Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.03.2019 o 10:42, tomchm napisał:

Piotrek, serio to miejsce? Wesoła? To już nie lepiej do Mostówki albo gdzieś koło Tarczyna?

A w jakie miejsce jeździcie koło Tarczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj byłem razem z Blendziorem w Michałowie za Okuniewem w godzinach 20-22. Jako że zakupiłem sobie sporo nowego sprzętu, to miałem okazję go potestować. A oto wyniki:

a) Okular Omegon LE Planetary 3mm - spisał się bardzo dobrze, kupiony zarówno do obserwacji planet jak i rozdzielania gwiazd zmiennych. Brak efektu ,,fasolki", obraz ostry niemal do samej krawędzi;

b) Okulary Baader Morpheus 4,5mm oraz 9 mm - jw.;

c) filtr Baader Contrast Booster 1,25" - podobno najbardziej agresywny filtr, jeśli chodzi o usuwanie aberracji chromatycznej. Na mój gust w moim Bresserze 102XS niewiele zdziałał, więc tutaj rozczarowanie :( 

d) filtr polaryzacyny zmienny Omegon 1,25" - dobrze spisał się na Księżycu, aczkolwiek były pewne problemy z ustawieniem ostrości. 

e) elektrycznie ogrzewane wkładki do butów Glovii :) - w końcu nie zmarzłem w stopy, a temperatura na zewnątrz jak odjeżdżałem wynosiła -4oC. Tak więc pod tym względem produkt godny polecenia :) 

Z DS-ów obejrzałem jedynie M51, ładnie prezentuje się w powiększeniu 50x. Poza tym Mars, Księżyc. Próbowałem rozdzielić następujące gwiazdy podwójne:

a) Eta Kasjopea - separacja 13" - udało się;

b) Aldebaran - porażka;

c) Spica - porażka;

d) Regulus - udało się, nie pamiętam już przy jakim powiększeniu.

 

Najciekawsze jest to, że o ile przy dużych powiększeniach aberka na gwizdach była bardzo duża, to na Księżycu w ogóle nie było jej widać... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, tomchm napisał:

Cześć,

 

Wiem, że Księżyc blisko pełni, ale (póki co) pogoda wygląda na zachęcającą - wybiera się ktoś może wieczorem gdzieś?

Dokładnie w pełni. Pogoda raczej nie przetrwa do wieczora, ale powodzenia. Uwaga na dziki podczas jazdy - wczoraj kilkanaście chodziło mi przed maską bez żadnej obawy. Quasi-obserwy wczoraj zaliczyłem, dziś i tak nie mam czasu.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Pavlito napisał:

Ja chyba jednak zaraz ruszę do Mostówki. Jakoś dawno nie byłem a następne noce chyba nie będą lepsze. 

Dziś miałem czas tylko do 19.30, więc polornetkowałem z centrum miasta i bardzo dobra przejrzystość musiała być,  choćby chichotki przed totalnym zmierzchem nieźle widoczne. Mimo Księżyca chyba warto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj przyjechałem do rodziców na przedmieścia Siedlec, a że mają podwórko, to (biorąc pod uwagę pogodę) postanowiłem trochę poobserwowac mimo dużego LP (6 klasa Bortle'a). Z Ds-ów udało mi się wychwycić M35, M36 i M37 - potem przyszły chmury. Niemniej Łysy przez nie swiecil dobrze, więc na niego skierowałem telepa. Dopieto teraz dostrzegłem piękno obiektów na linii Terminatora...

 

Dzisiaj natomiast z rana niebo niemal bezchmurne, więc telep został skierowany w stronę Słońca - miałem info od kolegi z PTMA, że pojawiły się niewielkie plamy na Słońcu. I rzeczywiście - są one na wschodniej (prawej) stronie tarczy, niemal przy samej krawędzi. Seeing taki sobie - przy powiększeniu 100x obraz już zaczął konkretnie falowac. Zobaczymy, jak będzie dzisiaj wieczorem...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomchm napisał:

Ja wczoraj przyjechałem do rodziców na przedmieścia Siedlec

Byłeś w okolicy Siedlec? :) to następnym razem dawaj znaka, mieszkam kilkanaście km od Siedlec w stronę Łukówa, wczoraj z kolegą patrzylismy przez jego Taurusa 500 z bino na Księżyc i jasne Mki. Moglibyśmy się zgrać i popatrzeć razem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Jestem nowy w warszawie. Chetnie sie wybiore z kims w nastepny weeken. Mam synte 10 i poki co tylko ES14. Planuje dolaczyc do PTMA. Jedzie ktos z nimi do krzyzy 04-07.04? Zastanawiam sie czy sa jeszcze miejsca. Poko co sie z nimi nie kontaktowakem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lolak89 napisał:

