Skocz do zawartości

Nowy TS APO 76EDPH f4,5 - nano test


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, diver napisał:

Adam, sam sobie w stopę strzelasz gmerając w ofercie TS pisząc jednocześnie, że to w sumie budżetowy niesprawdzony "shit". ;)

Skutecznie zniechęciłeś mnie więc do wynalazków TS-a. Sądzę, że kupię sprawdzony przez FLO William Optics GT-81 III 2019. :P

Powiem ci tak, generalnie wszystkie te marki są dla mnie na takim samym poziomie. Np WO, którym ostatnio działałem w RPA też dawał nierówne gwiazdy, zrobiłem nim sporo fajnych zdjęć. Różnica dla mnie polega na tym, że TS'a znam, znam dobrze, osobiście właściciela, to daje mi komfort "wyjścia z każdej sytuacji". A to w astro dla mnie jest cenniejsze, niż oczekiwanie, że jest jakaś firma, która zawsze na 100% dostarczy perfekcyjny teleskop. Bezpieczeństwo jest kluczowe, reszta to mity. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zawiesić sprzęcik na montażu i leci sobie kilka testowych klatek. Totalnie bez tuningu, out of the box, ostrość ustawiona z palca, na oko w kilka sekund. Absolutnie genialny jest ten teleskopik (biorąc pod uwagę jego wielkość, cenę i gwiazdki, jakie maluje). Wreszcie działa coś jak należy!

bez nazwy.jpg

IMG_4835.jpeg

IMG_9825.jpeg

IMG_5659.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, no ale te gwiazdki fajne  nie są,  widać to nawet na tym jpegu.... lewy górny róg wygląda nie najlepiej :flirt:

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wessel napisał:

Adam, no ale te gwiazdki fajne  nie są,  widać to nawet na tym jpegu.... lewy górny róg wygląda nie najlepiej :flirt:

Są bardzo spoko (w porównaniu do tych wszystkich ostatnich quadrupletów), chyba zauważyłeś, że to maska bayera z kolorowej kamery? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam rogi. Myślę, że to się mieści w kategorii "wystarczająco dobre". Życzyłbym sobie, żeby każdy chińczyk tak działał prosto z pudełka - bez tiltera, bez super precyzyjnego ustawianie backfocusa, etc. Nie sądzę, żebyś ktoś od taj klasy oczekiwał Takahashi FSQ106 (a bywa, że i w takim sprzęcie halo gwiazd nie jest idealne). Lewy róg trochę leci, do dopracowania zapewne tilterem. Nie ruszałem rotatora, a był trochę luźny, więc tu też jest pole do poprawy - jeżeli ktoś potrzebuje. Klatka APS-H, 6 mikronów piksel. 1 klatka.

Środek:

srodek.jpg

 

Lewy-górny:

lewy-gorny.jpg

 

Prawy-górny:

 

prawy-gorny.jpg

 

Prawy-dolny:

 

prawy-dolny.jpg

Lewy-dolny:

 

lewy-dolny.jpg

 

Surówka:

M38-0001L.fit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Powiem ci tak, generalnie wszystkie te marki są dla mnie na takim samym poziomie. Np WO, którym ostatnio działałem w RPA też dawał nierówne gwiazdy, zrobiłem nim sporo fajnych zdjęć. Różnica dla mnie polega na tym, że TS'a znam, znam dobrze, osobiście właściciela, to daje mi komfort "wyjścia z każdej sytuacji".

Umiesz Adam dawać materiał do przemyśleń! ;)

Czyli gdybyś nie znał właściciela, nie kupiłbyś TS-a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, RadekK napisał:

Wait a minute... Przecież tu wyraźnie widac że wszystkie rogi, poza prawy-dolny, odjeżdżają :smokin:

Zapewne perfekt nie są, ale "wait a minute" - liczę, że rozumiesz, co to jest f4,5 przy 6 mikronach i dlaczego zawsze gwiazdy będą gorsze od np. f5, czy f6? Tak? :)

Żebyśmy zaraz nie popadli w opary absurdu, to może warto się do czegoś odnieść - np. najbliższego konkurenta kosztującego kilka razy więcej, ta sama wielkość piksela i matrycy - Takahashi FSQ85 (nawet ciemniejsze, bo f5,6), do tego w halpha (zawsze lepsze gwiazdy) i mono (zawsze lepsze gwiazdy niż przy masce bayera):

Lewy górny:

lewy-gorny.jpg

 

Prawy górny:

prawy-gorny.jpg

 

Prawy dolny:

prawy-dolny.jpg

Lewy dolny:

lewy-dolny.jpg

Srodek:

srodek.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie ma tu astygmatyzmu, który rujnuje całe pole w nowych kwadrupletah i to jest cenne. Nieidealność rogów być może da się poprawić regulując odległość korektora i tilt. Ale jak na apsh to ja bym nie narzekał. ED80 raczej pokonuje :P.

