Jump to content

Dzika Kaczka w białe noce

diver
 Share

Recommended Posts

M11 teraz góruje w dwóch godzinach sensownych warunków obserwacyjnych, czyli pomiędzy północą a drugą. Ostatnie trzy noce były bardzo pogodne, więc skierowałem swój teleskop na tę właśnie skądinąd urodziwą gromadę otwartą w Tarczy, na tle Drogi Mlecznej.

Zamówiony Newton w drodze, ale nie rezygnuję z prób astrofoto przez moją obecną achromatyczną tubę ES AR 127/825.

Przez trzy kolejne noce udało mi się zebrać 60 klatek po 4 minuty. We wszystkich klatkach używałem filtru Baader Semi APO.

Kamera: stale jeszcze SONY A57 nie modyfikowana.

M11_full.jpg.c0db0bbf995b92c4b5c381c44b4d8350.jpg

M11_3600_2400.jpg.41e1a6ce461ae876826fcf1c62fd6560.jpg

Edited by diver
  • Like 1

Guest wessel

Oprócz szeregu rad dotyczących tego co poprawić w tym zdjęciu ( brak koloru na przykład) najważniejszy jest brak tła ! M 11 nie jest "samodzielnym bytem" - Kaczka pływa na morzu gwiazd. A u Ciebie jakoś tego  nie widać....

Popatrz, moja fotka zrobiona dwa tygodnie temu

FzN4odw3ey6C_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

16 godzin temu, wessel napisał:

Popatrz, moja fotka zrobiona dwa tygodnie temu

W necie znalazłem wiele fotek M11 podobnych do Twojej. Dokładnie widzę "bladość" mojej fotki w stosunku do większości, które oglądałem. Więc akurat taki Twój komentarz niewiele wnosi. Wniósłby coś, gdybyś napisał czym i jak zrobiłeś tę Twoją fotkę, tak jak ja powiedziałem. Bez tych kluczowych informacji nie da się prowadzić rzeczowej rozmowy o (oczywistej oczywiście :icon_wink:) wyższości Twojego A nad moim B.

A mówiąc krótko, pokaż mi lepszą fotkę zrobioną zestawem identycznym jak mój i w identycznych warunkach.

Edited by diver
  • Confused 1

Guest wessel
23 minuty temu, diver napisał:

W necie znalazłem wiele fotek M11 podobnych do Twojej. Dokładnie widzę "bladość" mojej fotki w stosunku do większości, które oglądałem. Więc akurat taki Twój komentarz niewiele wnosi. Wniósłby coś, gdybyś napisał czym i jak zrobiłeś tę Twoją fotkę, tak jak ja powiedziałem. Bez tych kluczowych informacji nie da się prowadzić rzeczowej rozmowy o (oczywistej oczywiście :icon_wink:) wyższości Twojego A nad moim B.

A mówiąc krótko, pokaż mi lepszą fotkę zrobioną zestawem identycznym jak mój i w identycznych warunkach.

To była ostatnia moja próba komentarza Twojej fotki. Nie nadajemy na tych samych falach, przykro mi.

4 minuty temu, wessel napisał:

To była ostatnia moja próba komentarza Twojej fotki. Nie nadajemy na tych samych falach, przykro mi.

Nie nadajemy. Czy naprawdę na więcej rzetelności i staranności w komentowaniu Cię nie stać? Nie chce Ci się? Sorry, ale nie jesteś dla mnie użyteczny.

Mnie również przykro. Ale tylko trochę. Więc nie przejmuj się. :icon_wink:

48 minut temu, calla napisał:

Spróbuj wyciągnąć, podziel się stackiem. 60x4 min to sporo materiału, nawet jak na f-6,5 . Powinno być więcej widać.

Teraz lepiej? :icon_wink:

M11_full.jpg.277a4aaa1d99d5d3416b3550bd1f90fb.jpg

M11_3600_2400.jpg.684e8f1db5e8f80dc900c1b40c7102af.jpg

Oj nie. Coś przedobrzyłeś z ostrzeniem albo innym processingiem, gwiazdy mają czarne obwódki, są - nie wiem jak to opisać - "agresywne".

