Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, kubaman napisał:

Cześć

 

wystawiłem dzisiaj malutki zestaw z astroberry i wszystko działa, ale coś musi nie działać więc nie działa montaż. To znaczy nie łapie mi sieci.

Kilka tygodni temu kupiłem kabel USB - TTL na czipie FTDI i przerobiłem wtyczkę według tutka z YT by uniezależnić się od WIFI.

Niestety nie działa.

Ktoś wie jak to sprawdzić? Bo przeróbka zasadniczo prosta jak budowa cepa.

Czekam na kabel. Jak tylko dostanę tez będę omijał pilota i bezprosrednio do montażu będę się wspinał. Dam znać jak u mnie pójdzie. Wskazówka - Pamietaj o krzyżowania TX-RX. Częsty błąd to łączenie ich TX-TX RX-RX:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kubaman napisał:

Cześć

 

wystawiłem dzisiaj malutki zestaw z astroberry i wszystko działa, ale coś musi nie działać więc nie działa montaż. To znaczy nie łapie mi sieci.

Kilka tygodni temu kupiłem kabel USB - TTL na czipie FTDI i przerobiłem wtyczkę według tutka z YT by uniezależnić się od WIFI.

Niestety nie działa.

Ktoś wie jak to sprawdzić? Bo przeróbka zasadniczo prosta jak budowa cepa.

Hmm jaki to montaż

Moze odwrotnie zarobiłeś  wtyczkę (do gory nogami)

Sam moduł mozesz sprawdzić w kompie czy rozpoznaje chip...

 

M.

Edytowane przez mirek01
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć wszystkim.. zwracam się do Was z pytaniem czy ktoś tak miał A jak już piszę.. Astroberry chodziło jak marzenie platesolve polaralligment, wczoraj wróciłem z zagranicy rozkładam sprzęt i lipa chce zrobić  polaralligment Oki plate zrobił ale po zadaniu 15 czy 30 stopni mont leci non stop aż by uderzył w statyw tubą muszę odpinać zasilanie, platesolve też chodzi jak sam chce.. miałem oprzeć na tym budowę astro budki ale po dzisiejszej przygodzie i niestabilności astrobery muszę chyba zweryfikować swoje wybory..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak był w Twoim przypadku  z utawieniem lokalizacji, i synchronizacją montażu. (od sprawdzenia tego bym zaczął)

Plate solve do ustawiania na biegun nie synchronizuje położnia montażu.

 

Takie objawy mają montaże gdy szukają obiektów na innej pólkuli. 

Znam przypadek że w pilocie  monażu była ustawiona pólkula południowa i montaż tak sie właśnie obracał...

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z eqmoda. Przed polar alligment robię najpierw synchronizację, co dziwne nic nie zmieniłem i nic nie robiłem w ustawieniach, stawialem i chodziło bez zarzutu dodam jeszcze że mam moduł gpio czyli data, godzina i lokalizacja jest zawsze aktualna.. w park position robi foto rozpoznaje, kładzie się też prawidłowo czyli east i west kierunki są poprawne tylko nie robi 15 czy 30 stopni tylko kładzie mont bez opamiętania muszę zasilanie od astrobery wyrywać bo by tubę rozwalił..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether przypiął/eła ten temat
  • 2 miesiące temu...

Może mi ktoś pomoże w kwestii "uwolnienia" portu USB .

Otrzymuję komunikat, że fokuser Sesto Senso 2 nie może się polączyć, bo jego port jest już używany, a lista portów wygląda tak:

 

image.png.c2189fc37cdb18506031fee384c0847b.png

 

Jakaś franca o nazwie pps pps0 zajmuje port fokusera. Jak tą francę utłuc i powstrzymać od zajmowania portu?

 

EDIT Ogarnąłem problem edytując plik /etc/default/gpsd. Teraz nic nie zajmuje portu i fokuser się łączy bez problemu. Wydaje mi się, że już raz walczyłem z tym problemem ale "mgła peselowo - covidowa" skutecznie zadziałała ;-)

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba gps podłącza Ci się pod ten port albo coś co generuje PPS (pulse per second). Na szybko to możesz fizycznie odłączyć te urządzenie. Choć mi się wydaje, że problem jest gdzie indziej, jeśli fokuser jest podłączony to powinien pojawić się na innym porcie a skoro go nie ma, to może z nim jest problem? albo z kablem? albo z zasilaniem fokusera?

 

ok, spóźniłem się, problem rozwiązany.

