Skocz do zawartości

Projekt "Taras" - Epizod 2(66) - Rozetka w BiKolorze


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Grzędziel napisał:

Ilość materiału imponująca -pretendujesz do zdobycia tytułu Mistrza Długopalca

Poczekajcie na siarkę :-D @Tayson nie pokonam, nie ma szans

 

'Mistrz Długopalec'  - może taką etykietę się doda, dla autora najdłuższego zdjęcia :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pav1007 napisał:

Zabiłeś mi ćwieka Maćku... weź zobacz teraz jeśli możesz.

Jest ok.

Tak swoją drogą to czytam ten wasz długopalący wyścig i myślę sobie kto przebije moje 78 godzin z 2015 roku :)

Trochę dłubnąłem, mam nadzieję że nie będziesz miał za złe :)

NGC2237_pav.thumb.jpg.e3116bfb86056c4410aa09a432a2925d.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, wessel napisał:

Jest ok.

Tak swoją drogą to czytam ten wasz długopalący wyścig i myślę sobie kto przebije moje 78 godzin z 2015 roku :)

Trochę dłubnąłem, mam nadzieję że nie będziesz miał za złe :)

 

Podejmuję wyzwanie. Jeżeli tylko będzie pogoda - IC434 :mr.green:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, yogi3e napisał:

Jedna z rozetek która mi sie podoba,

Dziękuję bardzo :-) Mam nadzieję, że wersja SHO będzie lepsza :-)

 

7 godzin temu, Selmak napisał:

Czy dokonałeś jakiś modyfikacji w tym edku że z takim dość drobnym pikselem to tak ładnie w rogach wygląda?

Co zrobiłem:

1. dobrałem sztywność wyciągu tak by nie uginał się ale by robofocus miał możliwość ruchu drawtube (przy mocnym dokręceniu, nie miał tyle siły)

2. Zamówiłem złączki z rotatorem (własnego projektu) i jestem pewny ich osiowości

3. Dobrałem odpowiednią odległość między soczewką główną a flattenerem (wkręcenie na maksa powodowało, że gwiazdy na rogach były nieakceptowalne)

4. Mam wszystko na gwint (oprócz rotatora, który ściskany jest na jaskółczy ogon - wykonany jest wręcz perfekcyjnie przez Janusza z astrokraka i zapewnia osiowość)

 

Trochę pracy i cierpliwości by zapewnić sobie spokój :-)

 

2 godziny temu, wessel napisał:

myślę sobie kto przebije moje 78 godzin z 2015 roku

Daleko mi na razie :-)

 

2 godziny temu, wessel napisał:

Trochę dłubnąłem, mam nadzieję że nie będziesz miał za złe

W żadnym wypadku - ciekawa kolorystyka - wychodzi mój prawie całkowity brak doświadczenia z materiałami narrowbandowymi. Mi podobają się obydwie wersje (Twoja i moja).

 

 

Byłbym ogromnie wdzięczny za wszelkie uwagi -  co jest ok a co nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj moja wersję bikolor i HST IC 410 - jakoś tak obrobiłem bikolor że dodanie 6 godzin SII niczego prawie nie wniosło  :) bo oczywiście nie chciałem zmieniać ogólnej kolorystyki zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Naski napisał:

Zastanawia mnie Paweł, dlaczego to zdjęcie, pomimo takiej ilości materiału jest "płaskie

Wiesz co - bardzo chciałbym Ci odpowiedzieć na to pytanie - może to przez kontrasty a może dlatego, że nie do końca potrafię składać obrazki narrowbandowe, może też uległem własnemu hype'owi na to zdjęcie i zanim pomyślałem to wrzuciłem. Nie znałem żadnej dobrej referencji tego obiektu stąd taka decyzja.

 

41 minut temu, Naski napisał:

Może taki kolorek będzie Ci bardziej odpowiadał  ...

Posiedziałem nad kolorkiem i zdecydowanie taki bardziej żółty mi bardziej jednak odpowiada :-) Dzięki za nakierowanie :-)

Teraz tak się prezentuje:

NGC2237_Bicolor_v5_AP_sign.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł a możesz gdzieś wystawić stack OIII i Ha osobno? Pobawiłbym się chętnie kolorkami...jak mi coś fajnego wyjdzie to wyślę Ci screeny...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pav1007 napisał:

 

3. Dobrałem odpowiednią odległość między soczewką główną a flattenerem (wkręcenie na maksa powodowało, że gwiazdy na rogach były nieakceptowalne)

 

Czy możesz Pawle napisać coś więcej o tym jak dobrałeś odpowiednią odległość pomiędzy flatenerem a soczewką główną teleskopu?

Przecież to reguluje się wysunięciem wyciągu, a to wpływa od razu na odległość pomiędzy flatenerem a matrycą kamerki.

Chyba, że czegoś nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, fizyk5 napisał:

Czy możesz Pawle napisać coś więcej o tym jak dobrałeś odpowiednią odległość pomiędzy flatenerem a soczewką główną teleskopu? 

Przecież to reguluje się wysunięciem wyciągu, a to wpływa od razu na odległość pomiędzy flatenerem a matrycą kamerki.

Pewnie,

wyciągiem teleskopu regulujesz ostrość :-) Więc tak na prawdę obchodzi Cię jeden punkt - kiedy matryca jest w płaszczyźnie ostrości. Odległość między matrycą a korektorem masz najczęściej dobraną co do milimetra przez złączki, ale niektóre flattenery (jak np ten od ED80) mają pierścień kontrujący - zastanawiałem się po co on jak i tak nakręcam flattener na drawtube na maxa i ma być dobrze... otóż nie jest.

 

Soczewka główna skupia światło i żeby poprawnie wypłaszczyć całe pole flattener musi znajdować się w odpowiednim miejscu - w tym celu trzeba go nakręcić na drawtube i skontrować pierścieniem kontrującym. Jak widać soczewki w EDku nie są jakościowo powtarzalne, bo nie da rady przygotować jednego "działającego" flattenera, a może SW myśli przyszłościowo i będą coś zmieniali w wyciągu (kiedyś) przez co regulacja flatkiem jest konieczna.

 

do rzeczy - jak nakręciłem flattener na maxa to gwiazdy były nieakceptowalne - więc zacząłem go odkręcać i zauwazyłem, że gwiazd z przecinków robią się punktami (przy krańcach kadru), gdy przekroczyłem moment w którym powinien flatek być umiejscowiony to gwiazdy zaczęły robić się przecinkami ale nie w kierunku centrum kadru ale w poprzek (tak jakbym wyginały się na okręgu) i tak ustawiłem sobie flattener gdzie najlepiej mi wypłaszcza pole i skontrowałem pierścieniem :-)

 

 

 

 

Dziękuję wszystkim @wessel, @Naski, @Antoni za Wasze wersje kolorystyczne - muszę to przetrawić i opracować taką, która mi się najbardziej podoba. Co już wiem, że mam zdecydowanie za dużo magenty w tlenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.