Jak udostępnisz stacka to pewnie znajdzie się ktoś, kto sie nim pobawi i pokaże inny sposób obróbki.

Uwaga techniczna: wrzucasz foty o bardzo małej rozdzielczości, to utrudnia ocenę. Przydałoby się chociaż te 1280px po dłuższym boku, a najlepiej 1600px-1920px. Kwestia nadruku parametrów zdjęcia na samo zdjęcie - może uznasz, że to kwestia gustu, ale mi trochę psuje odbiór :)

• Thanks 1

10 godzin temu, diver napisał:

Wniósłby coś, gdybyś napisał czym i jak zrobiłeś tę Twoją fotkę, tak jak ja powiedziałem. Bez tych kluczowych informacji nie da się prowadzić rzeczowej rozmowy

FSQ 106N , FLI ML 8300 na Takahashi  EM-11Z.

Luminancja: 15 x 600 sekund

Masz 4h materiału, Maciej 2,5. Podzielam zdanie kolegi wyżej, że powinno dać się więcej wyciągnąć z tego stacka- podzielisz się? Dopal flaty, lub zrób je ze stacka, lepsze takie jak żadne. lewa połowa fotki znika w czerni. Brakuje koloru, wyrównaj kanały.

Jak wrzucasz opis na fotkę, to umieść go na czarnym tle, żeby się nie rozmywał na gwiazdach. Albo zrób w pionie crop 105% na dodatkowy pasek.

Edited by count.neverest
  • Like 1
  • Thanks 1

W dniu 25.06.2019 o 00:49, diver napisał:

Zamówiony Newton w drodze,

(...)

W dniu 25.06.2019 o 00:49, diver napisał:

Kamera: stale jeszcze SONY A57 nie modyfikowana.

Coś mi się wydaje, że ani Newton, ani modyfikacja, ani w ogóle nowa kamera niewiele polepszyłyby jakość tego zdjęcia. 4h dużym refraktorem na same gwiazdki - jeśli nie masz efektu w tym momencie, to wina na pewno nie po stronie sprzętu ;)

Ale kupuj, kupuj ;)

W dniu 25.06.2019 o 08:12, wessel napisał:

Kaczka pływa na morzu gwiazd. A u Ciebie jakoś tego  nie widać....

A Ty odpisałeś:

17 godzin temu, diver napisał:

... Twój komentarz niewiele wnosi. Wniósłby coś, gdybyś napisał czym i jak zrobiłeś tę Twoją fotkę, tak jak ja powiedziałem. Bez tych kluczowych informacji nie da się prowadzić rzeczowej rozmowy o (oczywistej oczywiście :icon_wink:) wyższości Twojego A nad moim B.

@diver, nie ma co się obrażać, Maciek (Wessel) celnie pokazał w czym tkwi problem. To nie ma znaczenia jakim setupem działamy, tam po prostu jest morze gwiazd, a Ty je zgasiłeś.

Zobacz na moje 2 fotki zrobione kompletnie innymi setupami, pierwsze też w białe noce, czasy zbliżone do Twoich. Wprawdzie to nie Dzika Kaczka, ale rejony Drogi Mlecznej obfite w gwiazdy.

1. Malutkie APO 51/250

1977607597_190605PazuryL28x420RGB7x420RC383resize50.thumb.jpg.1f251b142d8ff9b278e387faf0047225.jpg

2. Duże APO 140/690

1589826661_180817M71L30x180RGB8x300APO140AtikOnew6.thumb.jpg.17db9b279e57dc26e1380167cee1eb9d.jpg

Jak widzisz zdjęcia mają podobny charakter -mrowie gwiazd. U Ciebie tego zabrakło, coś poszło nie tak.

• Like 2

@diver poproszę surowego stacka, nie należę do ekspertów forum ale tak jak ty używam bardzo budżetowego sprzętu nie koniecznie przeznaczonego do astrofotografii, pokazałeś może 30% informacji (światła) jakie zebrałeś.

