Skocz do zawartości

AZ-EQ5 a SkySafari, sterowanie przez WiFi albo Bluetooth?


kjacek

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli inaczej - jak to się robi :flirt:, aby umożliwić sterowanie montażem przez SkySafari lub inny program z androida?

AZ-EQ5 ma tryb AZ i pytanie, czy w tym trybie da się? 
Czy np https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=53682
ten BT będzie pasować? 

Kolega midimariusz miał kiedyś moduły WiFi wpinane do pilota synscan - wiem, że to działa. 

Ale może ktoś coś wie więcej i mógłby się podzielić swoją wiedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, kjacek said:

Czyli inaczej - jak to się robi :flirt:, aby umożliwić sterowanie montażem przez SkySafari lub inny program z androida?

Możliwości jest kilka:

  1. Podłączenie kablem - wpinasz w Androida (jeśli ma usb-c albo otg) konwerter z UART-TTL na USB (ten jest bardzo fajny, mieści się we wtyczce).
  2. Przepychasz UARTa przez Bluetooth albo Wifi, ja mam gotowca stąd - jest całkiem estetyczny.
  3. Ewentualnie możesz sobie zbudować taki samemu, a nawet zmieścić go wewnątrz pilota (ktoś na forum o tym kiedyś pisał chyba), np na module HC-06 (koszt ok. 30zł).

Jeśli pójdziesz w Wifi, to pamiętaj, że telefon straci internat (zwykle Androidy odcinają sieć od operatora gdy złapią Wifi), ale za to jest chyba prościej.

 

U mnie to zwykle działa - czasem jest problem ze sparowaniem, wystarczy wtedy zresetować moduł. Ale ja używam tylko EQ, nie wiem czy działać będzie na AZ (choć w SkySafari mam dostępną taką konfigurację ustawień).

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Sebo_b napisał:
  1. Podłączenie kablem - wpinasz w Androida (jeśli ma usb-c albo otg) konwerter z UART-TTL na USB (ten jest bardzo fajny, mieści się we wtyczce)

Mam telefon z USB-C. Ale wtyczka wygląda inaczej niż w linku... 

Gdzie wpina się drugą końcówkę kabla? 

To rozwiązanie kusi, bo tanie jest :flirt:

 

Godzinę temu, Sebo_b napisał:
  1. Przepychasz UARTa przez Bluetooth albo Wifi, ja mam gotowca stąd - jest całkiem estetyczny

Ty masz BT? Ten? https://sites.google.com/view/astro-gadget/bt-adapters/scanbt

Wg opisu na stronie działa w trybie AZ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, kjacek said:

Mam telefon z USB-C. Ale wtyczka wygląda inaczej niż w linku... 

Gdzie wpina się drugą końcówkę kabla? 

To rozwiązanie kusi, bo tanie jest :flirt:

Potrzebujesz coś takiego jeszcze: https://www.komputronik.pl/product/299537/unitek-usb-c-0-2m-czarny.html

Razem już nie wychodzi tak tanio :) No i sprawdź czy Twój Android obsłuży UARTa po USB - podobno nie na każdym działa.

 

13 hours ago, kjacek said:

Ty masz BT? Ten? https://sites.google.com/view/astro-gadget/bt-adapters/scanbt

Wg opisu na stronie działa w trybie AZ... 

Tak mam dokładnie taki.

 

Najtaniej to kupić HC-06 (ok 25zł) i MAX232 (pewnie kolejne 30zł) i LM do regulacji napięcia i zlutować to razem. Możesz też kupić od Chińczyka prawie gotowy moduł (tylko kabel trzeba dorobić), na Ali nazywa się BT578 - za około 90-100zł. Choć moim zdaniem lepiej dopłacić te kilka złotych za gotowca z Ukrainy (astro-gadget).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sebo_b napisał:

Potrzebujesz coś takiego jeszcze: https://www.komputronik.pl/product/299537/unitek-usb-c-0-2m-czarny.html

Razem już nie wychodzi tak tanio :)

Tu jest za 10 zł. https://www.empik.com/adapter-otg-usb-usb-c-tb-aktbxku4pac015b-15-cm-tb,p1181546640,elektronika-p?gclid=Cj0KCQjwuLPnBRDjARIsACDzGL35b8UkC3-LmsZsko7GjuP01tX4OjZBUDYykb2g_mTRY9KrMNVd_ZEaAhCjEALw_wcB&gclsrc=aw.ds Na pewno znajdzie się jeszcze taniej, a z Chin to już za dolara :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zastosować oryginalny adapter WIFI Sky Watchera: https://deltaoptical.pl/adapter-sky-synscan-wifi?from=listing&q=wi+fi

Wszystko powinno śmigać bez problemów. Używam małego montażu SW AZ GTI (ma wbudowany moduł), który bardzo fajnie steruje się poprzez SkySafari lub SynScan Pro. 

