Skocz do zawartości

NGC 6888


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Kamera odstaje od ATIKA głębokoscią studni.  Obróbka gwiazdek wymaga sporego nakładu pracy i sporego doświadczenia. 

@MateuszW pytasz co bylo nie tak? Już odpowiadam - rady kolegow, którzy nie robili, nie mają - ale wiedzą i są pewni. Zwróć uwagę na czasy - zaczynałem od doradzanego powszechnie 180 sekund skończyłem na 600. To wynikło dopiero z tabeli na cn ( tej co zamieścił Adam ) i korespondencji z J. Ristą.

@_Spirit_  narrow z Warszawy

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel - czyli Unity Gain u Ciebie się nie sprawdziło? Nie pamiętam teraz wartości gain I offset. Jak bardzo różnią się od wartości z tego zdjęcia? I jak z AmpGlow przy takich czasach?

 

Ps.

A jak by tak go trochę podostrzyć? Miękko jest :)

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, powiedzmy do końca co i jak.

Termin Unity Gain dotyczy wzmocnienia elektronicznego a niestety używany jest często jako zestaw dwóch parametrów - wzmocnienia i offsetu. Mylące jest to w ustawieniach kamery, bo Unity Gain to gain 139 i offset 21 ( dla ASI 1600 oczywiście). No ale offset można regulować osobno, tyle tylko że to już nie jest wg. ZWO ustawienie Unity tylko custom.

Według mnie należy posiłkować się tabelą Adama w taki sposób, aby uzyskać Expected ADU above BIAS bliskie wskazanemu w tabeli. To znaczy że trzeba zrobić biasy  i wykonywać pomiar po ich odjęciu.

Mój setup to f8, warunki narrowband full moon 18 mags/arcsec i dokładnie z czasem 600 sekund i offsetem 30 uzyskałem 450 ADU po odjęciu biasa.

Jak wykazały moje próby jest to krytyczne dla takich ciężkich warunków.

Inaczej jest np. w Broku ( powyzej 21 mags/arcsec - blisko 22) - tam bez pomiarów zrobiłem 300 sekund luminancji tym zestawem i było gites.

 

@_Spirit_amglow jest , ale darki usuwają go całkowicie.

 

Poniżej klatka bez kalibracji. ampglow widoczny.

 

1922510782_NGC6888-001Ha.thumb.jpg.570e4986a8236a966481a2cb61142f5e.jpg

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zauważyłem :) rzecz polega na tym że w ZWO UNITY GAIN to nazwa jednego z trzech presetów oferowanych przez fabrykę. A dla tego presetu jest ustawiony offset 21.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Porównajmy to do zdjęcia, które wzbudziło sensację w 2009 roku. Piotrek Sadowski, który odpuścił sobie fotografowanie z resztą z Twojego miasta naprzeciw stadionu wykonał taka fotę z balkonu RC 10".

http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=1855

To było coś - pamiętacie???

Tak czy inaczej Maćka fota wydaje mi się bardzo "miękka" mało detalu. Może to wina seengu a może optyki. Nie wiem sam ale moje krótkie chwile z ASI1600 i TEC140 były bardzo obiecujące.

Na razie męczę jednak CCD.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wina wydłużenia czasu ujęć , czyli wpływ seeingu. Klatki 180 sekund zawierały o wiele więcej detalu, no ale też koszmarnie wiele szumu. Praktycznie bezużyteczne, nawet przy 210 klatkach szum był nie do zaakceptowania. Coś za coś... a na fotce Piotrka wzorowałem obróbkę :)

No i STL plus Astrosib to tak 7 razy więcej niż FS plus ASI,,,,chyba się nie mylę?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O niebo lepiej! Dużo więcej struktur i detalu, fajniejsze czerwieńsze tło. Jedynie co to teraz gwiazdki takie jakieś mydlane w porównaniu z mgławicą. Można by jeszcze popracować i wyciągnąć mocniej sam welon otulający Crescenta coś w nim jeszcze siedzi bo próbowałem :-)

Super!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.