Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ale kupie co mi wpadnie w ręce i sprzedawca będzie znał się na temacie, a nie bedzie mi wciskał rury ze względu na długość, objętość, kolor lub wagę.

 

Lepiej przyjedź i obejrzyj sobie co my mamy, warto też się poznać! :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saywiehu już kij odłożył na korzyść grubszego "patyka" :D

Spoko, jeszcze im pokażę :szczerbaty:

W końcu to grzech śmiertelny chyba- mieszkać nad samą wodą (qrde... rybną do tego), mieć bezpłatne zezwolenie "na wszystko" - i nie posiedzieć ani razu w ciągu roku...

 

Stanie pewno na tym, że zrobimy zlot astro-wędkarzy i : w dzień ryby, w nocy telepy ;) A jak chmury będą- to i tak będzie co robić :D

 

Witaj Maćku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele jest tematów o doborze okularów w dziale "Sprzęt astronomiczny" ;) Choćby TEN TEMAT

Ogólnie, na początek to tak: znajdź go (Saturna) oczkiem na niebie, wceluj szukaczem, spójrz jaki piękny w okularze 25 mm, wycentruj planetkę na środek pola widzenia, załóż okularek 10 mm :)

 

Nie kupuj Barlowa, a już na pewno do tych okularów z zestawu! Lepiej wydać kuuupę szmalu na dobre okulary!

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 krok-teoria, czyli książki

2 krok-łączenie gwiazd w gwiazdozbiory na niebie

3 krok-trzeba sie dowiedzieć jakie ciekawe obiekty można znaleźć w tych gwiazdozbiorach

4 krok-kupno lornetki i zapoznanie się z jej możliwościami

5 krok-kupno niedużego teleskopu zapoznanie się z jego możliwościami

6 krok-jeśli jesteś pewien że już dobrze opanowałeś sztukę odnajdywania DSów oraz mały teleskop ci nie wystarczy, możesz kupić coś większego np. Syntę 8"

 

O kurde, :blink:

 

No popatrz, a ja sobie kupiłem newtona 114/900 z allegro i bez żadnych knig jakos to poszło :szczerbaty:

 

Najważniejsza jest chęć do obserwacji. Reszta - kupno książek, atlasów, lornetki, teleskopu itd. to tylko pochodne "chciejstwa" zobaczenia jakiejś galaktyki czy detalu na jakiejś planecie.

 

Bo to chyba działa tak ;) :

 

A ja chcę zobaczyć pasy pyłowe na M31, bo gdzies w encyklopedii PWN zobaczyłem jej starą fotkę. Kupuje teleskop. Doopa, nie moge znaleźć. To kupuje atlas. No już wiem mniej więcej gdzie ta cholera jest, nawet zlokalizowałem ten rejon na moim "podwórkowym" niebie. Dalej doopa, galaktyki ni ma, ukradli dranie tak samo jak Księżyc. Czytam forum i dochodze do wniosku, że z polem jakie mam w moim okularze to odnalezienie M31 przez niedoświadczoną osobe na podmiejskim niebie i bez szukacza jest niezłym hardcorem. Ale jest lekarstwo! Pole musze mieć wieksze. No to kupuje lornetke. O jest! Aaaaaaale Zaje... ups. Ale pasów pyłowych ni ma. No dobra wiem gdzie to jest, to tera z teleskopem na nią. Pole mikre, napędów nie ma, badziewny montaz sie trzęsie, ale jest. Uuuuu, ale jest taka sama jak w lornetce... no i pasów nima. Spowrotem na forum. A już wiem, nie to niebo, nie te okulary, nie ten teleskop. Kupuje nowe szkło, nową tube, jade na zlot i w końcu jest! Widze pasy! Nawet lepiej niz na tej starej fotce z encyklopedii PWN!!! No dobra, to teraz chcę zobaczyć gromady kuliste w M31...

 

:szczerbaty:

 

Twoje punkty pokazują jak szybko i z sensem to rozegrać. Mój tekst, że na nic ci te książki, lornetki i teleskopy jak nie czujesz zewu nocy ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubert, co to za wada wzroku?

