Jump to content

IC405 IC410 IC417 - czyli Kosmit atakuje Atikiem 314e


kosmit
 Share

Recommended Posts

33 minuty temu, kosmit napisał:

W rzeczy samej. Konsultowałem to wcześniej z Pawłem i są gdzieś walnięte soczewki. No, ale ten zoom swoje przeżył. W tym roku na razie zostanie, potem będzie RedCat.

RedCata polecam, ale pomyśl może o ED 80. Do tej kamery to wg mnie optymalna tuba. RedCat raczej jest dedykowany do szerokich pól, czyli większych matryc. Myślę, że z Edkiem będziesz miał więcej ciekawych obiektów do fotografowania. Galaktyki i gromady gwiazd wyjdą znacznie lepiej.

 • Like 1
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Grzędziel napisał:

RedCata polecam, ale pomyśl może o ED 80. Do tej kamery to wg mnie optymalna tuba. RedCat raczej jest dedykowany do szerokich pól, czyli większych matryc. Myślę, że z Edkiem będziesz miał więcej ciekawych obiektów do fotografowania. Galaktyki i gromady gwiazd wyjdą znacznie lepiej.

Miałem różne kamery i ED80 zawsze dobrze się sprawdzał. To jest świetny sprzęt na początek. Może nie będziesz miał szerokiego pola, ale nawet to powinno być zaletą :)

Link to comment
Share on other sites

Przymknięcie zooma daje efekty od f/5,6. Musiałbym mocno wydłużyć czasy. Bin2 odpada, za mała rozdzielczość. Jak montaż przyjdzie z serwisu i będzie ładnie prowadził do 1800s to jest to jakieś rozwiązanie.

 

8 godzin temu, wessel napisał:

Ale nie męcz kamery, nie rób kilku godzin OIII i SII tą optyką, nie ma sensu chyba.

Dla odpoczynku i relaksu, żeby troszkę nacieszyć się astro fotografią nocami w moim ogrodzie, popracuję nim  testowo przez kilka miesięcy. Trochę jeszcze mam zadań do wykonania. Na jesień widzę, że konieczny staje się zakup APO. Koło filtrowe mam, więc z ED80  mógłbym spokojnie wejść w LRGB. Tak jak napisałem powyżej, jak montaż ładnie będzie szedł, to i światłosiła 7,5 nie będzie straszna.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Atakuję dalej :)

W ostatnich tygodniach pogoda dopisała i dopaliłem tlen. Ten tlen to ciężka sprawa. Trzeba mieć rzeczywiście super warunki, żeby zebrać dobry materiał z normalnej +/- wielkości gwiazdami. Wilgotność, lekki cirrus, dymek od sąsiada i swój własny, a gwiazdy to placki wielkości naleśników. Strasznie czuły jest ten filtr na "syfek w powietrzu". Nie lubię nim fotografować, ale niestety to drugi co do ważności filtr w NB. W przyszłości pomyśle nad jakimś węższym OIII np. 4,5nm / 3nm. Może będzie lepiej. Setup ten sam, więc żebyście nie patrzyli na moje walnięte gwiazdy z Canonowskiej L-ki, to ich w ogóle nie będzie. 

52 x 900s  OIII 8.5nm f/2.8 70mm bin1

OIII.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ku mojemu zaskoczeniu, pogoda dalej dopisywała.... więc udało się zebrać siarkę. Siarkę lubię bardziej niż tlen. Tym razem jednak lekkie zamglenie + chmurki wysokie, też dały mocno po gwiazdach. Naleśników wielkich, aż tak bardzo nie było, ale pozostawiało to jednak sporo do życzenia. No i JEST !!! Pierwszy raz cierpliwie udało mi się zebrać porządnie materiał na bi-color i HST.  

Ostatnia część trylogii:

59 x 900s SII 8nm  f/2.8  70mm bin1

 

Przystępuję do pracy nad końcowymi zdjęciami.

SII.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wykorzystując Annie's Astro Actions i Astronomy Tools zmontowałem Bicolor. Bardzo ostrożnie i niewiele obrabiałem. Troszkę odszumiłem + kolor selektywny. Na mocniejsze kombinacje odwagi nie miałem. Taka wersja podstawowa na jaką mnie obecnie stać.

Ha-OIII BiColor_Ver3.jpg

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

W dniu 15.01.2020 o 00:24, wessel napisał:

Ale nie męcz kamery, nie rób kilku godzin OIII i SII tą optyką, nie ma sensu chyba.

Po tej pracy którą włożyłem i efekt jaki uzyskałem szczególnie na gwiazdach , to zakup optyki staje się absolutnie konieczny, Rzeczywiście szkoda czasu. Chyba kupię tego Samyanga 135mm 2.0. Wiosną na sezon galaktyczny postaram się okiełznać mojego Newtona 200/1000. 

Link to comment
Share on other sites

I tak dobrnąłem do końca. Łatwo nie jest, troszkę przy tym pierwszym materiale "rurka mi opadła".  Myślałem, że będzie łatwiej. Powyłaziły różne mankamenty sprzętowe, ale i także obróbki samych zdjęć. Z dzisiejszej mojej perspektywy zebranie materiału nie jest wielkim problemem.  Stawiasz, nastawiasz i leci. Post processing to 90% sukcesu finalnego zdjęcia, przy dobrze oczywiście zabranym materiale. No ale ...małymi kroczkami do przodu. Wykorzystując pluginy do PS, tutorial Hubble Palette Boba Franke i własną twórczość artystyczną zmontowałem taką fotografie. Ingerencja była niewielka, suwaczki delikatnie, nie przyciąłem kadru, więc są niedoskonałości przesuniętych kadrów Ha,OIII i SII. Zamysł celowy. No i coś tam jeszcze, czego już nie pamiętam, bo emocje były :)  Gwiazdy walnięte zostawiłem, ale zdusiłem je do minimalnych rozmiarów. No ... jednak te gwiazdy na zdjęciach kosmicznych powinny być, choć same z nimi problemy. W tym temacie też nastąpi znacząca poprawa sprzętowa w najbliższym możliwym czasie. Poniżej publikuję także zdjęcie, od którego zaczęła się moja  astrofotograficzna przygoda równo rok temu. Sami oceńcie, czy jest jakiś postęp.

 

HST image_ver5.jpg

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.