Skocz do zawartości

alignacja i stackowanie w Pixinsight 1.8


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Używam dość skomplikowanej funkcji oceniającej dla luminacji i HA (formuła jest uniwersalna):

 

  80*(1/(FWHM*FWHM)-1/(FWHMMax*FWHMMax))/(1/(FWHMMin*FWHMMin)-1/(FWHMMax*FWHMMax))
+15*((SNRWeight-SNRWeightMin)/(SNRWeightMax-SNRWeightMin))

+5*(1-(Eccentricity-EccentricityMin)/(EccentricityMax-EccentricityMin))

 

Czyli 80% FWHM 15% SNR 5% Jajowatość

Uważam że dzięki takiemu podejściu można także używać klatek które wcześniej odrzucałem i jednocześnie nie psułem stacka a poprawiałem jego SNR

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dziki napisał:

Chciałem zadać to samo pytanie co Krzychoo226 - czy ktoś zrobił porównanie, przepuszczając ten sam materiał przez kalibrację-alignację-stack w Maximie i to samo w PIXie i czy widać różnicę.

Maxim - Pix nie ma porównania, różnica w wielkości gwiazd jest wyraźna, porównywałem na tym samym materiale. Moje pytanie dotyczyło czy coś da się jeszcze ugrać w samym Pixie. Materiał składam skryptem gdzie w zasadzie wskazuję tylko przebrane wcześniej klatki i klikam stack.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, jak najedziesz kursorem na napis "Normalization" to możesz przeczytać, że do Local Normalization potrzebne są pliki .xnml :-)

Odpalasz proces LocalNormalization i generujesz te pliki.

 

Potem w stackowaniu masz "Add L.Norm Files" i tam dodajesz (do już dodanych) plików light.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw  odpowiedź na pytanie Dzikiego - tak, ja robiłem takie porównanie kilka lat temu i pokazywałem wyniki na RODOS. Dlatego od tamtego czasu stosuję proces - kalibracja w Maximie > alignacja x PixInsight. Dodatkowo od jakiegoś czasu ( jak się pojawił Subframe selector jeszcze jako skrypt a nie jako moduł) wybieram sobie najlepszą klatkępod względem FWHM i potem do niej alignuję z włączoną funkcją Distortion Correction z parametrem 0.001 resztę. Wyniki są całkiem niezłe.

Acha . warto jeszcze jedną rzecz zrobić. To podkreślił ostatnio Dominik, aczkolwiek ja to stosuję ZAWSZE. Na prawie końcowym etapie obróbki ( po cropie) jak już mam ustaloną geometrią obrazka to w Pixie rozkładam TIFFa na kanały RGB, robię alignację ( z parametrami jak wyżej) niebieskiego i czerwonego do zielonego i składam ponownie.

Jest zdecydowana poprawa koloru na gwiazdach, nic nie wystaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka elementow cytowanych od @AWE

cos mi sie udalo, ale bez normalizacji.

 

Jaka jest Wasza opinia po tym teście?

 

uzyty material to 33x15min Ha 5nm QHY695A (ICX694) + Samyang 135mm@~3.2

parametry ktore zmienialem

COMBINATION, WEIGHTS, REJECTION ALGORITHM, zawsze zaznaczone oba obxy w LARGE-SCALE PIXEL REJECTION.

image.png.de25f9d05d982e8ce44b8d1c7337bfe0.png

 

glowne ustaiwenia SubrfameSelectora przy ocenie juz zestackowanego materialu.

ocena:

80*(1/(FWHM*FWHM)-1/(FWHMMax*FWHMMax))/(1/(FWHMMin*FWHMMin)-1/(FWHMMax*FWHMMax))
+15*((SNRWeight-SNRWeightMin)/(SNRWeightMax-SNRWeightMin))

+5*(1-(Eccentricity-EccentricityMin)/(EccentricityMax-EccentricityMin))

 

Czyli 80% FWHM 15% SNR 5% Jajowatość

Uważam że dzięki takiemu podejściu można także używać klatek które wcześniej odrzucałem i jednocześnie nie psułem stacka a poprawiałem jego SNR

image.png.a6ea862781d7383e407129e33c56da6f.png

 

 

screeny grafów z sortowaniem danych - na gorze najlepsze klatki

nasz plik nad ktorym najwiecej sie znecalem i najmocnie do niego przylozylem ma nr 00

image.thumb.png.8566eba94af74bb37a975865f2cdcb0b.png

 

FWHM im niżej tym lepiej ale klatki o bardzo niskim FWHM przeważnie są złe (chmury). Górna granica to 2 * Sigma

image.thumb.png.41a91fecff114b8dc7fb6e1699ddb8d3.png

 

Eccentricity (jajowatość gwiazd, pojechanie) tu można używać wartości bezwzględnej górna granica to 0,7

image.thumb.png.f75089a75046b1f586de9c2f989efbea.png

 

SNR Weight to jest ważny parametr ogólnie im wyżej to lepiej. Klatki o niskim SNR to najczęściej są to klatki robione przez chmury. Ale uwaga klatki o bardzo wysokim SNR najczęściej są też złe. Wysokie SNR jest gdy matryca zamarznie lub pojawiły się wysoko kontrastowe artefakty. Ja wszystkie takie klatki oglądam blinkiem i oceniam manualnie.

image.thumb.png.bd04f4ca851f8d5aa2d3591f6c92499a.png

 

