Jump to content
kombinuj-licz

"Lucky Imaging" - pierwsze kroki

Recommended Posts

Zapomniałeś, że detal dopiero wtedy będzie fajny, kiedy będzie ostry... wydaje mi się, że powinieneś nad tym popracować.

18 minut temu, kombinuj-licz napisał:

Wiem, że Dobson nie jest dobrym rozwiązaniem dla uprawiania tego rodzaju sztuki natomiast dla mnie ma kilka plusów.

Mówią, że nie jest dobrym rozwiązaniem, ale Mateusz z astrolife też ma doba 16" i kamerę za 5000zl dedykowaną. 

I powiem Ci jak na live kraba wstawił to ładny detal wyciągnął czy ostatnio z M42. 

A jedna klatka 15sekund. 

Czyli trening czyni mistrza. 

Ale chyba ostrość gdzieś uciekła delikatnie. 

Edited by Dasionek

16 minut temu, AdamK napisał:

Zapomniałeś, że detal dopiero wtedy będzie fajny, kiedy będzie ostry... wydaje mi się, że powinieneś nad tym popracować.

Masz coś konkretnego na myśli (np. złe ustawienie ostrości, seeing, ....), czy to ogólna uwaga?

5 minut temu, Dasionek napisał:

Mówią, że nie jest dobrym rozwiązaniem, ale Mateusz z astrolife też ma doba 16" i kamerę za 5000zl dedykowaną. 

I powiem Ci jak na live kraba wstawił to ładny detal wyciągnął czy ostatnio z M42. 

A jedna klatka 15sekund. 

Czyli trening czyni mistrza. 

Masz jakiś namiar/link? Chętnie bym na to zerknął.
Mam przeczucie, że da się takim setupem więcej wyciągnąć.

Pogoda pozwoliła mi go użyć dopiero dwukrotnie, więc nawet jeszcze nie zdążyłem popełnić wszystkich błędów.

10 minut temu, kombinuj-licz napisał:

Masz coś konkretnego na myśli (np. złe ustawienie ostrości, seeing, ....), czy to ogólna uwaga?

Masz jakiś namiar/link? Chętnie bym na to zerknął.
Mam przeczucie, że da się takim setupem więcej wyciągnąć.

Pogoda pozwoliła mi go użyć dopiero dwukrotnie, więc nawet jeszcze nie zdążyłem popełnić wszystkich błędów.

Wpisz na Facebook astrolife napisz do niego wiadomość napewno chętnie Ci wyślę swoje foty. 

Wszystko pomalutku będzie dobrze jeszcze będę podziwiał twoje fotki. 

No po dwóch razach to jeszcze konfiguracja pewnie kuleje. 

Co ja mogę powiedzieć sam lepiej nie zrobię hah. 

Godzinę temu, kombinuj-licz napisał:

To nie jest ogólna uwaga. Na zdjęciu brak ostrości. Czy jest to wynikiem złego ustawienia fokusera, czy późniejszej obróbki - nie wiem. Próbuj... będzie dobrze.

Edited by AdamK

Jeśli Ty masz klatki 500ms, to ja bym poszedł z gainem całkowice na maxa. Zejdź z czasem jeszcze, nawet jak już w kadrze będzie mało co widać i wypal tych klatek ze 2000. Przy takich parametrach, na tym obiekcie jesteś bardzo blisko foto planetarnej, a tu można być już piękny detal zrobić. Też mi się zdaje, że zgubiłeś ostrość.

Edited by count.neverest

Godzinę temu, count.neverest napisał:

i wypal tych klatek ze 2000

bardziej 20 000

W tej dziedzinie niestety seeing rozdaje karty, jak 1 z 20 nocy przyniesiesz coś nadającego się na forum to masz szczęście :)

8 minut temu, HAMAL napisał:

bardziej 20 000

W tej dziedzinie niestety seeing rozdaje karty, jak 1 z 20 nocy przyniesiesz coś nadającego się na forum to masz szczęście :)

Widzę astrofotografia to bardzo bardzo ciężki chlebek. 

W 80% przez pogodę i inne uwarunkowania. Gdyby była pogoda i brzytwa seeing, codziennie byśmy kosili spektakularne obrazowania :)

A tak. Każdemu się wydaje że wystarczy budżetowy Newton, jakiś montaż kamera planetarna i już. Po pięciu latach i sprzedaży samochodu zmienia zdanie.

• Like 3
  • Haha 5

5 godzin temu, kombinuj-licz napisał:

M42
160x500ms

Pytanie: czy chciałeś zrobić mgławicę, czy trapez? Na trapez to zdecydowanie za długi czas, gwiazdy są przepalone. Masz duże lustro! Tam jest dużo gwiazd bardzo blisko siebie, myślę, że spokojnie mógłbyś zrobić 40x krótsze klatki na sam trapez.

Lucky imaging w wersji profesjonalnej wymaga czasów w stylu kilkudziesięciu milisekund. Im dłużej czas naświetlania tym mniejszy "luck" i więcej trzeba klatek żeby statystyka pomogła szczęściu.

BTW: jaka skala? Liczyłem jakieś 0.42"/px czy jeszcze jakiś Barlow?

