Skocz do zawartości

automatyczna kontrola ostrości podczas sesji


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

 

dojrzałem do pełnej automatyki kontroli ostrości w czasie sesji. Najlepiej gdyby można było zaplanować automatyczne refocusowanie np. co pół godziny.

 

Możecie podpowiedzieć który soft to wykonuje i jaki jest rekomendowany hardware do standardowego wyciągu FSQ 106 i Starlight Instruments ?

 

dzięki

 

piotrem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w SGP autofocus jest realizowany automatycznie, możesz focusować co ileś klatek, co jakiś czas i co różnicę temperaturową. Do tego autofocus masz przy zmianie filtra, starcie sekwencji naświetlania. Wymaga to tylko ogarnięcia Sequence Generator Pro i zapomnienie o Maximie :-) Mi się udało bardzo szybko :-)

http://mainsequencesoftware.com/Products/SGPro

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

w SGP autofocus jest realizowany automatycznie, możesz focusować co ileś klatek, co jakiś czas i co różnicę temperaturową. Do tego autofocus masz przy zmianie filtra, starcie sekwencji naświetlania. Wymaga to tylko ogarnięcia Sequence Generator Pro i zapomnienie o Maximie :-) Mi się udało bardzo szybko :-)

http://mainsequencesoftware.com/Products/SGPro

Sam korzystam z SGP i faktycznie jest pełno informacje co i jak skonfigurować. Cenowo również dobrze wypada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Iluvatar napisał:

Paweł, za ten soft płaci się subskrypcję raz na rok, czy kupujesz raz?

Kupujesz raz i masz licencję na 3 komputery - rejestracja jednorazowa przez net (przy zmianie kompa nie ma problemu bo logujesz się na swoje konto i usuwasz dany komputer). Potem net nie jest potrzebny - jedynie do ściągnięcia zdjęć referencyjnych (kadrowanie i tworzenie mozaiek) potrzebny jest net.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Pav1007 napisał:

Kupujesz raz i masz licencję na 3 komputery - rejestracja jednorazowa przez net (przy zmianie kompa nie ma problemu bo logujesz się na swoje konto i usuwasz dany komputer). Potem net nie jest potrzebny - jedynie do ściągnięcia zdjęć referencyjnych (kadrowanie i tworzenie mozaiek) potrzebny jest net.

Czyli jest szansa żeby koszt podzielić na trzech :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Auto Focus

Stay in focus even when the temperature doesn't want you to! Our powerful focus metrics will be able to determine proper focus for almost any deep space target. No need to slew off target to find suitable focus stars! Simply start your sequence in good focus and auto focus will take care of the rest!

 

Flexible Focusing Patterns

Use our flexible rules engine to define a wide variety of focusing patterns. These patterns can be used as part of the "in-sequence" auto focus routine (i.e. when temperature drops by 1 degree) or as a means to pause your sequence to force manual focus (via a focusing mask or other routine). Define patterns using time, frame intervals, temperature or filter changes.

 

kurczę, to jest właśnie dokładnie to, czego szukam ! :Boink:

 

a Maxim tego nie potrafi ? każda zmiana działającej konfiguracji wywołuje u mnie wysypkę...podobno lepsze jest wrogiem dobrego :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pav1007 napisał:

Kupujesz raz i masz licencję na 3 komputery - rejestracja jednorazowa przez net (przy zmianie kompa nie ma problemu bo logujesz się na swoje konto i usuwasz dany komputer). Potem net nie jest potrzebny - jedynie do ściągnięcia zdjęć referencyjnych (kadrowanie i tworzenie mozaiek) potrzebny jest net.

 

kupione, zainstalowane, czekam na pogodną noc :emotion-5:

 

dzięki Wessel i Paweł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, piotrem napisał:

kurczę, to jest właśnie dokładnie to, czego szukam

Toż to mówiłem :-)

Nie wiem jak focusuje sam maxim - podobno kiepsko, ale ja nigdy nie używałem wewnętrznego modułu do ostrości. Używałem FocusMaxa a on jest uzależniony od dobrej gwiazdy.

