Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Żałuję, że tak późno dołączyłem do do Was, no ale chybe lepiej późno niź wcale

:(. Na początek może kilka słów o sobie. Studiuję na 5 roku informatyki w So-cu. W niebo spoglądam od kilku lat, ale taki prawdziwy początek to dał temat mojej pracy licencjackiej :) "Symulacje układów planetarnych". Od tego czasu na dobre zainteresowalem się tym co świeci mi nad głową. Później zakupiłem chyba najtańszy z możliwych teleskopów- Optisan 76/700 no ale na poczatek dobre i to. Póżniej dokupiłem kilka rzeczy i zacząłem robić fotki równie tanim Zenitem TTL :). Największym sukcesem to chyba zdjęcia Tranzytu Wenus, nie zdyt dobrej jakości ale i tak jestem z nich dumny :). Kiedyś dorobię sie prawdziwego teleleskopu mam nadzieje. Dla chcącego nic trudnego :) W niedługim czasie mam nadzieje skonczyćswoja stronk, ale na razie musze sie spężyćz pracą bo niedługo obrony :/ .

Jeszcze raz witam wszystkich bardzo gorąco i Pozdrawiam! :banan:

 

p.s: Fajowa jest ta ikonka z bananem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuję, że tak późno dołączyłem do do Was, no ale chybe lepiej późno niź wcale

:(.

 

p.s: Fajowa jest ta ikonka z bananem :D

 

Jeszcze nie jest tak późno. Ja dołączyłem na forum ponad dziesięć lat po obronie pracy. Więc kto jest lepszy? :D

Przekonasz się, że będąc aktywnym członkiem społeczności astro-maniaków szybko nadrobisz wszelkie zaległości i przegonisz wielu z nas. Wszystko zależy od chęci i zaangażowania.

 

Tak, banan jest niezły, zresztą nie tylko on. :ha:

 

Pozdrawiam :)

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :Beer:

Ja się wkręciłem w astro rok temu i po obronie pracowałem już dwa lata.

Korzyść tylko taka, że pracując można się dorobic oprócz garba nienajgorszego sprzętu.

Wszystko więc przed Tobą.

Pozdrawiam :papa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich tu zebranych bardzo serdecznie

 

Mam 28 lat, mieszkam w Białymstoku, od dawien dawna fascynuję się otaczającym nas wrzechświatem. Jestem wielkim miłośnikiem przyrody i możliwie każdy wolny czas spędzam na jej łonie. Główne moje hobby to wyprawy, wspinaczka i survival. Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem teleskopu Celestrona model StarHopper 8". Jestem z niego bardzo zadowolony mimo, że nie miałem wielu okazji jak na razie do obserwacji nieba. Do tej pory udało mi się jedynie obserwować Jowisza i Saturna wraz z satelitami no i oczywiście nasz Księżyc. Widoki wspaniałe :-). Czekam oczywiście na dobry seeing by w końcu poobserwować DSy.

 

Przy okazji mam kilka pytań (być może głupich i takich też, które już padały):

1.Co jaki mniej więcej średni czas powinno się czyścić/myć główne zwierciadło w Newtonach?

2. Jaki polecacie do tego teleskopu okular do DSów (zastanawiam się nad WO Swanem 33mm)?

3. Czy do planet praktycznie wystarczy powiększenie 200x czy może kombinować jakieś połączenia okularu z barlowem? (posiadam okular Vixena LV 6mm co daje przy mojej ogniskowej 1200mm powiększenie 200x).

4. Czy znacząco się poprawi obraz powiedzmy galaktyki lub mgławicy jeżeli dodatkowo zastosuję do okularu filtr mgławicowy??

 

Raz jeszcze pozdrawiam małych i dużych astronomów :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę zza kilku ulic.

