Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, RadekK napisał:

A nie podmontowuje Ci przypadkiem automatycznie Canona jako dysk USB na RPi?

A czy może tak się dziać jeśli nie mam wsadzonej karty sd w Canonie?..z tego co pamiętam należy ją wyjąć by współpracować z ekosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś (kiedy używałem Canona) nie trzeba było wyjmować karty z aparatu podłączając go przez USB do RPi. Ale kojarzę taki wątek, że automatycznie RPi montowało Canona jako dysk USB i w efekcie były problemy ze sterowaniem aparatem z Ekosa. Poczekajmy na Darka, może coś podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Selmak napisał:

Witam ponownie.

Niestety trzeba powalczyc dalej.. bo jeszcze wiele nie dziala jak nalezy.

Pierwszym problemem są ciagle restarty zapamietanych ustawien Canona 450d, pod sterownikami gphoto oraz Canon DSLR, mimo ze klikam za kazdym razem "save" w panelu indi w ustawieniach urzadzenia..to ekos ciagle prosi o podanie parametrow obrazu za kazdym razem kiedy wejde w zakładke CCD..mimo ze wyswietla ze je juz posiada.

Denerwujace to, a co najwazniejsze przez tego canona barzdzo czesto crashuje mi kstars z ekosem..nie wyobrazam sobie sesji pod pogodnym niebem z co 5 minut wylaczajacym sie kstars. Wybaczcie ze tak lamana polszczyzna pisze, ale slownik polski niestety nie dziala.

Trzeba rozwiazac problem, mysle ze wspolnie damy rade.

Pozdrawiam.

 

Screenshot at 2019-01-02 16-53-15.png

Screenshot at 2019-01-02 16-53-32.png

U mnie jest ten sam problem. Co prawda, w przeciwieństwie do Ciebie Kstars mi się nie crashuje.

Natomiast mam problem z Fitswieverem. Cały czas robi mi preview zdjęć, nawet podczas sesji. W ustawieniach preview mam odhaczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Selmak napisał:

indi_canon_ccd i indi_gphoto_ccd, testowałem na obu tych sterownikach. Efekt jest taki sam.

Szczerze 2 lata temu kiedy poznałem co to Kstars i Ekos, używałem na laptopie z tymi sterownikami.. (dokładnie ten sam sprzęt) no i nie było takich kłopotów.

Poszukam w sieci informacji na ten temat, jeśli sam rozwiąże problem to opisze jak go naprawiłem.

Tym czasem zobaczymy co na to Nowok76.

U mnie to samo zachowanie. Nie zależnie czy mam kartę wsadzoną , czy bez karty.

Na pewno w starej wersji ABserwer ten problem nie występuje. Testowałem przez święta :-)

 

Co prawda testowałem na starej wersji ASerwer , ze starą wersją Kstars. Więc może to byś kwestia nowej wersji Kstarsa użytej w najnowszym ASerwer.

Edytowane przez Nowok76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Nowok76 napisał:

U mnie to samo zachowanie. Nie zależnie czy mam kartę wsadzoną , czy bez karty.

Na pewno w starej wersji ABserwer ten problem nie występuje. Testowałem przez święta :-)

 

Co prawda testowałem na starej wersji ASerwer , ze starą wersją Kstars. Więc może to byś kwestia nowej wersji Kstarsa użytej w najnowszym ASerwer

Testowałem na kstars 2.9... Obecnie mam 3.00 problem jest nadal..chyba nie ma sensu cofać się aż tak wiele wersji wstecz.

Na forum indi znajduje mnóstwa postów z tym problemem począwszy od 2014 do obecnie. Jasem często sugeruje że problemem jest ilość bitów na kanał..która ekos sobie ustawia na 8bit jak wiadomo w dslr przy RAW jest to 14 bit..a tego już ustawić nie mogę, bo nie przyjmuje żadnej zmiany.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Nowok76 said:

Na pewno w starej wersji ABserwer ten problem nie występuje

Jako doświadczony użytkownik powinieneś się przesiąść na nową wersję i podzielić wrażeniami z innymi. Nie bój się ;) Nagraj na nową kartę, zawsze będziesz mógł wrócić do starej wersji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎01‎.‎01‎.‎2019 o 22:49, Piotrek L. napisał:

Potwierdzam, że nowy system działa bez zarzutu, ale tylko jeśli używam mojego tabletu z nowym systemem WiFi.

VAP odpala się automatycznie już po krótkiej chwili.

Dla starego systemu potrzebna jest konfiguracja WiFi.

Problem mam za to z czymś innym. Nie mogę odpalić stabilnie ASI 120mm żadnym programem, który mam razem z Astroberry.

Próbowałem zainstalować nową wersję OpenAstro https://github.com/openastroproject/openastro/releases, ale wywala mi jakieś dziwne błędy podczas instalacji.

Plik mam rozpakowany (przez RPi) do formatu .tar ale kompletnie nie wiem co dalej... :( Nazwa pliku to "openastro-1.5.0.tar". Gdyby ktoś był tak miły i napisał komendy do instalacji (deinstalacji starego) to będę bardzo wdzięczny.