Edytowane przez malebranchi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

qrde szukajka mi nic nie podpowiada (źle szukam?) więc zapytam tutaj 

 

walczę z malinką - podłączanie hardwaru poszło wszystko gładko - działa cudownie i co chwila odkrywam jaka przepaść dzieli Kstarsy z Maximem ( na korzyść Kstarsów  - kolega Bartosz ma już mnie pewnie dość słuchając i czytając jaki to zajeb... jest Kstars i co nowego przeklikałem ;)
do pełni szczęścia brakuje mi 2 rzeczy które działały mi lepiej/dokładnie w starym maximie a raczej maximowych  darmowych wtyczkach 
 

1. czy podobnie jak w maximie muszę mu podać graniczne wartości do guidowania - niby wszystko robi ok - calibracja itd -  ale co jakiś czas - brak reguły - mam pojechane klatki ( coś musze policzyć i wpisać - Min error ? max response 
używam OAGa więc primary scope jest OK? aaa i gdzieś obiło mi się o oczy że najlepiej używać kabelka ST4 więc takoż czynię ;) we "wleczołsie" używałem PulseGuide

 

 odkopałem wątek na forum z firmware compatible itd ZWO120MM i teraz już jest OK nie zapętla się 

 

guide.jpg.76a7aade9b89da640423a0d08fb6d95d.jpg
2. focuser to samo - niby ustawi , lecz troszkę brakuje do ideału - czy dobrze myślę że w jestem blisko punktu ostrości to kroki (Initial Step size)  mogę pomniejszać wartość z 50 np na 10? 5 kroków?

 

focus1.jpg.ebea03554d3d85b4ab77ccfd3130d89d.jpg

focus2.jpg.4f9f717800ea482bf1de196990a3c0c1.jpg

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tadeopulous napisał:

qrde szukajka mi nic nie podpowiada (źle szukam?) więc zapytam tutaj 

 

walczę z malinką - podłączanie hardwaru poszło wszystko gładko - działa cudownie i co chwila odkrywam jaka przepaść dzieli Kstarsy z Maximem ( na korzyść Kstarsów  - kolega Bartosz ma już mnie pewnie dość słuchając i czytając jaki to zajeb... jest Kstars i co nowego przeklikałem ;)
do pełni szczęścia brakuje mi 2 rzeczy które działały mi lepiej/dokładnie w starym maximie a raczej maximowych  darmowych wtyczkach 
 

1. czy podobnie jak w maximie muszę mu podać graniczne wartości do guidowania - niby wszystko robi ok - calibracja itd -  ale co jakiś czas - brak reguły - mam pojechane klatki ( coś musze policzyć i wpisać - Min error ? max response 
używam OAGa więc primary scope jest OK? aaa i gdzieś obiło mi się o oczy że najlepiej używać kabelka ST4 więc takoż czynię ;) we "wleczołsie" używałem PulseGuide

 

 odkopałem wątek na forum z firmware compatible itd ZWO120MM i teraz już jest OK nie zapętla się 

 

 

 

Mam ustawiony guiding via mount (bez kabelka ST4), box 16, bin 1, ekspozycję w zależności od nieba od 1,5 do 4 sekund, agresywność 0,7 , ale to raczej zależy od montażu (z Astroberry używam EQ6-R). Kamerka ASI120 Mini z OAG.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2022 o 21:40, Tadeopulous napisał:

qrde szukajka mi nic nie podpowiada (źle szukam?) więc zapytam tutaj 

 

walczę z malinką - podłączanie hardwaru poszło wszystko gładko - działa cudownie i co chwila odkrywam jaka przepaść dzieli Kstarsy z Maximem ( na korzyść Kstarsów  - kolega Bartosz ma już mnie pewnie dość słuchając i czytając jaki to zajeb... jest Kstars i co nowego przeklikałem ;)
do pełni szczęścia brakuje mi 2 rzeczy które działały mi lepiej/dokładnie w starym maximie a raczej maximowych  darmowych wtyczkach 
 

1. czy podobnie jak w maximie muszę mu podać graniczne wartości do guidowania - niby wszystko robi ok - calibracja itd -  ale co jakiś czas - brak reguły - mam pojechane klatki ( coś musze policzyć i wpisać - Min error ? max response 
używam OAGa więc primary scope jest OK? aaa i gdzieś obiło mi się o oczy że najlepiej używać kabelka ST4 więc takoż czynię ;) we "wleczołsie" używałem PulseGuide

 

 odkopałem wątek na forum z firmware compatible itd ZWO120MM i teraz już jest OK nie zapętla się 

 

guide.jpg.76a7aade9b89da640423a0d08fb6d95d.jpg
2. focuser to samo - niby ustawi , lecz troszkę brakuje do ideału - czy dobrze myślę że w jestem blisko punktu ostrości to kroki (Initial Step size)  mogę pomniejszać wartość z 50 np na 10? 5 kroków?