 

Ostatnio na Jowiszu i Saturnie sprawdzałem wpływ powiekszenia na jakość obrazu. A że seeing miałem rewelacyjny to przy 300x widok był najlepszy tzn. planety były na tyle duże by można było więcej zobaczyć i dość jeszcze ostre i w miarę jasne. W Twoim Starhopperze powiększenie 200x przy zwyczajnym seeingu bedzie OK a przy rewelacyjnym 300x bym proponował.

 

Też zastanawiem się nad SWANem bo szukam okularku do galaktyk i gromad kulistych. Jest zadziwiająco tani jak na tak szerokie pole widzenia i taką markę. Nie wiem czy się zdecyduję na SWANa ...

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich tu zebranych bardzo serdecznie

 

Czekam oczywiście na dobry seeing by w końcu poobserwować DSy.

 

Przy okazji mam kilka pytań (być może głupich i takich też, które już padały):

1.Co jaki mniej więcej średni czas powinno się czyścić/myć główne zwierciadło w Newtonach?

3. Czy do planet praktycznie wystarczy powiększenie 200x czy może kombinować jakieś połączenia okularu z barlowem? (posiadam okular Vixena LV 6mm co daje przy mojej ogniskowej 1200mm powiększenie 200x).

4. Czy znacząco się poprawi obraz powiedzmy galaktyki lub mgławicy jeżeli dodatkowo zastosuję do okularu filtr mgławicowy??

 

 

Aby obserwować obiekty DS nie trzeba dobrego seeingu (stabilności atmosfery). Ważniejsza jest przejrzystość powietrza.

 

ad.1 W miarę możliwości jak najrzadziej. Dopiero wtedy, gdy lustro jest bardzo zabrudzone.

ad.3 Według mnie wystarczy 200x. Warunki na stosowanie większego powiększenia występują w naszym kraju bardzo rzadko. Ale ja należę do tych co wolą obraz mniejszy, a klarowniejszy.

ad.4 To zależy od warunków w których obserwujesz. Poprawa napewno jest, dla jednych znacząca dla innych nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

 

Miło mi ,że trafiłem na to forum.

Astronomią interesuję się od czasów podstawówki, a te czasy niestety już dawno minęły (człowiek robi się nostalgiczny :D ), ale nie ma co strasznie narzekać we wrześniu stuknie 25 latek, więc nie jest jeszcze tak najgorzej.

 

Mieszkam w Kętach , takie miasteczko 10km od Bielska-Białej.

Jeżeli ktoś z bywalców forum jest z oklicy to niech da znać.

 

Właśnie przymierzam się do zmiany lornetki (uzywanej od czasów owej podstawówki) na pierwszy teleskop.

 

Niestety fundusz przeznaczony na ten cel i akceptowalny przez Kochaną Żoneczkę nie jest za wielki, a zważywszy na miejsce zamieszkania myśle,że nie ma sensu inwestować na razie w coś większego, no ale do rzeczy.

 

Jak mówiłem mieszkam w miasteczku (ok 20,000 mieszkańców) w bloku na 3 piętrzę (jako ,że blok 4 piętrowy ,to bez windy). Zważywszy, że w tej sytuacji to jak sądzę z balkonu to mogę sobie co najwyżej sąsiadki oglądać (a nie to chodzi :D ), to teleskop musi być raczej lekki ,łatwy do zniesienia i wpakowania do samochodu, co by go przetransportować na działkę.

 

Chodzi mi o raczej o obserwację Układy Słonecznego, chyba że trafi się super seeing (albo wyjazd na Słowację, BTW byłem na długi weekend , ależ tam jest ciemno, mażenie) to coś z DS.

 

Co do finansów do ok 1000,00 PLN.

 

Poczytałem troszkę archiwum i myślę że odpowiadał by mi jakiś Newtonek 114/900.

 

Tak więc do wyboru mam:

1.Celestron FirstScope 114EQ

2.Soligor MT-910

3.Synta 114/9000

 

Skłaniam się ku temu pierwszemu, ze względu na cenę. To co mi zostanie zainwestował bym w jakiś porządniejszy okular (może 4mm żeby przerwe Cassiniego ustrzelić).