Jest tam jeszcze sporo do roboty.

Pomożemy ci i nie ma co tu się boczyć.

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

@diver, nie ma co się obrażać, Maciek (Wessel) celnie pokazał w czym tkwi problem. To nie ma znaczenia jakim setupem działamy, tam po prostu jest morze gwiazd, a Ty je zgasiłeś.

Przecież to nie ja się obrażam. Po prostu wrzucane przez Wessela lakoniczne "od niechcenia" komentarze w żaden sposób nie są w stanie mi pomóc. Nie "pomęczył się" Wessel w swoim komentarzu, wbrew temu co napisałeś nie pokazał wcale w czym może tkwić problem z małą ilością gwiazd. Pokazał po prostu obrazek z większą ilością gwiazdek taki, jakich wiele widziałem w necie. Więc to skwitowałem. I tyle.

22 godziny temu, diver napisał:

Bez tych kluczowych informacji nie da się prowadzić rzeczowej rozmowy o (oczywistej oczywiście :icon_wink:) wyższości Twojego A nad moim B.

Prawda jest taka, że nikt takiej rozmowy nie chciał prowadzić oprócz Ciebie, a @wessel słusznie zauważył, że na twojej fotce słabo widoczne są gwiazdy. Jego zdjęcie zostało podane nie w celach rozmowy które zdjęcie jest lepsze (jak zdajesz się sugerować) ale w celach zobrazowania, tak jak mówi @Grzędziel.

1 minutę temu, diver napisał:

Po prostu wrzucane przez Wessela lakoniczne "od niechcenia" komentarze w żaden sposób nie są w stanie mi pomóc

Gdybyś w odpowiedzi, zamiast warczenia, zapytał się: "a jak to robisz?" - oczywiście zakładając, że nie wiesz, bo może wiesz, przecież dużo internetu czytasz... - to wtedy na pewno uzyskałbyś pomoc. Ale wybrałeś "hard way" ;)

• Like 1

4 godziny temu, Selmak napisał:

@diver poproszę surowego stacka, nie należę do ekspertów forum ale tak jak ty używam bardzo budżetowego sprzętu nie koniecznie przeznaczonego do astrofotografii, pokazałeś może 30% informacji (światła) jakie zebrałeś.

Jest tam jeszcze sporo do roboty.

Pomożemy ci i nie ma co tu się boczyć. 

Ależ ja się nie boczę! ;) Po prostu nie potrafimy się z Wesselem skomunikować i tyle.

Ok. Nie będę dłużej wydziwiał z obróbką tego materiału. Poniżej link do surowego stacka. Proszę pobierać, obrabiać, pokazać efekty i wskazać moje błędy w obróbce. Będę wdzięczny.

ftp://helper.pl/Astro/stack_M11.tif

13 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Gdybyś w odpowiedzi, zamiast warczenia, zapytał się: "a jak to robisz?"

Trochę szkoda mi czasu i miejsca na dysku forumowego serwera na dodatkowe "uprzejme" pytania. Ja mam po prostu nieco inną zasadę komunikacyjną niż Wessel. Jeżeli mogę i chcę komuś pomóc, to staram się to robić w sposób wyczerpujący na starcie. Sam też zadaję pytania. To bardzo ułatwia nawiązanie dobrego kontaktu z "potrzebującym" i zmniejsza ilość czasu i przestrzeni na zbędne "uprzejme" pytania. Dlatego napisałem to co czuję i myślę: takie komentarze Wessela nie są dla mnie użyteczne.

Jest na tym forum wystarczająco dużo innych użytkowników, którzy wkładają w swoją pomoc dużo więcej "serca". Więc do nich mi bliżej.

Edited by diver

11 minut temu, diver napisał:

Proszę pobierać, obrabiać, pokazać efekty i wskazać moje błędy w obróbce. Będę wdzięczny.

2 minuty temu, diver napisał:

Trochę szkoda mi czasu i miejsca na dysku forumowego serwera na dodatkowe "uprzejme" pytania.

