Skocz do zawartości

IC 59, IC 63


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo fajna skala i ciekawy obiekt, choć można odnieść wrażenie, że szczegóły mgławic są delikatnie nieostre. Jedno, co mnie zastanawia, to mam takie odczucie, że z prawej strony zdjęcia jest znacznie więcej gwiazd, niż z lewej, jakby pole gwiazdowe było gęstsze z tej strony. Czy to kwestia obróbki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej skali pewnie czasami nie ma warunków na małe gwiazdki. Co do ilości gwiadek lewa vs prawa to tak tam jest. Zobacz czy przypadkiem nie za mocno wyciąłeś tło i postawiłeś na  skontrastowane  mgławice. Na samo uwypuklenie mgławic nie jest to złe podejście ale tło nie jest aż takie ciemne w tamtym rejonie i nawet Ha to pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie. Tak przy okazji doszedłem do wniosku, że my tutaj na południu (nie na południowym-wschodzie ;) )  jesteśmy prawdopodobnie największymi twardzielami astronomii.

Goście walą foty non stop, tymczasem u nas kolejny 4 miesiąc  niepogody nie daje nam szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Bardzo fajna skala i ciekawy obiekt, choć można odnieść wrażenie, że szczegóły mgławic są delikatnie nieostre. Jedno, co mnie zastanawia, to mam takie odczucie, że z prawej strony zdjęcia jest znacznie więcej gwiazd, niż z lewej, jakby pole gwiazdowe było gęstsze z tej strony. Czy to kwestia obróbki? 

Po lewej ciągnie się dalej jedna z tych mgławic,  nie widzisz tego na zdjęciu Antoniego ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaPa napisał:

Przy tej skali pewnie czasami nie ma warunków na małe gwiazdki. Co do ilości gwiadek lewa vs prawa to tak tam jest. Zobacz czy przypadkiem nie za mocno wyciąłeś tło i postawiłeś na  skontrastowane  mgławice. Na samo uwypuklenie mgławic nie jest to złe podejście ale tło nie jest aż takie ciemne w tamtym rejonie i nawet Ha to pokazuje.

Podmieniłem zdjęcie trochę poprawiając a mianowicie zmniejszyłem gwiazdy i podniosłem całość w cieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie halo z tymi mgławicami, jakoś tak inaczej je widzę. No ale to moźe takie podejście Antoniego. Gwiazdki baaaardzo mi się podobają! Pięknie obrobiona gamma Cas.

EDIT: były w pierwszej wersji. Teraz już takie ładne nie są :(

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Coś jest nie halo z tymi mgławicami, jakoś tak inaczej je widzę. No ale to moźe takie podejście Antoniego. Gwiazdki baaaardzo mi się podobają! Pięknie obrobiona gamma Cas.

Antoni pokombinował za bardzo i  zdjęcie które podmienił straciło przejścia tonalne, pojawiły się też obwódki wokoło gwiazdek. Możliwe, że ma kiepski monitor i tego nie widzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Antoni napisał:

A możesz mi powiedzieć np. co jest nie tak z tymi mgławicami?

Tak, oczywiście.Te mgławice nie są wyodrębnionymi obiektami, tylko pływają na morzu wodoru zjonizowanego. Przez to ich obrazek jest z reguły bardziej plastyczny, z głębią. Ta mgławica pod IC 59/63 jest skatalogowana jako Sharpless 185. Twoja fotka gdzieś zgubiła te różnice tonalne. Pomijam kwestię kolorystyki bo to kwestia gustu.

Poniżej moje zdjęcie z 2013 roku. Lepsze? Gorsze? Zostawiam tą ocenę innym, ale przedstawia moją wizję tych okolic i chyba wyjaśnia Ci nieco mój punkt widzenia.

httwnFRuPhYa_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Antoni napisał:

Podmieniłem zdjęcie trochę poprawiając a mianowicie zmniejszyłem gwiazdy i podniosłem całość w cieniach.

Właśnie zobacz czy przypadkiem nie wyciąłeś za bardzo mgławicy "pomiędzy". Tutaj zobaczysz to o czym pisze:

Zdjęcie: http://www.astromarcin.pl/images/nebulas/IC63/ic59_2014_2200.jpg

Temat: https://astropolis.pl/topic/47493-ic59-i-ic63-welonik-gammy-cas-ii/

ic59_2014_800.jpg

 

Może być tak że masz słabszy materiał i te partie są trudniejsze do wyciągnięcia, wtedy wiadomo albo więcej materiału ale sesja która pozwoli na więcej.

Może też CMOS i f7 to za mała "moc".

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem swoją ostateczną wersję nic więcej z tego materiału nie wycisnę, nadmieniam, że zdjęcie robione jest w warunkach podmiejskich przy dość dużym zaświetleniu.To na pewno nie warunki takie jak w Broku czy gdzieś indziej z dala od świateł. Co do zdjęć zamieszczonych do porównania to powiem szczerze, że Maćka w ogóle nie powala z nóg mimo jasnego sprzętu i lepszej kamery obróbka jest według mnie marna, a w przypadku Marcina zdjęcie jest dość dobre ale to jeszcze nie to. To wszystko co mogę na ten temat powiedzieć.

Edytowane przez Antoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Antoni napisał:

Wstawiłem swoją ostateczną wersję nic więcej z tego materiału nie wycisnę, nadmieniam, że zdjęcie robione jest w warunkach podmiejskich przy dość dużym zaświetleniu.To na pewno nie warunki takie jak w Broku czy gdzieś indziej z dala od świateł. Co do zdjęć zamieszczonych do porównania to powiem szczerze, że Maćka w ogóle nie powala z nóg mimo jasnego sprzętu i lepszej kamery obróbka jest według mnie marna, a w przypadku Marcina zdjęcie jest dość dobre ale to jeszcze nie to. To wszystko co mogę na ten temat powiedzieć.

Super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.