Skocz do zawartości

Taurus 270


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

w nawiązaniu do tematyki bagażowej:

 

dzisiaj rano widziałem jak pewien śniady kolo przerzucał bagaże w Paryżu, ma chyba jakiś problem ze sobą bo każdy bagaż, który kładł na wózek podrzucał jakieś 30cm w górę nawet jesli mógł go postawić bezpośrednio przed sobą bez podrzucania, nie podrzucał tylko wózków inwalidzkich i kartonów oznaczonych "uwaga szkło" , może to jest sposób???

 

do tego zgubili mój plecak, jest szansa że przyleci dzisiaj wieczornym samolotem........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby zakończyć tematykę lotniczą: air france mile mnie zaskoczył, bagaż dotarł jeszcze tego samego dnia (dokładnie o pólnocy) kurierem pod drzwi.

 

Jeśli chodzi o teleskop to czy producent nie zastanawiał się nad dodaniem zgrabnego dekielka, w którym byłby otwór (może dwa?) powiedzmy średnicy 110 mm, teleskop natychmiast stałby się bardziej planetarny, światła wystarczyłoby nawet na Saturna a o ile lepszy obraz! Ja na Jowisza i Księżyc nie patrze przez MT-800 bez takiej przesłony, różnica jest powalająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby zakończyć tematykę lotniczą: air france mile mnie zaskoczył, bagaż dotarł jeszcze tego samego dnia (dokładnie o pólnocy) kurierem pod drzwi.

 

Jeśli chodzi o teleskop to czy producent nie zastanawiał się nad dodaniem zgrabnego dekielka, w którym byłby otwór (może dwa?) powiedzmy średnicy 110 mm, teleskop natychmiast stałby się bardziej planetarny, światła wystarczyłoby  nawet na Saturna a o ile lepszy obraz! Ja na Jowisza i Księżyc nie patrze przez MT-800 bez takiej przesłony, różnica jest powalająca.

 

Znam obrazy planet z Soligora MT800 i moge powiedziec, ze obraz Saturna w Taurusie jest nieporownywalnie lepszy, niz w przyslanianym MT800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
żeby zakończyć tematykę lotniczą: air france mile mnie zaskoczył, bagaż dotarł jeszcze tego samego dnia (dokładnie o pólnocy) kurierem pod drzwi.

 

Jeśli chodzi o teleskop to czy producent nie zastanawiał się nad dodaniem zgrabnego dekielka, w którym byłby otwór (może dwa?) powiedzmy średnicy 110 mm, teleskop natychmiast stałby się bardziej planetarny, światła wystarczyłoby  nawet na Saturna a o ile lepszy obraz! Ja na Jowisza i Księżyc nie patrze przez MT-800 bez takiej przesłony, różnica jest powalająca.

 

Zbig i tu się mylisz :rolleyes: bo takich teleskopów z dobrą optyką nie potrzeba przysłaniać, wystarczy dobry seeing i pokazują od razu ostry jak brzytwa pazur ostrego obrazu planetarnego :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam obrazy planet z Soligora MT800 i moge powiedziec, ze obraz Saturna w Taurusie jest nieporownywalnie lepszy, niz w przyslanianym MT800.

 

czyli jest naprawde dobrze, pomysł przesłaniania przyszedł mi bo w recenzji Andrzej wspomniał o kontraście jak z jasnego Newtona, jeśli jest dobrze to dlaczego nie miałoby byc rewelacyjnie...

 

No właśnie: sądziłem że przesłanianie to sposób na zrobienie z jasnego Newtona ciemnego Newtona a nie tylko recepta na kiepską optykę.

 

BTW nie pamiętam żeby sprzedawca wspomniał mi że MT-800 ma kiepską optykę

;)

 

Znaczna cześć gwałtownej poprawy obrazu po przesłonięciu MT-800 przypada pewnie na zniknięcie spike'ów od pająka, w Taurusie jest wygięty pająk więc korzyść będzie mniejsza.

 

W każdym razie uwierzę że nie ma sensu przesłaniać Taurusa do planet i Księżyca jak sam sprawdzę albo jak ktoś powie że sprawdził i obraz byl gorszy albo taki sam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W każdym razie uwierzę że nie ma sensu przesłaniać Taurusa do planet i Księżyca jak sam sprawdzę albo jak ktoś powie że sprawdził i obraz byl gorszy albo taki sam  :D

Cześć,

 

Też nurtował mnie ten problem. Dlatego jakiś czas temu zrobilem kilka testów z przysłanianiem Taurusa. Użylem przysłony pozaosiowej o aperturze 100mm. Ustawiłem ją tak, że żaden z wygietych pajaków nie był w polu widzenia.

 

Teoretycznie uzyskalem instrument f/13,5 bez jakiegokolwiek przysłaniania.

