Skocz do zawartości

star adventurer - prowadzenie


intruz

Rekomendowane odpowiedzi

czesc

chciałbym prosić o pomoc  przy rozkminieniu problemu prowadzenia głowicy star adventurer

kilka ostatnich sesji zakończonych pojechanymi zdjęciami przy ogniskowych 200mm (2-3 min), a nawet szkła 70mm przy 3 minutach skłoniło mnie do rozkręcenia głowicy, pousuwania luzów, ustawienia zębatek w jednej płaszczyźnie), smarowania itd,

na próby po liftingu podpiąłem canona z szkłem 200mm, i na drugi gwint L-adaptera lunetkę 50/162 typu do guidingu ze starą kamerą star shoot autoguider oriona wygrzebaną w szufladzie:)

odpaliłem phd2

wydaje się po zdjęciach problem dalej jest, co któreś zdjęcie 2, 3 minutowe jest dalej ujechane, narazie trzyma mi 100sek  w miare ok przy 200mm

wiem że głowica jest do szerokich pól ale 200mm jeszcze powinna uciągnąć

proszę o looknięcie na log z guidingu , może ktoś mi doradzi co jest jeszcze nie tak, phd nie używałem 6 lat może tu coś spaprałem, 

końcówka loga jest w interakcji z chmurami które nie dawały kontynuować testów:)

log phd.jpg

ustawienia phd2.jpg

PHD2_GuideLog_2018-05-20_204627.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno masz z krótki czas naświetlania, 500ms to ciągła pogoń za seeingiem która będzie tylko szarpała montażem. Wydłuż klatki do 3 sekund, wykres na pewno będzie przyjemniejszy i guider nie będzie dostawał takiej ilości fałszywych pików do korygowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawienie na polarną jest , kalibracja czyli pion osi godzina 0-godzina 6 jest wg taysona też mam od początku ustawiony, poziomuje żółtą libelką fabryczną która jest na klinie, ale sprawdzałem też poziomicą i jest ok, środek krzyża polarnej nie rotuje przy pełnym obrocie,

statyw też się nie telepie bo od heq5 z przejściem na gruby gwint foto 3/8

 

spróbuje ustawić 2 lub 3 sekundy expozycję guidera i jeszcze raz go odpalę jak sie pogodowo zrobi,

 

kilka miesięcy sie z tym juz morduje i mi sie pomysły kończą, mam nadzieje ze po wykresie prowadzenia ktoś coś wymyśli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio robiłem sesję moim SWA ze szkłem 200mm i przy czasach 2min wyszedł dziwny efekt pojechanych gwiazd : Co 3 zdjęcia następowała zmiana kierunku "poruszenia" gwiazd o ok 90st. W okresie ok co 6-8 min zdjęcia były poruszone w jedną lub drugą stronę . Gdyby zrobić wykres tego poruszenia , wyszedł by nam zygzak.

Wcześniej nie było idealnie przy podobnych czasach ze szkłem 200mm, ale nie zauważyłem tego efektu.

 

Szychor: 4min przy 300mm ?? to masz chyba jakiś wybitny egzemplarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mojego montażu dopinam autoguider  Lacerte Mgen II i z tego co udało się wyciągnąć max to 4min na Tairze-3s(300mm),a na 135mm jestem w stanie pociągnąć 10min. Ale muusiałbym wrzucic pojedynczą surową klatke aby ktoś ocenił czy jest ok czy już gwiazdki są pojechane .

Edytowane przez Szychor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech mi ktoś powie jaki jest realny PE SA? przy guidingu jest P2P ok 6" - jeśli miałbym strzelać to na taki montażyk to nie jest zły wynik.

 

Zwiększ czas ekspozycji (3sek) i zobacz czy się poprawi. Nie guidiuje się na tak krótkich ekspozycjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalny ruch piksela masz ustawiony na 0.17 a ekspozycję na 0.5 sek - zmień oba parametry. Ekspozycję już koledzy wskazali, ale ruch piksela jest nie mniej istotny. Ustaw na 0.4-0.5 i powinno być lepiej, bo na razie to wygląda na to, że korygujesz seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pieknie, ladnie - instrukcja Taysona na You Tube i ustawienie na Polarna.... ale ma ktos fajny myk, jak zjustowac lunetke, by NCP 

 nie robil koleczka - wiekszego czy mniejszego...

Do justacji sluza 2 imbusowe srubki, ale badz tu madry, jak nimi krecic, by zblizac sie jak najwiecej do idealu ... Intuicja nawala, bo gdzie tu gora/dol, wlewo/wprawo ???

