Skocz do zawartości

Kompletowanie zestawu do astrofoto


Stachu

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zadowalające to już sprawa wymagań. Na pewno wiele zależy od umiejętności wykonania samych zdjęć ( OSTROŚĆ!!!!) i ich obróbki. Ale ten sprzęt pozwala na zrobienie fajnych fotek.No tyle że teraz planety nisko....pozostaje Księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam z ciekawości . Ten montaż jest gorszy od "Fastrona" ? Jak widziałem to "Fastron" jest raczej prostą konstrukcją , sklejka, zawiasy od mebli itp. Fabryczne urządzenie jest takie badziewiaste ? Że nawet zwykła lustrzanka z stałym obiektywem typu 135 mm jest za wymagająca do tego?

 

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, berkut123 napisał:

 Fabryczne urządzenie jest takie badziewiaste ? Że nawet zwykła lustrzanka z stałym obiektywem typu 135 mm jest za wymagająca do tego?

 

Też mnie to dziwi że odradzacie nawet próby ds lustrzanką z napędem, ta konstrukcja jest aż tak zła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Stachu napisał:

Mam jeszcze pytanie czysto teoretyczne, czy gdybym zamontował kamerkę do tego sprzętu, to dało by się uzyskać zadowalające obrazy planet/księżyca?

Wessel Ci odpowiedział, pamiętaj, że zdjęcie nie tylko zależy od kamery i teleskopu. Ale moja rada jest taka: zamontuj -nie wyjdzie, wyjdzie, lepiej lub gorzej, any way, ale sporo się nauczysz, a to duża wartość dodana.

 

58 minut temu, berkut123 napisał:

Pytam z ciekawości . Ten montaż jest gorszy od "Fastrona" ? Jak widziałem to "Fastron" jest raczej prostą konstrukcją , sklejka, zawiasy od mebli itp. Fabryczne urządzenie jest takie badziewiaste ? Że nawet zwykła lustrzanka z stałym obiektywem typu 135 mm jest za wymagająca do tego?

To nieporównywalne sprzęty. Ten montaż jest lepszy jeśli chodzi o operowania małym teleskopem i wyszukiwanie obiektów do obserwacji wizualnych. Fastron do tego się nie nadaje, ale do astrofotografii małym teleskopem czy aparatem DSLR Fastron jest 1000x lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zabrać głoś bo Fastrona używałem dłuższy czas. Po pierwsze jak Fastron to koniecznie ze sterownikiem Fastron-drive, który steruje ruchem śruby. Bez tego pozostaje ręczna zabawa, którą uważam za maksymalnie zniechęcającą i niemożliwą przy zbieraniu materiału powyżej 30 minut. Po drugie programowalny pilot do aparatu lub Magic Latern jeśli to Canon - powód ten sam, nie musimy stać i pilnować sprzętu non-stop. Samo urządzenie uważam za mocno niedocenione. Przy dobrym ustawieniu na biegun gwiazdy są punktowe przy kilkuminutowych ekspozycjach (mój rekord to 3 min z Tairem-3s) - oczywiście bez guidingu. Przy okazji ustawiania na biegun - nie jest ono super wygodne bo odbywa się na oko - znamy położenie bieguna na podstawie map nieba i tam celujemy po wstępnym zgraniu osi szukacza z osią obrotu Fastrona. Pozwala to jednak bardzo dobrze opanować rzekłbym "intuicyjne" ustawianie na biegun i dokładne poznanie okolic bieguna. Ja Fastrona bardzo dobrze wspominam i polecam jako pierwszy montaż do astrofoto.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fastron jest lepszy bo?  Oś obrotu ( na zawiasach meblowych ) jest dość daleko  od śruby napędzającej ? Sama śruba przekładnia ma drobny gwint?  Czyli jego dokładność polega na  jakby dużej przekładni- wynikającej z odległości śruby od osi obrotu oraz samej śruby ( sam silnik to drobiazg). No i jeszcze że przekładnia jest jedna czyli mniej luzów ? nie robię zdjęć to tylko tak się domyślam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, berkut123 napisał:

Fastron jest lepszy bo?  Oś obrotu ( na zawiasach meblowych ) jest dość daleko  od śruby napędzającej ? Sama śruba przekładnia ma drobny gwint?  Czyli jego dokładność polega na  jakby dużej przekładni- wynikającej z odległości śruby od osi obrotu oraz samej śruby ( sam silnik to drobiazg). No i jeszcze że przekładnia jest jedna czyli mniej luzów ? nie robię zdjęć to tylko tak się domyślam.

Dobrze się domyślasz

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Grzędziel said:

Dobrze się domyślasz

:)

A ja się domyślam skąd Twoja @Grzędziel  sympatia dla urządzeń ze sklejki i zawiasów :) (w przypadku Fastrona oczywiście uzasadniona).

 

Przy okazji dodatkowe info dla @Stachu - niewykluczone, że gdybyś się uparł, mógłbyś popróbować "awikowania" planet i księżyca tym, co masz - nawet bez napędu. Nie wiem jakie możliwości robienia filmów ma Twój aparat, ani w jakim formacie wypluwa pliki ale może by się dało. Jeśli ma wyjście AV mógłby (wraz z prostym graberem wideo za kilkadziesiąt PLN) służyć też jako kamera - przy okazji spełnił byś swoje marzenia o podpiętym do telepa komputerze :)

A jeśli nie, możesz kupić jakąś tanią kamerkę czy też nawet webcama (np. na naszej giełdzie - nie każdy się nadaje)

Poczytaj na forum o awikowaniu (avikowaniu?) planet, jest tego mnóstwo.

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.