 

Wyniki testów:

 

Małe powery (80-100x): Saturn z przysłoną wygląda nieco lepiej bo jest ciemniejszy i widać trochę lepiej pasy na planecie. Bez przysłony oślepia.

 

Duży power (300x): Saturn wygląda lepiej bez przysłony. Widać wyraźnie różnice w rozdzielczości.

Z przysłoną obraz jest ciemniejszy i jakby "zmiękczony". Przerwa Cassiniego wygląda jak włosek. Pierścienia C nie widac.

Bez przysłony przerwa Cassiniego nabiera grubości. Pojawia się pierścień C. Przy tym samym powiększeniu obraz wydaje się większy. Widać więcej szczegółów.

 

Wynikać to może nie tylko ze zwiększenia rozdzielczości ale z tego jak oko pracuje z wąską wiązką światła. Po przysłonięciu z powiększeniem 300x źrenica wyjsciowa ma 0.3mm. Nasze oczy niestety niezbyt dobrze radzą sobie z taką źrenicą. Po zciągnięciu przysłony zrenica ma 1mm i oko pracuje dużo lepiej.

 

Przywiozę Taurusa razem z przysłoną na zlot więc bedzie można przekonać się naocznie jak to działa.

 

Ja osobiście nie stosuję przesłony, po przeprowadzonych testach leży w szafie.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Edytowane przez Mirek_D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Cos nam test usnal...  :unsure:

 

Pozdrawiam.

 

Ponieważ Adam ograniczył swoją działalność na forum to i test usnął. Jeżeli ktoś byłby chętny na kontynuację testu to prosze się zgłosić do mnie na priwa. Chętnie wypożyczę jeden z teleskopów.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czekamy na kolejnego testującego i miejmy nadzieję, że szybko się pojawi. Przypuszczam, że wiele osób zainteresowanych jest tym projektem. Także ewentualnym przyszłym rozwojem asortymentu. Jak dla mnie 27 cm to troszkę mało (obecnie mam Syntę 20 cm), a 38 cm za dużo (wiem, że grymaszę). Oczekuję czegoś w tym stylu, ale w przedziale 30-35 cm.

Może zdecyduję się na 27 cm, ale po gruntownych testach obserwacyjnych, gdyż zależy mi na dobrym obrazie, a nie na fajerwerkach technicznych.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Robercie, miałem przyjemność na Kudłaczach i na terenie obserwatorium UJ obserwować przez 3 różne, Mirkowe teleskopy szkieletowe o średnicach 250 i 270mm i z optycznego punktu widzenia nie miałem im po wystudzeniu nic do zarzucenia :Salut:

Dobrze skolimowana, czysta optyka o dokładności przekraczającej 1/8 L przy dobrym seeingu radziła sobie pięknie zarówno ze słabymi mgławicami i kometami jak i jasnymi wilekimi Planetami B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, miałem przyjemność na Kudłaczach i na terenie obserwatorium UJ obserwować przez 3 różne, Mirkowe teleskopy szkieletowe o średnicach 250 i 270mm i z optycznego punktu widzenia nie miałem im po wystudzeniu nic do zarzucenia :Salut:

Dobrze skolimowana, czysta optyka o dokładności przekraczającej 1/8 L przy dobrym seeingu radziła sobie pięknie zarówno ze słabymi mgławicami i kometami jak i jasnymi wilekimi Planetami B)

 

Czyzby to nastepna autorska recenzja, zakupionej u ciebie (bo przeciez nie wykonywanej przez twoja firme optyki)? Absolutnie nie czepiam sie tu Taurusow, ktore uznaje za swietny sprzet w swietle recenzji Jesiona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że zlikwidował bo mu za test nie zapłaciłeś i nie chciałeś także podarować teleskopu jak "inne firmy" dające sprzęt do testów :icon_confused:

 

Mirku, chcialbym zebys oficjalnie ustosunkowal sie do tego, co tu ten czlowiek napisal.

Zostalem publicznie oskarzony o lapownictwo, o naginanie testow.

 

Pleszka, jestes ZEREM!

 

