Skocz do zawartości

Problem z kalibracją - flaty.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Mam problem z kalibracją klatek light masterflatem. Cały proces wykonałem zgodnie z tym tutorialem :
https://www.lightvortexastronomy.com/tutorial-pre-processing-calibrating-and-stacking-images-in-pixinsight.html#Section2

Niestety sytuacja wygląda tak jak poniżej. Proszę o podpowiedź co zrobiłem źle ?

1. Masterflat złożony z 30 klatek.

masterflat.thumb.jpg.770c35817087ae60093ef954a5c444db.jpg

2. Masterbias złożony z 50 klatek.

 

masterbias.thumb.jpg.573d79a09144dca114f1b10082f19f67.jpg

 

3. Light bez kalibracji mocno skontrastowany.

light_bez_kalibracji.thumb.jpg.ae38b8178b69d7c8af4e9a176ae3b09a.jpg


4. Skalibrowany light masterflatem i masterbiasem.
 

Light_1.thumb.jpg.fbd4e998c4adb241de6c6d027fcf5fff.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Piotr4d napisał:

Matryca kamery była ustawiona w punkcie ostrości?

Co sesję robiłem mikro korekty. Można powiedzieć, że punkt ostrości się zmieniał, ale według mnie w sposób pomijalnie mały (5 kroków w jedną lub drugą stronę).
Zgodnie z tutorialem master flat jest odejmowany od pojedynczej klatki light. Może masterflat jest "za mocny" dla pojedynczej klatki i za dużo odejmuje ?

Flaty mają być składane medianą ?

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tomasz_Habaj napisał:

Twój master flat kompletnie nie pokrywa się z pojedynczym. Zauważ, ze paprochy widoczne na pojedynczym flacie, zniknęły ma master flacie.

Tutaj nie ma pojedynczego flata tylko masterflat, masterbias, klatka bez kalibracji i klatka po kalaibracji. Na klatce bez kalibracji widzę paprochy, które są na masterflacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tayson napisał:

Darkflat zamiast bias? 

Z doświadczenia powiem ze flat nie musi idealnie trafiać w ostrość. U mnie bez problemu sprawdza się w okolicach +-2x CFZ. 

 

Z Maxima :
1. Stack bez kalibracji masterflatem i masterbiasem.

M65.thumb.jpg.c168c50bbce45d44591c0c6f02bf72d3.jpg
2. Stack po kalibracji masterflatem i masterbiasem.

1423331759_M65pokalibracji.thumb.jpg.a4478fcd0f918d5b743b31ddd5bd077e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson Może tutaj jest problem ? Tak wygląda histogram. Tubę zakryłem szarym podkoszulkiem.masterflat.jpg.5569390faad5dbd23fd85bf5397ce40b.jpg

Fitswork wyczyścił co trzeba, ale to nie jest rozwiązanie. Na dodatek mam jakieś dziwne tło.

1174198261_M65pokalibracji_2.thumb.jpg.ff2decd2ca56a624a9b3950d418cda22.jpg

 

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, pytałem o ostrość, bo rozmiar cieni paprochów wydawał mi się trochę za duży. Ale skoro było "ostro" to jest ok. Zgadzam się z Tomkiem, że flat nie  musi być perfekt w punkt ostrości żeby działał poprawnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr4d napisał:

Co do flatów, to podejrzewasz, że koszulka nie była jednorodnie "szczelan" i stąd nierówności w oświetleniu?

Starałem się, aby koszulka dobrze przylegała. Mogę spróbować poprawić. Może dałem za małe ADU  ?  Nadal nie rozumiem dlaczego flat nie zdejmuje tych paprochów jak należy. Głownie tego wielkiego środkowego.
 

3 minuty temu, Tayson napisał:

To zabrzmiało jakbys kalibrowal stack. Zapewne to żle interpretuje, a ty kalibrujesz surowe suby :)

Kalibrowałem surowe klatki i wynik wrzuciłem to na forum.

Ani w Maximie ani w Pix nie jestem w stanie poprawnie zastosować flata. Coś jest nie tak z flatem. Przeglądnąłem klatki light i kalibracyjne. Usunąłem słabe lighty, a kalibracyjne wyglądają ok.
Nic z tego nie rozumiem ! Byłby zlot to byśmy siedli i popatrzyli bo tak jest najlepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tayson napisał:

Przeslij po 10szt wszystkiego i Ci sprawdze. mam wolna godzinkę.

edit.

tak wogole to o jakiej kamerze rozmawiamy?

Atik 428ex mono.

Zaraz podeślę na PW z dysku google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Zapytam tylko dla formalności: czy robiłeś flaty na tym samym gainie, co lighty?

U mnie w atiku nie ma wyboru gain więc na tym samym. @Tayson zwrócił uwagę na to, że dałem za małe ADU. Dzisiaj będę robił nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, zdecydowanie ADU jest za małe, bo masz ok 10% wypełnienia histogramu. Podnieś je tak do 50-80%. Niemniej nie sądzę, że to jest przyczyna, jedynie dawałoby Ci to więcej szumu do zdjęcia.

 

Flat wygląda jakby nadkorygował. Ja z flatami mam tak - jak działa to nie ruszaj, jak nie działa to koniec :) Czasem mi się zdarzy że flat się "zepsuje" i nie zmieniając niczego w procesie nagle nie działa jak trzeba. To jest mega nielogiczna rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Winter napisał:

@MateuszW czy 25k ADU będzie odpowiednie dla mojej kamery ?

Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak optymalna wartość dla kamery :) 25k mówisz jako średnią, maksimum? Ja daję tak żeby maksimum mieścić w granicach 35-50k. Ale to nie są jakieś sztywne wartości. Nie może być za dużo żeby nie przepalać (i sama końcówka może być ciutkę nieliniowa), a nie za ciemno żeby nie robić szumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dziki napisał:

Zrób eksperyment i dodaj darki. W mojej kamerze flaty nadkorygują jeśli nie dodaję biasów i darków.

 

(przede mną testy korekcji flatami i darkflatami ale to niedługo ;))

Dzięki za podpowiedź. Martwi mnie to, że centralna plama nie chce zejść. Ale od czego jest Fitswork ? :) Według mnie dobrze sobie poradził i nie zmasakrował zdjęcia.
Materiał zbieram w hardkorowych warunkach zaraz przy lampach parkowych z kloszem typu kula, a ich światło zagląda mi do tuby ;) 

Po variable flatten z fitswork :

Triplet_2.thumb.jpg.b1f9e2305a532e9f57841c78852d6fb2.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.