Skocz do zawartości

Astrofotografia a monitor.


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 31.10.2020 o 19:46, Lukasz83 napisał:

22'' Eizo S2243W S-PVA  (1920x1200) kupiłem używkę 2 lata temu za 450zł

Nie wiem w jakim stanie jest Twoj egzemplarz ale to odpowiednik wspolczesnej serii CX (choć zdaje się juz CX nie ma - są CS i G).

 

Obecne monitory będą miały rożne mniej (144Hz, HDR) lub bardziej (szeroki gamut) pożadane cechy ale mało który da Ci taką czerń, liniowość, kontrast i jednolitość (jasności i koloru) jaką masz w S2243W.

 

Licz się z tym ze co nie kupisz moze Cie mocno rozczarować, mimo cudownych opinii z netu.

 

2 godziny temu, apolkowski napisał:

Dostałem od syna w prezencie x-rite i1 Display Pro, zrobiłem kalibrację i miałem różne odcienie na monitorach.

U Robsona na Eizo CX + Nec EA244wmi jest ten sam problem. A wszystko-wiedzący panowie z mva.pl tylko rozłożyli ręce "trudno, co zrobić".... ;)

U mnie na Eizo EV2333 + Eizo S1921 kolory są identyczne :)

 

22 minuty temu, ax napisał:

Jak już rozmawiamy o monitorach z dobrą czernią to z budżetowych urządzeń (do 2k) jest coś z matrycą nanoIPS (nano LED) 98% DCI-P3 lub 135% sRGB, ilość kolorów.: 1,07 mld .:
Są LG, ale też są DELL.
https://www.x-kom.pl/p/580052-monitor-led-27-dell-s2721dgf-nanoips.html

https://www.x-kom.pl/p/502255-monitor-led-27-lg-27gl850-b-nanoips-hdr10.html

Bez urazy ale to "złom" do gier. Te monitory (generalnie wszystko poza lepszymi seriami Eizo, Nec, Asus, Benq) nie mają jednolitej temperatury barwowej na całym ekranie. Nigdy nie skalibrujesz poprawnie takiego monitora. Nasz wzrok jest bardzo wyczulony na zmianę koloru za to dużo mniej na zmianę jasności. Dlatego nawet 25% spadek jasności po rogach można spokojnie przeżyć ale odchyl kolorystyczny o 200K będzie bardzo wyraźny.

 

12 minut temu, MateuszW napisał:

OLED ma ogromny problem z utrzymaniem równego koloru na dużej powierzchni

Główny problem OLED'ów to ciągle zbyt szybkie wypalanie się. Po pół roku używania po 12h masz juz "duchy" na ekranie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MateuszW napisał:

Też czekam na szturm oledów, ale zdaję sobie sprawę, dlaczego ich nie ma :) Jest to w dużym stopniu kwestia braku masowości i problem z wejściem w nowy rynek, ale nie tylko. OLED ma ogromny problem z utrzymaniem równego koloru na dużej powierzchni - czyli patrząc na taki monitor, gdzie wyświetlisz jednolity obraz, będziesz widział kolorowe plamy, niby subtelne, ale jednak nieakceptowalne. Na telewizorach to jest nieistotne, bo tam obraz jest dynamiczny, różnorodny i tego nie widać. Monitory oled są takie drogie właśnie dlatego, bo pozbycie się tego defektu wymaga drogich matryc.

 

Niestety przez wypalanie się Oledów powoduje że rynku nei zasypano jeszcze takimi monitorami. To byłby problem numer 1 tych monitorów. Choć już LG ma patent na nie wypalanie się Oledów ale kiedy wejdzie to na produkcję to jeszcze sporo wody upłynie w Naktong-gang'u...

W ich największym lotnisku widziałem "monitory" wyświetlające informację, reklamy, itp...
A poziom ich wypalenia był tak katastrofalny że myślałem że to jakiś złom - niestety były to kilkumiesięczne OLED'y 8k które się do statycznych obrazów nie nadają.

 

24 minuty temu, Marek_N napisał:

Bez urazy ale to "złom" do gier. Te monitory (generalnie wszystko poza lepszymi seriami Eizo, Nec, Asus, Benq) nie mają jednolitej temperatury barwowej na całym ekranie. Nigdy nie skalibrujesz poprawnie takiego monitora. Nasz wzrok jest bardzo wyczulony na zmianę koloru za to dużo mniej na zmianę jasności. Dlatego nawet 25% spadek jasności po rogach można spokojnie przeżyć ale odchyl kolorystyczny o 200K będzie bardzo wyraźny.