SGP mierzy gwiazdy w całym kadrze i określa poziom ostrości. Kadr pomiaru można zawęzić gdy występuje spora koma lub po prostu chce się skrócić czas analizy zdjęcia. Do tego ma moduł "focus point" - można wskazać mu miejsce na niebie gdzie będzie ustawiał ostrość (np gdy robimy pole galaktyk gdzie ich centra są mylone z gwiazdami) - jak robiłem Abell'a 1656 to nie miałem takiego efektu - perfekcyjnie wybierał gwiazdy.

 

Warto tylko ustawić jedeną z opcji autofocusa, bo jak zaznaczy się np po 10 klatkach, przy spadku temp o 2 stopnie i co 30min to może zrobić 3 iteracje ustawiania autofocusa pod rząd - a to strata czasu. Ja u siebie mam ustawioną jedną opcję (przy zmianie temp o 2 stopnie) - obserwowałem ostrość i dopiero powyżej 2* widzę spadek ostrości. 

 

Jakbyś chciał się o coś zapytać to mój telefon chyba znasz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

Toż to mówiłem :-)

Nie wiem jak focusuje sam maxim - podobno kiepsko, ale ja nigdy nie używałem wewnętrznego modułu do ostrości. Używałem FocusMaxa a on jest uzależniony od dobrej gwiazdy.

SGP mierzy gwiazdy w całym kadrze i określa poziom ostrości. Kadr pomiaru można zawęzić gdy występuje spora koma lub po prostu chce się skrócić czas analizy zdjęcia. Do tego ma moduł "focus point" - można wskazać mu miejsce na niebie gdzie będzie ustawiał ostrość (np gdy robimy pole galaktyk gdzie ich centra są mylone z gwiazdami) - jak robiłem Abell'a 1656 to nie miałem takiego efektu - perfekcyjnie wybierał gwiazdy.

 

Warto tylko ustawić jedeną z opcji autofocusa, bo jak zaznaczy się np po 10 klatkach, przy spadku temp o 2 stopnie i co 30min to może zrobić 3 iteracje ustawiania autofocusa pod rząd - a to strata czasu. Ja u siebie mam ustawioną jedną opcję (przy zmianie temp o 2 stopnie) - obserwowałem ostrość i dopiero powyżej 2* widzę spadek ostrości. 

 

Jakbyś chciał się o coś zapytać to mój telefon chyba znasz :-)

Może jakiś mały tutorial - gdybys oczywiście miał czas :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JaLe napisał:

Może jakiś mały tutorial - gdybys oczywiście miał czas

Pisać nie będę, bo napisane już jest (http://mainsequencesoftware.com/content/Sequence Generator Pro.pdf) - kwestia tłumaczenia, ale pewnie coś nagram - w formie jakiegoś videotutorialu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Pav1007 napisał:

Pisać nie będę, bo napisane już jest (http://mainsequencesoftware.com/content/Sequence Generator Pro.pdf) - kwestia tłumaczenia, ale pewnie coś nagram - w formie jakiegoś videotutorialu :-)

Forma przekazu jest drugorzędna, ważne żeby było.  Napisałem ten post i dalej te 209 stron w pdf'ie się wczytuje  :emotion-5: o i jeszcze go sobie skorygowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, mam pewien problem z ostrzeniem, a mianowicie z offsetem filtrów. W SGP podaje się docelowe wartości kroków silnika focusera, co jest genialne w swojej prostocie bo załatwia 2 rzeczy: wstępne ustawienie ostrości i offsety filtrów. Tylko że maksymalna wartość jaka program przyjmuje to chyba 10000. Co mam począć gdy mój focuser ostrzy w okolicach 215000? :)

Do twórców programu jeszcze nie pisałem, może ktoś już z tym walczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Tylko że maksymalna wartość jaka program przyjmuje to chyba 10000. Co mam począć gdy mój focuser ostrzy w okolicach 215000? :)

W 3.0.1 max to 100k ale z tego co czytałem to pozostaje czekać na najnowszy release.

http://forum.mainsequencesoftware.com/t/filter-setup-focus-pt-limit/7408/2

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pav1007 napisał:

Proponuję zapoznać się z instrukcją bo ustawianie ostrości wymaga niezłego poracowania żeby działało poprawnie.

 

RTFM ? oczywiście !

soft już mam, teraz czas na hardware, odkurzyłem Robofocus kupiony z teleskopem parę lat temu i zaczynam zabawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.