Skocz do zawartości

Dzika Kaczka w białe noce


diver

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

Tło wyrównałem w pixinsight łe

A dalej w Photoshopie poziomami  - no i tyle 

Dzięki.

 

2 minuty temu, count.neverest napisał:

Dzięki za stack. To propozycja ode mnie. Nagranie, z którego ja pobierałem podstawy nauki obróbki znajdziesz tu: https://www.youtube.com/watch?v=jqZREcJ54tY

I jeszcze raz dzięki.

 

Zabieram się za samoedukację, nie zadając już tutaj zbyt wielu kłopotliwych pytań. W końcu też mam nieco własnej ambicji. :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 minut temu, diver napisał:

Coo?? :hmm: Coś mi tutaj brzydko pachnie...

Widzę na tym forum wielu uczestników, którzy zupełnie bezinteresownie pomagają innym uczestnikom. Jeżeli Wessel chce rozkręcić biznes "konsultacyjny" i "kasować ładny hajsik", to niech po prostu udostępni linka do swojej biznesowej strony z cennikiem. Zastanowię się wtedy, być może skorzystam z jego usług. Sądziłem, że to forum jest amatorskie a nie "biznesowe". Ale coś jest na rzeczy...

Posłuchaj młody człowieku - Twoje insynuacje są mocno niewłaściwe. Gdybyś tylko chciał - a najwyraźniej nie masz ochoty - i rozejrzał się nieco to zobaczyłbyś ile różnych rzeczy robię ZA DARMO. Nigdy od nikogo nie wziąłem złotówki za jakąkolwiek pomoc, sponsoruję strony astrofoto i organizuje konkursy - ZA DARMO.

Twój opryskliwy ton nie zachęca mnie do dalszej dyskusji, ale jest takie słowo " przepraszam" - znasz je?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wessel napisał:

 

Posłuchaj młody człowieku - Twoje insynuacje są mocno niewłaściwe. Gdybyś tylko chciał - a najwyraźniej nie masz ochoty - i rozejrzał się nieco to zobaczyłbyś ile różnych rzeczy robię ZA DARMO. Nigdy od nikogo nie wziąłem złotówki za jakąkolwiek pomoc, sponsoruję strony astrofoto i organizuje konkursy - ZA DARMO.

Twój opryskliwy ton nie zachęca mnie do dalszej dyskusji, ale jest takie słowo " przepraszam" - znasz je?

Potwierdzam i podpisuje się pod Twoimi słowami w zupełności. I dziękuję Ci za to @wessel , bez Twojej wiedzy i pomocy, to forum nie byłoby na takim poziomie jak jest teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sidiouss napisał:

Jak dla mnie rozjechała się ostrość na gwiazdach, a poza tym jeszcze zbyt mało materiału, żeby przebić się przez zaświetlenie tła.

Z ostrością problem jest "z definicji". Ostrość ustawiam na oko, patrząc w wyświetlacz mojej DSLR SONY A57. Nie mam innej metody, do moja lustrzanka nie jest wspierana przez żaden ze znanych mi programów do zbierania kadrów.

Też pomyślałem, że zbieranie materiału z tarasu w mieście i dodatkowo w "białe noce", gdy niebo jest właściwie granatowe nie jest receptą na "sukces". Ale taki właśnie miał być eksperyment.

Potwierdzasz więc moje przypuszczenie, że ilość zebranego przeze mnie materiału jest za mała jak na warunki zbierania.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, diver napisał:

Z ostrością problem jest "z definicji". Ostrość ustawiam na oko, patrząc w wyświetlacz mojej DSLR SONY A57. Nie mam innej metody, do moja lustrzanka nie jest wspierana przez żaden ze znanych mi programów do zbierania kadrów.

Poczytaj o masce Bahtinova.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, wessel napisał:

Posłuchaj młody człowieku - Twoje insynuacje są mocno niewłaściwe. Gdybyś tylko chciał - a najwyraźniej nie masz ochoty - i rozejrzał się nieco to zobaczyłbyś ile różnych rzeczy robię ZA DARMO. Nigdy od nikogo nie wziąłem złotówki za jakąkolwiek pomoc, sponsoruję strony astrofoto i organizuje konkursy - ZA DARMO. 

Twój opryskliwy ton nie zachęca mnie do dalszej dyskusji, ale jest takie słowo " przepraszam" - znasz je? 

Wessel, właściwie mógłbym zamilknąć. Zwróć jednak uwagę, kto tutaj "dosypał do pieca" i napisał "mistyfikacje" na Twój temat. Ja bym tego nie wymyślił, bo zupełnie Cię nie znam. Podziękuj więc koledze z forum. Ja nie komentowałem Twojej wypowiedzi, tylko wypowiedz Bartka, która dała mi wiele do myślenia.

