Skocz do zawartości

Filtr OIII CCD i plackowate tragiczne gwiazdy


kosmit

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z tym filtrem i muszę się skonsultować. Wiem, że jest podatny na LP i wszelkie "zabrudzenia w powietrzu". Ale to co dzieje się u mnie to tragedia.  To nie kwestia ostrości, bo sprawdzałem.  Jakby nie ustawiać zawsze jest słabo. To ostania sesja w czasie dobrej pogody. Taka jest różnica pomiedzy Ha i OIII. Zrobione Atikiem 314e Canon EF 70-200 L f/2.8. Skala wychodzi ponad 13 arc/sec. Ten tlen dewastuje mi całą pracę. Niebo nie jest najgorsze SQM 20,50 mag/arc sec. Co zrobić, w którym kierunku iść. Węższy filtr ??? 

OIII, poniżej Ha

Baader OIII 8,5nm CDD

IC1805_OIII_70mm.jpg

IC1805_Ha_70mm.jpg

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek to występuje także na moich wcześniejszych zdjęciach. Więc robione w różnych odstępach czasu i różnym niebie.  Siły do tego filtra już nie mam. Skąd to sie bierze te wielkie plackowate gwiazdy ??? Jak temu zaradzić ??? Przecież fotografujecie w różnych warunkach, z miasta i chyba takich efektów nie ma ???

 

IC 405/410/417, a poniżej IC1396

IC405_OIII_70mm.jpg

IC1396_OIII_70mm.jpg

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie jak ty możesz focić taką optyką ;-) Ja bym nerwowo nie wytrzymał jak by mi teleskop takie gwiazdy dawał :-), a co do tego filtra to trzeba rozwiązać sprawę.

Napisz czy to Baader czy Astronomik lub inne budżetowe firmy.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mnie tknęło i spoglądnąłem na materiał zrobiony tym filtrem OIII innym obiektywem. To fotka z canona EF 16-35mm f/2.8 L przymknięty do f4. Czy konstrukcja zooma 70-200 może powodować, że z filtrem  OIII tak fatalnie odwzorowane są gwiazdy ??? Bo zdjęcia z tego 16-35mm, wydają mi się o niebo lepsze i całkiem do zaakceptowania. Kwestia optyki mimo wszystko ??? Sam nie wiem, to inna skala prawie 27 arc/sec

Heart_OIII_35mm.jpg

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosmit, ja cię bardzo przepraszam ale czy ty czytasz forum? WYraźnie i nie raz napisane było jakie obiektywy nadają sie do afoto a jakie nie. I zoomy ZAWSZE były w grupie tych co się nie nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, trouvere napisał:

Podpowiedź ze strony Baader:

 

It is also no contradiction that cheaper, wider band filters show less halos. Because the narrower the filter, the longer the exposure time, the better the contrast. And all this increases the chances of stronger halos around more stars in the field.

 

Wniosek:

 

Tańszy, bardziej szerokopasmowy filtr może być (chociaż wcale nie musi, halo silnie zależny od optyki a w szczególności od odległości od ostatniego elementu optycznego obiektywu) skutecznym lekiem na ten problem.

Halo to jest coś innego. Kosmit nie ma  żadnego halo tylko ma normalnie rozlane gwiazdki, moim zdaniem rozwalone przez aberrację chromatyczną obiektywu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wessel napisał:

 I zoomy ZAWSZE były w grupie tych co się nie nadają.

Absolutna prawda, już dawno do tego doszedłem po Twoich uwagach do mojej pierwszej pracy, ale  nie myślałem, że to także może mieć aż taki wpływ na jakość gwiazd w poszczególnych  filtrach NB. Może soczewki są walnięte i w akurat w tych pasmach takie efekty. Nie wiem, nie znam się, szukam odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to samo wychodzi :) Aberracja chromatyczna na czarno- białej klatce wygląda jak nieostra. Zwróć uwagę Tomasz że niektóre gwiazdy średniej jasności mają jaśniejsze obwódki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kosmit napisał:

Absolutna prawda, już dawno do tego doszedłem po Twoich uwagach do mojej pierwszej pracy, ale  nie myślałem, że to także może mieć aż taki wpływ na jakość gwiazd w poszczególnych  filtrach NB. Może soczewki są walnięte i w akurat w tych pasmach takie efekty. Nie wiem, nie znam się, szukam odpowiedzi.

Nic nie musi być walnięte. Te obiektywy i ich warstwy przeciwodblaskowe nie są optymalizowane pod kątem NB tylko broadbandu i to z dużym przybliżeniem.

Poszukaj obiektywu typu Samyang 135 albo budżetowego Sonnara 135/4 firmy Zeiss z gwintem M 42. Za dwie stówy można znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tayson napisał:

Może poprostu ostrość poleciała w czasie sesji? 

