Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Dacie sobie radę jak mi się udało to też  sobie poradzicie. Polecam Rpi i Astroberry ekonomicznie wychodzi 4 razy taniej niż Stellarmate (dokładać tyle za apke to już indywidualna decyzja). Godne polecenia sa też nakładki PiFace które dużo ułatwiają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rambro napisał:

Jakie oprogramowanie na Rpi3 i dodatkowy sprzęt zastosowałeś do sterowania budką ?

Rpi3 którym steruję budką przede wszystkim służy mi jako serwer www (astrobudka.pl), dodatkowo zainstalowałem NODE-RED .

Jest to graficzne środowisko programistyczne, chyba tak to mogę nazwać. Po obejrzeniu paru tutków i przeczytaniu dokumentacji byłem w stanie stworzyć panel do sterowania budką.

Do RPI3 podłączyłem przekaźniki np. takie 

https://botland.com.pl/pl/przekazniki/8223-modul-przekaznikow-6-kanalow-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-5v.html

Po naciśnięciu OPEN NODRED wydaje polecenie Do RPI3 Ppodaj sygnał na pin GPIO6 . Przekażnik zamyka obwód zasilania silnika i dach się otwiera.

W wielkim skrócie tak to działa. 

 

 

 

Na moim Githubie jest dostępny skrypt do automatycznego zamykania dachu. https://github.com/Nowok76/RPI3-GPIO---Roll-of-roof

Dzięki automatyzacji sesji w Kstarsie pozwala on przespać astronockę :-). Rano muszę zamknąć oprogramowanie i wyłączyć zasilanie.

Tą procedurę też można zautomatyzować , to plan na przyszłość :-)

node-red.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za odzew i opinie :)

Koszty niewielki więc spróbuję, zawsze można na malinie postawić windowsa ;)

czyli dla lajkonika - kupuje w necie zestaw malinowego paja B+, instaluję astro serwer na kartę sd, podłączam sprzęt i działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kubaman napisał:

Panowie, dzięki za odzew i opinie :)

Koszty niewielki więc spróbuję, zawsze można na malinie postawić windowsa ;)

czyli dla lajkonika - kupuje w necie zestaw malinowego paja B+, instaluję astro serwer na kartę sd, podłączam sprzęt i działa?

Lepiej chyba kupić B bez + bo w b+ nie wszystko działa, ja chciałem połączenie z montażem przez bluetooth i mi to nie działa w B+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, kubaman napisał:

Panowie, dzięki za odzew i opinie :)

Koszty niewielki więc spróbuję, zawsze można na malinie postawić windowsa ;)

czyli dla lajkonika - kupuje w necie zestaw malinowego paja B+, instaluję astro serwer na kartę sd, podłączam sprzęt i działa?

Ale to będzie Windows iot nie Windows którego znasz z popularnych pc,  niczego tam nie zainstalujesz do astro, z tego co ja wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to, że porażka, ale... Raspberry Pi to architektura ARM, więc oprogramowanie na x86/x86_64 (architektura Intel) na nim nie zadziała. Innymi słowy, nie ten procesor :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, kubaman said:

Panowie, dzięki za odzew i opinie :)

Koszty niewielki więc spróbuję, zawsze można na malinie postawić windowsa ;)

czyli dla lajkonika - kupuje w necie zestaw malinowego paja B+, instaluję astro serwer na kartę sd, podłączam sprzęt i działa?

W razie gdyby Ci się Astroberry nie spodobało (w co wątpię) podobno można kupić sam software do Asiair od ZWO. Trzeba do nich bezpośrednio napisać, bo nie ma takiej opcji na stronie, nie wiem za ile to sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, kubaman said:

czyli dla lajkonika - kupuje w necie zestaw malinowego paja B+, instaluję astro serwer na kartę sd, podłączam sprzęt i działa?

Tak - powinien działać out-of-the-box.

 

PS: Ja mam obudowę w której dodatkowo zmieściłem niewielki moduł z GPS (trzeba 4 kabelki podlutować i przykleić na hotglue). Dzięki temu nie muszę w polu ustawiać lokalizacji i zegara, odpalam i działa.

 

EDIT: zanim kupisz, zainstaluj sobie na komputerze kstars, w module ekos każda część setupu (montaż, kamera, guider, focuser, koło filtrowe) ma symulator, którym możesz się wirtualnie pobawić. Obczaisz soft i ocenisz zanim wydasz kasę czy to dla Ciebie czy nie. Oczywiście PCta z kstars do prawdziwego setupu też możesz podłączyć.

Edytowane przez Sebo_b
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy B lepiej działa..ale radek zapewnił mnie że w ciągu miesiąca wychodzi nowa wersja astrobbery gdzie b+ będzie w całości poprawnie działać. różnica jest tylko w działaniu bluethoof między dwiema wersjami.

