Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Też póki co mogę się pochwalić tylko tym sprzętem.. ;)

 

Ja na imię mam Dorota, lat 17, mieszkanka Kępna.

Jestem raczej takim amatorem-oglądaczem, bo jakiejś konkretnej wiedzy to nie mam żadnej ;). Po prostu w miarę okazji zadzieram głowę do góry, ot co. A zaczęło się od tego, że kilkuletniej Dorotce tata pokazał kiedyś kometę za oknem. A potem była jeszcze jedna, widoczna w Tychach. Gdy poszłam do gimnazjum, zakochałam się w gwiazdozbiorze Oriona (jedynym widocznym z okna mojego pokoju, gdyż w obserwacjach przeszkadza mi lampa na którą psioczyłam i psioczyć będę! ), troszke później przyszedł czas na większe roje meteorów :) (A propos: podobno w Wigilię spełniają się wszystkie życzenia, które wypowiedziało się przy tzw. pierwszych i spadających gwiazdkach... to ja się pytam, gdzie tych moich piętnaście geminidowych? :( )

 

 

Witaj,

czy jesteś z tego Kępna które jest niedaleko Ostrzeszowa??

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że w natłoku tak dokładnych informacji trochę się gubię i pewnie nie jestem jedyna... ;). Może bardziej doświadczeni użytkownicy pomogą nam, ciemnym masom, przeskoczyć na wyższy poziom i zamienić tęskne wpatrywanie się w nocne niebo i podziwianie jego piękna na prawdziwą miłość do astronomii?

Co powinniśmy wiedzieć? Od czego zacząć? W jaki sprzęt się zaopatrzyć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od czego jest przecież "Baza wiedzy forum" i cała Celestia ??

Ja często z nich korzystam odnosnie dylematów sprzętowych i nie tylko.

Jeżęli chodzi o przewodniki po niebie to tego jest pełno w internecie, planetaria (stellarium, itp.), artykóły (na astronoch).

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że w natłoku tak dokładnych informacji trochę się gubię i pewnie nie jestem jedyna... ;). Może bardziej doświadczeni użytkownicy pomogą nam, ciemnym masom, przeskoczyć na wyższy poziom i zamienić tęskne wpatrywanie się w nocne niebo i podziwianie jego piękna na prawdziwą miłość do astronomii?

Co powinniśmy wiedzieć? Od czego zacząć? W jaki sprzęt się zaopatrzyć? :)

 

 

Napewno warto zacząć od jakiejś dobrej książki np. "Niebo na Wekend". Książka ta zapozna cię z gwiazdozbiorami nieba, najaśniejszymi obiektami na niebie. To była moja pierwsza książka astro i w sumie najczęściej z niej korzystam. Po zapoznaniu się z podstawową literaturą asronomiczną polecałbym jakąś dobrą lornetkę do przegldu nieba lub można też zacząć odrazu od teleskopu. Jednak lornetka pozwoli zapoznać ci się dobrze z niebem, jest przyrząem raczej przeglądowym czego nie można powiedzieć o teleskopie.. Jeszcze jedna mała wsazówka, czytaj forum to kopalnia wiedzy :Beer:

Pozdrawiam.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie najważniejsze jest zapoznanie się z gwiazdozbiorami warto wiedzieć jaka planetka aktualnie gdzie jest bo one jasno ,,świecą '' warto poszukać gdzieś na strychu lornetki praktycznie większość może sie przydać i jak koledzy wspomnieli zaopatrzyć sie w jakis program pokazujący aktualnie co ciekawego widać na niebie np planetarium lub hnsky

Edytowane przez alfonso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh ja pamietam siebie jak kilka lat temu wziąłem do ręki encyklopedie i zacząłem czytać o południku i horyzoncie astronomicznym...

nie mogłem sobie wyobrazić tych kół wielkich :Boink:

 

Z tego co wiem masz już doświadczenie w wyglądzie nieba ;) pisałaś o obserwacjach meteorów.

Ale jeśli nie to 1 ćw. to nauka gwiazdozbiorów.Przyjrzyj się mapce danej konstelacji a potem spróbuj odszukać

analogie na niebie.

Najlepiej zacząć od lornetki jeśli chodzi o sprzęt.Znając już gwiazdozbiory możesz zacząć się doszukiwać obiektów DS przy pomocy programów ( darmowych ) astronomicznych lub lepiej - książki którą poleca Rammstein.

 

Dowiesz się z niej o jasnościach obiektów astronomicznych ( pisałaś że masz problem z tym zagadnieniem ),co to są cefeidy,mgławice,gromady,itd.

