Skocz do zawartości
  • 0

Guiding- problemy, problemy i jeszcze raz problemy...


Antek Staszewski

Pytanie

Miałem dzisiaj pierwsze doświadzczenia z guidingiem i niestety pojawiło się sporo problemów. Najpierw pojawił się problem z komunikacją PHD2-kamera, który jednak dość szybko rozwiązałem, korzystając z 2 laptopa. Potem zaczęly się problemy z kalibracją- ciągle wyskakiwał mi błąd: gwiazda wykonała zbyt mały ruch w RA. Myślałem, myślałem i spróbowałem ustawić prędkość śledzenia na 1/2 gwiazdowej. Nie mam pojęcia czy dobrze zrobiłem.  Po kalibracji przestawiłem prędkość śledzenia na gwiazdową i rozpocząłem guiding. I niestety, gdy zrobiłem 3 minutową ekspozycję na M101, gwiazdy były pojechane na ok. 20 pikseli. Wcześniej byłem w stanie zrobić 3 minutową ekspozycję z minimalnym poruszeniem. Ma ktoś z was jakiś pomysł, co robię źle? Mój sprzęt to Sky watcher star adventurer i kamerka T7m.

Edytowane przez Antek Staszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
45 minut temu, Antek Staszewski napisał:

zbyt mały ruch w RA

Skala guidera niepoprawna. Podaj właściwą ogniskową, rozmiar piksela i/albo skalę. Możesz użyć platesolve, to będziesz miał dokłanie obliczone. PHD musi mieć prędkość śledzenia ustawioną taką samą jak SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, Tuvoc napisał:

A pytanie na jaką gwiazdę ustawiłeś? Coś na południu? Czy zostałeś w okolicy polarnej?

Problem był zarówno na południe jak i bliżej polarnej

Edytowane przez Antek Staszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

7 godzin temu, bas.sic napisał:

Napisz jaki sprzęt konkretnie (ogniskowe etc..) i wrzuć screeny z PHD.

Z doświadczenia wiem, że zazwyczaj to są bardzo podstawowe problemy. 

 

20200417_093021.jpg

20200417_092956.jpg

Edytowane przez Antek Staszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tego co @astrocola pisał może być problem z kablem. On tez ma t7 i miał ten problem. Jako że masz ta kamerke ode mnie powiem tylko tyle że ja tego kabla nigdy nie używałem, bo mi był zbędny, więc siedział od początku w pudełku taki jak był. A skoro on miał problem to i tutaj może być to samo 

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, danon napisał:

On tez ma t7 i miał ten problem

Też mam T7 i też miałem identyczny problem. @Tayson powiedział mi, żebym zmienił ustawienia tak jak napisałem tutaj https://astropolis.pl/topic/71469-guiding-problemy-problemy-i-jeszcze-raz-problemy/?do=findComment&comment=815432 i problem zniknął :) 

 

Sprawdź jakie masz wartości w EQMOD.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.