaż - SW Star Adventurer o okropnym PE rzędu 40''

obiektyw główny - testowałem fujinon 200mm

oprogramowanie - StarsPi

komputer guidera - Raspberry Pi model 3 z przejsciówką GPIO-ST4

Do kontroli pracy guidera korzystamy z aplikacji StarsPi na Android, zainstalowanej na tablecie lub telefonie łączącym się z Raspberry przez sieć wifi. Wewnętrzenie korzysta z oprogramowania

Lin-Guider

Jak wrażenia?

1. Kamera i guider - z fabrycznej kamery usuwamy obiektyw, pozostaje matryca z filtem UV/IR. ze względu na piksel ok 1,4um skala obrazu jest prawia taka sama jak w DSLR z obiektywem 200mm. Udało mi się zmusić ją do współpracy ze sterownikiem v4l2 i uzyskania w miarę długich ekspozycji. Ale dalej potrzebujemy gwiazdy ok 3mag do guidowania. Nie zawsze będzie taka zaraz w naszym polu widzenia, więc czasem trzeba będzie przestawić guider w inne miejsce narażając się na spadek dokładnosci prowadzenia. Ale przy ogniskowych do 300 mm i czasach do 3 min mysle że będzie ok.

Mocowanie do kamery wykonałem samodzielnie, przykręca sie do głowicy kulowej foto, więc można kierowac guider wygodnie mniej więcej tam gdzie patrzy aparat

2. Zużycie prądu. Raspberry Pi nie powinno ciągnąć więcej niz 1-2 W, więc może pracować na zasilaniu z power bank przez całą noc, choć nie próbowałem

3. Stabilność. Nie zawiesiło się przez 2h. Łatwo gubi gwiazdkę do guidingu,  nie ogarniałem jeszcze ustawień Lin-Guidera poza tymi koniecznymi., może idzie jakoś temu zaradzić.

Całośc ze statywem i aparatem waży mniej niż 10 kg.

Jedna rzecz którą chciałbym poprawić - obsługa kamery raspberry.  Ja mogę jedynie próbowac zmusić jakoś sterownik v4l2 do współpracy, ale jakby ktoś dobrze ogarniał C++ to mógłby się pokusić pewnie o dodanie natywnej obłsugi kamery raspberry przez lin-guider (bo jest on oczywiscie open source). API do kamery raspberry istnieje, i z tego co wiadomo pozwala na rozsądne ekspozycje rzędu kilku sekund. Całe oprogramowanie może też korzystac z kamery typu ASI120, tylko chyba lepiej model z USB 3.0, model z 2.0 gubił klatki, choć temu też chyba możnaby zaradzić sciagając nowszą bibliotekę dla lin-guidera

Foto sprzętu i efekt (M42 29x120s w warunkch paskudnego zaświetlenia) dodam wieczorem.

 

 

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

calla napisz coś więcej o StarsPi, bo ja mam RPi 2 na nim LinGuidera, na Komórce lub Laptopie mam VNC Viewer i steramuje to co powinno być na hdmi z RPi ale odświerzanie jest strasznie wolne. Nie wiem czy to wina RPi 2, czy może użycie StarsPi poprawi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pics or it didn't happen :)

 

Szczerze jestem pod wrażeniem, możesz jeszcze powiedzieć, z czego wynika ograniczenie do gwiazd 3mag? W tym obiektywie powinno spokojnie przecież widać dużo ciemniejsze gwiazdy, a jakie dajesz czasy naświetlania / przysłony? Czy ta kamerka po prostu jest taka słaba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka może do 6 s, ale za Chiny ludowe nie mogę jej sterownika ustawić żeby kontrolować czas naswietlania. Sterownik v4l2 powoduje że widać ją jako device video0 i wykryć jako Webcam w lin- guiderze. Jakbyś miał pomyśl jak to zrobić z jej natywnym sterowaniem z linii komend jakiś streaming pojedynczych klatek w formie video żeby to się rozumiało to byłoby mega. Bo tak na moje oko to ona jakieś 0,2 s naswietla

Edytowane przez calla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, calla napisał:

Udało mi się zmusić ją do współpracy ze sterownikiem v4l2 i uzyskania w miarę długich ekspozycji.

Dziękuję za podjęcie tego tematu - zbieram wszelkie informacje na ten temat, bo też o czymś takim myślę - tyle, że dałem sobie spokój z SA ;)
Powiedz proszę jak konkretnie udało Ci się zmusić tę kamerkę do pracy pod v4l2?

Z tego co czytałem, kamerka do maliny raczej słabo się sprawdza do guidingu - a może to faktycznie kwestia czasów ekspozycji?
Jeśli potrzebujesz gwiazdy 3m to trochę słabo to widzę.