Edytowane przez Piobork
uzupełnienie informacji
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minutes ago, Piobork said:

Możesz zastosować oryginalny adapter WIFI Sky Watchera: https://deltaoptical.pl/adapter-sky-synscan-wifi?from=listing&q=wi+fi

Wszystko powinno śmigać bez problemów. Używam małego montażu SW AZ GTI (ma wbudowany moduł), który bardzo fajnie steruje się poprzez SkySafari lub SynScan Pro. 

Cena kosmiczna za te same chińskie podzespoły :) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.05.2019 o 19:32, Sebo_b napisał:

Ewentualnie możesz sobie zbudować taki samemu, a nawet zmieścić go wewnątrz pilota (ktoś na forum o tym kiedyś pisał chyba), np na module HC-06 (koszt ok. 30zł).

Mozna tez zrobic pudelko wpinane do kabla RS-232.

post-510-0-19564900-1464388431_thumb.jpgpost-510-0-54330400-1458781022_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
2 minuty temu, abo napisał:

To ma wszystko, lutujesz tylko kabelek z RJ-ką wpinaną zamiast pilota synscan.

A jaśniej mógłbyś? Jaki kabelek z RJ-ką? 

Chociaż to chyba rozumiem... Ale jaki jest schemat połączeń? Która żyła z którym pinem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, abo napisał:

To ma wszystko, lutujesz tylko kabelek z RJ-ką wpinaną zamiast pilota synscan.

 

 

1 godzinę temu, abo napisał:

 

Zamiast pilota owszem, zadziała. Ale wtedy da się sterować tylko z komputera. Jeśli chce się sterować np Skysafari na telefonie, to trzeba przygotować adapter wpinany do pilota, ponieważ aplikacja stosuje uproszczoną transmisję, a pilot wykonuje resztę poleceń względem montażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, sidiouss said:

Zamiast pilota owszem, zadziała. Ale wtedy da się sterować tylko z komputera. Jeśli chce się sterować np Skysafari na telefonie, to trzeba przygotować adapter wpinany do pilota, ponieważ aplikacja stosuje uproszczoną transmisję, a pilot wykonuje resztę poleceń względem montażu. 

Pilot też ma TTL-UART i 12V Vcc, więc do pilota też się powinno nadać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najważniejsze,  aby to sterowanie było niezawodne ! i ten oryginalny z Wifi wydaje się najpewniejszy, gdyby nie to, że po sparowaniu z telefonem możemy zostać bez łączności. 

Może ktoś opisze jak się spisują te moduły, bo nie ukrywam, że jestem zainteresowany terenowym zestawem bez laptopa sterowanym z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam taki wynalazek, EQDirFi:

https://sites.google.com/view/astro-gadget/wifi-adapters/eqdirfi-new

Podłącza się to zamiast pilota.

Co tu dużo gadać... po prostu działa. Połączenie z kompem chodzi jak po kablu, jedyna różnica jest taka, że trzeba się połączyć z siecią bezprzewodową utworzoną przez tego dynksa. Można sterować montażem zarówno z dedykowanej aplikacji Sky-Watchera (SynScan Pro), przez ASCOMa/EQModa, jak i np. z poziomu Stellarium (tylko wtedy musi być również na kompie odpalona i połączona aplikacja SynScan Pro). Testowałem nawet sterowanie montażem, żeby ganiał satelity (jest taki sprytny program - Sat Tracker) - i generalnie działa, nic się nie muli itp., choć wysyła ileś tam komend w ciągu sekundy - tylko musiałbym jeszcze popracować nad precyzją.

Z telefonu też łączy się bez problemu, sterowałem za pomocą aplikacji Sky-Watchera i z Sky Safari - no i jest OK. Ale tutaj uwaga i mój komentarz - uważam, że jest to taki w sumie bajer, można z tego korzystać, ale jeśli chodzi o wygodę, to tak średnio bym powiedział. Gdyby mieć telefon z fizycznymi przyciskami, to byłoby zupełnie inaczej, ale na ekranie dotykowym trzeba patrzeć gdzie są strzałki, żeby wycentrować obiekt w okularze - więc trzeba od tego okularu odrywać wzrok i jest to słabe. Można oczywiście trzymać telefon przed twarzą i jednym okiem zerkać w okular, a drugim na ekran - ale i tak jak skupiam się na tym co widzi lewe oko, czyli telefonie, to prawym przestaję widzieć gwiazdę, po prostu mózg odcina ten obraz. Sky Safari ma sterowanie lepiej rozwiązane (strzałki są na samej krawędzi po dwóch stronach ekranu) i od biedy da się sterować bez patrzenia.

