Skocz do zawartości

M42


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Trafiła się pogoda i pojechaliśmy z Mirkiem do Puszczy. Bardzo długo ustawiałem montaż , niestety i tak jechał. Straciłem cierpliwość i postanowiłem cykać zdjęcia na krótkich czasach.

Refraktor Tak. FS-128/1040

Canon 300d w ognisku lunety.

30 x 30sek. iso800

Seeing był wyjątkowo podły co niestety spowodowalo że gwiazdy wyszly niezbyt niezbyt ostre , szczególnie że Orion jest stosunkowo nisko.

Załuję że nie zrobiłem większej ilosci expozycji.

Będę musial to nadrobić.

 

M42amax.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał stakowałem w IP , obróbka w PS.

Mgławica w pierwszej fazie oczywiście była przepalona , przy takich różnicach w jasności obiektu to nieuniknione. Zastosowałem nakładkę z materiału który przygotowałem z właściwie naświetlonym środkiem.

Informacje jak to zrobić można np. znaleźć w sieci szukając „ Photoshop for astrophotographie”.

Darki przygotowałem ale okazało się że nie były potrzebne. Minus 5 st. i krótki czas naświetlania zrobiły swoje.

Dobra pogoda tak rzadko nas nawiedza że chciałem jeszcze coś sfotografować i poskąpiłem materiału żeby czasu nie zabrakło a teraz żałuję bo mogłem się skupić na jednym obiekcie i było by perfekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Mgławica w pierwszej fazie oczywiście była przepalona , przy takich różnicach w jasności obiektu to nieuniknione. Zastosowałem nakładkę z materiału który przygotowałem z właściwie naświetlonym środkiem.

Informacje jak to zrobić można np. znaleźć w sieci szukając „ Photoshop for astrophotographie”.

....

 

Ja np. zastosowałem tą metodę http://www.astropix.com/HTML/J_DIGIT/COMP2.HTM przy mojej M42 na przepalony środek.

 

Efekt znajduje się pod tym linkiem http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...hp?t=6101[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz napisał, że "do astronomii trzeba dojrzeć, tak jak do Bluesa" - to prawda, zresztą jak wielu astronomów było niezłymi muzykami! W muzyce ( tej prawdziwej...) wyraża się intelekt i emocje. W obserwacjach astronomicznych, w próbach zrozumienia Wszechświata i jego harmonii ( Kosmosu) także. Mateusz! - pozdrawiam!

:salu:

Ricardo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko odnośnie kudłaczowej m42 do Mateusza , czy przy filtrze OIII były widoczne kolorki, czerwony   :?: Pytam się ponieważ pochłonięty poszukiwaniami klucza imbusowego przeoczyłem lookanko przez 50cmetrówkę z OIII  :Boink:

 

Sprawdzaliśmy filtry OIII i ALP Antaresa na tej mgławicy. Każdy z nich pokazywał inne szczegóły mgławicy. Leciutki, subtelny kolorek można było zauważyć z filtrem jak i bez filtra.

 

Panowie, trzeba było korzystać ile wlezie z pół metrówki+nagler31 a nie majstrować pół nocy przy swoim telepie. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
P.S Jeśli M42 przez półmetrówkę na Kudłaczach wyglądała tak jak na fotce, to wymiękam!!!

 

Ricardo, oczywiście bez urazy dla kunsztu Waldka i jego wspaniałego warsztatu ale telep 50cm pod ciemnym niebem Kudłaczy pokazał o wile więcej niż widać na tym pięknym i nienagannym zdjątku :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S Jeśli M42 przez półmetrówkę na Kudłaczach wyglądała tak jak na fotce, to wymiękam!!!

 

Ricardo, oczywiście bez urazy dla kunsztu Waldka i jego wspaniałego warsztatu ale telep 50cm pod ciemnym niebem Kudłaczy pokazał o wile więcej niż widać na tym pięknym i nienagannym zdjątku :salu:

 

Jak się zastanowiłem i jeszcze raz przyglądnąłem temu zdjątku to jestem zmuszony potwierdzić: w pół metrówce było widać nieco więcej szczegółów. Np. z filtrem ALP było widać takie najsłabsze mgiełki otaczające mgławicę. Na fotce tego nie widać. Pamiętam że zwróciłem na to uwagę bo chciałem dojrzeć różnicę w obrazie mgławicy z filtrem i bez.

 

Niestety, mało jest takich obiektów DS które świecą tak jasno jak M42 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Spędziłem ponad godzinę tylko z tym obiektem przy okularze Nagler 31 i wciąż odkrywałem nowe struktury i nowe szegóły, myślę że całej nocy by brakło aby zobaczyć wszystko co jest tam do zobaczenia możliwe tej wielkości teleskopem 8) :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem ponad godzinę tylko z tym obiektem przy okularze Nagler 31 i wciąż odkrywałem nowe struktury i nowe szegóły, myślę że całej nocy by brakło aby zobaczyć  wszystko co jest tam do zobaczenia możliwe tej wielkości teleskopem 8)  :salu:

 

zgadza się, trafiliśmy też wtedy na niezłe warunki pogodowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.