Hmm, "młody człowieku". Mam lat 57, więc w sumie mogę uważać się za jeszcze młodego. ;)

Jak widzę jedziesz dalej z epitetami, choć ja prosto i jasno napisałem co myślę o naszej wzajemnej komunikacji, właściwie potwierdzając Twoją tezę. Nie musi między nami "iskrzyć". Jednak niczego na Twój temat nie insynuowałem i żadnych epitetów pod Twoim adresem nie wystosowałem. Nie rozumiem więc, dlaczego czujesz się urażony. Ale mniejsza z tym. Przepraszam Cię, również a może przede wszystkim za Bartka.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Moim zdaniem usługa pt "wskaż mi błędy w obróbce astrofoto" jest na tyle cenna, że niejeden mógłby biznes rozkręcić i kasować ładny hajsik za tego typu porady, a już na pewno wessel. Mówię 100% serio. Uprzejmość i takt wobec osób, które prosisz o przysługę to niezbyt wygórowana cena, oczywiście jeśli patrzeć na to w kategoriach wymiany, bo rozumiem, że rozpatrywanie tego w kategoriach dobrego wychowania byłoby naiwne (to takie passé);)

Pozdrawiam

 

4 minuty temu, diver napisał:

Wessel, właściwie mógłbym zamilknąć. Zwróć jednak uwagę, kto tutaj "dosypał do pieca" i napisał "mistyfikacje"

Przepraszam Cię, również a może przede wszystkim za Bartka.

 

Niejeden mógłby kasować hajsik. 

Mógłby. 

A @wessel nie kasuje, robi wszystko za darmo, a do tego odwala kawał wspanialej roboty przy konkursach na sąsiednim forum.

 

A MÓGŁBY kasować. 

 

Zostawiam bez komentarza. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał:

Wessel, właściwie mógłbym zamilknąć. Zwróć jednak uwagę, kto tutaj "dosypał do pieca" i napisał "mistyfikacje" na Twój temat. Ja bym tego nie wymyślił, bo zupełnie Cię nie znam. Podziękuj więc koledze z forum. Ja nie komentowałem Twojej wypowiedzi, tylko wypowiedz Bartka, która dała mi wiele do myślenia.

Hmm, "młody człowieku". Mam lat 57, więc w sumie mogę uważać się za jeszcze młodego. ;)

Jak widzę jedziesz dalej z epitetami, choć ja prosto i jasno napisałem co myślę o naszej wzajemnej komunikacji, właściwie potwierdzając Twoją tezę. Nie musi między nami "iskrzyć". Jednak niczego na Twój temat nie insynuowałem i żadnych epitetów pod Twoim adresem nie wystosowałem. Nie rozumiem więc, dlaczego czujesz się urażony. Ale mniejsza z tym. Przepraszam Cię, również a może przede wszystkim za Bartka.

 

 

Ja też przepraszam. Czasami styl moich wypowiedzi jest najwyraźniej zbyt kwiecisty i zawiły, co może być problematyczne dla niektórych czytelników. Pospieszne czytanie takich tekstów może prowadzić do pominięcia kluczowych słów i w wyniku - do totalnego nieporozumienia. To ułomność forum, i słowa pisanego w ogólności, bo przy piwku pewnie usłyszałbyś ode mnie coś w rodzaju "e, ku##a, pop######ło cię?". Wiesz, nie marnowałbym czasu na "uprzejme" rady. Spróbuję zatem uprościć język, szczególnie dla Ciebie diver, żeby nie doszło do tego typu sytuacji, choć wyznaję niepopularną zasadę, że przy nieporozumieniach winne są obie strony... i pośpiech ;)

 

 

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja. Nie mam doświadczenia w pozbywaniu się aberracji chromatycznej...

Jak patrzę na różne wersje z tego samego materiału, motywuję się do nauki obróbki. Konkurs Master of Processing mógłby powrócić ....

 

Edit: Podmiana na inną wersję powstałą po przeczytaniu komentarza @maciek z

stack_M11a-RGB.thumb.jpg.79419c3e7e6fce6318f09731df94f1cf.jpg

 

 

 

Edytowane przez rambro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maciek z napisał:

U mnie trochę bardziej niebiesko.

Ładny ten niebieski! :D Tylko czy rzeczywiście tam jest aż tyle gwiazd tego typu widmowego? Nie wiem.