Stara wersja 1.0.0 jest standardowo z Astroberry server, ale nie działa z moją kamerką.

Pozdrawiam w Nowym Roku :Beer:

 

 

Zmień oprogramowanie na kompatybilne, tu masz całą paczkę. u mnie działa.

ZWO Update.7z

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki wielkie za pomoc!

Jeśli chodzi o Ekos'a to ASI 120mm działa jak należy, ale pozostałe programy mają problem i to spory, bo nawet się wywalają zaraz o włączeniu.

Dziś wieczorem skorzystam z oprogramowania od Kolegi Selmaka, za które bardzo dziękuję, bo ZWO już tego nie ma na stronie (szukałem wczoraj cały wieczór).

Póki co, wszystko idzie w dobrym kierunku, a Ekos ma faktycznie gigantyczny potencjał!!!

 

P.S.

Dzisiaj jadę po nowy kabel USB, bo dwa które mam zachowują się jakby były uszkodzone.

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowy kabel i niestety ciągle coś jest nie tak.

Na kompie z WIN 10 wszystko jest ok, kamerka działa jak należy, ale z RPi dzieją się cuda.

W Ekosie mam np takie klatki:

P1041273.JPG.703b9da464432876d88d01a565963e8e.JPG

Obraz jest jak widać złożony z dziwnej mozaiki powstałej z tego samego zdjęcia :(

Nie ma znaczenia czy ustawię 8bit czy 16bit, jest to samo. Zresztą na 16bit dostaje info, że nie każdy hardware obsługuje 16bit, czy mam rozumieć że kamerka może pracować tylko z 8bit?

Już nie wiem o co chodzi... Kamerka ma już oprogramowanie "compatible".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jasna (screenshot wiele pomógł) - to jest problem (do którego ZWO przyznało się samo na oficjalnym forum) związany z obsługą kamery w wersji USB 2.0 na linuxie. Firmware "compatible" powinien to rozwiązać. Spróbuj kamerę jeszcze raz zflashować tym firmwarem. Komuś udostępniałem ostatnio firmware na którym ja działam z tą kamerą, nie wiem czy to był @Selmak Na wszelki wypadek łap https://goo.gl/Tv6t4T ;) Upewnij się, że wybierasz właściwą wersję dla swojej kamery! Jeśli masz ASI120MM to interesuje Cię ASI120MM-compatible.iic. Błąd może Cię kosztowac uśmierceniem kamery więc ostrożnie! Zanim to jednak zrobisz ustaw szybkość USB na minimum w ustawieniach sterownika i sprawdź czy działa.

Jeśli chodzi o 8bit vs 16 bit - kamera streamuje w 8 bit a zdjecia robi w 16bit. Ze względu na ograniczenia interfejsu USB 2.0 ta kamera nie ma szans na streaming 16 bit. Guiding na 8it działa świetnie, a avikowanie planet można robić tylko na 8bit albo robić sekwencję zdjęć w 16bit (nie avi tylko zbiór zdjęć - dużo mniejszy fps)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem, dałem jeszcze raz nowy firmware, ale ciągle to samo. Na 8 bit ok, na 16bit mozaika.

16bit potrzebuję oczywiście tylko do DS-ów na klatki powyżej 2-3 sekund, bo do AVIkowania planet i Księżyca używam oczywiście tylko 8bit :)

Niestety potrzebowałem póki co mieć prostą kamerkę do DS-ów i wyszło, że mi się znów zestaw nie udał, a akurat zakup nowej kamerki musi niestety poczekać :(

Jutro spróbuję na spokojnie jeszcze raz. Dobrze że mam już dobry kabel i kamerka startuje od kopa na wszystkich kompach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Piotrek L. napisał:

Spróbowałem, dałem jeszcze raz nowy firmware, ale ciągle to samo. Na 8 bit ok, na 16bit mozaika.

16bit potrzebuję oczywiście tylko do DS-ów na klatki powyżej 2-3 sekund, bo do AVIkowania planet i Księżyca używam oczywiście tylko 8bit :)

Niestety potrzebowałem póki co mieć prostą kamerkę do DS-ów i wyszło, że mi się znów zestaw nie udał, a akurat zakup nowej kamerki musi niestety poczekać :(

Jutro spróbuję na spokojnie jeszcze raz. Dobrze że mam już dobry kabel i kamerka startuje od kopa na wszystkich kompach.

 

Moja paczka też nie pomogła?

To inna niż ta którą miałem od Radka.

A czy to nie jest asi 120mm ale w wersji mini?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

Kamerka to klasyczna stara ASi 120MM na usb 2.0 (ten pierwszy model i na pewno nie wersja Mini).

Użyłem obu programów i obu firmware od obu kolegów.

8 bit daje normalne obrazy, ale gubi się przy Live View, za to przy 16 bit można zapomnieć o normalnym foceniu (DS-ów) bo średnio tylko jedna klatka na cztery nie jest rozbita na kawałki.

