Skocz do zawartości

Irlandczyk Rho Ophiuchi zdobyty!


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, gryf188 napisał:

Jeszcze jakiś czas temu nikomu do głowy nie przychodziło mierzyć się z takimi obiektami z Polski, a dziś jest ich całkiem sporo. W miniaturze wygląda bardzo ładnie , po otwarciu widać niestety ,że materiału było mało.

Czasem chodzi o to aby ktoś pokazał że można więc 'wysyp' RhoOph może cieszyć :) Ale jednocześnie dobrze piszesz, że nie do końca można przeskoczyć pewne rzeczy i jednak je widać.

 

Praca bardzo fajna , szczególnie w mniejszej rozdzielczości.

To bardzo wdzięczny obiekt. Jeśli sprawia radość autorowi i oglądającym , i działa motywująco to super bo jednak to rodzynek Południa.

 

Uwagi kolegów w kwestii kolorów jak najbardziej uzasadnione. Można jeszcze dłubnąć.

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wam dziękuję za komentarze i rekordową ilość lajków :)

Widzę że kilka osób zgodnie pisze o zmniejszeniu magenty. Jednak chciałbym się zapytać, co dać zamiast niej? Taki kolor wyszedł bez żadnego kombinowania, przy prezentowanej kolorystyce mgławic, gwiazdy wyszły jak widać. Lubię kolorowe gwiazdy, nie chciałbym ich desaturować. Jaki więc ten kolor być powinien?

6 godzin temu, Pav1007 napisał:

Obiekt trudny, nisko - super!

 

Na pierwszy rzut oka widać, że od obszaru Rho Ophiuchi na prawo gwiazdy są niebieskie/cyanowe, natomiast na lewo czerwono magentowe.

Warto się nad tym pochylić

Tak, to jest bardzo ciekawa kwestia. Prezentowane zdjęcie było obrabiane bez flata, ze sztucznym. Teraz dokończyłem flatownicę i na nowo zestackowałem. Po wstępnym rozciągnięciu wychodzi coś takiego:

image.thumb.png.c14146663a8a0b7fe159663660af09d7.png

Widać tu jeszcze wyraźniej, że lewa część jest bardziej czerwona, a prawa niebieska. Skłaniam się ku stwierdzeniu, że jest to raczej efekt naturalny, tzn w rzeczywistości te gwiazdy mają inne odcienie. Zauważ, że z lewej strony kadru zaczyna się pas Drogi Mlecznej, więc gwiazdy mogą być faktycznie bardziej czerwone. Natomiast zastanawiający jest zielony odcień w prawym dolnym rogu - czy to zabarwienie od air glow?

Stoję teraz przed trudnym pytaniem, czy usuwać te gradienty, czy pozostawić je jako naturalne? A jeśli usuwać to jak? Przydałaby się operacja podobna do sztucznego flata, ale wywłaszczająca jedynie kolory, ale nie jasności. Znasz na to metodę?

 

Jeszcze dodam, że jeśli tylko będzie pogoda, to planuję w majowy weekend dostrzelać materiału :) Myślę że uda się zebrać 3h w jedną nockę. Wtedy zdjęcie powinno być już super. Natomiast tak na prawdę, zdjęcie to jest tylko testem przed wyjazdem do Chile, gdzie zamierzam temu obiektowi poświecić sporo czasu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MateuszW napisał:

Natomiast zastanawiający jest zielony odcień w prawym dolnym rogu - czy to zabarwienie od air glow? 

Tak, na swoim materiale z tej samej nocki też mam Airglow w dwóch barwach - zielony i żółty. I wszystko na prawo od Skorpiona pływało w tych kolorach.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz patrzac na zdjęcie @Łukasz77 ta zielona poswiata to mogl Ci sie zlapac airglow.

Mam powazne wątpliwosci czy do takich szerokich kadrow warto uzywac sztucznego flata....

 

Czy bierzesz pod uwage opcję, ze twoja matryca nierownomiernie rejestruje różne kolory?

Flat wyglada normalnie?

image.png.f20df1b6a43e74f72d942174f1fdb708.png

 

dorzuce jeszcze wersje blur , lepiej widac same kolory

image.png.96c4d722045e1b3d863f3612404146ad.png

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tayson napisał:

Mateusz patrzac na zdjęcie @Łukasz77 ta zielona poswiata to mogl Ci sie zlapac airglow.

Mam powazne wątpliwosci czy do takich szerokich kadrow warto uzywac sztucznego flata....

 

Czy bierzesz pod uwage opcję, ze twoja matryca nierownomiernie rejestruje różne kolory?

Flat wyglada normalnie?

Tak, to na bank airglow. Ale pozostaje pytanie o ten niebieski z prawej i czerwony na reszcie. Na zdjęciu Michała: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=53369, na tym drugim widać moim zdaniem podobne kolory, więcej niebieskiego z prawej mgławicy.

Myślę że do szerokich kadrów na pewno musi być flat naturalny, jako pierwszy krok, ale chyba bez sztucznego nie ma szans pozbyć się tych wszystkich gradientów, szczególnie tak nisko nad horyzontem.

Flat wygląda ok. Co masz na myśli z tą nierównomiernością? Że różne fragmenty matrycy inaczej reagują na kolory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga wersja. Tym razem zastosowałem naturalnego flata + sztucznego. Bardziej się postarałem, dzięki czemu udało się pokazać wodorowy obszar na dole, który wcześniej wyciął flat.

Myślę, że wersja jest bardziej naturalna, kolor gwiazd lepszy i mniej szumu. Ale ocenę zostawiam dla was. Nie podoba mi się jedynie wypłaszczenie drogi mlecznej w lewym dolnym rogu, ona powinna tam być jaśniejsza i bardziej żółta.

pixflattenps.thumb.jpg.44bce244a483918f5297a28992f9896b.jpg

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.