Skocz do zawartości

Kilka DS-ów w cztreogodzinnym oknie pogodowym


Zybert

Rekomendowane odpowiedzi

Tomku właśnie sobie to kalkulowałem, ale ja z takim sensorem na przykład z TS-em 65q będę miał marną skalę. Musiałbym kupić jakiś refraktor o podobnej ogniskowej do mojego newtona. No i światłosiła w refraktorach jest mniejsza. ;)

Edytowane przez Zybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Piotrze powiem Ci, że ten sensor ma bardzo niskie szumy, dlatego nie wahałem się podnieść ISO ponad "normę". Następnym razem wypalę na pewno dłuższe klatki, bo tym razem miałem problem z wężykiem spustowym (plan był palenia klatek po 120-180s). Wydaje mi się, że różnica między 70 klatkami a 100 czy 150 nie ma już aż takiego wpływu. Zwłaszcza przy tak krótkich czasach... Odnosnie guidingu to temat otwarty, na pewno zrealizuję, ale najpierw muszę kupić korektor.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem skrypt w Excelu  i zadałem parametry jak dla mojego Canona 350D tza 10bit przetwornik i losowy szum taki jak odczytany z 30sek darków. Okazuje się, że stddev dla 3,10, 20 klatek spada szybko, ale potem to już bardzo słabo, wiec samemu trzeba sobie określić jak dużo klatek palić w zależności od czasu ekspozycji. Jak chcecie to wrzucę wyniki działania skryptu, bo fajnie z szumu pojawia się obiekt po zestakowaniu kilkudziesięciu klatek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko NIE przycinaj histo od lewej, aby pozbyc sie gradentu tla.

alternatywa do Ps jest na Fitswork https://www.fitswork.de/software/softw_en.php

 

jakies notatki ode mnie z pliku...

V1.
Fitswork

dajesz PPM na tło - Area 15x15 as black level

processing > background flatten > flatten automatic for nebulas

jak jest jeszcze słabo to CTR+H

i wedle życzenia - trzeba poeksperymentować, gorny suwak na max, dolnym suwakiem lub w kolko myszka na zolto bylo to co NIE chcesz aby wyrownal

=======================================

 


v2.

Ja bym jeszcze wyrównał tło - bardzo prosto w Fitsworku:


1) Processing -> Background -> automatic

2) Processing -> Background -> variable (radious na 20, mask na 0), zaznaczając obrys M31.

 oraz:

3) Prawy przycisk myszy i "area (15x15) as blacklavel"

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dodaję screena po wykonaniu skryptu

image.png.0b79346760a3504b978c4010aefcddaf.png

Widać na nim po lewej stronie dwie z 70 wygenerowanych klatek z stdev 20.83 i 23.83. Pixele w klatkach są generowane 150+rand(70) oraz 170+rand(70) dla wzoru (U). Jak widać stack 70  klatek obniża stddev do 8.6 i widać już U. Prawda jest taka, że bardzo podobny wynik uzyskujemy już przy staku 40 klatek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paląc większą ilość klatek pozbywamy się głównie szumu. Ja w tym przypadku nie musiałem się go obawiać przy sub po 30 sekund, ale jakbym palił już po kilka minut to chyba będzie spora różnica i dojdzie może szum termiczny. Robiłeś symulacje przy dłuższych czasach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Zybert napisał:

Paląc większą ilość klatek pozbywamy się głównie szumu. Ja w tym przypadku nie musiałem się go obawiać przy sub po 30 sekund, ale jakbym palił już po kilka minut to chyba będzie spora różnica i dojdzie może szum termiczny. Robiłeś symulacje przy dłuższych czasach?

Tu masz 9 klatek po 600 sek. z Canona -gromada galaktyk Abell 2151 (crop). Jak widzisz z 10-cio minutowych klatek (ISO 1600) szum wcale nie jest większy.

5a7effcc1c3a0_Abell21519x600CanonISO1600Stnicaw4.thumb.jpg.957ca209cd481ac202d2516e4a7e5d56.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świtena fota, coś takiego mnie najbardziej kręci, czyli łapanie odległych gromad galaktyk... Przy jakiej ogniskowej i pikselu taką fotkę zrobiłeś? 

Rozumiem, że nawet przy niewielkiej różnicy szumu przy ISO między 1600 a 6400 lepiej zejść z czułością a wydłużyć czas? Obecnie jak nie mam guidingu wolę palić krótsze klatki ale na wyższym ISO i w większej ilości. Chyba nic nie tracę. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem Newtonem 200/1000 a pixel w Canonie 750 to coś około 3,7um. Oczywiście to jest lekki resize. Pamiętam, że był wtedy straszny wiatr (zeszłoroczny zlot w Stężnicy) i po 9.ciu klatkach zrezygnowałem z Newtona i założyłem mniejszy refraktor. Potem żałowałem bo mimo wiatru fajnie wyszło, szkoda, że nie wypaliłem jak planowałem 25 klatek. Co do czasów naświetlania to ja lubię dłuższe (zaznaczam Ja), inni mogą mieć inne zdanie, dlatego radzę Ci, zainwestuj w guiding.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co obliczyłem Twój stetup na dwa razy większą skalę niż mój, czyli o takich galaktykach na razie mogę zapomnieć ;)

Guiding będzie za jakiś czas, tak jak już pisałem, a do tego czasu muszę ogarnąć wady optyczne zestawu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.