Byłeś w okolicy Siedlec? :) to następnym razem dawaj znaka, mieszkam kilkanaście km od Siedlec w stronę Łukówa, wczoraj z kolegą patrzylismy przez jego Taurusa 500 z bino na Księżyc i jasne Mki. Moglibyśmy się zgrać i popatrzeć razem 

To następnym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wojtasso napisał:

Czesc. Jestem nowy w warszawie. Chetnie sie wybiore z kims w nastepny weeken. Mam synte 10 i poki co tylko ES14. Planuje dolaczyc do PTMA. Jedzie ktos z nimi do krzyzy 04-07.04? Zastanawiam sie czy sa jeszcze miejsca. Poko co sie z nimi nie kontaktowakem. 

Cześć. Ja jestem członkiem PTMA i jadę do Krzyży. Jeśli chodzi o samo PTMA i miejsca na nocleg, to przyjdź w poniedziałek po 17.00 do CAMK na Bartyckiej - PTMA Warszawa ma swoje spotkania tamże co poniedziałek. Wszystkich członków PTMA Warszawa jest ok. 150, lecz tych najbardziej aktywnych jest zaledwie kilkanaście osób, które regularnie widzę na spotkaniach - aczkolwiek sam na nie uczeszczam nieregularnie. Ogromna większość z nich - jak zauważyłem - zajmuje się tylko astrofoto. Pod kątem visuala znacznie lepsze są fora internetowe. Niemniej jednak zapraszam - Prezes zawsze cieszy się z nowego Członka Stowarzyszenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem w Siedlcach było jeszcze gorzej niż w piątek. Obserwowalem w godz. 20-22. Już myślałem, że po godzinie czasu chmury mnie pogonią, ale wiatr zmienił kierunek. Niemniej po godz. 22 zwinalem się, ponieważ niebo zamglilo się i widoczne byly jedynie najjaśniejsze gwiazdy.

 

Z obserwowanych DS-ów widziałem M35, M36, M42 i M45. Próbowałem znaleźć M44, ale przy tak dużym LP okazało się to niemożliwe. Wziąłem się więc za próby rozdzielenia gwiazd podwójnych. Udało mi się to jedynie z Omicron1 w Raku oraz z 21 Geminorum w Bliznietach. Na reszcie gwiazd zaplanowanych do rozdzielenia ponioslem porażkę - za duże LP.

 

Ale póki niebo bezchmurne, to korzystałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My byliśmy wczoraj z PiotrTheUniverse na szybkim paczaniu w okolicach Warki. W sumie zanim naszły chmurwy to było raptem z godzinę obserwacji. Ja testowałem nowy okular więc na ruszt poszły same klasyki, Piotrek podszedł do tematu bardziej ambitnie i wyhaczył dwa nowe obiekty: Mgławicę Hełm Thora (NGC 2359) i Mgławicę Zmienną Hubble'a (NGC 2261). Oba obiekty widoczne w dobsie 8 całkiem wyraźnie już bez filtra, po nałożeniu UHC było nieco lepiej. Komisyjnie i jednogłośnie uznaliśmy Mgławicę Hubble'a za obiekt wieczoru :)

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomchm napisał:

Omicron1 w Raku oraz z 21 Geminorum w Bliznietach.

- muszę upolować, tylko coś nie widzę w stellarium 21 Geminorum (?)

 

Co do M44 to nie zazdroszę LP - chociaż pewnie schowała się akurat za jakimś niewyraźnym chmurwiskiem, jak to wczoraj bywało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

 

Co do M44 to nie zazdroszę LP - chociaż pewnie schowała się akurat za jakimś niewyraźnym chmurwiskiem, jak to wczoraj bywało.

Też tak obstawiam. Widziałem ją raz czy dwa w Warszawie w 10x50, to bardzo jasny obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

- muszę upolować, tylko coś nie widzę w stellarium 21 Geminorum (?)

 

Co do M44 to nie zazdroszę LP - chociaż pewnie schowała się akurat za jakimś niewyraźnym chmurwiskiem, jak to wczoraj bywało.

Ja te dwie gwiazdy podwójne znalazłem w SkySafari Pro. Ustawiłem sobie parametry gwiazd podwójnych tak, by nie mieć problemu z ich rozdzieleniem. Niestety chmurwy i LP zrobiły swoje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.