 

Oceniłeś monitor na podstawie tego że nie jest opatrzony logiem EIZO, NEC czy BENQ. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na monitor za 5k i więcej. Ja nie neguję tych marek (sam kiedyś używałem w pracy zestawu monitorów NEC'a jeszcze w czasach CCFF czy topowego BENQ) ale w tym poście podałem budżetowe uniwersalne modele. Jeśli uwaga Twoja jest na podstawie pracy na takich monitorach to szczerze współczuję - ja bym go wymienił bo ja mam inne odczucia.

Ale rzesza inżynierów którzy projektują w CAD używa tego monitora i zapewniam nie jest to tylko monitor do gier.

Na tej matrycy są też monitory w branży medycznej, a tam przy obrazowaniu jakość też ma znaczenie.

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Marek_N napisał:

 

U Robsona na Eizo CX + Nec EA244wmi jest ten sam problem. A wszystko-wiedzący panowie z mva.pl tylko rozłożyli ręce "trudno, co zrobić".... ;)

U mnie na Eizo EV2333 + Eizo S1921 kolory są identyczne :)

 

 

 

 

Marek, przestań szerzyć defektyzm :icon_wink:. Panowie z mva.pl nie rozłożyli rąk, tylko zaproponowali dość wysoką cenę za usługę "dostrojenia" obu monitorów :)

Ja wiedząc, że mam porządne narzędzia ku temu aby wziąć się za to osobiście po prostu zrezygnowałem z usługi :)

Rzeczywiście, po skalibrowaniu dwóch monitorów do tych samych parametrów okazało się, że Eizo "leci" w zieleń a NEC w czerwień. Oczywiście mówię o różnicy bardzo subtelnej, prawie na granicy percepcji ;)

Na dodatek jeden monitor jest szeroko gamutowy a drugi sRGB. Natomiast Panowie z mva.pl powiedzieli wyraźnie, że nawet gdybym miał dwa takie same monitory z najwyższej półki to i tak miałbym taki sam efekt. Jeden wpadałby w zieleń a drugi w czerwień :). Jest to spowodowane charakterystyką monitorów oraz postrzeganiem ludzkiego oka, dlatego pewnymi sztuczkami można to zniwelować (oszukać).

Ja na razie nie ingeruję korektami ręcznymi, ponieważ trochę się boję takich kombinacji. Opieram się na monitorze referencyjnym i tyle, a różnica w odcieniach jest tak subtelna, że po prostu mi się nie chce.

Szkoda, że nie można tego zaprezentować na zdjęciu.

Co do monitorów, ich kosztów i zasadności ich zakupu, to np ja prowadzę taką maleńką działalność fotograficzną. Wykonam od czasu do czasu jakąś sesję rodzinną albo ślubną. Również drukuję zdjęcia klientom. Dlatego stwierdziłem, że jeżeli już decyduję się robić to od czasu do czasu komercyjnie, to muszę być uczciwy wobec moich klientów i oddawać im materiał zgodny z rzeczywistością, oraz z własnym sumieniem:)

ale gdybym nie prowadził działalności, to też najprawdopodobniej zaopatrzyłbym się w dobry monitor. Założenie DG, tylko przyspieszyło mój proces decyzyjny :)

Nie zapomnę tego momentu, gdy włączyłem pierwszy raz monitor. Przejście z laptopa, to bym porównał, z wejściem w nadświetlną ;)

Nagle nic już nie świeciło, nic nie drgało, zrobiło się jakoś spokojnie, oczy nagle odpoczęły i głowa przestała boleć .

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój EIZO S2243W ma wyświecone 22000h - nie ma z nim jakiś większych problemów, świeci w miarę równomiernie, nie migocze, nie ma żadnych wypaleń ani duszków.

Generalnie na pierwszy rzut oka jest ok.

Potrafię pracować z nim dość długo i nie mam problemów z bólem głowy, itp... a jestem bardzo wrażliwy na wszelkie "migotania" (od razu mam ból głowy)

 

Kusi mnie przesiadka na tego NEC EA 275wmi - głównie ze względu na rozdzielczość QHD i większą przestrzeń roboczą. Mam nadzieję, że w tym wypadku nie odczuję jakiegoś strasznego spadku jakości w stosunku do mojego obecnego monitora...