Ja myślałem m.in. o zastosowaniu starej przerobionej SPC900 - StarsPi wspiera webcamy na USB (podobno) ale nigdzie nie znalazłem nic na temat jak ugryźć kwestię długich czasów...

Coś - ktoś ? ;)

Jaka inna tania kamerka (powiedzmy do 200 zeta) wchodziłaby ewentualnie w grę?

Dzięki

N.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o strasznie dawne sprawy ale masz rację, że troszkę można poeksperymentować.

Jako nowsze niż SPC rozwiązanie możecie się pobawić kamerą PS3Eye. To kamera na USB do PlayStation. Jej zaletą jest tryb RAW i cena (kiedyś) ok. 50 zł :) Robiłem na tym stanowiska na systemie MS do cyfrowego przetwarzania obrazu. Jeśli dobrze kojarzę linuksopodobne systemy też ją obsługiwały.

http://blog.10100111001.com/2009/02/playstation-3-eye-web-cam-working-on.html

Coś z astro się zaplątało ... https://stargazerslounge.com/topic/242764-m57-with-a-ps3-eye-webcam/

Z bardzo tanich i klasycznie znanych masz opcję linii Toucam/SPC  - specjalnie dla Ciebie ;) odgrzebałem stare łącze http://members.chello.at/lateralus/usb_only_sc1/ 

W szczegółach Was nie wesprę z braku czasu ale życzę miłej lektury.

Edytowane przez RMK
Dodałem łącza
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, RMK napisał:

Jako nowsze niż SPC rozwiązanie możecie się pobawić kamerą PS3Eye. To kamera na USB do PlayStation. Jej zaletą jest tryb RAW i cena (kiedyś) ok. 50 zł :) Robiłem na tym stanowiska na systemie MS do cyfrowego przetwarzania obrazu. Jeśli dobrze kojarzę linuksopodobne systemy też ją obsługiwały.

Joj, teraz na aledrogo można je kupić po 10 zł... chyba zaryzykuję! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nam wątek nie uciekł pozwolę sobie zapodać wyniki moich internetowych wędrówek w temacie PS3Eye. Mam nadzieję, że OP wybaczy mi - nie chcę zakładać nowych wątków.
Temat wydaje się być rozwojowy. Kamerki te można kupić za absolutne grosze.

Link wstępny:
https://astrobeano.blogspot.com/2013/03/ps3-eye-camera-for-astrophotography.html


1. Kamera ma sensor Omnivision OV7725 60fps 6um pixel VGA .
https://image-sensors-world.blogspot.co.uk/2010/10/omnivision-vga-sensor-inside-sony-eye.html
2. Jest driver do Windozy pozwalający na 10s ekspozycje (!). Aktualnie jest on płatny, ale są w sieci jego starsze, jeszcze bezpłatne wersje.
http://nuigroup.com/forums/viewthread/2921/
3. Kamera jest widziana od pierwszego strzału przez RPi (!) jako USB webcam. Jak z długimi czasami - nie wiem. Powinna więc (przynajmniej teoretycznie) wspólpracować ze StarsPi etc.

Clipboard01.thumb.jpg.58565ba493c8635c0c9869d0e0a71fd4.jpg

https://elinux.org/RPi_USB_Webcams

4. Istnieją 2 typy tej kamerki - jedna ma pierwszą soczewkę wypukłą (to ta lepsza) druga ma płaską (to ta gorsza)
http://nuigroup.com/forums/viewthread/5189/P0/
Różnica polega na tym, że w tej lepszej obiektyw można łatwo wykręcić (standardowy nosek M12) a filtr IR łatwo zdjąć.
W tej drugiej wszystko jest zaklejone na beton i w większości wypadków kończy się to uszkodzeniem obiektywu i wymianą noska (parę groszy na ebajce - potrzebny model o rozstawie śrubek 18mm) http://astropetros.eu/wp/?p=206
Problem w tym, że sprzedawcy rzadko dają real fotki, więc trudno z góry coś powiedzieć.

Zamówiłem parę takich kamerek - c.d.n. :)

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2017 o 14:35, calla napisał:

jakby ktoś dobrze ogarniał C++ to mógłby się pokusić pewnie o dodanie natywnej obłsugi kamery raspberry przez lin-guider (bo jest on oczywiscie open source)

To nie C++, tylko nisko poziomowy C opakowany w klasy ;)) Przynajmniej część odpowiedzialna  za sterowniki (no, w sumie sterowniki chyba najłatwiej tak pisać...) Ale ogarnianie C/C++ to jedno, do tego trzeba mieć jeszcze dużo czasu, dobrą dokumentację zarówno kamerki RPi jaki i linguidera, no i najlepiej  Raspberry Pi z kamerką bo na sucho to bym się bał driver pisać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.