To dobrze, że innym nie żal czasu i miejsca na serwerze na "uprzejme" odpowiedzi. Moim zdaniem usługa pt "wskaż mi błędy w obróbce astrofoto" jest na tyle cenna, że niejeden mógłby biznes rozkręcić i kasować ładny hajsik za tego typu porady, a już na pewno wessel. Mówię 100% serio. Uprzejmość i takt wobec osób, które prosisz o przysługę to niezbyt wygórowana cena, oczywiście jeśli patrzeć na to w kategoriach wymiany, bo rozumiem, że rozpatrywanie tego w kategoriach dobrego wychowania byłoby naiwne (to takie passé);)

Pozdrawiam

• Like 1

26 minut temu, diver napisał:

Ależ ja się nie boczę! ;) Po prostu nie potrafimy się z Wesselem skomunikować i tyle.

Ok. Nie będę dłużej wydziwiał z obróbką tego materiału. Poniżej link do surowego stacka. Proszę pobierać, obrabiać, pokazać efekty i wskazać moje błędy w obróbce. Będę wdzięczny.

ftp://helper.pl/Astro/stack_M11.tif

proszę tak na bardzo szybko - lepsi wyjadacze tutaj zrobią to o wiele lepiej .

ale jak sam widzisz - cos tam w tym stacku gwiazdek siedzi;)

zmniejszyłem o polowe rozmiar zdjęcia - bo cale zajmolwalo ponad 10 mb w jpegu

stack_M11_2.jpg

• Like 2
  • Thanks 1

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

To dobrze, że innym nie żal czasu i miejsca na serwerze na "uprzejme" odpowiedzi. Moim zdaniem usługa pt "wskaż mi błędy w obróbce astrofoto" jest na tyle cenna, że niejeden mógłby biznes rozkręcić i kasować ładny hajsik za tego typu porady, a już na pewno wessel.

Coo?? :hmm: Coś mi tutaj brzydko pachnie...

Widzę na tym forum wielu uczestników, którzy zupełnie bezinteresownie pomagają innym uczestnikom. Jeżeli Wessel chce rozkręcić biznes "konsultacyjny" i "kasować ładny hajsik", to niech po prostu udostępni linka do swojej biznesowej strony z cennikiem. Zastanowię się wtedy, być może skorzystam z jego usług. Sądziłem, że to forum jest amatorskie a nie "biznesowe". Ale coś jest na rzeczy...

1 minutę temu, RomekAstrobaza napisał:

proszę tak na bardzo szybko - lepsi wyjadacze tutaj zrobią to o wiele lepiej .

Romek, proszę... Chyba wziąłeś jakiegoś innego stacka?... :emotion-5:

Wygląda na to, że moja znajomość narzędzi do obróbki astroobrazków pozostawia wiele, wiele do życzenia. Czyli jednak męczymy się dalej... :original:

Wielkie dzięki.

Gdybyś mógł powiedzieć, jakim programem obrabiałeś tak szybko tego stacka, byłbym wdzięczny jeszcze bardziej. Ja używam RawTherapee.

5 minut temu, diver napisał:

Romek, proszę... Chyba wziąłeś jakiegoś innego stacka?... :emotion-5:

Wygląda na to, że moja znajomość narzędzi do obróbki astroobrazków pozostawia wiele, wiele do życzenia. Czyli jednak męczymy się dalej... :original:

Wielkie dzięki.

Gdybyś mógł powiedzieć, jakim programem obrabiałeś tak szybko tego stacka, byłbym wdzięczny jeszcze bardziej. Ja używam RawTherapee.

Tło wyrównałem w pixinsight łe

A dalej w Photoshopie poziomami  - no i tyle 

• Thanks 1

Propozycja ode mnie.

APP + PS CC.

Jak dla mnie rozjechała się ostrość na gwiazdach, a poza tym jeszcze zbyt mało materiału, żeby przebić się przez zaświetlenie tła.

stack_M11-lpc-cbg-Stsw.jpg

Edited by sidiouss
  • Like 1
  • Thanks 1