Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

oki

juz sie poprawilem;) dzieki za wytyczne

 

aaa no tak jak chodzi o sprzet to byl wystawiany rownież tutaj

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11740

takze zostalem szczesliwym posiadaczem i po raz kolejny dziekuje koledzie Dominikowi za wszelaka pomoc:)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich... Pozdrawienia dla wszystkich stalych bywalców od nowego bywalca... Astronomia w teorii towarzyszy od dziecka, obserwacje lornetką - miło wspominam, sprzętu ciężkiego jak widać nie posiadam ale już niebawem... Witam zatem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzętu ciężkiego jak widać nie posiadam ale już niebawem...

 

Witaj :Beer:

Pamiętaj - ciężki sprzęt to ciężkie pieniądze, więc dobrze się zastanów jak je wydać.

Przeszukaj forum, popytaj.....

Tutaj są dobrzy ludzie, pomogą :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów!

 

Jestem tutaj nowy, jednak astronomią interesuję się już długo...

Od niedawna jestem radosnym posiadaczem teleskopu: 60700.

Niestety na nic lepszego nie było mnie stać.

 

Napiszę tylko że wbrew pozorom bardzo ładnie widać przez niego Saturna, Jowisza i jego 5 księżycy, No i oczywiście nasz piękny Księżyc...

 

Mam nadzieję że z waszą pomocą będę się rozwijał w tym kierunku ;)

 

Pozdrawiam,

Narcyz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i gratuluje od razu sprzetu,ja posiadam newtona 200/1000 a przy Jowiszu widze tylko 4 księżyce Galileuszowe.

Może podczas obserwacji jakąś gwiazdę w sąsiedztwie doliczyłes do tych 4 ksiezyców? :)

Witam na forum :)

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Na początku mówię, że będę głownie czytać Forum, jako że jedyny teleskop jaki kiedykolwiek miałam to był telep z serii.. PowerTeleskop, zakupiony przez moja siostrę na allegro( kto widział???!!! ;) )

Później zdarzyło sie spoglądać na niebo przez niezłą lornetke (jednak wszystkie paramentry jak na razie stanowia dla mnie czarną magię)

Czytać będę namiętnie, chcę kupić dożywotni sprzęt, nawet jeżeli miałoby to być za kilka lat..:)

A mieszkam w pięknym Połczynie Zdroju!

Z książek, które mam i poddaje próbie studiowania to m.in: Wszechświat, Colin Ronan; Wszechświat w skorupce Orzecha, S.HAwking, Obrazy Nieba, J. GAdmoski( kupiłam tę ksiązke za 1zł w bibiotece szkolnej swego czasu) i kilka pozycji szkolnych z zakresu astronomiii i oczywiście nieprzebrane bogactwo internetu!:)

Ostatnio korzystam z Programu NASA World Wind ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nazywam się Sebastian jestem spod pieknego znaku Raka , mieszkam w Poznaniu ,interesuje mnie : historia XXw. fotografia, polityka, podróże, , ezoteryka - OOBE, zwiedzam fortyfikacjei inne fajne rzeczy

...........................

Bakcyla do astronomii złapałem niedawno , spowodowane było zakupem Lunety Turist 3 , i się zaczeło ... później 3m-5ca i lornetki które, chyba najbardziej mnie kręcą i to jest to co mnie wciągneło - to jest to czego szukałem - brakuje mi tulko żurawia ale to z czasem :) ,

 

Naprawdę dopiero zaczynam , miło by było poznać ludzi z Poznania :) na wspólne oglądanie nieba.

Pozdrawiam

 

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ściągnij programik Cartes Du Ciel , i zobacz sobie połżenie Saturna, Jowisza akurat dość łatwo namierzyć jak mówiłeś można jeszcze ustrzelić Albireo może Mizara? M13 i kilka innych ładnych obiektów, Neptun to raczej bedzie mała tarczka bez żadnych rysów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

A ja bym przede wszystkim pokazał Księżyc! Będzie największe wrażenie. Będzie taaaaaki wieeeelki i tyyylee rzeczy nowych na nim dzieciaki zobaczą!!! Dalej - Saturn, bo ma te "uszy" :) Jowisz, bo te małe gwiazdki koło niego to są prawdziwe księżyce;) No i tak ładnie są koło niego ustawione... a i trochę zmienią położenie... I to jest planetka w paski... Do tego np. Żłobek.

