Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Może powiem jak ja to widzę. Dysponując teleskopem o aperturze 10cm powiększenie rzędu 200x to absolutne maksimum. Limitacją nie są tu warunki atmosferyczne, gdyż nawet w idealnych warunkach pozwalających teoretycznie na zastosowanie większych powerów, przy p>200x obraz będzie blady i niekontrastowy, choćby to było APO. Powodem jest oczywiście mała apertura.

 

Oczywiście, w przypadku mniejszych instrumentów decydujące znaczenie ma ich średnica, a nie warunki atmosferyczne. Dlatego w nawiasie wpisałem 200-350 mm, co miało sugerować, że chodzi mi o większe instrumenty.

 

Ja nieraz stosuję 250x nawet przy średnim seeingu, bo zauważyłem, że dzięki temu jestem w stanie dostrzec więcej szczegółów w tych krótkich momentach, kiedy obraz staje się klarowny. Brakuje mi okularu planetarnego dającego powiększenie w okolicach 300-350x bo wiem, że w odpowiednich warunkach dało by się to wykorzystać. I znowu 350x jest tą granicą powyżej której nie ma sensu sięgać, ale nie ze względu na warunki atmosferyczne (bo te niekiedy by na to pozwalały), ale brak apertury -> ciemny obraz.

 

Rozumiem, że powyższe dotyczy Twojego Tala 200. Oczywiście w takim, planetarnym instrumencie można stosować przy dobrej pogodzie powiększenie 200-250x, a w bardzo dobrych warunkach nawet 300-350x.

 

Jestem przekonany, że mając dobry sprzęt o aperturze 350-500mm można w odpowiednich warunkach wykorzystać powiększenie 500x a może i więcej z zachowaniem dobrego kontrastu. Zdaje się, że Lowell i inni obserwatorzy planetarni dawnych czasów niejednokrotnie stosowali w swoich wielkich refraktorach powiększenia rzędu 1,000x. A więc nie jest to niemożliwe.

 

Oczywiście, że jest to możliwe, tylko gdzie, jak często i czy uzyskany obraz będzie do zaakceptowania.

Myślę, że w Polsce w super warunkach można sięgnąć najwyżej do 400-500x. Tylko jak często występują takie super warunki?

 

Twierdzę więc nadal, że przy obserwacjach teleskopami o średnicy powyżej 20 cm, najważniejszy będzie seeing i oczywiście jakość optyki, a dopiero potem apertura.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wypowiedzi Radka:

 

1. W APO 100 max sensowne powiększenie przy dobrym seeingu to 250x.

2. W Taku 128 Waldek pokazywał nam kiedyś Marsa przy powiększeniu 420x - to fakt, również w Tecu 140 Przemasa Saturn przy powiększeniu 330x prezentował się ładnie.

3. Porównanie to Lowella chyba nie ma sensu, gdyż używał on zupełnie innego typu teleskopu z ogromną ogniskową.

4. O duże powiększenia najlepiej zapytać Tura, który dużo używał 50cm lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich

Jestem nowym użytkownikiem forum, mam 18 lat, jestem z Poznania. Astronomią interesuje się od najmłodszych lat, chcę rozwijać swoje zainteresowanie. Jestem posiadaczem lornetki i lunety. Bardzo lubię wpatrywać się w beskresną głembię nocnego nieba, czyję wtedy wielki podziw, ale też uswiadamiam sobie jaka Ziemia jest maleńka. Po zatym interesuje się jeszcze astronautyką i geografią.

 

Bardzo dobrze że takie forum istnieje bo pozwala ludzią którzy są zainteresowani astronomią wymianę własnych doświadczeń i wiedzy.

 

Serdeczne Pozdrowienia dla wszystkich :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B) Cześć wszystkim! Jestem tu nowy - w tej działce również. Mam nadzieję, że czegoś się dowiem i nauczę nowego. To moje nowe zainteresowanie, które mam nadzieję w przyszłości rozwinąć. Czekam na rady, uwagi, pomoc. Cieszę się, żę jest takie forum!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od powitania :szczerbaty:

 

WITAJ!

 

A teraz sie powyzlosliwiam:

 

(...) Czekam na rady, uwagi, pomoc. (...)

 

Ale o co chodzi? Rady, uwagi i pomoc do czego? Jaki problem?

 

Pozdrawiam.

 

PS. Nie przejmuj sie zlosliwosc ma z tych pozytywnych :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

Muszę niestety potwierdzić informację kolegi Kędziora co do profilu mat.-fiz. w liceum.

Sam chodzę do takiej klasy i nie zanosi się na to że będę kiedykolwiek uczył się w mojej szkole Astronomii. Ale nie martw się. Ucz się na razie matmy i fizy a na "rasową" astronomię przyjdzie czas na studiach. :szczerbaty:

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z astronomią to radzę nie kupować od razu teleskopu.

Na sam początek polecam kupno paru pozycji książkowych i ewentualnie pożyczenie teleskopu od znajomego astronoma. Jeżel zdecydujesz się na kupno teleskopu to musisz zdecydować co chcesz przez niego oglądać i czy wogóle będzie Ci się chciało nosić ten dość ciężki sprzęt na obserwacje.Rozejrzyj się również po paru portalach internetowych.

Pozdrawiam

 

17 letni astromaniak Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatam!!

Ja proponuje na poczatek jakąś lornetkę. Teleskop wymaga juz pewnej orientacji na niebie, lornetka natomiast nie. Ma wieksze pole widzenia i łatwiej jest "upolowac" dany obiekt. Po zakupie jakies lornetki możesz zacząc poznawac niebo i jednocześnie zbierac pieniądze na teleskop. Mimo wszystko przez lornetkę można wiele zobaczyć (dobrze wiem, sam dysponuje tylko lornetką 7x50 i 20x60). Zrobisz co będziesz uważał ale to tylko moja mała rada.

 

PS. Warto abyś wybrał co bardziej Cię interesuje: planety i Księżyc czy galaktyki, mgławice, gromady gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

Mam na imię Andrzej, mieszkam w Białymstoku, z zawodu bankowiec, z wykształcenia ekonomista w wieku Chrystusowym.

 

Od dawien dawna patrzę na gwiazdy. Wiem gdzie znaleźć Mały i Wielki Wóz...

Na razie jednak mało jeszcze wiem. Od niedawna za pomocą rosyjskiej dużej lornetki z fascynacją oglądam ksieżyc. Powoli doszedłem do wniosku że nie zadowolę się jedynie lornetką. Uzbierałem trochę grosza na teleskop. Pewnie w niedługim czasie padnie jakis wybór. :banan:

 

Przeglądam fora, zacząłem czytać ksiązki o tematyce astro. Przyznam się ze mam troche metlik w glowie. Ale za czasem.. Mam nadzieję że tutaj wszystko się rozjaśni.

To chyba na początek wszystko

 

Pozdrowionka

:D

Edytowane przez Vulpecula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także powitam coraz większe grono !

 

Od kilku tygodni czytam co tutaj wypisujecie, dzisiaj sam stawiam kroki.

 

Mam na imię Andrzej. Na peryferiach Białegostoku mam naprawde czarniutkie niebo do obserwacji. Ale tym czasem nie mam z czego na nie zerkać, oprócz starej rosyjskiej lornety.

 

Na razie jednak mało jescze wiem, więc jesli bedę na początku lamą - darujcie !

To chyba na początek wszystko

 

 

Aha - i jescze jedno Jestem tak niecierpliwy, bo jescze nie mam telepa, a już marzę o wydaniu autorskiego albumu

he he - dobre

 

Pozdrowionka

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.