 Chociaż z drugiej strony piksel masz dość duży i to jeszcze kolorowy, czyli prawie 12 um :) Ciekawe czy w centrum na asi1600 mono również by nie było astygmatyzmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, MateuszW napisał:

Przede wszystkim nie ma tu astygmatyzmu, który rujnuje całe pole w nowych kwadrupletah i to jest cenne. Nieidealność rogów być może da się poprawić regulując odległość korektora i tilt. Ale jak na apsh to ja bym nie narzekał. ED80 raczej pokonuje :P.

 Chociaż z drugiej strony piksel masz dość duży i to jeszcze kolorowy, czyli prawie 12 um :) Ciekawe czy w centrum na asi1600 mono również by nie było astygmatyzmu.

Astygmatyzm dobrze wyłazi na flarach. Poniżej gwiazda 0,1 mag. Też spoko.

 

flara.jpg

 

Realnie patrząc - w klasie refraktorów f4,5 nie widziałem nic lepiej działającego "prost z pudełka". Warto zauważyć także, że nie ma winiety (albo jest pomijalna). To zasługa dużego korektora.


PS. Te narożniki są do zrobienia regulacją płaszczyzny (choć na pewno dystans jest też do poprawy, bo na oko byłem 2-3 mm za daleko). Nie ma gwarancji, że ta QHY, którą tu użyłem, jest sama w sobie perfekt, bo ja z niej nigdy nie uzyskałem idealnego pola bez tiltera. Nie miałem niestety jak dzisiaj zapiąć pełnej klatki mono (FLI), bo gdzieś mi wcięło przejściówkę z gwintu FLI > M48. 2 godziny szukałem :(

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Ciekawe czy w centrum na asi1600 mono również by nie było astygmatyzmu.

W poprzednich SDQ testy robiłem na 9 mikronach, na tych 6, na 3,8, oraz 2,4 mikrona. W zasadzie na każdym było astygmatyzm widać tak samo, choć przyznam, sądziłem, że przy 9 mikronach się ukryje. Niestety. Jak mi ktoś pożyczy ASI1600 to zrobię zrzut na niej :P Aktualnie nie posiadam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie - dziekuję za rogi.

Fajny instrument moze być przy odrobinie uwagi, wniosek jednak mam taki,

że mam bardzo dobre szkło (też dzięki Twojej pomocy ;-) i jeśli wielokrotnie nie zwiększę

nakładu finansowego to zostanie jednak ze mną;-)

Edytowane przez delaa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delaa napisał:

Adamie - dziekuję za rogi.

Fajny instrument moze być przy odrobinie uwagi, wniosek jednak mam taki,

że mam bardzo dobre szkło (też dzięki Twojej pomocy ;-) i jeśli wielokrotnie nie zwiększę

nakładu finansowego to zostanie jednak ze mną;-)

Co to za dobre szkło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delaa napisał:

Najzwyklejszy TS65Q, ja wiem że ślepy, ale stawiam i działa na APSC mam rogi lepsze niż powyższy ;-)

Zawsze będziesz miał łatwiej (większa tolerancja na krzywiznę wklejenia matrycy, złączki, wyciąg, etc.), bo to przecież teleskop wielokrotnie ciemniejszy - f6,5 vs f4,5. Trzeba mieć tego świadomość.

Ciekawe jest to, że w newtonach wszyscy wiedzą, że f4 to wymagająca jasność (vs. np. f5), a w przypadku refraktorów przywykliśmy ignorować te kwestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Screenshot_20200405_182350.jpg.d872d31465e6a7eda9785540a22256da.jpgMoim zdaniem solidny sprzęt. Dla początkujących i osób nie analizujących zdjęcia pod lupą działa faktycznie "out of the box". Przy zastosowaniu złączki (między korektorem a kamerą) z dokładną regulacją długości np Baader Varilock i/lub regulacji tiltu nawet bardziej zaawansowani i wymagający powinni być zadowoleni. 

 

 Poniższe pojedyncze klatki są z balkonu południowego, z Polarną ustawioną metodą dryfu na szybko, co na pewno miało wpływ na jakość. Na działkę czyli normalną miejscówkę siłą rzeczy w obecnym czasie się nie udaję.

 Testowałem z asi 071 mc pro, na montażu ioptron cem25p. Klatki po 60s, m42 chyba 120s i ostrość lekko z mojej winy skopana.

 

 

 

Preview_NGC2244_300s_bin1_1584987858800.jpg

200403205201.jpg

IMG_20200314_215822.jpg

Light_NGC2264cone_120s_frame0033_bin1_1585325198810.jpg

Edytowane przez Maciek Łukasz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.