Kalibrator ma kolega, a docelowo kupię sobie własny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lukasz83 napisał:

 

Kusi mnie przesiadka na tego NEC EA 275wmi - głównie ze względu na rozdzielczość QHD i większą przestrzeń roboczą. Mam nadzieję, że w tym wypadku nie odczuję jakiegoś strasznego spadku jakości w stosunku do mojego obecnego monitora...

 

Oczywiście, że nie odczujesz spadku jakości. No może jakby z poziomem czerni troszeczkę ale też nie żeby to była jakaś tragedia, z resztą w większości zastosowań różnica będzie pomijalna.

To jest znakomity monitor do zastosowań graficznych. Tylko że ona ma budowę filmową, no ale z kolei jest dużo większy i ma pełne wsparcie kalibracyjne.

Ja bym się nawet nie zastanawiał.

Tylko gdzie teraz dostać taki monitorek?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Robson_g napisał:

Oczywiście, że nie odczujesz spadku jakości. No może jakby z poziomem czerni troszeczkę ale też nie żeby to była jakaś tragedia, z resztą w większości zastosowań różnica będzie pomijalna.

To jest znakomity monitor do zastosowań graficznych. Tylko że ona ma budowę filmową, no ale z kolei jest dużo większy i ma pełne wsparcie kalibracyjne.

Ja bym się nawet nie zastanawiał.

Tylko gdzie teraz dostać taki monitorek?

 

 

Allegro, OLX - w Łodzi i Wawie jest kilka, podjeżdżam, oglądam, kupuję.

Nie napalam się - jak monitor podejrzany to nie biorę i cierpliwie czekam na kolejne sztuki do sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Lukasz83 napisał:

 

Allegro, OLX - w Łodzi i Wawie jest kilka, podjeżdżam, oglądam, kupuję.

Nie napalam się - jak monitor podejrzany to nie biorę i cierpliwie czekam na kolejne sztuki do sprawdzenia.

No ale takich monitorów to ludzie raczej nie wystawiają tak sobie :)

Nie wiem, może naczytałem się za dużo na forach, ale z tymi monitorami to trzeba podobno naprawdę uważać. Cyba że to mit.

Zależy jak i z jaką intensywnościa dany monitor świecił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Robson_g napisał:

No ale takich monitorów to ludzie raczej nie wystawiają tak sobie :)

Nie wiem, może naczytałem się za dużo na forach, ale z tymi monitorami to trzeba podobno naprawdę uważać. Cyba że to mit.

Zależy jak i z jaką intensywnościa dany monitor świecił.

 

Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana jak to mówią - można kupić używkę za tysiaka lub nówkę za 2500

Ja tam się nie boję, zaryzykuję.

 

A ludzie sprzedają bo się przesiadają na lepsze lub likwidują biura.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Lukasz83 napisał:

 

Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana jak to mówią - można kupić używkę za tysiaka lub nówkę za 2500

Ja tam się nie boję, zaryzykuję.

 

A ludzie sprzedają bo się przesiadają na lepsze lub likwidują biura.

Wiesz co Lukasz, jednak NEC EA274wmi, też weź pod uwagę, jeśli nie trafisz na dobrego EA275wmi. Seria EAxx4WMi, jest wyjątkowo udana i bardzo trwała. Modele z 30k przebiegiem potrafią zaskoczyć jakością!

Więc wybór masz :)

EAxx4wmi sam mam od 5 lat! Stabilny jak skała.

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MateuszW napisał:

IPS to najlepsze kolory, ale VA to najlepsza czerń.

IPS - najlepsza stabilność koloru i liniowości w funkcji kąta patrzenia. Ale wysoki punkt czerni i związany z tym niższy kontrast. Wymaga do pracy jaśniej oświetlonego pomieszczenia.

S-PVA - najlepsze kolory i kontrast, pod większym kątem występuje zmiana liniowości (gamma shift). Niski punkt czerni. Można przy tym pracować wieczorem w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Jak dla mnie zdecydowanie najlepsza / najprzyjemniejsza matryca z jaką miałem do czynienia (TN, IPS, PVA, cPVA, S-PVA).