Wydaje mi się, że to, plus Słoneczko z plamami, to i tak będzie największa atrakcja dla dzieciaków. Reszta jest zbyt mało widoczna, a do tego - gdzie te kolorki???? Jasne, pokazać coś trzeba, ale wymagać to będzie paruminutowego wykładu. Zresztą taki pokaz wymaga od belfra sporego zasobu wiedzy (coby nie było zbyt wielu mądrzejszych od niego) i nieustannego nadawania :) He, na pewno pojawią się zadziwiające pytania... Ja bym na to się bardziej starał przygotować, niż na np. poszukiwania Neptuna, czy strzelanie po niebie z szybkostrzelnością niezłej sześciolufowej pelotki :D

Rada od innego belfra (co prawda uciekłem z zawodu) : problemem nr 1 niech bedzie wytworzenie ATMOSFERY spotkania. To będzie ważniejsze, niż zobaczenie paru niewyraźnych mgiełek. Staraj się dobrać obiekty WYRAŹNE i opowiadaj, opowiadaj... Bo inaczej już po pierwszych godzinach stracisz połowę zainteresowanych!

A jeśli takich pokazów będziesz robił więcej - to na nie wcześniej niż trzecim - pokazuj te mgiełki. He, ale najpierw sam naucz się dobrze je odnajdywać...

:Beer:

 

P.S. Starałem się myśleć kategoriami dzieciaka. Takiego, co MOŻE się zainteresować astronomią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauważyłem ten wątek. Za chwilę mecz, więc teraz krótko.

 

16/17 czerwiec - Grudziądz. To najkrótsze noce w roku i praktycznie zmierzch przechodzi w świt, szczególnie w północnej Polsce. Nawet około 24 godziny północne niebo będzie rozjaśnione. Ale przy okazji można wspomnieć dzieciakom o białych nocach, czy długości nocy w lecie i w zimie.

 

Druga sprawa. Ktoś już zwrócił uwagę, aby skupić się na kilku obiektach i to takich z których odnalezieniem nie będziesz miał kłopotu. Daruj więc sobie słabe obiekty mgławicowe i Neptuna. Ledwo widoczne mgiełki, czy punkcik (Neptun) nie zrobią wrażenia na młodzieży. Przede wszystkim więc Księżyc i Jowisz. Saturna można z powodzeniem obserwować obecnie, ale za miesiąc już będzie problem.

Pokaż im najciekawsze gwiazdozbiory. Powiedz coś (ciekawostki) o gwiazdach (np. ile lat potrzebuje światło, aby dotrzeć od nich do Ziemi).

Przez teleskop pokaż podwójny ujkład Albireo (dwie jasne gwiazdki o różnych barwach). Możesz pokazać układ Mizar-Alkor, a wcześniej zrobić im test na sprawdzenie wzroku (czyli kto dojrzy, która gwiazda w dyszlu Wielkiego Wozu ma towarzysza :)).

Z obiektów DS możesz pokazać gromadę kulistą M13 w Herkulesie.

Wenus będzie wschodzić ok. 1,5 godziny przed Słońcem, czyli będzie widoczna już na jasnym niebie i nisko nad horyzontem.

Oczywiście komety 73P/Schwassmann-Wachmann już nie dojrzysz, zresztą dla dzieciaków nie byłaby wielką atrakcją.

 

Cóż za chwilkę mecz. Muszę kończyć.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale dopiero teraz zauważyłem, że to będzie połowa czerwca.