Antaresy i Soligory o których piszesz, to tanie Plossle, prawda? NIE WARTO!

 

Z okularów masz do wyboru, w ramach niskiego budżetu:

- Z TEJ STRONY szerokokątne UWA Sky Watchera do DS; 20 mm da ci fajny okular do szukania i rozległych obiektów, 15 mm- świetnie wypełni lukę między 25 a 10 mm, 9 mm- może już dawać większą komę, ale i tak do galaktyk i mgławiczek bedzie lepszy od 10 mm z zestawu;

- Z TEJ STRONY śmiało można polecić KAŻDY okularek

- TUTAJ z kolei droższe okulary, ale wielu je b. chwali, w każdym razie niezastąpione dla okularników.

 

Podałem ci to, co możesz dostać tylko w jednym sklepie internetowym. Najczęściej podawałem na forum linki do DO, więc będzie jakaś równowaga ;)

A poza tym- CZYTAJ forum, spokojnie możesz dobrać okulary wg wskazówek, które już są gotowe. W razie czego zawsze można kontynuować istniejący temat, założyć nowy, napisać do kogoś PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zakochałam się w gwiazdozbiorze Oriona (jedynym widocznym z okna mojego pokoju, gdyż w obserwacjach przeszkadza mi lampa na którą psioczyłam i psioczyć będę! )...

 

Witam rówieśniczkę :Beer:

 

Jeśłi masz problem z latarnią, to możesz wystąpić na drodze formalnej (odradzam kamienie, albo wiatrówkę) o jej wyłączenie - ja wpadłem na podobny pomysł dwa lata temu i już nic mi nie przeszkadza :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAKĄ MASZ TĄ WADĘ WZROKU ?

Ale te Plossle są i tak zakupem NAZBYT ekonomicznym. Taniej, niż te UWA, które ci pokazałem- raczej nie kupuj, bo to generalnie strata pieniędzy. Lepiej składać 3 miechy na 1 okular, niż od razu kupić g....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wada to (-0,75 z cylindrem-0,5 wychodzi -1,25 strefa na każde oko). Jak możesz to podaj co dokupić w DO, do 400- żebym nie wyrzucał kasy. Podaj jakiś cel?? Na czym się skupić można. Może gdzieś indziej?? Pozdrawiam i z góry dzięki.! :Salut::Salut::Salut: Ale pogoda TRAGEDIA :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde, :blink:

 

No popatrz, a ja sobie kupiłem newtona 114/900 z allegro i bez żadnych knig jakos to poszło :szczerbaty:

 

Najważniejsza jest chęć do obserwacji. Reszta - kupno książek, atlasów, lornetki, teleskopu itd. to tylko pochodne "chciejstwa" zobaczenia jakiejś galaktyki czy detalu na jakiejś planecie.

 

Bo to chyba działa tak ;) :

 

A ja chcę zobaczyć pasy pyłowe na M31, bo gdzies w encyklopedii PWN zobaczyłem jej starą fotkę. Kupuje teleskop. Doopa, nie moge znaleźć. To kupuje atlas. No już wiem mniej więcej gdzie ta cholera jest, nawet zlokalizowałem ten rejon na moim "podwórkowym" niebie. Dalej doopa, galaktyki ni ma, ukradli dranie tak samo jak Księżyc. Czytam forum i dochodze do wniosku, że z polem jakie mam w moim okularze to odnalezienie M31 przez niedoświadczoną osobe na podmiejskim niebie i bez szukacza jest niezłym hardcorem. Ale jest lekarstwo! Pole musze mieć wieksze. No to kupuje lornetke. O jest! Aaaaaaale Zaje... ups. Ale pasów pyłowych ni ma. No dobra wiem gdzie to jest, to tera z teleskopem na nią. Pole mikre, napędów nie ma, badziewny montaz sie trzęsie, ale jest. Uuuuu, ale jest taka sama jak w lornetce... no i pasów nima. Spowrotem na forum. A już wiem, nie to niebo, nie te okulary, nie ten teleskop. Kupuje nowe szkło, nową tube, jade na zlot i w końcu jest! Widze pasy! Nawet lepiej niz na tej starej fotce z encyklopedii PWN!!! No dobra, to teraz chcę zobaczyć gromady kuliste w M31...