Radku czy możesz mi łopatologicznie napisać, jak mam zmienić szybkość USB w sterownikach? Próbowałem to zrobić na dwóch systemach i nie mam takiej opcji :(

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to oznacza, że nie da rady tym focić DSów kamerą 14bit? Mam kolorową QHY168C USB 3.0 z 14 bitowym przetwornikiem. Guding za pomocą klasycznej ASI120MM USB 2.0.

 

Poważnie się zastanawiam nad zakupem raspberry + astroberry, ale wolę wykluczyć zawczasu potencjalne problemy. Niby sterowniki INDI są i do ASI, i do QHY, ale jak się to ma do problemów opisywanych przez @Piotrek L.?

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. To specyficzny problem ZWO ASI. Zwyczajnie ich kamery w wersji 2.0 mają problem z przesyłem danych na USB 2.0 w linuxie. Problem znany od dawna i dlatego ZWO wypuściło firmware w wersji "compatible", o którym mowa wyżej. Dziwi mnie tylko że @Piotrek L. ma takie problemy bo ja używam ASI 120MM na co dzień i nie mam z nią żadnych problemów. Jedyne co zrobiłem to zmiana firmware na "compatible".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, holeris napisał:

Czy to oznacza, że nie da rady tym focić DSów kamerą 14bit? Mam kolorową QHY168C USB 3.0 z 14 bitowym przetwornikiem. Guding za pomocą klasycznej ASI120MM USB 2.0.

 

Poważnie się zastanawiam nad zakupem raspberry + astroberry, ale wolę wykluczyć zawczasu potencjalne problemy. Niby sterowniki INDI są i do ASI, i do QHY, ale jak się to ma do problemów opisywanych przez @Piotrek L.?

Problem dotyczy ASI 120mm/mc na Linuxie, a co do innych kamer z USB 3.0 to na ich stronie pod softem do LInuxa jest taka informacja:

– USB3.0 cameras is recommended for Linux users and fully compatible with USB2.0 host.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, RadekK napisał:

Nie, nie. To specyficzny problem ZWO ASI. Zwyczajnie ich kamery w wersji 2.0 mają problem z przesyłem danych na USB 2.0 w linuxie. Problem znany od dawna i dlatego ZWO wypuściło firmware w wersji "compatible", o którym mowa wyżej. Dziwi mnie tylko że @Piotrek L. ma takie problemy bo ja używam ASI 120MM na co dzień i nie mam z nią żadnych problemów. Jedyne co zrobiłem to zmiana firmware na "compatible".

Zaraz zrobię format karty z systemem i załaduję czysty system Astroberry, bo może coś naknociło się na początku i teraz nic nie ma prawa zadziałać?

To chyba jedyne co mogę jeszcze zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, RadekK napisał:

Nie, nie. To specyficzny problem ZWO ASI. Zwyczajnie ich kamery w wersji 2.0 mają problem z przesyłem danych na USB 2.0 w linuxie. Problem znany od dawna i dlatego ZWO wypuściło firmware w wersji "compatible", o którym mowa wyżej. Dziwi mnie tylko że @Piotrek L. ma takie problemy bo ja używam ASI 120MM na co dzień i nie mam z nią żadnych problemów. Jedyne co zrobiłem to zmiana firmware na "compatible".

Hej... owszem asi 120mm działa bez problemu z oprogramowaniem kompatybilnym i mi też działało..gdy sprzedałem swoją asi 120 mono na giełdzie (w między czasie kupiłem inna kamerę, której się pozbyłem ) i po jakimś czasie znów kupiłem asi 120mm, ona nie współpracowała z indi..i miałem takie same problemy...a dlaczego.? ja myślę że tu ma znaczenie wersja macierzy programowalnej bramki..czyli FPGA..zauważyłem że z wersją 1.0 (jaką mam w kamerach które udało mi się bez problemu użytkować) po zmianie frimeware nie ma problemu..te kamery (może starsze lub młodsze) mające wersje 0.8 lub inną po zmianie frimeware nie współpracowały i miałem właśnie takie problemy..obecnie mam asi 034mc która z kompatybilnym frimeware działa bardzo ładnie.

Podobno można uaktualnić te wersje do 1.0, tylko trzeba mieć odpowiedni plik, którego nie mam pojęcia gdzie szukać.

Myślę że ma to pewne znaczenie, widzę to z własnego doświadczenia.

Może Radek sprawdzisz jaką masz wersję FPGA w swojej asi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, RadekK napisał:

A jak to sprawdzić?

Kiedyś wysłałeś mi program fwupdate od zwo..z tym że o ile pamiętam miałeś starszą wersje która nie pokazywała tej informacji, mi się udało znaleźć taką która to umożliwia.. czyli to..FWupdate.exe  na Windowsie oraz musza być sterowniki od zwo zainstalowane.

I sprawdź tutaj. 690602994_Beznazwy-2.jpg.ea098d126b20c803bc8a4e7bc8b495e1.jpg

Zobaczymy czy mam rację lub czy się mylę.

Również Piotrek fajnie jak byś sprawdził w swojej kamerce, a ja poszukam jak uaktualnić to.

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.