Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj na forum!!

Szczególnie miło, że pojawia się kolejna przedstawicielka płci pięknej, bo tu tylko w kółko jedna i ta sama :D (pozdrawiam)

Dolny Śląsk z zwłaszcza Wrocław ma sporą ekipę, więc bardzo możliwe, że kiedyś spotkamy się na obserwacjach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ayla :)

 

Prawie wogóle w tym dziale się nie odzywam, ale jak zobaczyłem Twój nick to musiałem zareagować. A zareagowałem dlatego że jest taki zespół muzyczny Ayla i w latach 2000-2004 był moim ulubionym.

 

Poza tym uwielbiam to imie :zakochany:

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazywam się Mariusz, rocznik 1986, Tychy

Dotychczas interesowałem się wyłącznie komputerami, grafiką, programowaniem. Nowa pasja przyszła z chęci poznania a może i zobaczenia czegoś więcej - planet i innych rzeczy które pewnie mnie kiedyś powalą na kolana.

Z pewnością kiedyś spróbuję fotografowania naszego wszechświata. Na razie zajmę się poznaniem sprzętu itd..

 

Nie ma się co rozpisywać..

 

Witam wszystkich, mam nadzieję, że poznam ciekawych ludzi nie tylko wirtualnie, ale też na jakimś zlocie. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie użytkowników forum, które przyciągnęło mnie miłą atmosferą, życzliwością dla początkujących, tolerancją dla „słabiej wyposażonych” oraz wyraźnie zadeklarowaną i chyba w sumie dobrze pielęgnowaną niezależnością, ... acha! i wysokim poziomem prowadzonych tu dyskusji.

Astronomia pociąga mnie od dawna, być może teraz będę mógł zostać obserwatorem. Mam do dyspozycji podwórko na obrzeżach Warszawy, dość regularnie jeżdżę też w Beskidy.

Sprzętu jeszcze nie posiadam, jeśli nie liczyć radzieckiej lornetki 7 x 50 i równie radzieckiej lunetki Turist o dwudziestokrotnym powiększeniu. Zamierzam posiąść SW 150/750 na paralaktyku a to ze względu na łatwiejszy dostęp do obserwacji dla dzieci i większe możliwości wspomagania i rejestrowania obserwacji za pomocą aparatów, kamer, projektorów, itp.

Najbardziej chciałbym obserwować DS-y i komety.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... łatwiejszy dostęp do okularu przez dzieci jest w teleskopach na montażu Dobsona

po prostu jest niżej

pozdrowienia

 

Oglądałem dzisiaj w sklepie SW 150/1000 i zauważyłem, że rzeczywiście okular jest wysoko. Można obrócić tubę tak aby znalazł się pod nią, co daje kilkanaście centymetrów. Przy żywiołowości dzieci pewną zaletą Dobsona jest też zwartość konstrukcji. Właściwie nie ma w nim o co się potknąć czy zahaczyć, czego nie można powiedzieć o paralaktyku na trójnogu. Przemyślę jeszcze sprawę, poczytam i ew. opiszę problem w dziale "Mój pierwszy teleskop".

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzec w gore lubilem zawsze, ale dwa lata temu dopiero w wieku trzydziestu paru lat przeczytalem „Niebo na Weekend” i kupilem maly 70mm teleskop. No i wystarczyla pierwsza noc, zeby moja kobieta stwierdzila, ze musze pojsc na terapie... ale wczesniej oddawac cala kase po wyplacie, bo zobaczyla Maka SK102 i Synthe 130/650 na drugi dzien w domu. – Po co ci dwa, jak ty jednego nie potrafisz ustawic poprawnie!

Potem przechodzilem przypadkiem kolo ul. Siennej (jestem z Warszawy) i tak teraz co miesiac u pana „Delty” kupuje jakis drobiazg. Kiedy tylko czas pozwoli zabieram teleskop i gdzies w okolicach Gorki Szcześliwickiej lub Jez. Czerniakowskiego sie instaluje, albo jade na dzialke pod Traczynem (gmina Pniewy) Mam tylko na razie jednego kumpla ktory dzieli ze mna to szalenstwo astronomiczne, ale kiedy ja patrze w tube teleskopu on patrzy w tube browara:). Nie traktuje na razie astronomii jako wyzwania, a raczej jako relaks i podziwianie nieba, a szczegolnie jako obcowanie ze sprzetem i jego mozliwosciami w roznych warunkach seeingu. Z zawodu jestem operatorem DTP (tworzenie publikacji do druku) no i makowcem:), czyli mam klopot oczywiscie z astro-programami free na Maca, oprocz Celestii i niezastapionego Stellarium. W przyszlosci pewnie, jak nie znajde na forum to popytam Was kochani naukowcy o jakies mozliwosci zdobycia stackowych programow na OSX, a nie Windows.

