Skocz do zawartości

Meade 5000 seria???


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Może się stać też tak że przez rok nie trafisz na taki seeing, i planeta w takim powiększeniu będzie wyglądać jak gotująca się zupa, a w mniejszym powiększeniu zobaczysz więcej, i lepiej. Za rok może się uda z Marsem bo będzie dość wysoko. Przekonasz się że im dłużej będziesz obserwować, tym mniej będziesz potrzebować różnych ogniskowych. Nawet ze względu na żonglowanie tymi okularami co chwilę w czasie obserwacji.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MaciejK87 napisał:

Może się stać też tak że przez rok nie trafisz na taki seeing, i planeta w takim powiększeniu będzie wyglądać jak gotująca się zupa, a w mniejszym powiększeniu zobaczysz więcej, i lepiej. Za rok może się uda z Marsem bo będzie dość wysoko. Przekonasz się że im dłużej będziesz obserwować, tym mniej będziesz potrzebować różnych ogniskowych. Nawet ze względu na żonglowanie tymi okularami co chwilę w czasie obserwacji.

Dokładnie tak jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omne trinum perfectum - jak mawiali starożytni (ponoć ;)). 10" dobson, to zasadniczo DSy, więc najlepiej patrzeć na okulary pod tym kątem. Niemniej jednak planety też są ładne, zwłaszcza jak ktoś inny chce zobaczyć, co ty tam z tą armatą robisz. Poleciłbym więc mieć 3 okularki pod DSy (zakres najlepiej 6-9, 11-15, 24-30) i jakieś pod planety nie najgorszy (TS HR 9mm albo 6mm), ale i raczej nie z górnej półki. Też początkowo miałem parcie na szkło (hehe) i chciałem mieć dużo okularów, ale praktyka obserwacyjna szybko mi to wybiła z głowy, tzn. jak szkicuję coś, to wybieram jedno powiększenie i tego się trzymam podczas obserwacji. Jak już człowiek wyłapie wszystko na niebie i zaczyna się bawić w konkretne obserwacje jednego obiektu, to jeden dobry okular wystarcza. Przynajmniej takie jest moje doświadczenie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Kjacek gdzieś tu wyczytałem rozmowę gościa chcącego kupić 4,7 mm. Ktoś inny próbował mu to wyperswadować że "warunki na taki power to może tylko raz w roku..." Zainteresowany odrzekł że właśnie takie niedawno miał ale okularu niestety nie. Jaki z tego morał, że lepiej użyć raz w roku niż w taką noc pluć sobie w brodę że się nie kupiło.Powiecie po co ci tyle ogniskowych? Odpowiem - bo może się tak stać że będę potrzebował.

A barlowa brałeś pod uwagę? Ja mam taniego vixena i zanim kupiłem esa 8,8mm z okularem 14mm ten barlow dawał mi dwie ogniskowe, 7mm i 9mm więc z jednego okularu robił trzy :) Kupiłem 8,8mm chyba tylko dla wygody bo jak porównałem obrazy to nie widzę jakiejś specjalnej róźnicy. No i z 8,8mm barlow robi mi znowu dwa dodatkowe okulary, 4,4mm i 6mm :) Czyli z barlowem mam zakres 4,4mm; 6mm; 7mm; 8,8mm; 14mm :) Dodatkowo kupiłem jakiegoś taniego kitowca 10mm (tylko plossl nie kellner bo ma inną tulejke) obciąłem minimalnie tulejke żeby barlow dawał nie 2x a 1,8x co daje dodatkowe ogniskowe. Tak że dwa okulary a ogniskowych od groma :) A suma sumarum i tak z tego nie korzystam :) Ale tak jak piszesz mam bo może będę potrzebował tylko nie pakowałem się w koszty bo i po co. Tak samo w bino, ogniskowe załatwiam barlowem a nie kupuje dziesięciu parek bo bym zbankrutował :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Kjacek gdzieś tu wyczytałem rozmowę gościa chcącego kupić 4,7 mm. Ktoś inny próbował mu to wyperswadować że "warunki na taki power to może tylko raz w roku..." Zainteresowany odrzekł że właśnie takie niedawno miał ale okularu niestety nie. Jaki z tego morał, że lepiej użyć raz w roku niż w taką noc pluć sobie w brodę że się nie kupiło.Powiecie po co ci tyle ogniskowych? Odpowiem - bo może się tak stać że będę potrzebował.