 

:szczerbaty:

 

Twoje punkty pokazują jak szybko i z sensem to rozegrać. Mój tekst, że na nic ci te książki, lornetki i teleskopy jak nie czujesz zewu nocy ;)

 

Pozdrawiam.

 

 

pięknie ujęte Hans :)

 

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 krok-teoria, czyli książki

2 krok-łączenie gwiazd w gwiazdozbiory na niebie

3 krok-trzeba sie dowiedzieć jakie ciekawe obiekty można znaleźć w tych gwiazdozbiorach

4 krok-kupno lornetki i zapoznanie się z jej możliwościami

5 krok-kupno niedużego teleskopu zapoznanie się z jego możliwościami

6 krok-jeśli jesteś pewien że już dobrze opanowałeś sztukę odnajdywania DSów oraz mały teleskop ci nie wystarczy, możesz kupić coś większego np. Syntę 8"

ciekawa lista ale dlaczego zatrzymałeś się na punkcie 6 ??? - pozwolę sobie na kontynuację

7 krok- dokupujesz komplet Naglerów

8 krok- zmieniasz 8'' na 16 i otwierasz przewód doktorski z Astronomii

9 krok- dostajesz staż w NASA

10 krok- lecisz w kosmos pierwszym polskim promem kosmicznym :szczerbaty:

 

Czy nie byłaby to piekna przygoda z astronomią :rolleyes: czego serdecznie życzę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje punkty pokazują jak szybko i z sensem to rozegrać. Mój tekst, że na nic ci te książki, lornetki i teleskopy jak nie czujesz zewu nocy ;)

 

Pozdrawiam.

 

Tak Hans, liczy się to virtu - taka perfekcja artyzmu, czyli trzeba czuć noc wszystkimi końcówkami nerwowymi (byle tylko nie słały mylnych sygnałów), ALOHA! :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 krok-teoria, czyli książki
Bardzo podoba mi się Niebo na Weekend i tę książkę bardzo polecam :D
2 krok-łączenie gwiazd w gwiazdozbiory na niebie
Pamiętam, że już jako mały dzieciak potrafiłem odnaleźć wielką i małą niedźwiedzicę. Z pozostałymi nie było tak łatwo :Boink: Chyba najłatwiej jest to zrobić mając przed sobą mapki z naniesionymi obrazami gwiazdozbiorów. Wystarczy dobra pogoda i trochę czasu a na pewno nie będzie problemów.
3 krok-trzeba sie dowiedzieć jakie ciekawe obiekty można znaleźć w tych gwiazdozbiorach
Patrz pkt. 1 str. 160-278 oraz forum i inne źródła w internecie.
4 krok-kupno lornetki i zapoznanie się z jej możliwościami
Tutaj obeszło się bez wydatków, ponieważ w domu była stara poczciwa PZO 7x45. Dobra lornetka i ciemne niebo to najlepsze połączenie do rozpoczęcia obserwacji.
5 krok-kupno niedużego teleskopu zapoznanie się z jego możliwościami

6 krok-jeśli jesteś pewien że już dobrze opanowałeś sztukę odnajdywania DSów oraz mały teleskop ci nie wystarczy, możesz kupić coś większego np. Syntę 8"

Na to będe musiał jeszcze trochę poczekać, choć już teraz mam chrapkę na Syncię 8" na dobsonie. :szczerbaty:

 

Polecam również przeglądanie forum, można ty znaleźć naprawdę ogromną ilość przydatnych informacji. Staram się zaglądać tu w każdej wolnej chwili i pogłębiać swoją, jak na razie niewielkią astro-wiedzę :notworthy:

 

Ciemnego Nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.