Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

:unsure: Elo. Jestem nowy na tym forum. Obserwowanie gwiazd zawsze było dla mnie jednym z ulubionych sposobów spędzania czasu, jednak dopiero niedawno postanowiłem, że chcę wiedzieć co oglądam, jakie nazwy mają gwiazdozbiory, pojedyncze ciała niebieskie itd. Jeżeli ktoś ma jakieś przydatne rady to piszcie na maila. Bardzo wdzięczny byłbym, gdyby ktoś powiedział mi jak mogę zdobyć dostęp do aktualnych (najlepiej miesięcznych) map nieba nad Polską. Czekam na odpowiedzi, z góry dzięki. Pozdrawim wszystkich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te progsy są po polsku ?

 

Na forumowym download znajdziesz bardzo prosty atlas po polsku:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=18

 

(CdC - jest bogatszy i duuuuzo lepszy)

 

i doskonale mapki obserwacyjne:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=31

 

(bardzo, bardzo dobre)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów. Trafiłem do Was trochę z innej strony, ale mam nadzieję, że to nie dyskwalifikuje mnie jako nowego. Szukałem konkretnych informacji o lornetkach, zawiało mnie do Was :) Super Forum, fajni ludzie chętni dzielić się wiedzą, dużo ciekawych tematów. Dlaczego tylko lornetka? Interesuje mnie głównie przyroda, konkretnie ta skrzydlata. Potrzebowałem porządnego sprzętu o przybliżeniu na poziomie 15x (mój Ojciec ma Zaissa 15x50), ale po wielu godzinach na internecie i przekartkowaniu Waszego Forum zdecydowałem się na nieśmiertelnego BPC 20x60. Optyka tej maszyny nie pozostawia mi jako amatorowi wiele do życzenia. Jestem zachwycony! A jeżeli chodzi o astro, to na razie oglądałem przez nią z uśmiechem na ustach Księżyc w pełni, widoczne teraz planetki i parę jaśniejszych gwiazd. Posługuję się już od dawna programikiem HNSKY, przynajmniej wiem co się dzieje na niebie w danej chwili. Z ciekawostek powiem, że mój Ojciec próbował kiedyś zmajstrować własny teleskop :D Na podstawie jakiegoś opisu z lat '70 zmajstrował grube kartonowe tuby, zamontował odpowiednie soczewki (jak pamiętam to wejściowa około 100mm) i całkiem fajnie to działało. Nie wiem gdzie to dzieło się teraz podziało... Szkoda. Mam nadzieję, że teraz mając BPC amatorsko będę częściej spoglądał przez szkła w górę.

 

Posiadany sprzęt: Vanguard 12x50, Polska 8x35, BPC 20x60.

Ostatnie ciekawostki na niebie jakie oglądałem: zaćmienie Słońca w sierpniu 1999, zaćmienie Księżyca, plamy na Słońcu poprzedniego lata (polecam oglądanie przez podwójną warstwę nośnika dyskietki 1.44"), niedawna kometa Machholz oglądana przez lornetkę 12x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

 

Pomysl nad zurawiem do tej 20stki :) W jej zasiegu astro bedziesz tez mial kilka fajnych galaktyk (najefektowniejsze to M31 i M33), mglawic (np. M42) i cala mase gromad otwartych (HiHa, M34, Cala banda z woznicy M35-38) z zurawiem i ta lorneta to niezapomniane widoki. Puki nie masz jakiegos statywu uwal sie z lorneta na lezaku z podlokietnikami i jazda. Polecem. :)

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad żurawiem już myślałem i nie wykluczone, że sprawię sobie latem. Domyślam się, że polecany to QuasarPJ (zaznaczam, że nie będę budował sam, raczej kupię)?

 

Dołączona do lornetki podpórka montowana do standardowego statywu nie miała gwintu (tego "motylka"), ale z tego co czytałem, to i tak potrzebowałby przegwintowania. No ale i tak go nie mam. Będę musiał poprosić "pana kazia" z tokarni :D Tymczasem pozostaje obserwowanie "z ręki" bądź z podpórką typu gałąź, balustrada. Dzięki za namiary na galaktyki i gromady. Teraz wiem, których i gdzie ich szukać (dzięki HNSKY). :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Kwiatek::astro:

 

Dzień Dobry, Dobry Wieczór (jak kto woli)

 

Miesiąc temu znalazłam wasze forum...

no i zaczęło się...

kupuję teleskop (Zawsze o tym marzyłam)

Dotychczas dużo czytałam o czarnych dziurach i o kosmologii w ogóle,

teraz przyszedł czas zebym wszystko zobaczyła na własne oczy...

Mam nadzieję, że z waszą pomocą szybko nadrobię braki w wiedzy o teleskopach i wszystkim co z tym związane. :rolleyes:

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Kwiatek:  :astro:

 

Dzień Dobry, Dobry Wieczór (jak kto woli)

 

Miesiąc temu znalazłam wasze forum...

no i zaczęło się...

kupuję teleskop (Zawsze o tym marzyłam)

Dotychczas dużo czytałam o czarnych dziurach i o kosmologii w ogóle,

teraz przyszedł czas zebym wszystko zobaczyła na własne oczy...

Mam nadzieję, że z waszą pomocą szybko nadrobię braki w  wiedzy o teleskopach i wszystkim co z tym związane.  :rolleyes:

 

Pozdrawiam :Salut:

 

 

Witamy na forum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Raczej wszystkiego od razu nie zobaczysz . :D

Powiedz coś więcej o teleskopie.

 

 

właściwie będę wdzięczna za fachowe porady. Na dzień dzisiejszy wacham się pomiędzy:

Astrokrak Antares

Orion SkyView Pro 6 EQ

 

Chcę oglądać mgławice, galaktyki

co o tym sądzicie.

Dodam, że mieszkam poza miastem (15 km od Trójmiasta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, Makrauchenia  :respect:

 

Ja też lubię kosmologię. I też chciałem zobaczyć coś na własne oczy. Ale problem z teleskopami jest taki, że niewiele przez nie widać (poza Układem Słonecznym), chyba że są naprawdę DUŻE...

 

 

O troszkę mnie załamałeś. :unsure:

Powiedz, że może coś jednak zobaczę ...

coś fascynującego... :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.