A barlowa brałeś pod uwagę? Ja mam taniego vixena i zanim kupiłem esa 8,8mm z okularem 14mm ten barlow dawał mi dwie ogniskowe, 7mm i 9mm więc z jednego okularu robił trzy :) Kupiłem 8,8mm chyba tylko dla wygody bo jak porównałem obrazy to nie widzę jakiejś specjalnej róźnicy. No i z 8,8mm barlow robi mi znowu dwa dodatkowe okulary, 4,4mm i 6mm :) Czyli z barlowem mam zakres 4,4mm; 6mm; 7mm; 8,8mm; 14mm :) Dodatkowo kupiłem jakiegoś taniego kitowca 10mm (tylko plossl nie kellner bo ma inną tulejke) obciąłem minimalnie tulejke żeby barlow dawał nie 2x a 1,8x co daje dodatkowe ogniskowe. Tak że dwa okulary a ogniskowych od groma :) A suma sumarum i tak z tego nie korzystam :) Ale tak jak piszesz mam bo może będę potrzebował tylko nie pakowałem się w koszty bo i po co. Tak samo w bino, ogniskowe załatwiam barlowem a nie kupuje dziesięciu parek bo bym zbankrutował :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Kjacek gdzieś tu wyczytałem rozmowę gościa chcącego kupić 4,7 mm. Ktoś inny próbował mu to wyperswadować że "warunki na taki power to może tylko raz w roku..." Zainteresowany odrzekł że właśnie takie niedawno miał ale okularu niestety nie. Jaki z tego morał, że lepiej użyć raz w roku niż w taką noc pluć sobie w brodę że się nie kupiło.Powiecie po co ci tyle ogniskowych? Odpowiem - bo może się tak stać że będę potrzebował.

A barlowa brałeś pod uwagę? Ja mam taniego vixena i zanim kupiłem esa 8,8mm z okularem 14mm ten barlow dawał mi dwie ogniskowe, 7mm i 9mm więc z jednego okularu robił trzy :) Kupiłem 8,8mm chyba tylko dla wygody bo jak porównałem obrazy to nie widzę jakiejś specjalnej róźnicy. No i z 8,8mm barlow robi mi znowu dwa dodatkowe okulary, 4,4mm i 6mm :) Czyli z barlowem mam zakres 4,4mm; 6mm; 7mm; 8,8mm; 14mm :) Dodatkowo kupiłem jakiegoś taniego kitowca 10mm (tylko plossl nie kellner bo ma inną tulejke) obciąłem minimalnie tulejke żeby barlow dawał nie 2x a 1,8x co daje dodatkowe ogniskowe. Tak że dwa okulary a ogniskowych od groma :) A suma sumarum i tak z tego nie korzystam :) Ale tak jak piszesz mam bo może będę potrzebował tylko nie pakowałem się w koszty bo i po co. Tak samo w bino, ogniskowe załatwiam barlowem a nie kupuje dziesięciu parek bo bym zbankrutował :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wojt0000 napisał:

Nie wiem czemu 3x dodalo mi posta, jestem za granicą i coś net szwankuje, prosze moderatora o usunięcie.

Nie dziwcie się mnie młodemu że ma parcie na szkło.Chciałbym z okularami uczynić tak jak z teleskopem tzn. żeby mieć na lata i komplet taki cobym nie żałował że jakiegoś nie mam.

O Barlowie myślałem przez chwilę ale skłaniałbym się ku zdaniu jednego z forumowiczów ( w sumie to takich opinii znalazłem więcej) że najlepsze połączenie oko-lustro to okular i tylko okular.Oczywiście te 6 czy 7 okularków to tylko wstępny szkic uczniaka i pewnie rzeczywistość wszystko zweryfikuje niemniej jednak nie okroiłbym tego do trzech sztuk. TS HR mam także w planach ale ma przykład chciałbym też popatrzeć na planety czymś z szerszym polem (Meade 5,5 82°). Idźmy dalej 4,7 też wolałbym posiadać bo jeżeli trafię na takie warunki to wycisnąć wszystkie soki z tej 10 będzie prawdziwą ucztą.