Median wartość opisująca tło im niżej tym lepiej ja odrzucam klatki powyżej 6000 ADU

image.thumb.png.ce9183b26101049e520b5b3f1619b220.png

 

ustaiwenia maxima w tym alignacja auto star matching

image.png.a1928712eadb63d06a8db515e7df335c.png

 

Nikt przy zdrowych zmysłach pod astrofoto nie stackuje min i max. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Tayson napisał:

Uważam że dzięki takiemu podejściu można także używać klatek które wcześniej odrzucałem i jednocześnie nie psułem stacka a poprawiałem jego SNR

image.png.a6ea862781d7383e407129e33c56da6f.png

Tomek, ale Ty tą formułę wrzuciłeś w "Approval" czyli określenie, które klatki wg Ciebie są ok (np jak wpiszesz FWHM < 2.1 to oznaczy CI tylko klatki o FWHM poniżej 2.1 a resztę odrzuci.

 

Ważenie masz cały czas po SNR. Tą formułę wklejasz w Weighting - wtedy stosujesz tą formułę do ważenia klatek (które w większym stopni wpływają na stack a które w mniejszym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Tayson napisał:

image.png.652d8bf2d823ea7aea1c0f6415debddc.png

 

LG róg stacka po alignacji maxima i alignacji pixa

image.png.35b8921da2316b94f81eed9ec4a27b7f.png

mniej wiecej srodek

image.png.1bdd070ac75687a1d13d1a28c02b795a.png

 

Deneb w rogu kadru

image.png.7322cfc296884d9bf07696af470b4963.png

 

losowe miejsce

image.png.89c9656dbd4448b13333b99c712d4ca7.png

 

To wiemy i bez testów :) pytanie czy te wszystkie zabiegi znacznie wydłużające i komplikujące proces składania materiału dają jakieś korzyści ponad ręczne przebranie klatek i złożenie całości w skrypcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie po tym co zobaczylem i jak to wszystko wyszlo doszedlem do podobnego wniosku co Maciek.

 

Wstepne sortowanie --> Maxim , information, average (najjasniejsze sa robione przy za jasnym niebie lub pokrytym chmurami)

Kalibracja --> Maxim

Alignacja --> Pixinsight z wlaczona korekcja dystorsji i ewentualnym wlaczeniem interpolacji Bicubic Spline

Klatka referencyjna po FWHM --> Pixinsight SubframeSelector

Stackwanie --> Pixinsight calibration Average i rejection algoritm winsorized z odznaczonym clip low range.

 

Roznice pomiedzy average/mediana, winsorized/local sa na poziomie 0,1 lub 0,01. Dla mnie nie ma wiec to znaczenia.

Szkoda czasu.

 

Jak dla mnie temat chyba juz zamknięty.

image.png.e9e0e4849d5893b691b8b21d07e9b00c.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy dla materiału 33 klatek po 1200 sekund

Stack 1 LocalNormalization, AVG, FITS

Stack 2 LocalNormalization, Mediana, szare pole

Stack 3 Additive with Scaling, AVG, Noise evaluation

Stack 4 Additive with Scaling, Mediana, szare pole

Stack 5 Additive with Scaling, AVG, FITS

Stack 6 LocalNormalization, AVG, Noise evaluation

 

Wykres FWHM

image.png.e543c1ccbad9b73c480fea4bfe6df2f7.png

Wykres owalności

image.png.75df712bd7ab9d5971819c407298f8f8.png

 Wykres SNR

image.png.33ef0d79e91be137d85acc4db20102af.png

 

Edytowane przez AWE
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski z mojego testu

1. Wyraźna przewaga AVG nad medianą

2. Używanie formuły FITS zmniejsza FWHM gwiazd i poprawia ich jajowatość

3. Użycie LocalNormalization zwiększa SNR

 

Podsumowując dla mnie warto bawić się w takie opcje tym bardziej że nic to nie kosztuje co najwyżej parę minut więcej czasu na obróbkę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, jest jedna zasadnicza różnica pomiędzy Average a Medianą - usuwanie śladów satelitów. Wprawdzie w tej chwili mamy do dyspozycji Large Scale Structures Removal i jakby ma to mniejsze znaczenie, ale zawsze mamy do wyboru.

Potwierdzam, Average daje lepszy stosunek sygnał-szum od mediany, ale to nic nowego bo nawet jest opisane w podpowiedziach Pixa.

Mediana ma jeszcze inne znaczenie - nawet po posortowaniu klatek zostają jakieś ich niedoskonałości np. owalizacja gwiazd ( minimalna). Mediana w takiej sytuacji da lepszy efekt niż average bo odrzuci te "odstępstwa" jako sygnał niechciany. Gwiazdki będą mniejsze i bardziej okrągłe.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestackowalem material kolegi z Canon6D. Po jego zabawie w DSS pojawil sie pattern typowy dla CMOSow bez ditheringu.

Pix sobie poradzil i wyglada to bardzo dobrze! pasy praktycznie zniknęły, a do tego jakosc gwaizdke jest lepsza.

 

wykorzystalem ocenianie subów wg podanej powyzej formuły.

image.png.a478c314f6d6d94e0da8b902daf16d31.png

image.png.dace26d3644a13aa52a479f84a12785c.png

image.png.2ac1352ceda47d9fa0bb7656cadba8a2.png

image.png.c1635209be855b4b14c7b1d7859af739.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.