Oczywiście z komety nici, :Boink::Boink::Boink:

 

Dobrze jakbyś miał ze sobą obrotową mapę nieba lub kompa, ewentualnie laptopa z zainstalowanym programem - planetarium. Niech dzieciaki same, na podstawiem mapy, odnajdą na niebie konkretne gwiazdy. Będzie to dla nich frajda.

Edytowane przez grzel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Mam na imie Pawel, mieszkam w Poznaniu i niestety nie moge powiedziec, ze znam sie na astronomii :( Milosnikiem chyba tez nie moge sie nazywac, bo nie mialem jeszcze okazji "ugryzc" tego tematu, ale postaram sie to zrobic jak najszybciej : )

Poza szkola, ktora wlasnie koncze matura, interesuje sie elektronika i pilka nozna, dla ktorej poswiecam praktycznie caly moj czas wolny :) Lubie takze obejrzec dobry film, posluchac muzyki (glownie soundtracki filmowe w wykonaniu Hansa Zimmera) a takze czytac ksiazki.

Jak to sie stalo, ze wogole w mojej glowie pojawil sie kiedys pomysl podniesienia glowy do gory i spojrzenia okiem amatora w czarna przestrzen nade mna ? Ano w prosty sposob - moj swietej pamieci dziadek mial spory zbior ksiazek o tej tematyce i kilka mi pozyczyl, bym sobie przejrzal i powiedzial mu co na ten temat mysle. Byla wsrod nich ksiazka "Obrazy nieba" Jana Gadomskiego. I to wlasnie ona mi chyba zakrecila w glowie, bo zrodzila sie we mnie chec zobaczenia tego, co pokazuja zdjecia w owej ksiazce. Niestety temat astronomii zostal powieszony na kolku na dlugi czas (powod ? ciezko okreslic, moze lekkie zniechecenie ... ), zajalem sie bardziej elektronika i sportem ... Ale niedawno te wszystkie mysli odzyly i postanowilem troche zglebic ten temat :) Oczywiscie stawia mnie to w pozycji zupelnego laika i kogos, kto nie rozumie 99% tematow opisanych na tym forum, ale postaram sie jak moge, zeby jakas mala czesc wiedzy stad zaczerpnac :)

 

Jak juz pisalem wlasnie koncze szkole (technikum elektroniczne) i niedlugo przyjdzie czas studiow, pracy itp ... Ale wlasnie to bedzie dobry czas, zeby poza studiowaniem i uprawianiem sportu znalezc chwile, by popatrzec w niebo i postarac sie to wszystko w jakims malym stopniu pojac.

Za jakis czas planuje kupic jakis amatorski sprzet, zeby przyjrzec sie blizej tym wszystkim rzeczom, ktore mialem okazje zobaczyc w ksiazce. Mam nadzieje, ze ktos udzieli mi pomocy w doborze sprzetu i doradzi co i jak. Ale na to przyjdzie jeszcze czas :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :Beer:

Na początek, proponowałbym kupić książkę "niebo na dłoni" aby wejść w klimat astronomii.

A dobrym zakupem na początek byłaby lornetka zamiast jakiegoś teleskopu.

Jak ci się astronomia nie spodoba (oby nie), to lornetka w życiu się może przydać, a teleskop będzie stał pewnie w piwnicy pokryty kurzem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie!

Mam na imę Hubert, lat 17. Mieszkam w Zakopanem. Astronomia fascynuje mnie od zawsze, ale dopiero od roku posiadam teleskop. Jestem nawet zadowolony, ale słyszałem że można go ulepszyć, tylko nie wiem czy to podziała. W sprawach technicznych jestem zupełnym laikiem... :( dlatego chciałbym poprosić Was o pomoc i radę. Posiadam celestrona first scope 114EQ short version i chcę dokupić okular X Celestron X-cel 10 mm za prawie 300 zł. Nie wiem czy mi się to opłaca i czy poprawi to obraz widziany w moim telepie, bo ledwo dostrzegam np. pasy na Jowiszu. Czy da się coś zrobić? Proszę o rady...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.