Wg mnie, na tyle na ile bylo to mozliwe test zostal przeprowadzony. To nie 80ED, ktore mozna zaciagnac do astrofoto. Tu test polowe zostaly wykonane, potem powtornie. Mozna opisywac kazdy obiekt, ale to juz nie dla mnie zadanie. Ja mialem dowiesc stawianego pytania na poczatku i wg mnie na nie odpowiedzialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ZWIAZKU Z BYDLECYMI OSKARZENIAMI NIEJAKIEGO PLESZKI (POJAWIAJACYMI SIE W WIELU MIEJSCACH), CHCIALEM W TYM WATKU PUBLICZNIE OSWIADCZYC, ZE NIGDY NIE PRZYJALEM ZADNEGO TELESKOPU, LUNETY ANI CHOCBY NAJMNIEJSZEGO GADZETU (OKULARU, OBEJMY, SRUBKI, PAPIERU TOALETOWEGO, ETC.) OD PRODUCENTOW TELESKOPOW (ANI INNYCH) W ZAMIAN ZA JAKIEKOLWIEK TESTY, REKLAME, ARTYKUL SPONSOROWANY, CZY COKOLWIEK INNEGO. CHCIALEM TAKZE POWIEDZIEC, ZE PRZEZ TE KILKA LAT BUDOWANIA TEGO FORUM NIGDY NIE DOZNALEM ZADNEJ KORZYSCI MAJATKOWEJ. ZA TO ZAINWESTOWALEM WIELE SWOJEGO CZASU, A TAKZE WLASNYCH SRODKOW, ABY ZBUDOWAC WOLNE FORUM, NA KTORYM TERAZ Z TEJ WOLNOSCI KORZYSTA KAZDY, TAKZE PLESZKA, PISZAC (KLAMIAC), CO MU SIE ZYWNIE PODOBA I NIE UZNAJAC ZADNYCH SWIETOSCI.

 

JESTEM DUMNY Z TEGO CO TU ZBUDOWALISMY I NIE ZALUJE NAWET SEKUNDY POSWIECONEJ DLA AF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kto by przypuszczał, że tak zakończy się ten wątek. Mam nadzieję, że to już koniec i pozostałe sprawy dla dobra forum zostaną rozwiązane na priva.

 

Zbliżają się święta, jest ładna pogoda, przed sobą mam kilka dni odpoczynku i część tego czasu zapewne spędzę na forach, więc proszę nie dziwić się, że próbuję "łagodzić obyczaje".

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dziękuję Panie Adamie za publiczne oświadczenie w tej sprawie i przyjmuję do wiadomości że te propozycje spotkały się z odmową Twoją i Rady, zresztą nie wyobrażałem sobie aby mogło być inaczej na publicznym forum, czyli twój list do mnie w tej sprawie po którymś kolejnym upomnieniu o zwrot sprzętu mogę uważać za czystą prowokację wobec mojej osoby :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, chcialbym zebys oficjalnie ustosunkowal sie do tego, co tu ten czlowiek napisal.

Zostalem publicznie oskarzony o lapownictwo, o naginanie testow.

 

 

Oficjalnie oświadczam, że Pan Adam Jesion otrzymał teleskop Taurus do testów jako osoba kompetentna i niezależna. Po zakończeniu testów teleskop zostanie zwrócony.

Nigdy nie było mowy o jakiejkolwiek gratyfikacji w jakiejkolwiek formie.

 

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kto by przypuszczał, że tak zakończy się ten wątek. Mam nadzieję, że to już koniec i pozostałe sprawy dla dobra forum zostaną rozwiązane na priva.

 

Zbliżają się święta, jest ładna pogoda, przed sobą mam kilka dni odpoczynku i część tego czasu zapewne spędzę na forach, więc proszę nie dziwić się, że próbuję "łagodzić obyczaje".

 

Robert

 

Robercie, obawiam sie, ze juz sie nie da wiele zalagodzic. Granice zostaly przekroczone. Cala praca, caly szacunek zostal wdeptany w fekalia.

 

Do Pleszki - to oswiadczenie nie bylo dla ciebie, bo ty lisie dobrze wiesz jaki jestem i jak to ze mna i z forum jest. To bylo dla tych, ktorych probujesz zmanipulowac swoimi podlymi klamstwami. W zyciu z czyms takim sie nie spotkalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jako Administrator tego forum i przedstawiciel Rady Forum

Proszę JanuszP o opanowanie się i niewypowiadanie nieuzasadnionych oszczerstw w stosunku do Adama Jesionkiewicza. Zarzuty te sa nie prawdziwe i nie możemy tolerować takich oszczerstw!!!

Jeśli sytuacja będzie się powtarzała będę zmuszony usunąć przedstawiciela firmy Astrokrak z forum a teraz zapodaję ostrzeżenie.

 

Ponawiam Apel!

Roszczenia na PRIV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...  Jak dla mnie 27 cm to troszkę mało (obecnie mam Syntę 20 cm), a 38 cm za dużo (wiem, że grymaszę). Oczekuję czegoś w tym stylu, ale w przedziale 30-35 cm.

Może zdecyduję się na 27 cm, ale po gruntownych testach obserwacyjnych, gdyż zależy mi na dobrym obrazie, a nie na fajerwerkach technicznych.

 

Robert

 

Troszke grymasisz :) Robercie. Ale jest to okazja żeby wytłumaczyć dlaczego takie dziwne są apertury w Taurusach.

 

27cm - jest to największe lustro jakie daje sie zamknąc do standardowej walizki 70x40x23. Ponadto jest to teleskop, którym można obserwować w wygodnej siedzącej pozycji.

 

38cm - f 1650 - największy teleskop którym można obserwować w pozycji stojącej bez potrzeby używania drabinki.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.