Skocz do zawartości

Zachodząca Wenus w towarzystwie zimowej Drogi Mlecznej


Lukasz77

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Taurus60 napisał:

Piękne Astrofoto + krajobraz

Dzięki!

 

8 godzin temu, Mazik napisał:

Ale cudo! Kocham oriona w tak subtelnej palecie barw:D

 

Starałem się dobrze go pokazać!

 

7 godzin temu, Paether napisał:

Z chęcią przyszedłbym na warsztaty z szerokich kadrów/astropejzaży do kogoś z takimi umiejętnościami...

Dzięki! Spokojnie, trzeba w końcu zacząć takie kadry robić i wszystko samo przyjdzie! Mnie nikt nie uczył, wszystko sam wypracowałem!

 

6 godzin temu, astrocola napisał:

gdzie dokładnie ta miejscówka nad Bugiem?

Ślepowrony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ryszardo napisał:

Fantastyczne, że odkrywasz te piękne miejsca na Podlasiu.  I potrafisz je pokazać! Super.

Dzięki! Mam jeszcze parę miejsc do sfotografowania na Podlasiu :emotion-5:. Nie licząc Bieszczad, to chyba na Podlasiu najciemniej jeszcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Lukasz77 napisał:

...Mam jeszcze parę miejsc do sfotografowania na Podlasiu :emotion-5:. Nie licząc Bieszczad, to chyba na Podlasiu najciemniej jeszcze...

Najciemniej jest chyba na styku trzech granic - Polski, Litwy i Białorusi. Np. kilka kilometrów na wschód za miejscowością Giby. II klasa Bortla. SQM lepiej niż 21,92. :) .

Brak jakichkolwiek oznak pojaśnień na horyzoncie. Jak w Bieszczadach, tylko niżej. no i trochę widać różnicę położenia w szerokości geograficznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, dobrychemik napisał:

Czy każdy fragment panoramy naświetlasz dwa razy: z napędem dla gwiazd i bez napędu dla terenu?

Obecnie, panoramy z krajobrazem robię tylko i wyłącznie ze statywu.

 

22 minuty temu, ryszardo napisał:

Najciemniej jest chyba na styku trzech granic - Polski, Litwy i Białorusi. Np. kilka kilometrów na wschód za miejscowością Giby. II klasa Bortla. SQM lepiej niż 21,92. :) .

Brak jakichkolwiek oznak pojaśnień na horyzoncie. Jak w Bieszczadach, tylko niżej. no i trochę widać różnicę położenia w szerokości geograficznej.

No tak, ciemno jest tylko to bez dwóch zdań. tylko to jednak północ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ryszardo napisał:

Najciemniej jest chyba na styku trzech granic - Polski, Litwy i Białorusi. Np. kilka kilometrów na wschód za miejscowością Giby. II klasa Bortla. SQM lepiej niż 21,92. :) .

Brak jakichkolwiek oznak pojaśnień na horyzoncie. Jak w Bieszczadach, tylko niżej. no i trochę widać różnicę położenia w szerokości geograficznej.

Wygląda ciekawie, byłeś tam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz77 napisał:

Wygląda ciekawie, byłeś tam?

Oczywiście, nawet w białe noce ( tam są naprawdę białe) widać DM po horyzont. Sierpień to już kompletna ciemnica, nieprawdopodobnie piękne niebo. Na Podlasiu, bliżej Warszawy, takie niebo było jeszcze w połowie lat 80 XX w. Pamiętam je z okolic m in. Broku, czy małych wsi na terenie Puszczy Białej. Nawet zimą, kiedy wszędzie leżał ( absolutnie czysty) śnieg - po horyzont było czarne niebo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Lukasz77 napisał:

Dzięki! Spokojnie, trzeba w końcu zacząć takie kadry robić i wszystko samo przyjdzie! Mnie nikt nie uczył, wszystko sam wypracowałem!

Racja :)

Mam jedno pytanie. U Ciebie widać dobrze coś, co mi się strasznie podoba w niektórych zdjęciach tego typu - bardzo duże gwiazdy (szczególnie te najjaśniejsze). Jaka jest przyczyna takiego "rozlania" po pikselach? Ustawiając ostrość człowiek stara się, żeby ten obraz gwiazdy był jak najmniejszy, więc skąd to zjawisko?

 

Kiedyś zrobiłem zdjęcie, które w jakimś stopniu oddało to co chciałem uzyskać, ale nigdy nie powtórzyłem takiego rezultatu mimo używania tego samego sprzętu i parametrów ekspozycji, więc zrzuciłem to na syf który był wówczas na niebie...

 

DSC_0487.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paether napisał:

Racja :)

Mam jedno pytanie. U Ciebie widać dobrze coś, co mi się strasznie podoba w niektórych zdjęciach tego typu - bardzo duże gwiazdy (szczególnie te najjaśniejsze). Jaka jest przyczyna takiego "rozlania" po pikselach? Ustawiając ostrość człowiek stara się, żeby ten obraz gwiazdy był jak najmniejszy, więc skąd to zjawisko?

 

Kiedyś zrobiłem zdjęcie, które w jakimś stopniu oddało to co chciałem uzyskać, ale nigdy nie powtórzyłem takiego rezultatu mimo używania tego samego sprzętu i parametrów ekspozycji, więc zrzuciłem to na syf który był wówczas na niebie...

 

 

Jest na to sposób, ale jak na razie nic nie zdradzę, sam sporo wiedzy przekopałem na ten temat.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.