Skocz do zawartości

Galaktyka Bodego M81


isset

Rekomendowane odpowiedzi

A co tam pochwalę się... Zdjęcie to zebrało najwięcej głosów, a co za tym idzie - wygrało konkurs "Astrofotografia Miesiąca i Roku dla początkujących - luty 2020" na FA :D

 

SW ED80 + flattener, QHY8L, HEQ5, 23x5 minut z Warszawy bez żadnych filtrów.

Wczoraj dotarł do mnie filtr Optolong l-enhance, ale oczywiście pogody brak, żeby zabrać się za testy.

 

Edit: gdyby ktoś był chętny, stack mogę wrzucić do działu Pliki na forum.

M81.jpg

Edytowane przez isset
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pierwszego miejsca! :) Też chętnie zerknę na stack. Z rzeczy, które mi się rzucają w oczy to kolor - za dużo tam żółtego, gwiazdy są jednokolorowe. Druga sprawa to przepalone cygaro. Daję może nie głowę, ale palec, że wyciągniesz z tego więcej :)

 

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, Mateusz słusznie zauważył, zdjęcie praktycznie jest monochromatyczne.

Żeby sprawdzić czy da się kolor wyciągnąć i zróżnicować podciągnij mocno suwakiem saturację i pobaw się balansem kolorów. Jeśli nie uzyskasz różnic kolorystycznych na jasnych gwiazdach i np na wewnętrznej (żołta) i zewnętrznej (niebieska) partii M 81 znaczy, że coś poszło nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, isset napisał:

Ok, dziękuję za rady. Cygaro zupełnie wyszło bez koloru, a przecież tam jest dość kolorowo. 

Problem tkwi w braku kalibracji koloru. Nie wiem jak to się ma z kamerkami, ale odkąd dowiedziałem się o tym to obróbkę z DSLR zaczynam właśnie od tego. Kolorów tam się trochę kryje :) Wrzucam to co na szybko wyciągnąłem z twojego materiału (nie zwracaj uwagi na gwiazdy bo maskę robiłem niedbale).

 

galaktyczki-vf.thumb.jpg.dc654f020fe7f1ead65bedf5711e8527.jpg

 

P.S Masz tutaj filmik od taysona gdzie pokazuje co i jak: https://www.youtube.com/watch?v=Yt2mthG4xDk Zdarzają się różne problemy podczas tego procesu więc w razie czego podbijaj do mnie na priv - kilka z nich już przerabiałem to podpowiem. Wrzucam Ci jeszcze twój stack po kalibracji - pobaw się nim to poczujesz różnicę.

 

https://ufile.io/xb6qalrx

Edytowane przez Mateusz_D
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, isset napisał:

Edit: gdyby ktoś był chętny, stack mogę wrzucić do działu Pliki na forum.

Skorzystałem z okazji. ;)

Poniżej to, co na szybko udało mi się z tego zrobić. Troszkę chyba "przejechałem" w saturacji z czerwienią. Materiału trochę mało, więc z szumem tła jest trochę problem. Pochwalę Cię jednak @isset za ostrość. :)

Widzę też chyba hot piksele. Nie unicestwiałeś ich podczas stakowania?

M81_czysty_stack_my.thumb.jpg.f0fd7fe7779fdaf91a304c83521d949f.jpg

M81_czysty_stack_my_grey_Annotated.thumb.jpg.351bd33bb4bc13aa24ccb9de573da886.jpg

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mateusz_D napisał:

Masz tutaj filmik od taysona gdzie pokazuje co i jak: https://www.youtube.com/watch?v=Yt2mthG4xDk

Dziękuję, dzisiaj usiądę do tego, bo rzeczywiście jest tam więcej kolorów :)

 

7 godzin temu, diver napisał:

Pochwalę Cię jednak @isset za ostrość

To zasługa @Taysoni @dziki to oni mnie nauczyli sztuce ustawiania ostrości :)

No i oczywiście bezbłędnie działający focuser od @MateuszW

Stosowalem darki, więc dziwne, że są hot pixele, ditheringu dopiero się uczę. 

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Nie chcę Ci podcinać skrzydeł, ale chyba rozumiesz co mam na myśli i dlaczego tak Ci doradzam. 

Spoko, wiem że mój setup nie jest galaktyczny i że z Warszawy się nie robi galaktyk :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby Cie podnieść na duchu i pocieszyć, że z miasta też da się jakieś galaktyczki złapać to zobacz moje wypociny Wiele z nich robiłem właśnie z miasta. Kwestia kamery. Zdecydowanie mono, zapomnij o kolorze, no i kwestia skali zdjęcia. Twoja z QHY8 na ED 80 to coś ok 3"/pixel.

Na galaktyki potrzeba mniej niż dwie. Ale jak do swojego Edka podczepisz Aśkę 1600 mono to masz skalę 1.54"/pixel i już można galaktyki wymiatać. Z miasta, żeby w miarę wyszło, palisz DUŻO krótkich klatek.

Dużo to nie 50 tylko np 600 po 60" z ditheringiem co 10 klatek. Nie będzie to fotka na APODA, ale będziesz zadowolony.

Twój aktualny setup jest świetny pod ciemne niebo na mgławice, albo z miasta HST, na galaktyki nie trać czasu.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.