Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, tomchm napisał:

Piotrek, podaj proszę współrzędne miejscówki, bo na mapie Astropolis nic nie jest zaznaczone na prawo na górze od Wyszkowa... Jest jedynie Rząśnik, a ten znajduje się w nieco innym miejscu niż Ty opisywałeś swoją miejscówkę...

13 godzin temu, zero8 napisał:

 

Nie mapa Astropolis, tylko miejscówki WIO  https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1w2AUms10E_fEB8RFqtPWi0aKNh-64_0y&ll=52.39999203157678%2C21.151850149292727&z=10

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tomchm napisał:

Czy ktoś jutro planuje jakiś wypad wieczorem lub w nocy w okolice Warszawy? Chętnie się dołączę...

52.238815,21.242476 podjadę może tu jakoś po 20tej, gdyż nie mam już wieczornych, ambitnych planów deepsky, a jedynie jaśniejsze układziki. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PiotrTheUniverse napisał:

52.238815,21.242476 podjadę może tu jakoś po 20tej, gdyż nie mam już wieczornych, ambitnych planów deepsky, a jedynie jaśniejsze układziki. 

Piotrek, serio to miejsce? Wesoła? To już nie lepiej do Mostówki albo gdzieś koło Tarczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Zależy, na co lepiej. Dalej się chyba nie wybieram, ale jeszcze ocenię pogodę pod wieczór. 

Planet w tej chwili nie ma (poza Marsem), a zaświetlenie nieba i tak będzie silne. To już lepiej do Mostówki pojechać, bo choć dalej, to niebo lepsze i droga lepsza... 

Poza tym - jeśli sprawdzi się prognoza pogody - to ładnie będzie jedynie wieczorem:

Bez tytułu.png

Pod podwarszawskim niebem nie należy oczekiwać cudów - ja ze swoim telepem nastawiam się jedynie na ,,emki", chcąc znaleźć coś ciemniejszego z NGC musiałbym pojechać w Bieszczady..

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, astrokarol napisał:

A konkretnie jakie NGC ? Synta 8" ? Chodzi Ci o wyzerkanie czy podziwianie ?

 

Refraktor 4-calowy F/4.5. W moim przypadku chodzi raczej o wyzerkanie. Znalezienie nim jakiegokolwiek obiektu powyżej 8 mag stanowi wyzwanie... Niemniej (po roku doświadczenia) nauczyłem się jednego - posiadanie nad głową ciemnego nieba jest ważniejsze niż średnica apertury teleskopu...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobrą sprawę to te gwiazdki, których chcę dziś uświadczyć, mógłbym z Warszawy z podwórka, ale nie lubię być na takich obserwacjach otaczany przez sąsiadów z ujadającymi na mnie psami, ewentualnie jakichś meneli... A tam mam niebo już do jaśniejszych gromadek (r80/400 pozwolił dla przykładu wyzerkać galaktykę igłę, m76, czy m1) , no i ładną ciemną łączkę. Jednak gdyby coś się poprawiło na drugą część nocy, to mogę dalej, bo poza ww mam do odhaczania już tylko wczesno letnie świecidełka i bibrzydełka. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Na dobrą sprawę to te gwiazdki, których chcę dziś uświadczyć, mógłbym z Warszawy z podwórka, ale nie lubię być na takich obserwacjach otaczany przez sąsiadów z ujadającymi na mnie psami, ewentualnie jakichś meneli... A tam mam niebo już do jaśniejszych gromadek (r80/400 pozwolił dla przykładu wyzerkać galaktykę igłę, m76, czy m1) , no i ładną ciemną łączkę. Jednak gdyby coś się poprawiło na drugą część nocy, to mogę dalej, bo poza ww mam do odhaczania już tylko wczesno letnie świecidełka i bibrzydełka. 

W sumie to i ja mogę tam podjechać... Jako rozpoznanie miejscówki... Teraz najważniejsze jest to, aby była pogoda. Skoro 80/400 co nieco pokazać potrafi na takim niebie, to może i moja 4-calówka da sobie radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak u Was było? W końcu pojechałem blisko i na krótko, a i tak jestem późno w domu... Co miałem, widziałem, ale nic ponadto. Szybko zaatakował szron, coś przedwiośnie nie może na stałe zagościć:heehee: Spotkaliście się koło Dąbrówki? 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, spotkaliśmy się. Blendzior był ok. 19.00, ja zjawiłem się na miejscu ok. 20.30 (zdążyłem po drodze dwa razy zgubić drogę). 

Blendzior nastawił się na astrofoto (bez guidingu), robił m.in. M81 i M82. Nie były to jedyne obiekty, które fotografował, ale nie wiem, jakie były pozostałe.

Ja ze swojej strony zaliczyłem: M51, M81, M82, M44, M67, M13 i M3. Po 22.00 minął kres mojej wytrzymałości na zimno i pojechałem do domu, blendzior jeszcze został.

 

Jeśli mam na przyszłość wybierać między Dąbrówką a Mostówką, to zdecydowanie Mostówka. W Mostówce łuna od południa zdecydowanie mniejsza, a dojazd (mimo, że dalej) jest o niebo leszy niż w Dąbrówce. W Mostówce skręcasz z asfaltowej drogi i przejeżdżasz ok. 100m i jesteś na łące, w Dąbrówce trzeba jechać ok. 1300 m niezwykle dziurawą polną drogą...

Newton by się rozkolimował jak nic ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, tomchm napisał:

1300 m niezwykle dziurawą polną drogą...

Newton by się rozkolimował jak nic ;) 

Albo skolimował:original:. To prawda - niebo od południa troszeczkę gorsze, za to fajna łączka bez widocznych lamp. I chyba lepsza do astrofoto właśnie, gdyż samochody z daleka nie świecą. Ja też trochę wolę Mostówkę. 

 

Czyli lecieliście znów po klasykach, ciekawe, jak zdj. Wyszło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem moim refraktorem złapać Triplet Lwa, ale przy 4-calowej aperturze i jakości tutejszego nieba nie było na to szans. Z M42 i M45 dałem sobie już spokój, tyle razy je oglądałem. Poza tym mam pecha i nie wiem jakim cudem, ale zgubiłem latarkę-czołówkę i rękawiczki :( Pod koniec sesji to wręcz metalowe elementy parzyły mnie z zimna. Jak odjeżdżałem, to termometr w samochodzie pokazał -7oC, jak byłem na Bródnie to pokazał -2oC.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Triplet?  Powinienes widziec 2 bez problemu, 3cia słabszą ledwie, ale tez. Chyba, ze przejrzystość siadła, lub sprzęt oszroniło.. 

Nie miałem szukacza, więc może po prostu nie udało mi się Tripletu odnaleźć...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.