Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja pierdziule to jest forum dyskusyjne czy szkoła o zaostrzonym rygorze ?

 

 

 

bez komentarza...

 

Podejrzewam, że żadne słowa nie zmienią Twojej osoby ani formy w jakiej przedstawiłeś się na forum...

 

jak tak dalej pójdzie to dostaniesz zaproszenie wraz z biletem w jedną stronę na forum troli...

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.Jestem nowym od 2dni uzytkownikiem Astroforum.Pozdrawiam serdecznie wszystkich. :Beer:

Od niedawna jestem posiadaczem Synty 8" a pierwsze obserwacje wykonuje z balkonu.Otwieram pokrywe i czekam ok.1h.Problem polega na tym,ze w odleglosci ok 20m mam 2 latarnie z obu stron :szczerbaty: Wylanczane sa od 23 do 5rano :banan: Oczywiscie pomijam najbardziej radykalne,fizyczne rozwiazanie a wypady w plener planuje od wiosny Mam byc moze banalne dla kolegow pytanie.Czy otwarta tuba teleskopu powinna w tym wypadku byc w pionie/chodzi o farfocle z sufitu/czy na skos a wtedy swiatlo jednej czy drugiej lampy oswietla lustro/ewt.szkodliwy wplyw/.Wydaje mi sie ,ze telep na skos szybciej sie wychladza.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Kwestie jak ustawić rurę i w jakim kierunku, nie będzie tu najistotniejszą sprawą. Ja zawsze ustawiam ją co najmniej pod kątem 45 st, tak aby ciepłe powietrze znad lustra swobodnie sobie uleciało

 

Polecam abyś zamontował sobie wiatraczek chłodzący LG, który w momencie rozpoczęcia obserwacji i przy niewychłodzonym jeszcze lustrze, poprawia jakośc obrazów, oraz radykalnie przyśpiesza idealne wychłodzenie optyki

 

 

pozdrawiam, i witamy na forum :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum!

Ja też mam Synte 8". Chciałem zamontować wiatraczek ale się rozmyśliłem. Godzinkę przed obserwacjami wystawiam teleskop z domu i jest dobrze. Aha, no i pamiętaj żeby latem raczej nie obserwować z balkonu po gorącym dniu - ciepłe ściany będą oddawać ciepło a co za tym idzie wywoływać duże turbulencje a to z kolei przełoży się na jakość otrzymywanych obrazów.

Polecam Ci ustawiać teleskop pod kątem większym niż 45 stopni, aby (jak zauważył kolega Moralez) ciepło mogło się swobodnie wydostawać. Ja dodatkowo ustawiam teleskop tak, żeby wiatr nie dmuchał w tubę tylko w tył lustra. Mamy jesień i z wiatrem lecą liście. Gdyby któryś (nie daj Boże!) był poharatrany i wpadł na lustro może je zarysować a to z kolei wiadomo czym skutkuje. No i inne różne farfocle mogą wlecieć na LG.

 

Pozdrawiam,

Krawat. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy jesień i z wiatrem lecą liście. Gdyby któryś (nie daj Boże!) był poharatrany i wpadł na lustro może je zarysować a to z kolei wiadomo czym skutkuje. No i inne różne farfocle mogą wlecieć na LG.

 

Pozdrawiam,

Krawat. :)

 

Cześć.

Się wtrącę :rolleyes: Niczym nie skutkuje podobno :D Nawet grubsza rysa nie będzie dawała żadnych ujemnych skutków w obrazie...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Się wtrącę :rolleyes: Niczym nie skutkuje podobno :D Nawet grubsza rysa nie będzie dawała żadnych ujemnych skutków w obrazie...

 

Pozdrawiam

 

Tak, ale jeśli będzie rysa to jak zaparuje lustro jest chyba duże ryzyko korozji i tym podobnych. A to już poważny problem.

Lustro po prostu trzeba chronić :)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale jeśli będzie rysa to jak zaparuje lustro jest chyba duże ryzyko korozji i tym podobnych. A to już poważny problem.

Lustro po prostu trzeba chronić :)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

No oczywiście, że trzeba chronić :D Masz rację. Żadna ryska nie jest mile widziana...

 

Swoją drogą ciekaw jestem, czy aluminium na lustrze szybko rdzewieje...

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wolno, bo jeszcze nie widziałem zardzewiałego aluminium.

Wg mnie wcale nie tak wolno, aluminium utlenia się dość szybko - matowieje. Dlatego lustra są pokrywane dodatkowo warstwą wierzchnią aby nie dopuścić dostepu powietrza, faktycznie jak się ją uszkodzi to lustro może miejscowo zmatowieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !!!

 

Mam na imię Sebastian, mam 22 lata i mieszkam w Krakowie. Gdy miałem 14 lat pierwszy raz zobaczyłem Saturna przez teleskop w dostrzegalni astronomicznej w moim bloku i widok tych wspaniałych pierścieni utkwił w mojej pamięci, ale wtedy nie podchodziłem do tego poważnie. Teraz natomiast stwierdziłem że chciałbym lepiej poznać niebo. Zaopatrzyłem się jak na razie w lornetkę 12x60 i atlas nieba, stwierdziłem że dla takiego laika jak ja teleskop na początek to za dużo, gdyż nie mam w tym momencie zielonego pojęcia o odnajdywaniu obiektów na niebie, ale mam nadzieję że szybko się to zmieni :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ziomal na forum.

 

Zaopatrzyłem się jak na razie w lornetkę 12x60 i atlas nieba, stwierdziłem że dla takiego laika jak ja teleskop na początek to za dużo, gdyż nie mam w tym momencie zielonego pojęcia o odnajdywaniu obiektów na niebie, ale mam nadzieję że szybko się to zmieni :)

 

pozdrawiam

 

Masz bardzo dobry początek !!!

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.