Skocz do zawartości

IC 1795


Maetrik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pierwsze starcie z nową ASI178MM-C po przesiadce z QHY8L. Po długim okresie testów, walki ze złączkami i wszelkimi przeciwnościami losu czas na pierwsze testy. Pierwsze wrażenia, różnica jest wręcz kosmiczna, wiedziałem na co się piszę ale w pierwszej chwili jak zobaczyłem pole nie mogłem się odnaleźć, wszystko trzeba było dograć by działało dosłownie w punkt - qhy8l dawał jednak spory margines niedokładności. Po przyzwyczajeniu i zaznajomieniu się z kamerą i po kilku udanych nocach spędzonych razem muszę powiedzieć, że skala mnie uwiodła :) również możliwości, szybkość działania na duży plus, dużo bardziej wymagająca kamera ale na moje miejskie warunki wydaję się dobrym wyborem.

czas na konkrety, materiał z Warszawy zbierany przez 3 noce tuż przed pełnią, więc księżyc asystował. lekko przycięte.

IC 1795

ED80 / ASI178MM-C -20C / HEQ5

HA 167x180s + ok 120 darków - obowiązkowe, ampglow już przy 180s mocno przeszkadza - darki całkowicie załatwiają sprawę.

gain 0

offset 20

jakby ktoś miał ochotę wrzucę stacka - ciekaw jestem co można z tego wycisnąć. mój pierwszy raz z kamerą mono więc zapewne można to zrobić lepiej.

https://www.dropbox.com/l/scl/AABwGqEq07KJpS2Oo49NihkHKtIxrbwPDZM

1805930184_FINALV4_2.thumb.jpg.939af8265502de5f2b1bce9ffd2473d7.jpg

bicolor 

ha 168x180s

oiii 218x180s

2109725625_IC1795light.thumb.jpg.98015c8393939639fba64a6a83869466.jpg

Edytowane przez Maetrik
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to zdjęcie jest bardzo fajne. Gwiazdy są w porządku, na całym polu. Do tego materiał zbierałeś z miasta. Kilka lat temu pewnie nikt by nie uwierzył w takie zdjęcie. Przede wszystkim szokuje skala. Przecież to jest ED80, ale fota wygląda jak w wielkiego RCka. Mega!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że fotka jest ok. 

Moja uwaga miala być komstruktywna, a nie demotywujaca. 

Nie padła ode mnie żadna negatywna uwaga. 

 

Dithering robię od kiedy poznałem ta funkcje w Maximie, czyli po roku od rozpoczęcia przygody z astrofoto. Będzie więc 3 lata. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum można poprawić cyfrowo, choć wiadomo, że się go w 100% nie usunie. Nadal podtrzymuję, że to świetne zdjęcie. Dithering w takich kamerach (i w ogóle) jest bardzo przydatny. Jeżeli jednak to dopiero początek przygody, to ja proponuję na razie cieszyć się tym, co wychodzi - bo to już jest poziom, który może dać ogromną satysfakcję. Pobaw się niebem, różnymi obiektami. Potem dołóż dithering, bo jak za szybko to zrobić, to sprawy się skomplikują, dojdzie frustracja, etc. No chyba, że masz na to ochotę, to oczywiście zgadzam się z Tysonem - będzie lepiej :)

167x180s i darki Ha sroda.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna fotka i faktycznie wygląda jak z RC a nie z ed80 :). Tak jak już wspomnieli inni z czasem wszystko przyjdzie wklejam ci moje nieszczęsne próby wyciągnięcia czegoś ze zdjęcia obróbka jedynie w PIX. Za dużo nie kombinowałem tyle co program wyciągnął i wycinałem tło aby zataić szumy :)(może i za mocno ale jest 3 rano to musi być ciemno)_167x180s_i_darki_Ha_sroda.thumb.jpg.eaac1620dd069237251b2fbbdb1784a7.jpg

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeszkadza Wam mały kontrast tej fotki? Mówię oczywiscie o pierwotnej wersji a nie o wersji BP :) przecież to jest bardzo jasny i ładnie kontrastujący obiekt....

Tak jak Adam napisał trzeba się cieszyć z takiej fotki ale pokazać jej mankamenty też . Na tym polega postęp :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za komentarze :) oczywiście wessel zgadzam się co do kontrastu, próbowałem go podkręcić ale wychodził wtedy większy szum, niestety nie potrafię jeszcze pogodzić tych dwóch rzeczy (całkiem ładnie za to wyszło to Adamowi - dzięki za pokazanie) by nic nie raziło w oczy. można niby potem odszumić ale obrywał detal... stwierdziłem, że kosztem kontrastu oszczędzę detal i zostawię zjadliwy jeszcze leciutki szum. Następnym razem zastosuje dithering - zobaczę może materiał będzie ciut lepszy. w planach jeszcze OIII i spróbuje zrobić bicolor, może wtedy uda się powalczyć z tym jeszcze.

Pav testowałem różne ustawienia gain i nie widziałem zbytnio różnicy więc stwierdziłem, że zostawię 0. może przy kolejnym obiekcie zastosuje unity gain - zobaczymy jak wyjdzie :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jestem na to za głupi, ale czy z tego wynika, że dla mojej miejscówki (nie mówię o Warszawie, bo tabela się tyczy szerokiego pasma) - załóżmy, że jestem w tym zakresie żółtym i mam f/6 - to znaczy, że ASI1600 mam palić na UG 40 sek na klatkę?

 

Może mi to ktoś wyjaśnić?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paweł - no tak wynika, w międzyczasie dołożyłem tabelkę dla NB

@Maetrik - ne ma to znaczenia nie muszą być takie same nastawy. Potem normalizacja wyrówna poziom czerni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że focenie z Warszawy wrzucimy do worka fioletowego czyli jak full moon w NB UG wychodzi 4,2min dla edka80 wiec wydaje się to całkiem sensowne. Natomiast czasy mniejszych ustawień gain wydają sie już zbyt długie, pewnie zależy też od kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.