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niedawno stałem się posiadaczem Raspberry Pi 3 Model B z Astroberry na pokładzie :original:

 

Mam jednak problem z obsługą kamery QHY9, konkretnie z niepoprawną kontrolą temperatury. Znalazłem w internecie opisy podobnych przypadków, ale nie mogę odnaleźć rozwiązania problemu. Być może pomogłaby aktualizacja sterownika kamery, ale moje umiejętności obsługi Linuksa nie są wystarczające by to zrobić. Może ktoś z Was mógłby mi w tym pomóc?

 

Drugą bolączką jest poprawne uruchomienie zegara czasu rzeczywistego. Zakupiłem ten moduł:
https://kamami.pl/moduly-rozszerzajace-rpi-3-model-ab/233506-rpi-raspberry-pi-rtc-ds3231-modul-zegara-rtc-dla-raspberry-pi.html

 

Próbowałem kierować się poniższym poradnikiem, ale po wykonaniu wszystkich czynności, po każdym włączeniu urządzenia nadal widnieje data z 2016 roku: 
https://geek.net.pl/poradniki/instalujemy-zegar-czasu-rzeczywistego-raspberrypi/

 

Pomożecie? :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób aktualizację systemu

sudo apt update
sudo apt upgrade

O ile się nie mylę to ostatnio aktualizowane były biblioteki QHY i ten problem został usunięty.

 

Jeśli chodzi o zegar czasu rzeczywistego to spójrz na ten link https://thepihut.com/blogs/raspberry-pi-tutorials/17209332-adding-a-real-time-clock-to-your-raspberry-pi

Wszędzie gdzie mowa o ds1307 używaj ds3231.

 

PS. Mam taki moduł... w szufladzie. Jeśli nie będzie podtrzymywał czasu to sprawdź stan baterii. Moja była rozładowana od samego początku.

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, RadekK napisał:

PS. Mam taki moduł... w szufladzie. Jeśli nie będzie podtrzymywał czasu to sprawdź stan baterii. Moja była rozładowana od samego początku.

Dziękuję za odpowiedź. Sprawdziłem napięcie na baterii - miernik pokazał ponad 3,6 V. Czy to znaczy, że jest rozładowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wykonaniu przedstawionych na powyższej stronie czynności zegar ruszył :original: Jednak nie zamieniałem ds1307 na ds3231, gdyż w takiej formie nie chciało działać.

 

Z kolei po aktualizacji systemu nadal występuje problem z chłodzeniem QHY. Da się coś jeszcze w tej materii zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Panowie.

Pojawił się u mnie problem z zawieszajacym się i wyłączającym katars z chwilą podłączenia montażu.

Mój sprzęt to qhy5 canon 450d celestron cg5 nexstar moonlite focuser.

Wszystko działa prawidłowo gdy podłącza wszystko prócz montażu.

Testowałem czy to nie hub USB,  zasilanie i wiele kombinacji, przeistalowanie softu..nic nie pomaga.

Zawsze działało wszystko jak należy do wczoraj..nie dokonywalem żadnych zmian w sprzęcie, pilot nexstar+ sprawny ( pod Windows ascom wszystko się łączy bez problemu i działa z maximem)

 

Używam Kstars 3.1.0 pod Windows

 

Może  jak.mi wytlumaczycie jak sporządzić logi to rozwiążemy wspólnie problem.

 

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W logach nie widać nic podejrzanego... Może zabrzmi dziwnie, ale jeśli możesz to zmień język na angielski i sprawdź czy problem się powtarza.

Inna sprawa to aktualizacja KStars - jest już dostępna wersja 3.1.1, a pod koniec lutego opublikowana została nowa wersja INDI 1.7.6. Zrób aktualizację wszystkiego bo może wersje pomiędzy tym co masz na windows i linux (rpi) się rozjechały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W indi 1.7.6 niestety nie działa mi kamera QHY więc nie pomogę sobie w ten sposób, sprawdzę jak z kstars na linuxie się będzie łączyło.

Edit: Problem ominięty, pod linuxem wszystko działa, nie znam przyczyny dlaczego pod Windowsem nie.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odnalazłem 2 wątki dotyczące problemów z kontrolą temperatury kamer QHY:

 

https://www.indilib.org/forum/ccds-dslrs/4817-alccd-qhy-9-not-supported-by-indi.html#36476

https://www.qhyccd.com/bbs/index.php?topic=6705.0

 

Cytat z ostatniego posta pierwszego wątku:

"The trick was to either connect in 'local mode' or to start indiserver with my regular user and without systemd. I am sure, there is a way to start it with systemd too, but for now I am doing it without."

Co oznacza uruchomienie indiserver bez systemd? 

 

W drugim wątku QinXiaoXu radzi, aby zamienić program indi_qhy_ccd na ten, który zamieścił na forum? Jak to zrobić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.