-
Market
-
Ostatnio przeglądający 0 użytkowników
- Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
-
Polecana zawartość
-
Astropolis Market - nowa platforma zamiast Giełdy [Testy]
Adam_Jesion opublikował(a) temat w Sprawy techniczne,
Jak już niektórzy z was zapewne zauważyli, testuję nową usługę na Astropolis - Market. Jej celem jest próba zorganizowania (zdemokratyzowania) sprzedaży na Astropolis - zarówno tej giełdowej (niekomercyjnej), jak i tej bardziej zorganizowanej - czyli w pełni komercyjnej. Coraz więcej jest na Astropolis osób i podmiotów, które albo już próbują sprzedawać w partyzancki sposób wśród wątków giełdowych, albo pytają administrację o pozwolenie na rozpoczęcie takiej działalności.-
-
- 131 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
Adam_Jesion opublikował(a) temat w Sprawy techniczne,
Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.-
-
- 60 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
bartoszw opublikował(a) temat w Głęboki Kosmos (DS),
Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.-
-
- 48 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
bartoszw opublikował(a) temat w Inne zdjęcia i filmy,
Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.-
-
- 73 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
.zombi. opublikował(a) temat w Głęboki Kosmos (DS),
Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”-
-
- 17 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Pytanie
Kubiłan
Cześć!
Zacząłem nowy temat, ponieważ noszę się z zamiarem zakupu pierwszego prawdziwego teleskopu. Zanim zaadresuję pytanie przedstawię się, co by łatwiej było nam znaleźć wspólny język. Mam nadzieję, że znajdziecie Koledzy chwilkę na pochylenie się nad tematem.
Doświadczenie: Wieloletni pasjonat, oglądałem niebo gołym okiem od dzieciństwa, miałem szczęście spędzać wakacje w głuszy z pięknym ciemnym niebem. Oprócz tego lornetka Pentax 10x50 od jakiś 3 lat. Teleskop kilkunastokrotnie dzięki uprzejmości kolegi, studenckie czasy. Ponadto często bawiłem się lunetami obserwacyjnymi. Miałem też mały radziecki refraktor, bez oznaczeń, zatarły się.
Posiadany montaż: HEQ5 Pro.
Posiadany aparat: Sony A7III, tj. pełna klatka oraz Nikona D3000 do modyfikacji.
Jakość nieba: Okolice Wałbrzycha, niebo klasy 5 przy miejscu zamieszkania. Dużo podróżuję i chcę zabierać telep ze mną. Łatwy dostęp do nieba 3 i 4 klasy Bortle’a- kilkadziesiąt minut jazdy. Kilka razy w roku niebo klasy 2.
Miejsce obserwacji: Podwórko domu, ciemne rejony Dolnego Śląska, często bywam na Hali Izerskiej, w Borach Dolnośląskich, Normandii, gdzie mnie praca ześle.
Oczekiwania: Chciałbym czegoś co pozwoli zacząć od obserwacji wizualnych, w pierwszej kolejność nacieszyć się dokładniejszym poznaniem US i katalogu Messiera. Jednocześnie byłoby mi miło, gdyby był to sprzęt pozwalający utrwalać zauważone cuda. Chciałbym z nim stawiać też pierwsze kroki w AP, zaczynając od US i kontynuując w najłatwiejsze DSy. Zależy mi na mobilności, ponieważ często latam i to często na dłuższe okresy. Mam dobrego szefa i dopłaca mi za hobbistyczny nadbagaż, ale nie chcę zbytnio nadwyrężać zaufania. Dlatego odrzuciłem konstrukcje Newtona i Maksutowa- Newtona.
A, tak- wiem nie ma sprzętu do wszystkiego, szukam czegoś znośnie łączące te wymagania. Zawsze będzie trochę lepiej w kierunku parametru A kosztem parametru B. Liczę na Wasze opinie.
Budżet: 6.500 PLN
Obecnie, po dość obszernych poszukiwaniach kilkudziesięciu stron i tematów, doszedłem do wniosku, że powinienem rozważyć:
1. Celestron C8 EdgeHD ca. 6,3 kPLN
Zalety: wysoka jakość optyki, bardzo dobry wizual, szukacz w cenie, okular 40 mm Ploessla
Wady: ogniskowa (2032 mm). Fast-Stara na razie nie biorę pod uwagę. Naczytałem się sporo opinii o problemach z kolimacją. Ciemny f/10. Fabrycznie visual back i diagonal 1,25”. Możliwość zmiany na 2”.
2. Williams Optics ZenithStar APO 103/710 ca. 6,3 kPLN
Zalety: APO o dobrej renomie, ponoć pokrywa całą kratkę wg kilku opinii. Jasny f/6,9. Maska Bahtinova w zestawie. Mocowanie pod 2” okular. Torba w zestawie.
Wady: brak szukacza, brak okularu.
3. Explore Scientific APO 127 fcd100 ca. 10 kPLN
Zalety: 127 mm apertury. Pokrywa FF. Szkło ED.
Wady: Ciemniejszy bo f/7.5. Cena opóźnia inwestycję o kilka tygodni.
No i teraz nadszedł czas na wielkie pytania: czy dobrze wybrałem? Który były lepszy? Czy ktoś ma praktyczne, miarodajne i obiektywne porównanie C8 z Apo w rozmiarze 100 mm lub 127 mm?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 odpowiedzi na to pytanie
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.