Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No i całkiem słusznie spekulujesz Mirosławie, że będę ją używał w trakcie górskich wycieczek.

Przekonasz się jednak że ciężar jest nie od parady. Zresztą wymiary zewnętrzne też. Łażę czasem po górach i wlokę trochę sprzętu foto. Zoom TAMRON 28-200 zostaje w domu wyłącznie z powodu ciężaru (rozmiar ma niewielki), 80-210 jest znacznie lżejszy. Wlec w góry FOTOSNAJPERA - nigdy mi to nie przyszło do głowy.

 

Powiększenia 15x i większe wymagają już oparcia O COŚ STAŁEGO, co istotnie ogranicza ich turystyczne zastosowanie.Lornetka turystyczna MUSI być bardzo poręczna. Ja na wycieczkach pieszych używam lornetki polowej Zeissa 6 x 30, jest niemal kieszonkowa!

 

Do celów astronomicznych ważna jest JASNOŚĆ i POLE WIDZENIA lornetki. Jasność jest tym większa im średnica obiektywu większa zaś powiększenie MNIEJSZE.

Oczywiście w przypadku jakiejś "drugiej ręki" albo sprzętu b.taniego trzeba sprawdzić dokładność kolimacji, bo regulacja tego parametru jest najczęściej kłopotliwa.

 

Co do DO - zwykle obsługa nowego zakupu jest OK, szybko i bezproblemowo. Bywały problemy (długi czas oczekiwania na jakąkolwiek reakcję) w przypadku zwrotu zakupionego towaru (czytałem o tym post).

 

W kwestii handlu sprzętem ASTRO jest jeszcze ASTROKRAK; chociaż jego przedstawiciele rozrabiali trochę na forum, to firma nadal istnieje :)

 

Przepraszam za uwagi ogólne - jak nie Tobie to zawsze mogą się komuś innemu przydać.

 

Pozdrawiam - Miłek

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym ze wszystkimi sie przywitać. Dobrze że są takie miejsca w sieci. Czytam forum od dość dawna, lecz wpisałem się na listę dopiero teraz. Dzięki Forum zainteresowałem się nocnym niebem. Zaczynałem od TALów (Alkor i 100R), potem MTO i teraz nowy nabytek Soligor na starym ale dobrym statywie :-)

Mieszkam i pracuję w Sanoku, więc wypady w Bieszczady są w zasięgu ręki i wydają się być oczywiste.

Plany na przyszłość... Fajnie że nie mam. Żyję. To wszystko.

 

Pozdrawiam raz jeszcze serdecznie wszystkich i życzę czystego nieba.

 

Alek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest w sumie dość dziwny "wynalazek". MAKSUTOV-CASSEGRAIN SYSTEM D:90mm F:500 ale jak go wypróbuję to dam znać jak się sprawuje. MTO służył tylko do planet, a z 5,6 nawet na 90mm może się uda zobaczyć coś z DS :-)

zdążyłem go sprawdzić tylko w dzięń :-( przez permanentny brak czasu. Na zlocie nie byłem z w/w powodu, tzn. "odpracowywałem przyszły długi weekend".

 

Alek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewam się lepszych wyników przy planetach. Jest to technicznie nie możliwe do zrealizowania, ale zerkne za kilka dni (teraz mam szpital w domu; grypa). Spodziewam się jedna że nie będzie taki ciemny jak MTO. Mogę tylko powiedzieć że gdy sprawdzałem go via okno w dzień, to nie zauważyłem istotnej różnicy z MTO. Dopiero konkretny test w terenie coś pokaże (albo i nie). Jedyna zaleta to waga. Miałem dość targania w plecaku MTO+ciężki staty+st.zasilającą. Ten jest dużo lżejszy i krótszy. Waży chyba mniej niż 500ka Rubinara.

 

Alek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to zobaczyć jeden przy drugim w terenie. Same opisy są zawsze zabarwione optymizmem co do posiadanego sprzętu.

Zmiany dokonałem w myśl zasady że "najlepszy teleskop to taki, który najczęściej się używa". Co do Rubinara to sam jestem ciekaw, bowiem nigdy nie patrzyłem przez niego. Parametry są takie same. Fajnie by było porównać takie lekkie sprzęty "spacerowe"

 

Alek

rgds+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to zwykła 6-centymetrowa lornetka, każdy statyw ją utrzyma  <_<

 

Hi hi, mam co najmniej TRZY statywy które jej ODPOWIEDNIO nie utrzymają :)

