Skocz do zawartości

Witt

Rekomendowane odpowiedzi

Ahoj Forumowicze,

 

Choć 3.. już z przodu od dawna, dopiero teraz dojrzałem do decyzji kupna pierwszego teleskopu, a przy okazji rejestracji na niniejszym forumB)

Chciałbym prosić Was o pomoc w wyborze optymalnego sprzętu.

 

Mieszkam na obrzeżach dużego miasta i z teleskopu najczęściej zamierzam korzystać z balkonu. Budżet to okolice 800 zł. Czytając różne recenzje mam trzech kandydatów: Sky Watcher bk1309 eq2 i Dobson 130/650.

W przypadku pierwszego nie mam zaufania do tego typu montażu (zależy mi na szybkości i prostocie), w przypadku drugiego nie wiem czy 650 mm tuba ma potencjał na 200x przybliżenia (np. Saturna i Tytana). Jak wspomniałem zależy mi przede wszystkim na jakości obrazu w obserwacji planet i księżyców z balkonu w mieście. Przy założeniu podobnej klasy okularów, który model nadaje się lepiej do tego celu?  A może jest coś lepszego w tej grupie cenowej?

 

PS. Trzecim kandydatem wymagającym lekkiej dopłaty jest Synta 6 (wiem że tu uzyskam najprawdopodobniej najlepszy obraz US) jednak jego gabaryty mogą stanowić tu problem gdyż chociaż balkon mam duży to samo mieszkanie takowe nie jest. O ile mi zaś wiadomo nie wskazane jest aby teleskop stał permanentnie na balkonie nawet zabezpieczony odpowiednią folią?

 

HELP

Edytowane przez Witt
Literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałeś może nad sprzętem używanym? Teleskop jest sprzętem dosyć długowiecznym i na forumowej giełdzie można czasami się natknąć na bardzo ciekawe oferty. Zazwyczaj używany sprzęt ma jakieś ryski na tubie, odpryski farby itp. ale optycznie i mechanicznie nie odstaje od sprzętu nowego, a kosztuje mniej. 

 

Ja swoją Synte 8 kupiłem tak za 750zł i świetnie mi służy już 5 lat (kiedy to minęło O_O). Pewnie polecałbym Ci ten model, tylko obawiam się użyteczności Dobsona na balkonie :/

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt używany pod uwagę biorę jednak nie miałbym na tyle dużej wiedzy/doświadczenia by zweryfikować stan optyki i mechaniki. Cena nie jest jednak najważniejszym kryterium, a ustawiłem ją po prostu zdroworozsądkowo. Chodzi przede wszystkim o najlepszy stosunek oferowanych możliwości w kwestii obserwacji US przy zachowaniu kompaktowości i szybkości montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdybyś sam sobie sprawdził możiwości różnych teleskopów i łatowość ich obsługi. Umów się z kimś, kto posiada teleskop i zobacz co widać (podczas odpowiedniej pogody oczywiscie ;) ).Nie ma "najlepszych teleskopów" - zależy co komu pasuje. Inaczej nie produkowaliby tylu róznych konstrukcji. Wieść o "najlepszym teleskopie" szybko by sie rozniosła i wszyscy by taki chcieli ;)

To tak jak z samochodami - Volkswagen jest najlepszy, ale nie każdemu pasuje :D

 

W każdym razie jedno można powiedzieć: im mniejsza swiatłosiła (przy danej konstrukcji, aparturze i jakości wykonania) tym lepszy do oglądania US, przy dużych powiekszeniach

.

W jakiej miejscowości mieszkasz?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi od razu przyszedł do głowy MAK 127, ale do niego trzeba by dokupić jeszcze jakiś montaż, a to kolejne kilka stówek.

Newton 6" na Dobsonie nie zajmie więcej miejsca w mieszkaniu niż np MAK 127 na AZ4, inna kwestia to odpowiednia ilość miejsca na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton/Dobson na balkon i w dodatku do szybkich obserwacji to sredni pomysł. Trzeba go miec na solidnym stole, dodatkowo okular ma z przodu, wiec trzeba sie troche gimnastykować, aby do niego dotrzeć. Trzeba go przed obserwacjami chłodzić i skolimować (szczególnie obserwacjami planetarnymi). Mak jest najwygodniejszy, chociaż tez wymaga chłodzenia i czasem kolimacji. Refraktor w tym budżecie to jedynie długa achromatyczna  rurka wchodzi w grę , a więc dość niewygodny, ale ma tę zaletę, ze praktycznie nie wymaga wychładzania i nie trzeba go kolimować. Wiem,ze nie pomogłem - no ale cóz taka jest prawda ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon ma półtora metra szerokości a jest to miejscowość w województwie mazowieckim, która nazwę swą zawdzięcza Sawie i Warsowi:>  A jak porównacie dwa modele które wymieniłem? Dobson 130 nie wymaga chyba żadnego przygotowania?

Edytowane przez Witt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, astrokarol napisał:

Zależy jaki balkon JSC. 

Miałeś Newtona SW ? Kolimacja w takich warunkach jest wymagana co najwyżej raz na kilka obserwacji.

Ja bym kolimował przed każdą obserwacją, bo nigdy nie byłbym pewny czy się nie rozkolimował przy przenoszeniu ;)

W każdym razie barierka skutecznie przeszkadza przy obserwacjach planet połozonych tuz nad horyzontam jeśli Dobsona postawimy na posadzce. Moze Newton na statywie z głowicą  AZ? 

 

 

11 minut temu, Witt napisał:

Balkon ma półtora metra szerokości a jest to miejscowość w województwie mazowieckim, która nazwę swą zawdzięcza Sawie i Warsowi:>  A jak porównanie dwa które wymieniłem? Dobson 130 nie wymaga chyba żadnego przygotowania? 