No.. ale taka ostrość z tym OIII jest na każdej sesji. Nie idzie lepiej wyostrzyć. Kręcę w lewo, prawo i jest albo lepiej albo gorzej, ale zawsze efekt taki jak powyżej. Siły już nie mam. Z SII takich problemów nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że filtr jest ok, a optyka się kłania.  Pożyczę stałoogniskowy obiektyw, zrobię zdjęcia i zamelduję o efektach. Jestem troszkę jak to ładnie powiedział Jules  w Pulp Fiction w "okresie przejściowym". Muszę kupić optykę, ale nie wiem jaką, bo nie wiem jaka kamerę, z jakim sensorem zakupię sobie po przejściu koronawirusa. Z drugiej strony czekam świadomie na rozwój wypadków, bo rewolucja cmos, a ja lubię ccd. Atikiem 314e do końca życia fotografował nie będę, dobrze spełnia funkcję kamery do nauki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracja chromatyczna to nie tylko to co widzimy w postaci kolorowych obwódek. To także ( a może przede wszystkim)  zniekształcenie przebiegu fal świetlnych o różnych długościach przez układ optyczny. Łącznie z tym , że dla konkretnej długości fali ( i tu mamy filtr NB) punkt ostrości może być daleko poza ustalonym dla broadbandu. Zauważ że kosmit napisał że lepszej ostrości ustawić nie może....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak może być. Na prawdę przykładam się do ustawiania ostrości i czasami  zajmuje mi to kilkadziesiąt minut. Z tym OIII i tym obiektywem lepiej nie mogę. Nie daję rady. Dałem dlatego dla porównania zdjęcie Ha, bo różnica jest ogromna. 

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ja bym się zastanowił nad resztkową przepuszczalnością tych filtrów w bliskiej podczerwieni.

- czy możesz przejsc za nieskończoność z punktem ostrości?

- jeśli tak, i dalej źle, to trzebaby porównać widmo transmisji filtrów w zakresie tak 700-1000nm.

- jeśli nie znajdziesz nikogo zeby to zrobić(ja mogę w Gdańsku w miarę niezłe widmo zrobić, ale to kurka jak do roboty mnie znowu wpuszczą niestety), spróbuj dodac w tor optyczny filtr UV/IR cut, i zobaczmy co będzie.

 

Taka moja teoria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracja chromatyczna w filtrze wąskopasmowym nie ma prawa wystąpić. Nawet jeśli każda długość fali ogniskuje w totalnie innej odległości, to my wykrajamy właśnie jedną długość fali, która ogniskuje w jednym miejscu. To dlatego do teleskopów słonecznych używa się achromatów, bo użycie APO nic by nie zmieniło - w obu przypadkach jest brak aberracji.

Należy się zastanowić nad tym co pisze @calla, czyli przepuszczanie śladowej ilości podczerwieni. Ona istotnie mogłaby spowodować pojawienie się aberracji. Problem ten jest znany np w filtrze Baader SolarContinuum, który puszcza IR na potęgę. Niemniej OIII CCD nie powinien nic puszczać, no ale może jednak puszcza. Najlepiej kosmit, gdybyś mógł założyć równocześnie OIII i IR cut, to powinno rozwiać tą kwestię.

 

Inny pomysł niż niechciane IR nie przychodzi mi do głowy, skoro w innych filtrach jest ok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, calla napisał:

Hej. Ja bym się zastanowił nad resztkową przepuszczalnością tych filtrów w bliskiej podczerwieni.

- czy możesz przejsc za nieskończoność z punktem ostrości?

- jeśli tak, i dalej źle, to trzebaby porównać widmo transmisji filtrów w zakresie tak 700-1000nm.

- jeśli nie znajdziesz nikogo zeby to zrobić(ja mogę w Gdańsku w miarę niezłe widmo zrobić, ale to kurka jak do roboty mnie znowu wpuszczą niestety), spróbuj dodac w tor optyczny filtr UV/IR cut, i zobaczmy co będzie.

 

Taka moja teoria

O ile to jest ten filtr:

https://www.baader-planetarium.com/en/baader-o-iii-8.5nm-ccd-narrowband-filter.html

 

To byłbym bardzo zawiedziony na miejscu @kosmit bo to dosyć kosztowny filtr z dosyć wyraźnie zaznaczonym wycięciem podczerwieni :)

 

Ja bym doradził jednak kilka rzeczy bez stawiania jeszcze żadnej diagnozy:

1. pożyczyć od kogoś inny filtr OIII i porównać

2. Przymknąć obiektyw do f/5.6 albo f/8 i sprawdzić jeszcze raz

3. Pożyczyć obiektyw stałkę 200mm i zrobić próbne zdjęcia na f/5.6 

 

W ten sposób powinno się wyjaśnić, czy problem to filtr, obiektyw czy duża światłosiła

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.