Ale jest jeszcze coś. co mnie bardzie w Twojej obróbce zastanawia. W jaki sposób uzyskałeś tak ostre obrazy gwiazdek? Coś specjalnie wyostrzałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rambro napisał:

Moja wersja. Nie mam doświadczenia w pozbywaniu się aberracji chromatycznej...

Na pewno lepsza od mojej. :icon_wink:

Aberracja w stacku jest już trochę ścięta przez filtr Baader semi APO, którego używałem. Niestety skutek stosowania tego filtra ma również swoje złe strony: w czerwieni na jasnych gwiazdkach pojawiają się czarne obwódki, które przy mocniejszym wyciągnięciu kolorów są widoczne. Choć niektórym kolegom jakoś udało się je zniwelować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, diver napisał:

Ładny ten niebieski! :D Tylko czy rzeczywiście tam jest aż tyle gwiazd tego typu widmowego? Nie wiem.

Ale jest jeszcze coś. co mnie bardzie w Twojej obróbce zastanawia. W jaki sposób uzyskałeś tak ostre obrazy gwiazdek? Coś specjalnie wyostrzałeś?

Kolor taki wyszedł po kalibracji w Pixie, ale tam widać też inne barwy gwiazd. Dodatkowo robiłem star alignment. Nie robiłem wyostrzania tylko dekonwolucję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maciek z napisał:

Kolor taki wyszedł po kalibracji w Pixie, ale tam widać też inne barwy gwiazd. Dodatkowo robiłem star alignment. Nie robiłem wyostrzania tylko dekonwolucję.

Twoja wersja jest zdecydowanie najlepsza pod każdym względem. Nie korzystam z pixa ale może cześć procesów da się odtworzyć w innym sofcie. Dekonwolucję też stosowałem. W jakim sensie robiłeś star aligment  np. wyrównanie kanałów RGB czy może odnośnie kalibracji koloru na podstawie gwiazd etc ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, rambro napisał:

Twoja wersja jest zdecydowanie najlepsza pod każdym względem. Nie korzystam z pixa ale może cześć procesów da się odtworzyć w innym sofcie. Dekonwolucję też stosowałem. W jakim sensie robiłeś star aligment  np. wyrównanie kanałów RGB czy może odnośnie kalibracji koloru na podstawie gwiazd etc ?.

Nie jestem dobry z teorii i nie opisze co dokładnie robi proces star alignment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Star alignment to  dopasowanie kolejnych klatek pod względem przesunięć i obrotu pola widzenia w stosunku do klatki referencyjnej.

Ale tutaj jest tylko jeden plik, gotowy stack, więc nie chodziło o składanie względem klatki referencyjnej. Z tego powodu pytałem o wyrównanie poszczególnych kanałów RGB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, rambro napisał:

Ale tutaj jest tylko jeden plik, gotowy stack, więc nie chodziło o składanie względem klatki referencyjnej. Z tego powodu pytałem o wyrównanie poszczególnych kanałów RGB.

W Astro Pixel Processor star calibration dopasowuje kolor gwiazd do zadanego modelu, może tutaj jest podobnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogół nie "grzebię" się w fotkach innych (mam za dużo zaległego własnego materiału),  ale lubię takie gęste kawałki nieba i nigdy nie dotykałem fotki z achromatu. Moja próba (całość w Pix):

M11_proc.thumb.jpg.3846dfdbf1a40b65a41a8fd4d1f970ce.jpg

Nie wysiliłem się zanadto i trochę poszedłem na łatwiznę. Po pierwsze primo - za późno zrobiłem crop (dopiero po wyciąganiu nieliniowym), po drugie primo - nie przyłożyłem się do zdejmowania gradientu (sporo zostało, po części wynika to z "pierwszego primo"), po trzecie - dekonwolucja (a dokładniej maska do dekonwolucji) powinna być zrobiona lepiej. Nie lubię wycinać tła na zero, więc zostawiłem sporo szumu, pewnie można by nad tym jeszcze podziałać.

 

Nie jestem pewien czy materiał wyjściowy był na pewno liniowy (tzn czy nie był lekko wyciągany). Achromat powoduje spero problemów w kalibracji kolorów , zrobiłem ją na podstawie najjaśniejszych gwiazd gromady - na oko tak wyglądało najlepiej.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rambro napisał:

Ale tutaj jest tylko jeden plik, gotowy stack, więc nie chodziło o składanie względem klatki referencyjnej. Z tego powodu pytałem o wyrównanie poszczególnych kanałów RGB.

Ja tu rozbiłem na kanały R, G, B i kanałem referencyjnym dałem G. Ponad to wyciągałem poziomami, a nie krzywymi ( gwiazdy wtedy są bardziej skupione )

Edytowane przez maciek z
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.