Każdy Newton wymaga kolimacji i wychładzania jesli ma powyzej 130mm średnicy. A jesli nie wymaga, to patrz wyżej  :D Newton na EQ to też niezbyt udane połaczenie, ale jak sie chce to nie przeszkadza. Montażu EQ raczej nie zaliczyłbym do teleskpów typu "Grab & Go" czyli "Bierz i obserwuj"

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Witt napisał:

Czyli z całej trójki optymalny w tym będzie składany Dobson 130? Czy w warunkach miejskich jego wysoka jasność pozwoli na obserwację planet w dużym przybliżeniu?

 

 

I tu jak zwykle jest błąd. Jasnośc teleskopu nie ma nic wspólnego z dobrym obrazem planet. Do obserwacji planet potrzebny jest własnie ciemny teleskop! Czyli im mniejsza siatłosiła tym lepszy. Zaaacznie lepszy będzie np. Newton 150/1200 niż 150/750.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, JSC napisał:

I tu jak zwykle jest błąd. Jasnośc teleskopu nie ma nic wspólnego z dobrym obrazem planet. Do obserwacji planet potrzebny jest własnie ciemny teleskop! Czyli im mniejsz siatłosiła tym lpeszy. Zaaacznie lepszy będzie np. Newton 150/1200 niż 150/750.

 Ależ nic podobnego JSC, ja właśnie wyraziłem obawę że jego jasność może nie być dobra dla takowych obserwacji. Zatem czy mimo jasności f5 da radę z planetami w mieście?:)

Edytowane przez Witt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Witt napisał:

 Ależ nic podobnego JSC, ja właśnie wyraziłem obawę że jego jasność może nie być dobra dla takowych obserwacji. Zatem  czy mimo jasności f5 da radę z planetami w mieście:)

A to sorki, nie zrozumiałem. Tak! - da radę, ale ja wolałbym f8. Chciałes miec przeciez najlepszy obraz z możliwych ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety - dlatego jest tyle teleskopów na rynku :D

Szacunkowo mozna ocenić, ze 100mm refraktor = 130mm Makowi = 150mm Newtonowi. Ale to i tak wszystko zależy od jakosci wykonania, rodzaju szkła, powłok i ... światłosiły.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można od biedy położyć MAKa na głowicy kulowej i przykręcić śrubą/drutem do barierki balkonowej? 

Wiem, kombinuję jak koń pod górkę, ale wydaje się, że MAK naprawdę łączy duże powiększenie potrzebne do planet, małą światlosiłę ułatwiającą obserwacje przy dużym zaświetleniu nieba, i kompaktowość niezbędną na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

A nie można od biedy położyć MAKa na głowicy kulowej i przykręcić śrubą/drutem do barierki balkonowej? 

Wiem, kombinuję jak koń pod górkę, ale wydaje się, że MAK naprawdę łączy duże powiększenie potrzebne do planet, małą światlosiłę ułatwiającą obserwacje przy dużym zaświetleniu nieba, i kompaktowość niezbędną na balkonie.

Z miejscem na balkonie nie powinno być problemu gdyż ma 150 x 700 cm. Z tego co widzę te MAKi mają podobne mocowanie co bk1309 eq2 więc chyba średnio Grab & Go. Czy mak ma dużo lepsze parametry od 1309?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Newtonem 130/900 to jest dość specyficzna sprawa. Newton 130/900 ma lustro sferyczne (jeśli jest inaczej to mnie poprawcie) i ponoć  średnio dobre.  Newton 130/650 ma paraboliczne (wiąże sie to niestety z komą na brzegach pola widzenia) i dodatkowło ładnego delikatnego pajaka jesli mowa o firmie SkyWatcher - i ponoć jest nawet lepszy od tego długiego, chociaz w teorii powinno byc odwrotnie. Musiałbys poczytać opinie o tych teleskopach - ktos tu z forum chyba miał obydwa, wiec moze napisze dokładnie co i jak.

 

Nie wiem czy ktoś juz pisał - Newton ma spajki na jasnych obiektach - Mak i refraktor nie ma. Dla niektórych to istotne, dla innych nie. Jeszcze przy okazji - krótki achromat ma aberrację chromatyczną (zreszta sferyczna tez), wiec lepiej wybrac przynajmniej f/10.

 

 

EDIT

Maki moga byc tak samo jak i inne teleskopy na montażu EQ lub AZ. EQ jest generalnie znacznie lepsze do obserwacji planetarnych prowadzonych w duzych powiekszeniach.

Radziłbym wstrzymac sie jeszcze na jakieś dwa tygodnie z zakupem i poprzeglądac trochę stron internetowych z opisem teleskopów, aby chociaz troche liznąc temat.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC w wyciągu masz zaślepkę, która może być zarazem kolimatorem. Przed obserwacją zerkasz w otwór przez może 5s, zdejmujesz ją i gotowe. Poprawiasz zazwyczaj jedną śrubę od LG o 1/4 obrotu raz na kilkanaście obserwacji. 

 

Na balkonie 150cm synta 6" powinna spokojnie się zmieścić. 150 mm to ani mało ani dużo do planet a i jest f/8. Można kółka dorobić i nawet nosić nie trzeba było by.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak AstroKarol, rozumiem jednak że po każdej obserwacji należałoby odkręcić tubę od podstawy i wygospodarować na nią jakieś miejsce w mieszkaniu czy nie jest to konieczne? Podstawa może chyba stać na balkonie przez okrągły rok?

 

Pytanie czy Synta 6 da nam wyraźnie wyższą jakość w obserwacji planet x200 jak kompaktowy dobson 130?

Edytowane przez Witt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.