 

W sprawach teleskopów jest zupełnym laikiem, dlatego proszę o radę czy mój wybór nie jest przypadkiem z gruntu zły, a jeżeli nie to który z wymienionych modeli polecacie.

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie!

 

Vlad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam taternika :) Moze kiedys spotkalismy sie na jakiejs scianie w Tatrach :rolleyes:

 

Co do pytan o barlowa, to moim skromnym zdaniem dopiero dobry barlow daje to co tygrysy lubia. (Mam lekkie zboczenie na tym punkcie). Pomysl czy nie zainwestowac w lantanka 3.8 albo w krotkie ortho do wiekszych powerkow.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

 

Co do wyboru teleskopu to idz tu:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8175

 

W tym watku znajdziesz kilka linkow, gdzie przerabiamy temat wyboru teleskopu. "Jaki teleskop?" to temat bumerang. Poniewaz planujesz polowac na planetki, a lowy planujesz z miasta, proponuje rozgladnac sie za refraktorkiem lub makiem. Zastanow sie czy nie bylo by dobrym pomyslem zapolowac na MTO (ok. 400-800pln) + jakis statyw foto lub tani paralaktyk ala skylux (200-300pln) + ze 2 dobre okularki (200-600pln).

 

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Link,który mi podełeś (wraz wszystkimi odnośnikami) przeczytałem wczoraj.

Staram się nie podchodzić zupełnie ignorancko do sprawy czyli ("Napiszcie mi co mam kupić"- zero zaangażowania z mojej strony).

Poczytałem troszkę przez ostatnie tydzień i w paru miejscach m.in. na tym forum spotkałem się z opinią,że ten celestron to najlepszy stosunek jakości i możliwości/ceny (naturalnie w tym segmencie), no ale prócz tego ten Soligor i Synta mają bardzo podobne parametry dlatego chciałem zapytać, czy warto dać więcej i kupić któryś z nich.

Powiedz mi proszę dlaczego uważasz że Mak byłby lepszy, (w paru miejscach znalazłem opinie że rozwiązania pozwalająca na uzyskanie krótszej tuby nie wpływają przesadnie dobrze na jakość w stosunku do Newtona, no ale ktoś mógł się mylić).

Jeżeli uważasz że lepszy byłby MTO napisz proszę gdzie się za nim rozglądać i na który model zwrócić uwagę. (Chciałbym raczej nowy sprzęt gdyż w związku z brakiem doświadczenia w tej dziedzinie boję się kupować coś używanego,żeby się nie naciąć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam  :Beer:

 

Powodzenie na forum  :Salut:  Kup sobie coś 150 mm :)

 

 

Witam :Beer:

 

150 mówisz , no bardzo chętnie tylko czy

a) zmiszcze się w 1000, a najlpiej okolicach 800,00 jak przy celestronie

B) czy waga i rozmiary nie wzrosną na tyle że po 6 miesiącach gonienia z nim tam i z powrotem na 3 piętro nie porzucę astronomii na rzecz kulturystyki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Powiedz mi proszę dlaczego uważasz że Mak byłby lepszy, (w paru miejscach znalazłem opinie że rozwiązania pozwalająca na uzyskanie krótszej tuby nie wpływają przesadnie dobrze na jakość w stosunku do Newtona, no ale ktoś mógł się mylić).

Jeżeli uważasz że lepszy byłby MTO napisz proszę gdzie się za nim rozglądać i na który model zwrócić uwagę. (Chciałbym raczej nowy sprzęt gdyż w związku z brakiem doświadczenia w tej dziedzinie boję się kupować coś używanego,żeby się nie naciąć.