Książka kosztuje 37 zł w sklepie http://deltaoptical.pl/ + przesyłka (20 zł) koszt przesyłki w stosunku do ceny książki przeraża :szczerbaty:

 

 

moim zdaniem narazie nie planuj kupna teleskopu.Jak zobaczysz co nieco przez lornetkę to potem będziesz mogła znów nacieszyć oko widokiem tego samego obiektu ale już przez teleskop.

Uważam że lornetka nie jest tylko narzędziem przeglądowym.to dobry sprzęt jeśli się wykorzystuje go w pełni i umie się obserwować.

 

 

a może być tak że spodobają Ci się meteory najbardziej i do obserwacji wystarczy sam leżak...

próbuj wszystkiego po trochu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka byla by najlepszym rozwiazaniem dla poczatkujocego sam korzystam z 10x50 i jestem bardzo zadowolony. Tez napoczatku napalalem sie na telep.Ale sie powstrzymalem i kupilem lornetke ksiazke tak jak wyzej ,,Niebo na weekend".

Polecam kupic lornetke i zapoznac sie z niebem a pozniej nad czyms wiekszym pomyslec :Salut:

 

 

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

nazywam się Jacek, jestem ze Szczecina i tutaj studiuję informatykę na politechnice (III rok). Zawsze lubiłem oglądać księżyc przez lornetke. Kocham książki Lema, Diunę itp klimaty, ale dopiero ostatnio astronomia pochłonęła mnie na dobre. Po przeczytaniu wszystkich podręczników do fizyki, które ostały mi się po liceum (hehe to jest desperacja dopiero :D)) oraz książki "niebo na dłoni" Eduarda Pitticha zacząłem szukać więcej informacji w internecie. Tak właśnie dopełzłem do tego forum :).

 

Pozdrawiam!! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

nazywam się Jacek, jestem ze Szczecina i tutaj studiuję informatykę na politechnice (III rok). Zawsze lubiłem oglądać księżyc przez lornetke. Kocham książki Lema, Diunę itp klimaty, ale dopiero ostatnio astronomia pochłonęła mnie na dobre. Po przeczytaniu wszystkich podręczników do fizyki, które ostały mi się po liceum (hehe to jest desperacja dopiero :D)) oraz książki "niebo na dłoni" Eduarda Pitticha zacząłem szukać więcej informacji w internecie. Tak właśnie dopełzłem do tego forum :).

 

Pozdrawiam!! :Beer:

 

 

Witamy serdecznie na AF :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazywam się Hubert Wilga mieszkam w Płońsku.

Astronomią zainteresowałem się ok. rok temu. Jestem wędkarzem, więc często w nocy nad wodą mam okazję obserwować niebo. Nie mam jeszcze teleskopu ale zastanawiam się nad Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8" PYREX jednak nie bardzo wiem jaka jest różnica między zwierciadłem pyrexowym a zwykłym??

Pozdrawiam wszystkich .! :helo::helo::helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubercie Wilgo - OSTRZEGAM CIEBIE!

Od 2 lat mój sprzęt wędkarski tylko się kurzy, przez to zainteresowanie astronomią :szczerbaty:

Gdybyś te 2 lata temu spytał się kogokolwiek z moich znajomych, co robię w wolnym czasie, każdy odpowiedziałby : a siedzi nad tą wodą ! A teraz jak te bolonki czy karpiówki DAMa, kołowrotki ABU i z 50 kg przynęt spinningowych poprzeliczam na okularki, to aż dreszcze biorą :D

 

Witaj!

 

Ja mam Syntę Classic- i jest bardzo OK :)

Różnica polega na nieco szybszym schładzaniu się pyrexu, niczym więcej... oprócz jeszcze ceny szkła. Są tu fani jednego i drugiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na imie Dominik i jestem jusz dziatkiem. Jak kończyłem wieczorówke to ten od geometrii powiedział że mie puszcza z litości bo mam ciasny łep. Ale żona powiedziała żebym sie nie martfił bo jak ciasny łep to znaczy że w środku umysł musi być ścisły. A że żem sie na niego zeźlił to myślałem i myślałem pare lat i poszłem do niego z jednym zapytaniem. No to mu kopara opadła chociasz taki uczony magister i dał mi ten adres żebym tu sie zapytał. A komputer to ma moja córka ale mie do niego nie dopuszcza żebym nie popsuł. Ale teras wyszła i zostawiła włączony no to napisałem ten adres od magistra i sie zarejestrowalem bo komputer kazał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.