Jump to content
LibMar

Poszukiwanie nowych mgławic planetarnych

Recommended Posts

!!!WOW!!!

Rozumiem, ze poprostu przegladasz ich zdjecia?

Edited by Tayson

Teraz, Tayson napisał:

!!!WOW!!!

Rozumiem, ze poprostu przegladasz ich zdjecia?

Dokładnie tak - PANSTARRS DR1 lub DECaPS. To drugie ma większe szanse powodzenia, no ale niestety to niebo południowe :)

• Like 1

Chyba wybiorę się na zlot wziąć autograf bo później naodkrywa więcej tych planet, mgławic i nie wiadomo co jeszcze i będzie astro-celebryta :read::brawo:

• Haha 2

Świetna akcja. Gdy parę lat temu czytałem o wizualnym odkryciu nieznanej mgławicy, zastanawiałem się ile jeszcze mogło pozostać takich obiektów - jakieś mgławiczki obok jasnych gwiazd, czy galaktyki za gromadami gwiazd.

Zastanawia fakt czemu tak mało osób jest zainteresowana takimi projektami bo takie rzeczy (przeglądanie zdjęć w celu identyfikacji nowych obiektów) z pewnością trwają nie od dziś (zbyt mało o nich informacji w internecie (?),

dostęp do niego mają tylko ludzie związani z pracami naukowymi (?),

wielu ludzi jest za bardzo zafiksowanych zmienianiem, poprawianiem koloru gwiazdek na swych zdjęciach na podstawie opinii innych,

że nie szuka ambitniejszych zajęć jak zostawianie swego imienia w Kosmosie (?)) 

(może warto przejrzeć swoje stare zdjęcia w poszukiwaniu nowych obiektów ;)

Edited by heweliusz
  • Like 1

Nie jest tak dużo, bo każdy myśli, że wszystko przejrzano już wiele razy. Naprawdę niewiele tego zostało, choć brakuje jeszcze obszaru pomiędzy PANSTARRS oraz DECaPS - tam też czeka niemało. Inna sprawa, nie każdy wie czy dany obiekt jest znany czy nie. I co trudniejsze - do kogo z tym się zgłosić.

Mgławic planetarnych jest naprawdę mało, więc bardzo szybko można wyczyścić ten temat. Ze zmiennymi jest zdecydowanie trudniej - w zasięgu amatorów czekają setki tysięcy takich obiektów. Niektóre dotyczą nawet tak jasnych gwiazd, że widoczne są przez lornetkę. Ale ich jest na tyle dużo, że nie w sposób wszystkiego przeanalizować, a więc sporo jest pozostawionych dla ambitniejszych osób :)

• Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 166 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.