Pozdrawiam

 

Lookalem przez MTO i dawal lepsze obrazy planet niz Newtoniki klasy 4,5''. Zasugerowalem MTO ze wzgledu na male gabaryty (balkon), niewielka mase (tani montaz wystarczy - a ty masz ograniczony bodrzet) i nie sa to sprzety jasne (lookasz z miasta, a to wtedy atut). MTO dopadniesz w Astrokraku, na Allegro i na naszej forumowej gieldzie. Gdzie dopasc nowego? Hmm, wypadalo by powiedziec, ze tu nalezalo by sie wybrac po oriona do wujka Sama. Mysle ze wieczorkiem da Ci tu opinie kilku userow makow. Posluchaj ich. Poczekaj jeszcze kilka dni na inne propozycje. Ten 1000 pln. mozesz tez spozytkowac moja metoda. Tzn. Kupic jakiegos krotkiego newtonika z panstwa srodka (na allegro lub gieldzie forumowej) to koszt ok. 200-300pln (6''). Takiego newtona dajesz specjaliscie do parabolizacji i niezbednych przerobek poprawiajacych parametry. Koszt takiej operacji to kolejne 200-300pln. Do tego dopadasz jakis montaz. Od 200-300 pln za astro3 po 600-850 za soligorka. Do tego wspomniane wyzej okularki. Ja taka metoda mam to co mam i nie zamienil bym chyba na inne. Ale to trwa. Taki Newtonik 6'' po mojemu przerosnie MTO (planetki podobnej kalsy obraz, ale w DSach siegnie dalej). Trzeba upolowac, przerobic, poprawic, pokombinowac. Im wiecej pracy wlozysz tym mniej wydasz. Im zreczniejszy w tych cepeliach jestes, tym krocej to trwa. Niemniej jak nie masz zdolnosci manualnych, farta i cierpliwosci, koszt takiego skladaka moze osiagnac koszt np. C6N, a wtedy to juz nie ma sensu.

 

Posluchaj jeszcze rad innych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Trzeba upolowac, przerobic, poprawic, pokombinowac. Im wiecej pracy wlozysz tym mniej wydasz. Im zreczniejszy w tych cepeliach jestes, tym krocej to trwa. Niemniej jak nie masz zdolnosci manualnych, farta i cierpliwosci, koszt takiego skladaka moze osiagnac koszt np. C6N, a wtedy to juz nie ma sensu.

 

Posluchaj jeszcze rad innych.

 

Pozdrawiam.

 

Dzięki wielkie za zaangażowanie i pomoc.

Zdaję Sobię sprawę, że przeróbki, własny wkład itp. sprawiją że można osiągnąć sprzęt wyższej klasy za mniejszą kasę,ale tak jak piszesz wymaga to pewnej zręczności i jak na mój gust poprostu DOŚWIADCZENIA, którego ja nie posiadam.

Dlatego jako pierwszy zakup wolałbym coś fabrycznego i sprawdzonego, a potem po roku, dwóch może trzech, jak zdobędę wiedzę spewnością złożę Sam coś fajnego.

Naturalnie poczytam co inni napiszą wieczorem, z góry uprzedzam że odpowiem na te posty dopiero jutro, gdyż za 10min. tracę dostęp do internetu (czyli kończę pracę :D ).

Nie spotkałem się jak dotąd z ostrą krytyką mojego wyboru, więc może ten Celestron nie będzie taki zły, tak czy inaczej mam trochę czasu bo te modele przyjdą do DeltaOptical dopiero początkiem czerwca.

 

Pozdrawiam Wszystkich.

Do jutra :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, witam Ciebie Limax7, fajnie, że ktoś z Biełegostoku tutaj jest :D

 

No i do tego jeszcze i taternik się znalazł :D. Witaj Hans. Wszystko możliwe, któż to wie. Ja łażę po górach i się wspinam głównie jesień-zima.

 

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sprzet :U boot 200/1000 w trakcie modernizacji.jak chesz czegosc sie wiecej dowiedziec to wejdz na temat Super Szukacz Komet :D .dzisiaj doszla paczka z wyciagniem 1,25",niedlugo statyw geodezyjny :helo: i szukacz srednica obiektywu 60mm :banan: Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.