Szczególnie upierdliwe jest to podczas orientowania montażu (czy to na polarną, czy w trybie AZ), kiedy trzeba dużo tymi strzałkami operować - dla mnie dużo wygodniej jest to zrobić za pomocą pilota. W każdym razie - jeżeli chce się sterować montażem z telefonu, to uważam, że warto wydać te parę złotych na Sky Safari.

 

Wadą tego mojego urządzonka jest to, że pracuje ono tylko w trybie "access point", czyli może tylko tworzyć swoją sieć, do której trzeba się podłączyć. Wtedy faktycznie telefon traci połączenie z internetem (bo nie działa transmisja danych przez sieć GSM, ale pewnie dałoby się to jakoś obejść). Są inne, które pracują w trybie "station" (m.in. ten produkowany przez Sky-Watchera) - i wtedy mogą one dołączyć do istniejącej sieci WiFi (np. utworzonej przez telefon - wtedy nie tracimy połączenia z netem, ale też można się wpiąć do normalnej sieci domowej i np. sterować tak montażem z kompa stacjonarnego). Wcześniej miałem ScanFi (podłączane do pilota, więc można było równolegle korzystać z pilota i np. telefonu), o coś takiego:

https://sites.google.com/view/astro-gadget/wifi-adapters/scanfi-for-mounts-skywatcher-orion

ale to niestety raz się łączyło, a raz nie, a jak już się połączyło, to po chwili zawieszało w ogóle pilota i trzeba było po prostu wyłączyć zasilanie i startować od nowa. Podejrzewam, że po prostu ten mój egzemplarz był wadliwy, a nie że akurat ten dynks ogólnie jest do bani. W każdym razie wymieniłem go na EQDirFi i gra. Choć w sumie trochę żałuję utraty możliwości jednoczesnego korzystania z pilota.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro-gadget ma moduł BT, który wpina się w pilota. Moim zdaniem to lepsze rozwiązanie, gdy chcemy sterować z telefonu czy tabletu. 

Działa to bez żadnych problemów. 

W przeciwieństwie do access pointa na wifi nie odcinamy się od połączenia z siecią GSM. 

Faktycznie warto kupić SkySafari, aby wygodnie sterować montem. Wybieram obiekt w SkySafari, montaż go znajduje, a jeśli niedokładnie trafia, wtedy pilotem poprawiam. Mi odpowiada taki sposób pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Obecnie mam taki wynalazek, EQDirFi:

https://sites.google.com/view/astro-gadget/wifi-adapters/eqdirfi-new

Podłącza się to zamiast pilota.

Co tu dużo gadać... po prostu działa.............

a za ISS też podążał trafnie  ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jak testowałem, to ISS była po drugiej stronie planety, ale bawiłem się też z satelitami na podobnie niskich orbitach. No i generalnie z tym "trafnie" to bym nie szalał :D

Chyba raz udało mi się trafić tak, żeby od razu satelita był w polu widzenia teleskopu; przeważnie widziałem go tylko w szukaczu i nie dawałem rady go wycentrować zanim się schował - ale to pewnie kwestia niezbyt intuicyjnego interfejsu programu i braku praktyki. Trzeba jeszcze powalczyć. Dużo lepszą celność mam "ręcznie".

Problem przy śledzeniu satelitów z AZ-EQ5 (dotyczy to właściwie chyba prawie wszystkich montaży dostępnych we w miarę normalnych cenach) jest to, że nie jest w stanie płynnie zmieniać prędkości ruchu powyżej 1000 sekund łuku na sekundę, musi się najpierw zatrzymać - takie ograniczenie firmware'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie używam SynFi z telefonem albo tabletem i SkySafari Pro. Polecam bo chodzi idealnie, nie ma kłębów kabli, komputera, fotelik, herbatka :D

Ale zachciało się autofocusera, plate solve, programowego ustawiania na polarną dlatego testuję inne rozwiązania i programy.

Jak już mam dość wczepiam SynFi i spokój :D

Tylko coś za coś, wtedy wszystko ręcznie - co jakiś czas fokusik z bahtinovem, kalibracja goto, czasem cała noc do śmieci bo nie zauważyłem że się rozogniskowało.

No ale ja się dopiero krótko uczę :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.