Chodziło mi o zwrócenie uwagi ze JAKIŚ statyw jest potrzebny przy 20x no a jak się patrzy w zenit przez lornetkę na statywie foto czy nawet teodolitowym - kto próbował ten wie. Raczej NIEWYGODNIE SIĘ PATRZY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już żech przeczytoł chyba ze trzy razy. Im wiecej czytam na ten temat tym mam większy mentlik w głowie i nie wiem co wybrać. Boję się troszkę sprzedaży wysyłkowej, a wybór w miejscowych sklepach kiepski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz kupywał w zaufanym sklepie internetowym (takim jak DO i Astrokrak) to nie masz się co bać. Praktycznie wszyscy forumowicze kupują sprzęt na odległość (są oczywiście wyjątki jak np. 60-tka Piotra), a spora grupa nawet ściąga sprzęt zza oceanu i raczej źle na tym nie wychodzą. O małych miejscowych sklepikach zapomnij jeśli chcesz kupić sprzęt pewny i na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie nie boję że towar wadliwy zostanie wysłany z firmy. Nie sztuka przez długie lata wyrabiać sobie dobrą opinię żeby ją później utracić przez jeden lub dwa głupie zagrania. Znam to na swoim przykładzie. Ja się obawiam tej drogi jaką lorneta pokona z Mazowsza na Śląsk niezależnie jakim kurierem byłoby to posłane. Ale widzę że jest to chyba jedyne wyjście z tej sytuacji. Jeszcze raz wszystkim dziękuję za porady i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się troszkę sprzedaży wysyłkowej

 

 

Zupełnie niepotrzebnie. Musisz odróznić sprzedaż wysyłkową od osoby fizycznej np. z Allegro, a sprzedaz wysyłkową przez internet od firmy dodatkowo prowadzących taką działalnośc od paru lat (DO, Astrokrak, Fotoclassic itd.) Pamiętaj kupując towar w sklepie internetowym masz 9 dni na dokonanie zwrotu bez podanbia przyczyny. Oczywiście towar nie moze być w tymn czasie używany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich Wylewnie! (WWW)

 

Postanowiłem ujawnić się i skończyć z byciem „cichym wielbicielem”. Tak dużo ciekawych rzeczy dzieje się ostatnio na tym forum i w okolicach. Np. kto by pomyślał, że można tu spotkać słynnego „gajdzina”? Ale ten to ma tyle zainteresowań, że i astro musiało mu się przytrafić...

 

Niebo i astronomia pociągały mnie już od dziecka. Szczególnie księżyc w pełni :rolleyes: Mocniej wzięło mnie dopiero jako zgreda. Ta fascynacja przetrwała tak długo chyba dzięki dwóm szczęśliwym zdarzeniom. Raz, jako dziecko dostałem popularną książkę W. Zonna o astronomii, świetnie napisaną i atrakcyjną graficznie (jak na owe czasy). Dwa, w czasach studenckich, a raczej już asystenckich, wynajmowałem od krewniaka mieszkanie z teleskopem na wyposażeniu (teraz stwierdzam że musiał to być TAL150). Dzięki temu poznałem smak obserwacji. Ach! Te niezapomniane noce na balkonie przy mrozie -15*C.

 

Obecnie mieszkam na podwarszawskiej wsi, gdzie przeprowadziłem się, zmęczony miejskim gwarem. Tutejsze niebo jest znacznie lepsze do obserwacji, choć nadal dalekie od ideału. A z zawodu jestem... cholera, dobre pytanie!? Chyba jakimś analitykiem albo a kind of...

 

Na forum zacząłem zaglądać gdzieś od końca 2003r :icon_redface: Niedługo potem sprawiłem sobie własny telep. A dalej to już poooszło... i trochę tego astrostuff-u zgromadziłem, choć nie wszystko mnie zadowala i ciągle chciałoby się czegoś jeszcze.

_100_0858.JPG

Naturalną koleją rzeczy, po fazie oglądactwa przychodzi chętka aby pobawić się w astrofoto. Na razie efekty są (delikatnie mówiąc) skromne. Czuję więc że warto być bliżej centrum aktywności w tej dziedzinie.

 

To tyle o mnie. Postaram się udzielać (na ile robota pozwoli).

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Co to za Meadowska rura? Wygląda na 250mm. Napisz coś więcej o sprzęcie.

 

Teraz zauważyłem w Twojej stopce ze napisałes więcej. Kurcze ta rura wygląda na pierwszy rzut oka na więcej niż 8" no i nie Meadowa tylko Celestronowa. Piloty są bardzo podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koleżeństwo.

 

Mam na imię Andrzej i mieszkam w okolicach Tarnowa.

Astronomią interesuję się od dawna. Do tej pory wystarczało mi oglądanie programów astronomicznych na Discovery. Obecnie zdecydowałem się zająć samodzielną obserwacją.

 

Podobnie jak Magdalenę interesuje mnie sprzęt uniwersalny do 2000 PLN.

Tyle że waga nie ma dla mnie znaczenia, a w przyszłości chciałbym pstryknąć parę fotek.

 

Najlepiej moim zdaniem łączą te własności newtony o średnicy lustra 150 mm i światłosile f1/5-1/6

np.:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f0b5394f2b5047f

lub:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=237

 

 

A może warto dołożyć parę złotych i kupić coś większego?

np:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...06f1db8573d9a4c

to

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=145

lub używkę

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7948

 

A może macie inne propozycje.

Na który telep padłby wasz wybór?

 

Ja wybrałbym teleskop Newtona - Syntę 200/1200 na montażu Dobsona, ale ja mam 190 cm wzrostu, więc chyba trochę więcej od Ciebie.

 

 

Gdzie mogę poczytać coś na temat tej Synty, bo nijak nie mogę znaleźć?

 

Jakie akcesoria (okular, soczewka, filtr, itp) wskazane dokupić, aby w pełni wykorzystać swój dekoder, tfu, teleskop.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.