 

Mam SK130/650, Mak SK102, EQ2, naped 1 osi, okulary Hyperion 5mm (poezja) Vixen 32 i 2,5 barlow Vixen 2x i Minolta A200

 

Snajper (Artur) :Salut::icon_smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum,

 

A masz Maca na Intelu, czy starego na PPC? Jeżeli na Intelu to sugeruję postawienie dodatkowo Windowsa i przez Parallels Desktop korzystać symultanicznie. Ja np. w ten sposób używam Maxima. Warunkiem jest wieloprocesorowa maszyna. U mnie działa to świetnie zarówno na stacjonarnym macu 8-procesorowym, jak i 2-procesorowym MacBookuPro.

 

Z drugiej strony sytuacja na Macach w astro zmienia się zasadniczo. Sporo nowych pakietów zapowiedziana jest już na Maca, a co więcej, np. nowy TheSkyX (następca The Sky 6) jest w tej chwili tylko w wersji na Maca (PC w przyszłości).

 

Jeżeli interesuje ciebie fotografia DS, to na pewno przyda ci się Nebulosity - jest prosty, genialny i tani. Świetnie pracuje z fotografią astro DSLR. Z kamerami też nieźle, np. najlepiej mi dekodował kolor z QHY8, lepiej niż Maxim. Zajrzyj na stronę firmy, która to robi. Mają więcej stuffu wysokiej jakości na Maca (nie tylko).

 

Chłopaki rosną w siłe, to w końcu oni napisali PHD Guiding, uznany za jeden z najbardziej efektywnych softów w sektorze "amatorskim". Są tacy, co udowodnili, że jest nr 1. Ja uważam, że do póki nie stać kogoś na wejście w aplikacje pro (CCDSoft, Maxim, ACP, CCDAutopilot, etc.) to te programy są naprawdę dobrą alternatywą.

 

Jest więcej softu, a przede wszystkim photoshop :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest więcej softu, a przede wszystkim photoshop

 

No tak ale Photoshop nie stackuje, a Image Ready chyba tez...

Bardzo dziekuje za wskazowki, na pewno pokieruje sie nazwami programow by zrobic sobie jakies stale laboratorium powerbookowe (tak, tak, motorolla - nie Intel :rolleyes) zeby bylo wygodne i proste. Ale wczesniej musze zakupic eq5 i kamerke. Jeszcze skopem nie widzialem wszystkich popularnych Messierow, wiec astrofoto to tylko zamysly, chyba ze z pojedynczych klatek na razie.

 

Mam zamiar w to lato jeszcze sie spotkac z kims poznanym na forum przy obserwacjach w Warszawie to uruchomie temat fotografii bardziej.

 

Ogolnie ciesze sie ze to forum jest takie niehermetyczne, ze nawet laik cos lyknie z tematow i moze zadac nawet glupie pytanie, a nikt mu w zęby nie da jak na innych forach :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry!

Interesuje sie astronomią już ponad grube 3 miesiące i mam za sobą już niejedną obserwacje lecz nie profesjonalną. W Astronomii są rzeczy których dokładnie nierozumiem więć będe zadawał dużo pytań:)

Mam nadzieje że będziecie mi na nie odpowiadać;)

Astro-forum zanalazłem w necie gdy szukałem kalendarzu astronomicznego.

Edytowane przez Sebastian L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ayla :)

 

Prawie wogóle w tym dziale się nie odzywam, ale jak zobaczyłem Twój nick to musiałem zareagować. A zareagowałem dlatego że jest taki zespół muzyczny Ayla i w latach 2000-2004 był moim ulubionym.

 

Poza tym uwielbiam to imie :zakochany:

Bardzo mi miło ;):Beer:

Pozdrawiam serdecznie Ciebie NGC7841 i wszystkich tu zaglądających ;):)

 

http://pl.youtube.com/watch?v=KRAw_WUXcgk :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, moja przygoda z obserwowaniem nieba zaczyna się tak naprawde dzisiaj, choć ta tematyka fascynowała mnie od dawna ale jakoś nie bylo na to aż tyle zapału.

Przeglądalem forum przez ostatnie kilka dni, zdecydowalem sie na zakup lornetki DO ENTRY 10x50 , myślę że to jak na początek wystarczy, dziś tak naprawdę będe po raz pierwszy obserwował niebo, choć jestem totalnie w tej kwesti "zielony" mam nadzieje że coś uda mi sie wypatrzeć, jestem z Wrocławia

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Kolejny zapaleniec z Wrocławia. Mamy sporą ekipę, więc jak tylko możesz to ładuj się na obserwacje :).

 

Zachęcam także na wpis do listy na obserwacje częścioweg zaćmienia Słońca we Wrocławiu. Jest już tam kilka osób :).

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a może dobry wieczór jak przystało na nocne obserwacje. Jestem z sandomierszczyzny, a astronomią interesuje się od paru lat od pewnej sierpniowej nocy. Moja wiedza w temacie nie jest taka jak bym chciał, ale chyba czegoś tutaj się dowiem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.