 

focus1.jpg.ebea03554d3d85b4ab77ccfd3130d89d.jpg

focus2.jpg.4f9f717800ea482bf1de196990a3c0c1.jpg

kabelek ST4  to przeżytek i dodatkowo jeden kabel więcej do zaplątania w nocy...

Via Mount  daje Ci możliwość płynnego sterowania impulsem -korektą   (pulseguide )

 

initial step size - zadaną wartość kroków  Ekos  stosuje tylko   przy pierwszych klatkach potem sam dostosowuje ilość kroków w zależności od  zmian na wykresie...

Ja tez nie rozgryzłem do końca poprawnych ustawień - czasami kreci się do przodu i do tyłu o kilkanaście kroków i ciągle szuka najlepszego miejsca.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pisałem o tym w statusach, ale chyba warto wrzucić do wątku o Astroberry. Udało mi się uruchomic na jednym komputerze z Win 10 dwie niezależne sesje Kstars. Każda z sesji jest podłączona do swojego RPi 4 z uruchomionym Astroberry jako serwerem INDI. Dzięki temu mogę z jednego komputera zarządzać zbieraniem klatek z dwóch tub wiszących na jednym montażu. Jedna instancja Kstars zarządza montażem, kamerą i fokuserem, druga tylko zarządza kamerą i fokuserem na drugiej tubie.

Do tej pory na komputerze z win10 miałem Kstars z główną sesją, a drugą kamerą sterowałem przez VNC. Teraz mam wszystko na jednym pulpicie. Poniżej fotki pokazujące dwie instancje Kstars obok siebie na jednym monitorze i jako niezależna sesje na dwóch monitorach podłączonych do tego samego komputera.

 

image.thumb.png.a1dc03f0cb9fe1c6d087e87a9182a839.png

 

Układ Klient (win10) - serwer (astroberry) jest wg mnie dużo lepszy niz praca na zdalnym pulpicie ze względu na mozliwość skalowania okien i generalnie ze względu na szybkość działania Kstars pod Windows.

Oba RPi 4 znajdują się w budce przy setupie i są połączone z komputerem - klientem stojącym w domu siecią LAN (było po ethernecie, teraz jest po światłowodzie z media konwerterami).

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 24.11.2022 o 14:23, apolkowski napisał:

Pisałem o tym w statusach, ale chyba warto wrzucić do wątku o Astroberry. Udało mi się uruchomic na jednym komputerze z Win 10 dwie niezależne sesje Kstars. Każda z sesji jest podłączona do swojego RPi 4 z uruchomionym Astroberry jako serwerem INDI. Dzięki temu mogę z jednego komputera zarządzać zbieraniem klatek z dwóch tub wiszących na jednym montażu. Jedna instancja Kstars zarządza montażem, kamerą i fokuserem, druga tylko zarządza kamerą i fokuserem na drugiej tubie.

Do tej pory na komputerze z win10 miałem Kstars z główną sesją, a drugą kamerą sterowałem przez VNC. Teraz mam wszystko na jednym pulpicie. Poniżej fotki pokazujące dwie instancje Kstars obok siebie na jednym monitorze i jako niezależna sesje na dwóch monitorach podłączonych do tego samego komputera.

 

Układ Klient (win10) - serwer (astroberry) jest wg mnie dużo lepszy niz praca na zdalnym pulpicie ze względu na mozliwość skalowania okien i generalnie ze względu na szybkość działania Kstars pod Windows.

Oba RPi 4 znajdują się w budce przy setupie i są połączone z komputerem - klientem stojącym w domu siecią LAN (było po ethernecie, teraz jest po światłowodzie z media konwerterami).

 

 

Jeszcze jedna uwaga - zamknięcie jednej z instancji Kstars powoduje zamknięcie obu. Warto uważać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

 

Jestem początkujący z astroberry i nie działa mi dobrze plate solve i nie wiem w zasadzie co robię źle.

Udało mi się podłączyć Star Adventurer oraz aparat Nikona, jestem w stanie obydwa urządzenia. Mam też guilder, ale na tym etapie to jeszcze nie jest istotne.

 

Chciałbym móc przeprowadzić PA albo się dowiedzieć, w którą stronę patrzy kamera. Podpięty do aparatu jest Samyang 135, więc obraz jasny, niebo czyste.