Teraz DS. To one mnie najbardziej korcą więc środkowy zakres ogniskowych będzie dla mnie najważniejszy 9,14 i 18mm w tych okolicach bym to widział. Na koniec coś do małych powiększeń. Mam 30mm 70° więc potrzebny mi 24 82°. 

Tak jak mówicie to dużo ale nie będzie to jednorazowy zakup tylko stopniowe,dobrze przemyślane uzupełnianie kolekcji w miarę postępu mojej wiedzy i umiejętności.Jeszcze nie raz będę wam suszył głowę wierceniem do dna jakiegoś tematu ale to chyba możecie mi wybaczyć:emotion-5::grin:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

TS HR mam także w planach

Miałem. Mi nie przypadł do gustu. Dla mnie obraz był jakiś mydlany, a przynajmniej w porównaniu z Baaderem Hyperion ZOOM 8-24 mm wolałem tego drugiego. Skądinąd uważam, że ten zoom Baadera to bardzo sensowny okular na początek. Przynajmniej na przyszłość będziesz wiedział jakich powiększeń używasz bo masz wszystko w jednym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zdzichu napisał:

Miałem. Mi nie przypadł do gustu. Dla mnie obraz był jakiś mydlany, a przynajmniej w porównaniu z Baaderem Hyperion ZOOM 8-24 mm wolałem tego drugiego. Skądinąd uważam, że ten zoom Baadera to bardzo sensowny okular na początek. Przynajmniej na przyszłość będziesz wiedział jakich powiększeń używasz bo masz wszystko w jednym.

Widzisz Zdzichu,ile ludzi tyle opinii.

Są tacy co chwalą bardzo ten okular i go polecają.Najlepiej zrobię jak sam się przekonam.Niemniej każda rada jest cenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zdzichu napisał:

Miałem. Mi nie przypadł do gustu. Dla mnie obraz był jakiś mydlany, a przynajmniej w porównaniu z Baaderem Hyperion ZOOM 8-24 mm wolałem tego drugiego. Skądinąd uważam, że ten zoom Baadera to bardzo sensowny okular na początek. Przynajmniej na przyszłość będziesz wiedział jakich powiększeń używasz bo masz wszystko w jednym.

Nie mylisz przypadkiem z TMB? Te są takie jakieś mydlane. 

Zoom ma zmienne pole, nie każdemu to pasuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Nie dziwcie się mnie młodemu że ma parcie na szkło.Chciałbym z okularami uczynić tak jak z teleskopem tzn. żeby mieć na lata i komplet taki cobym nie żałował że jakiegoś nie mam.

O Barlowie myślałem przez chwilę ale skłaniałbym się ku zdaniu jednego z forumowiczów ( w sumie to takich opinii znalazłem więcej) że najlepsze połączenie oko-lustro to okular i tylko okular.Oczywiście te 6 czy 7 okularków to tylko wstępny szkic uczniaka i pewnie rzeczywistość wszystko zweryfikuje niemniej jednak nie okroiłbym tego do trzech sztuk. TS HR mam także w planach ale ma przykład chciałbym też popatrzeć na planety czymś z szerszym polem (Meade 5,5 82°). Idźmy dalej 4,7 też wolałbym posiadać bo jeżeli trafię na takie warunki to wycisnąć wszystkie soki z tej 10 będzie prawdziwą ucztą.

Teraz DS. To one mnie najbardziej korcą więc środkowy zakres ogniskowych będzie dla mnie najważniejszy 9,14 i 18mm w tych okolicach bym to widział. Na koniec coś do małych powiększeń. Mam 30mm 70° więc potrzebny mi 24 82°. 

Tak jak mówicie to dużo ale nie będzie to jednorazowy zakup tylko stopniowe,dobrze przemyślane uzupełnianie kolekcji w miarę postępu mojej wiedzy i umiejętności.Jeszcze nie raz będę wam suszył głowę wierceniem do dna jakiegoś tematu ale to chyba możecie mi wybaczyć:emotion-5::grin:.

Polecam wziąć głęboki oddech, poobserwować kilka razy kitowcami i będziesz mniej więcej wiedział czego Ci potrzeba. To nie jest tak, że nic przez nie nie widać...

Dla mnie optymalny jest żelazny zestaw trzech ogniskowych - do 10" poszedłbym w 24/30 - 14 - 7 mm. Masa szkła na ciemnej miejscówce, co chwile wkręcanie i wykręcanie okularów dla mnie jest bardzo niewygodne. Absolutnym przydatnym maksimum byłoby dla mnie 5 szkieł.