 

17 godzin temu, ax napisał:

Oceniłeś monitor na podstawie tego że nie jest opatrzony logiem EIZO, NEC

Rozmawiamy o monitorze do pracy z kolorem, a Ty proponujesz monitor gejmingowy. LG 27GL850 o którym wspomniałeś to popularny model i jest o nim sporo opinii w necie, wiec można sprawdzić z jakimi problemami spotykają sie jego użytkownicy - generalnie duża losowość parametrów, słaba czerń, świecące rogi, gradienty kolorystyczne na jednolitych tłach.

 

Łukasz posiada Eizo na S-PVA i niestety jego oczekiwania mogą być dość wysokie. 

 

6 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Kusi mnie przesiadka na tego NEC EA 275wmi

Brat go ma w wersji CT. Bardzo ładne kolory, jednolite podświetlenie i kolor tła (bo to selekcjonowane monitory) - ale dość wysoki punkt czerni (bo to zwykły IPS) i mocne srebrzenie pod kątem. 

Nie jestem przekonany czy to najlepszy wybór do obróbki astro-fotek....

 

Ale tu najlepiej doradzi Ci Robert bo oprócz NEC'a ma referencyjnego w tym segmencie CX'a.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2019 o 17:08, Adam_Jesion napisał:

PS. Jak masz kogoś z Macbookiem Pro nowym (powyżej 2017 roku), to może ci pokazać, jak działa P3 np na tej stronie (która niewiele wyświetli, jak nie masz monitora P3): https://webkit.org/blog-files/color-gamut/

 

Okazuje się, że iPady Pro przechodzą pozytywnie test kolorów z powyższego linku pokazując różnicę kolorów między sRGB, P3 i AdobeRGB. Czyli nie mając super monitora mogę przynajmniej zweryfikować na iPadzie albo na Maku kolorystykę zdjęć, które obrabiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, apolkowski napisał:

 

Okazuje się, że iPady Pro przechodzą pozytywnie test kolorów z powyższego linku pokazując różnicę kolorów między sRGB, P3 i AdobeRGB. Czyli nie mając super monitora mogę przynajmniej zweryfikować na iPadzie albo na Maku kolorystykę zdjęć, które obrabiam.

Aaaa, masz Maca na Retinie. No to po co bawić się w to całe zarządzanie barwą?

Mój znajomy fotograf przesiadł się na Retinę i powiedział, że jest przeszczęśliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Robson_g napisał:

Aaaa, masz Maca na Retinie. No to po co bawić się w to całe zarządzanie barwą?

Mój znajomy fotograf przesiadł się na Retinę i powiedział, że jest przeszczęśliwy.

To tylko 15 cali, a moje tzw. monitory mają 40 i 43 cale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dla Łukasza taka pomoc będzie miarodajna, to bardzo proszę zobaczyć porównanie poziomu czerni w EizoCX241 z NEC EA244WMI:

 

https://photos.app.goo.gl/oSy2Wcw91hGpRFSi8

https://photos.app.goo.gl/kUddsRVE5mt222uD8

https://photos.app.goo.gl/A1aZAWnwJuKxZbVAA

 i kąty:

https://photos.app.goo.gl/hne5gFc1YAP4ntF26

https://photos.app.goo.gl/Nev397FGWDF99cAZ6

i jeszcze zupełnie na wprost:

Eizo:

https://photos.app.goo.gl/LGjAXXNf8X4ghUzp9

NEC:

https://photos.app.goo.gl/M5sG1WeEFg3254R6A

Można zauważyć, że tańszy o 3 tys. zł NEC nie odbiega mocno od referencyjnego EIZO.

Różnica pojawia się dopiero podczas patrzenia pod kątem.

Nie jestem w stanie określić, jak będzie zachowywać się matryca w EA275WMI. Jest dość duża, więc może mogą pojawić się większe nierównomierności, no ale z kolei Marka brat jest zadowolony. Z resztą nie tylko on, bo można poczytać komentarze innych użytkowników.

Ja ze swojego jestem bardzo zadowolony, a przecież to niższy model z podobno nieznośnym (ja tego nie zauważyłem) migotaniem :)

Ja od pewnego czasu w ogóle jestem zafascynowany kolorem oraz drukiem. Z tego tytułu zaopatrzyłem się w drukarkę 9-kolorową, która praktycznie już pokaże mi wszystko na papierze.

A papier oraz profile do niego to już odrębna historia. Pokochałem FineArty:) Aż sam się dziwię, że nie wydrukowałem sobie jeszcze żadnego zdjęcia astro, ale może kiedyś jak zrobię jakieś ładne :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.