Tak wygląda moja zakładka Align po kilku próbach:

image.thumb.png.b59cd44090e16af9dbf251e7db4547c6.png

 

Pliki indeksowe mam wszystkie, do tego obrazek, który jest widoczny wyżej bez problemu jest rozwiązywany przez astronomy.net:

image.png.556854426d90732ff0f6ff79015bf91e.png

 

Na kilka prób znajduje koordynaty tylko raz, do tego polecenie "sync" zdaje się nie robić nic, bo tak wygląda w Kstars:

 

image.png.9f36a34d4f5341b9111e5953ea96df84.png

 

Mam najnowsze astroberry i wcześniej próbowałem z innym aparatem i obiektywem i rezultat był identyczny. Jest to całkowicie bezużyteczne w tym momencie.

Więc nie wiem, co robię źle, może czegoś gdzieś nie ustawiłem. Być może ktoś napotkał podobny problem? Jak mogę dowiedzieć się więcej dlaczego "Solver Failed"?

 

 

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat na astronomy.net wrzuciłem kawałek screena, w ramach eksperymentu, żeby sprawdzić, czy plate solve się uda z tym, co widać. Dlatego FOV jest inny.

 

Z moim pikselem i 135mm powinienem mieć 10.01 x 6.62o (wg. telescopius), co daje ok. 606' x 397'.

ALE, co ciekawe, w AB wpisałem 135mm, ale w nawiasie jest 129,5 (to na żółto na screenie ledwo widoczne) i dla tej ogniskowej liczy FOV i wtedy wychodzą takie wartości jak są podane.

W Siril także mi wykrywa ok 130mm na kalibracji fotometrycznej na zdjęciach robionych tym obiektywem.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem właśnie - profil z symulatorami w kstars także miał u mnie problemy z plate solve, więc wydaje się, że problem leży w konfiguracji.

Wszedłem w ustawienia stellarsolver i miał ustawiony "internal solver". Przełączyłem na "local astrometry" i wydaje się działać dobrze, przynajmniej na symulacji. Poczekam na kolejne okno pogodowe i sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bentoq napisał(a):

Wszedłem w ustawienia stellarsolver i miał ustawiony "internal solver".

Local astrometry wymaga uruchomionego serwera astrometry na adresie 127.0.0.1. Internal solver to wewnętrzny solver Kstars i powinien działac przy poprawnej konfiguracji FOV. Czy wszystkie wymagane pliki indeksowe masz zainstalowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, apolkowski said:

Local astrometry wymaga uruchomionego serwera astrometry na adresie 127.0.0.1. Internal solver to wewnętrzny solver Kstars i powinien działac przy poprawnej konfiguracji FOV. Czy wszystkie wymagane pliki indeksowe masz zainstalowane?

 

Tak, pliki indeksowe są wszystkie. Co do astrometry, to nie wiem czy serwer jest włączony, ale po przełączeniu na astrometry zaczęło działać na symulatorze, a internal solver symulatora nie chciał rozwiązywać tak jak mojego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bentoq napisał(a):

 

Tak, pliki indeksowe są wszystkie. Co do astrometry, to nie wiem czy serwer jest włączony, ale po przełączeniu na astrometry zaczęło działać na symulatorze, a internal solver symulatora nie chciał rozwiązywać tak jak mojego sprzętu.

Masz zdefiniowany swój teleskop w Tools/Devices/List your equipment?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Taka ciekawostka. Miałem ustawione w Kstars pięciopozycyjne koło filtrowe ZWO EFW. Zmieniłem koło na EFW 7x36, ale Kstars dalej widział 5 pozycji. W module akwizycji mogłem zmieniac pozycję w kole na 6 i 7, ale nie mogłem nadac nazwy tym filtrom. W zwiazku z tym dane filtrów nie wpisywały się do nagłówka FITs i PIX takie klatki traktował jako No Filter.

Okazało się, że żeby naprawic błąd, trzeba odnaleźć i edytować plik ASI EFW_config.xml na Astroberry. Dopisanie danych pozycji 6 i 7 rozwiązało problem. Uwaga. Plik jest zapisany w ukrytym katalogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, isset napisał(a):

A gdybyś usunął koło z konfiguracji setupu i dodał ponownie?

Dodałem nowy profil, bo razem z kołem zmieniałem kamerę i chciałem mieć dwa różne profile do wyboru na starcie. Wygląda na to, że raz dodane do kofiguracji koło EFW zostaje zapisane i pojawia się zawsze ze starymi danymi, kiedy nowy profil zawiera EFW.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.