Tym bardziej, że mając kasę na 6-7 okukarów ze średniej półki, możesz kupić 3 bardzo dobre i docelowe, np. delosy. Choć uważam, że jakość obrazów generowanych przez Morfeusze czy ESy (tu goszy komfort) jest zupełnie dobra. A jeśli faktycznie odczujesz braki, to z czasem możesz uzupełnić zestaw, na przykład o 8-9 mm (przydatny do kulek i mniejszych galaktyk). Ale to sam powinieneś dojść do wniosku czego Ci trzeba. Pewnie znasz już pojęcie źrenicy wyjściowej?

 

Inna sprawa, to określanie, że jakaś ogniskowa jest do DSów. Jest to tak szeroka kategoria obiektów, że jedne obserwuję w powiększeniu lornetki 8x (ciemne mgławice, duże gromady otwarte). Na drugim biegunie są mgławice planetarne i gromady kuliste, które w 10" teleskopie lubią powiększenia rzędu 170-200x.

 

Parcia na szkło się nie dziwię, wiadomo że my faceci lubimy takie zabawki :) Ale nie są to tanie rzeczy i warto robić przemyślane zakupy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddech na pewno się przyda.

Na początku sprawię sobie jeden lepszy i w miarę postępów będę myślał dalej.

Co do kitowców to nie mówię że są do bani. Moje pierwsze obserwacje nimi są fascynujące ale chciałoby się mieć choć jeden więcej i o wiele lepszy choćby po to żeby porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie póki co, jakiś dobry okular o ogniskowej pomiędzy tymi które masz. Żeby był uzupełnieniem, i jednocześnie skalą porównawczą jakości obrazu. Będziesz wiedział w co celować przy wymianie zestawowych szkieł. Da Ci to też rozeznanie jakie dodatkowe ogniskowe będą miały sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo racji w tym co piszesz Danielu i może być tak że rzeczywistość i postępy jakie będę robił zweryfikują moje zapędy,jednak ten teleskop ma ogromny potencjał i chciałbym go w pełni wykorzystać. To co piszesz o trzech Naglerach zamiast sześciu szkiełek ze średniej półki ma kuszący i bardzo sensowny wydźwięk.Na chwilę obecną upolowałem Morfeusza 9mm więc mój arsenał za kilkanaście dni powiększy się lekko.A dalej to będziemy myśleć wspólnie tak jak do tej pory:grin:.

Tą 10" też kupiłem w oparciu o tutejsze porady i nie wyobrażam sobie żebym go wymienił na inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MaciejK87 napisał:

Kup sobie póki co, jakiś dobry okular o ogniskowej pomiędzy tymi które masz. Żeby był uzupełnieniem, i jednocześnie skalą porównawczą jakości obrazu. Będziesz wiedział w co celować przy wymianie zestawowych szkieł. Da Ci to też rozeznanie jakie dodatkowe ogniskowe będą miały sens.

Miałem w planach 14 ale trafił się Morfeusz 9 i szkoda było przepuścić okazję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mariusz Psut napisał:

 

Tą 10" też kupiłem w oparciu o tutejsze porady i nie wyobrażam sobie żebym go wymienił na inny.

Ja sobie też nie wyobrażałem że wymienię GSO 10" na cokolwiek innego. No ale wyszło inaczej z różnych względów. Co do tego morfeusza to się nie dziwię, fajna okazja cenowa. Kolejny okular polecam szukać w granicach właśnie 15 mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hej. 

Wybaczcie, że po takim czasie ale dzisiaj natknąłem się na wątek szukając opinii o meade UWA 6,7mm.

Meade UWA mam od 2014 roku i o dziwo je uzupełniałem przez lata bo je uwielbiam. 

Ale dopiero po zakupie UWA 20 i 5,5 zrozumiałem, że może być jeszcze lepiej! Te dwa okulary są po prostu znakomite. Ostro odcięta diafragma i szerokie pole z wygodnym (dla mnie) ER. 

Jedyna ogniskowa tych okularów która mi nie przypadła do gustu to 30mm. To jest kolos. Ciężki i wielki. Dlatego wolałem w to miejsce kupić ESa 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.