Skocz do zawartości

JE1 Ha


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

SSD, inaczej bym to robił tydzień :)

Zamierzam jeszcze połączyć ten materiał z tym z zeszłego roku, ale najpierw muszę uporać się z kalibracją subów.

Wtedy było około 10 godzin Ha, teraz jest prawie 30, razem już można się pobawić.

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, count.neverest napisał:

Czemu nie palisz dłuższych klatek?

 

11 godzin temu, kubaman napisał:

to jest skala 0,79 bez autoguidingu, dłużej m mont nie pozwoli. Przy okazji szum się uśrednia.

 

... O ile robisz dithering, bo inaczej to szum się wzmacnia  ;)

Tło jest dosyć brzydkie tutaj, pociapkane takie. Jakby za mocno wyciągane albo jakby bez flata? 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Tło jest dosyć brzydkie tutaj, pociapkane takie. Jakby za mocno wyciągane albo jakby bez flata? 

Edytowane 1 godzinę temu przez Behlur_Olderys

Moim zdaniem tło jest tutaj zupełnie nieistotne (przynajmniej na tym etapie powstawania zdjęcia). Ważne, że pojawia się szczegół - taka "burza" w zewnętrznych warstwach mgławicy.

Też mam ochotę na dłuższy kontakt z tą mgławicą! :) .

Ciekawie się zapowiada.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, dziki napisał:

Rozwiń tą myśl proszę.

Myślałem, że to było już wałkowane milion razy....

 

 

Jeśli mamy jakiś fixed pattern noise, albo hot pixele, albo jakikolwiek inny szum o dużej częstotliwości przestrzennej (czyli małe ciapki kilkupixelowe w tle) to bez ditheringu małe ciapki stackowane 1000x staną się wielkimi ciapami. 

Ale jeśli będziemy je przesuwać z klatki na klatkę o rozsądną długość to się uśredni i zniknie - teoretycznie ;P

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Myślałem, że to było już wałkowane milion razy...

Wyraziłeś się na tyle ogólnie, że trudno mi zrozumieć co miałeś na myśli twierdząc, że jak się nie robi ditheringu to szum się wzmacnia. A już szczególnie w kontekście dużej ilości klatek luminancji zebranych przez Kubamana i jego stwierdzenia, że większa ilość klatek = uśredniony szum, co akurat jest prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, dziki napisał:

Wyraziłeś się na tyle ogólnie, że trudno mi zrozumieć co miałeś na myśli twierdząc, że jak się nie robi ditheringu to szum się wzmacnia. A już szczególnie w kontekście dużej ilości klatek luminancji zebranych przez Kubamana i jego stwierdzenia, że większa ilość klatek = uśredniony szum, co akurat jest prawdą.

Ja mówiłem w kontekście długości klatek, a nie ich ilości. Oryginalne pytanie było:

Cytat

Czemu nie palisz dłuższych klatek?

Wyedytowałem pierwszy post, żeby kontekst był bardziej oczywisty :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tło jest nierówne bo tak wychodzi po stackowaniu pomimo ditheringu. Być może dither był za mały, dopalę więcej z większym to może się uśredni. Kilka razy do tej pory z asi 178 w Ha miałem tak, że pomimo ditheru wyłaziło coś w tle - raz Hełm Thora i raz Pająk. Jakieś 40 godzin poszło do kosza w grudniu tylko przez to. A normalnie mogę ditheru nie robić i jest dobrze. Być może to ilość plików decyduje.

Materiał jest ciągnięty naprawdę bardzo słabo, można z tego o wiele więcej wykrzesać jak tylko to tło się ogarnie.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kubaman napisał:

Tło jest nierówne bo tak wychodzi po stackowaniu pomimo ditheringu. Być może dither był za mały, dopalę więcej z większym to może się uśredni.

Raczej nie, ta nierówność nie wygląda na fixed pattern noise. Bo to usuwa dither oraz hoty, nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kubaman napisał:

Wygląda dokładnie tak - czysty stack tylko STF

 

 

zrobiłem około 20 wersji z różnymi kalibracjami, ciągle to samo.

 

 

Strzał z biodra: a może flaty? Nie mówię, że na pewno, ale jeśli chcesz to jakoś zdiagnozować to im więcej danych tym lepiej ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Behlur_Olderys napisał:

 

Strzał z biodra: a może flaty? Nie mówię, że na pewno, ale jeśli chcesz to jakoś zdiagnozować to im więcej danych tym lepiej ;)

 

była tez kalibracja bez flatów i było bez kalibracji. Niestety doopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

była tez kalibracja bez flatów i było bez kalibracji. Niestety doopa.

No to mi się pomysły kończą - a tym razem nie tylko teoretyzuję, bo ostatnio sam trochę strzelam praktycznie :)
 

Składanie takiej ilości klatek sprawia, że najmniejsza nierówność na pojedynczej klatce przy stacku wyjdzie jak na dłoni. 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

No to mi się pomysły kończą - a tym razem nie tylko teoretyzuję, bo ostatnio sam trochę strzelam praktycznie

Brawo Ty :)

 

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Składanie takiej ilości klatek sprawia, że najmniejsza nierówność na pojedynczej klatce przy stacku wyjdzie jak na dłoni. 

Absolutnie nie. Duża ilość klatek spowoduje, że najmniejsza nierówność na pojedynczej klatce będzie niezauważalna.

 

edit: mogliśmy się nie zrozumieć :D Jeśli nierówność jest na pojedynczej (jednej) klatce, to nie ma to znaczenia, Jak jest na wielu - to niestety stack to pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dziki napisał:

Brawo Ty :)

 

Absolutnie nie. Duża ilość klatek spowoduje, że najmniejsza nierówność na pojedynczej klatce będzie niezauważalna.

Nierówność, taka jak paproch na flacie, albo lekki gradiencik, leciutki amp glow, zła temperatura darka - to nawet przy ditheringu się nie uśredni.

O jakich nierównościach myślisz? :) Coś dzisiaj komunikacja nam się rozmija trochę :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Nierówność, taka jak paproch na flacie, albo lekki gradiencik, leciutki amp glow, zła temperatura darka - to nawet przy ditheringu się nie uśredni.

Nie ma prawa, chociaż na flacie to akurat nie powinna :)

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

O jakich nierównościach myślisz? :) Coś dzisiaj komunikacja nam się rozmija trochę

:D Napisałeś o pojedynczej klatce (w liczbie pojedynczej), a to dla mnie oznacza np pojechanie, cirrus, flarę, cokolwiek.

Kwestia nawyku - przyjdzie z czasem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.