Jest to dobry test na cierpliwosc i nerwy  :)   Fabryczne ustawienie, przynajmniej u mnie, nie jest dobre,  NCP robi koleczko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
10 godzin temu, wtw napisał:

Czy każda klatka jest pojechana, czy tylko co któraś?

co któraś pojechana, własnie ta losowość mnie wkurza, jest 200mm ogniskowej ostre bez pojechania następne dwie złe, i znowu dobra

ale środkowa zębatka przenosząca prowadzenie z silnika na ślimak była tak luźno zamocowana że rotację miała z odchyleniem prawie 2mm od płaszczyzny obu pozostałych zębatek, wszystkie trzy zębatki na nowo poustawiałem, luz minimalny pozostał ale zminiejszył się dość sporo

teraz czekam na pogodowo żeby sprawdzić prowadzenie wykresem w phd2

dziękuje za podwpowiedzi, zmienie expozycję i ruch pixela,

 

z phd2 do pempro można chyba loga przenieść w czasie nagrywania nie? żeby wykres dostać pec'a? można chyba ustawić w pempro camera na phd2 żeby na bierząco sobie zczytywał

btw co do śrubek to są trzy do zosiowania biegunowej, w instrukcji ładnie było opisane, pół obrotu, ustawiasz śrubkami połowe przesunięcia itd, popuszczasz dwie śrubki i podkręcasz tę jedną, no trzeba troche cierpliwości przy tym:)

teraz cze

Cytat

 

 

Edytowane przez intruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wszystko pieknie, ladnie - instrukcja Taysona na You Tube i ustawienie na Polarna.... ale ma ktos fajny myk, jak zjustowac lunetke, by NCP 

 nie robil koleczka - wiekszego czy mniejszego...

Ja robiłem wg tego filmiku (od1:45 facet tłumaczy) i w moim SW po ustawieniu na polarną gdy kręce osią RA gwiazda ładnie mi przesuwa się po środkowej linii i nigdzie nie ucieka.

Kalibracja lunetki biegunowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie kochani

ponieważ pełnia na czasie to dobry czas na dalsze mordowanie zestawu

zwiększyłem czas ekspozycji do 3 sekund , troche 2,5, ogólnie kreciłem suwakami, coś histerezą, coś minmove

nie mam pojęcia czy jest coś lepiej, ekspozycji canonem nie robiłem, bo przy pełni ... jednynie filmy z guidowania

 

zauważam ze pokasowane luzy w osi ra, wyłażą ponownie przy założeniu całego setup'a, jak zakręcę sprzęgło to luz jest wyczuwalny

setup - szyna L zestawowa , ja jednym ramieniu canon +200mm szkło, na drugim szukacz z kamerą na małej głowicy kulowej, oczywiscie wyważam jeszcze z ciężarkiem przeciwwagi, może to juz za dużo waży i ugina oś

jak policze to mu wsadziłem na głowicę prawie 4kg:

obiektyw 760g, body canona 495g, głowica kulowa 240g, szukacz z kamerą guidiującą 750g, L-adapter 480, pręt z przeciwwagą 1200

może to już za dużo i wtedy się ten luz uwidatnia

kupiłem z nastawieniem do szkieł w przedziale 14-100mm ale 200mm myślałem ze tez tym uciągnę

guid dzien 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również uważam że ustawienie na biegun do poprawy..niestety przy SWA musimy się postarać ustawić biegun maksymalnie dokładnie..co do wykresu.. myślę że masz za mocne korekty albo jakieś czynniki zewnętrzne ci psują wykres, wiatr, kable.

 

Ja ustawiam biegun tym sposobem z pomocą laptopa i też 50/162 z Asi 034MC.

 

Wykres wygląda wtedy jak ząbki piły do drewna ale rówomiernie i blisko identyczne jeden za drugim..(nie wiem jak oś dec bo używam starego phd) ale gdy coś się wtrąci..wiatr czy bujnie kablem czy inne diabelstwo to mimo tak dobrego ustawienia na biegun wszystko się kaszani..Ja na razie nie mam problemu z prowadzeniem bo mam ten montaż tylko tydzień..135mm..180 sekund jest dobrze. Wiele osób mówiło mi że to jest montaż dobry na rok czy dwa intensywnej pracy.. później zmęczenie materiału i elementów takich jak ślimak czy ślimacznica pogarsza prace montażu..zobaczymy ile mi wytrzyma.

 

Ja przy ustawieniu lunetką biegunową (w miarę wyjustowaną) totalnie nie mogę się odnaleźć zbierając materiał tym montażem... raz 2 min dobrze a za raz nie, Maxim już kilka razy mi pokazał nawet błąd w granicach 30 minut przy lunetce.

 

Możesz skontaktować się z tym człowiekiem jeśli znasz jakoś tam angielski mi jego blog i dwie konwersacje przez pocztę namieszały w głowie i sobie kupiłem to maleństwo..ale nie spodziewam się osiągnąć takich wyników jak on ;-) : https://www.star-watcher.ch/about/

Pozdro.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro tak to musze zmienic metodę ustawiania na biegun,

 

jeżeli zgrubne ustawienie krzaczy się przez błędy lunetki, to pozostaje mi jeszcze raz procedurą align, set, adjustment......

jak dalej bedzie do kitu to zostaje mi metoda dryfu ustawiania polarnej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro możesz używać PHD2 to najnowszy posiada nowe narzędzia do ustawienia na biegun..static polar alignment i polar drift alignment tool.

Ta druga do wstępnego nacelowania w biegun..ta pierwsza do ostatecznego (to ta sama zasada w zamieszczonym filmie wyżej).

Ja nie testowałem z SWA ale skoro da się manualnie obracać osią RA to powinno dać radę to ogarnąć.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tylko czekam na nocke bezchmurną i odpalam czerwonego łobuza z ssag'iem i trenuje obie metody z phd2, nie pasuje mi to ustawienie polarnej z lunetki, zawsze cos jest nie tak..

 

dziwne ze osiowo jest ok, , ustawiam wg fono-apki skywatchera do SWA mini i jakies jajo..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.