41 minut temu, wessel napisał:

A tak. Każdemu się wydaje że wystarczy budżetowy Newton, jakiś montaż kamera planetarna i już. Po pięciu latach i sprzedaży samochodu zmienia zdanie

Nie ma to jak zachęcić kogoś na samym początku drogi ;) do dobrej zabawy na pewno wystarczy ;) Niektórzy nawet tego nie mają...

Edited by Behlur_Olderys

1 godzinę temu, wessel napisał:

A tak. Każdemu się wydaje że wystarczy budżetowy Newton, jakiś montaż kamera planetarna i już. Po pięciu latach i sprzedaży samochodu zmienia zdanie.

Właśnie mija 10 lat odkąd próbuje lapac w ten czy inny sposób fotony z kosmosu. Po raz wtóry kupilem "budżetowego Newtona jakiś montaż kamera planetarna" i nie postrzegam tego jako błąd. A Tobie juz 2013 roku przeszkadzaly moje fotki :-)

• Haha 3
  • Confused 1

Błąd w rozumowaniu. Mnie niczyje fotki nie przeszkadzają. Chciałbym tylko uświadomić kolegom że astrofotografia to jednak hobby wymagające wyrzeczeń i i to nie małych. I pod terminem "wyrzeczenia"niekoniecznie rozumiem sprzedaż samochodu :)

Zbyt osobiście odebrałeś mój post. Uwaga była natury ogólnej.

Edited by wessel

LIM jest super, tylko kamerki jeszcze do niego nie dorosły, po niżej pewnego progu nawet z miliona klatek wychodzi mydło. Z czasem człek rezygnuje z 500ms na rzecz 1s, z czasem z 1s na rzecz 5s itd itd, nie zauważy kiedy z zamiast LIM robi 20-40-60 sek.

Wyobraź sobie że masz przez całą zimę tylko jedno okno pogodowe 1400s, ja je wykorzystam 70x20s Ty 1400x1s takim samym zestawem, co uzyskamy? Efekt poniżej.

70x20s

NGC2403-70x20.png

1400x1s

NGC2403-1400x1.png

co wybieracie ?

• Like 3

3 godziny temu, wessel napisał:

Tu nikomu się nie zdaje nic.

Ja osobiście sam kilka razy próbowałem zrobić zdjęcie drogi mlecznej.

Później pojedyncza klatka jakichś obiektów i dałem spokój.

Zostały księżyc i planety.

Ciągle podziwiam, fotki takie jak wy tutaj wstawiacie łapiąc się za głowę i mówiąc k***a jak to jest możliwe.

1 minutę temu, HAMAL napisał:

Wyobraź sobie że masz przez całą zimę tylko jedno okno pogodowe 1400s, ja je wykorzystam 70x20s Ty 1400x1s takim samym zestawem, co uzyskamy? Efekt poniżej.

70x20s

NGC2403-70x20.png

1400x1s

NGC2403-1400x1.png

co wybieracie ?

Pierwsze kozak. 

Dlaczego krótsze ekspozycje dają więcej detalu? 

Teraz, Dasionek napisał:

Pierwsze kozak. 

Dlaczego krótsze ekspozycje dają więcej detalu? 

Mniej podatne są na pływanie obrazu.

• Like 1

1 minutę temu, HAMAL napisał:

Mniej podatne są na pływanie obrazu.

Aaha no prawda. 

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Pytanie: czy chciałeś zrobić mgławicę, czy trapez? Na trapez to zdecydowanie za długi czas, gwiazdy są przepalone. Masz duże lustro! Tam jest dużo gwiazd bardzo blisko siebie, myślę, że spokojnie mógłbyś zrobić 40x krótsze klatki na sam trapez.

Lucky imaging w wersji profesjonalnej wymaga czasów w stylu kilkudziesięciu milisekund. Im dłużej czas naświetlania tym mniejszy "luck" i więcej trzeba klatek żeby statystyka pomogła szczęściu.

BTW: jaka skala? Liczyłem jakieś 0.42"/px czy jeszcze jakiś Barlow?

Nie ma to jak zachęcić kogoś na samym początku drogi ;) do dobrej zabawy na pewno wystarczy ;) Niektórzy nawet tego nie mają...

Kwestia mgławicy i trapezu - na pewno spróbuję krótszych czasów na trapez. Tym razem starałem się dobrać czas naświetlania kompromisowy, żeby postawić pierwsze kroki w obróbce materiału nie zaczynając od sklejania fotki z różnych ekspozycji. Może to dobry pomysł na najbliższe okno pogodowe!

Będę starał się profesjonalny "lucky imaging" trochę naginać wydłużając ekspozycje do kilku sekund tym bardziej, że wielu osobom przynosi to super efekty. 

Jeśli chodzi o skalę to nie używałem Barlowa. Astrometry wyznaczyło skalę na 0.434 arcsec/pixel. Mam materiał w jeszcze większym wydaniu, ale publikację raczej odpuszczę - oszczędzę tych cierpień co niektórym.

• Thanks 1

Robiąc tą fotkę materiał próbowałem nawiązać do tego:

Ciągle długa droga przede mną, ale po zabraniu koloru z Łukasza zdjęcia wygląda jakbym zmierzał w dobrą stronę (dla jasności - moje z lewej):

my_target.thumb.png.05ca88458eba122ce55ae7f17908508d.png