Skocz do zawartości

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe jak ta jasność została zmierzona, skoro odległość od Słońca wynosi w tych dniach zaledwie około 10 stopni ?

Na stronie COBS nie jestem w stanie znaleźć tego wykresu z postu powyżej - proszę by ktoś wrzucił link. Chętnie śledziłbym go sobie, wraz z tabelą kolejnych obserwacji. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, stratoglider napisał:

Ciekawe jak ta jasność została zmierzona, skoro odległość od Słońca wynosi w tych dniach zaledwie około 10 stopni ?

Na stronie COBS nie jestem w stanie znaleźć tego wykresu z postu powyżej - proszę by ktoś wrzucił link. Chętnie śledziłbym go sobie, wraz z tabelą kolejnych obserwacji. Dzięki.

Myślę że na podstawie pobliskich gwiazd?

Link: https://www.cobs.si/analysis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maćko8911 napisał:

Kometa według obserwacji osiągnęła 2.3 mag. Póki co dalej widać ją na koronografie LASCO.

 

52 minuty temu, stratoglider napisał:

Ciekawe jak ta jasność została zmierzona, skoro odległość od Słońca wynosi w tych dniach zaledwie około 10 stopni ?

Na stronie COBS nie jestem w stanie znaleźć tego wykresu z postu powyżej - proszę by ktoś wrzucił link. Chętnie śledziłbym go sobie, wraz z tabelą kolejnych obserwacji. Dzięki.

 

Ta jasność została zmierzona na zdjęciach z SOHO. Z ciekawości też zrobiłem fotometrię tej komety na surowych fitsach, ale wyszła mi trochę inna jasność - dziś koło południa 3.1 mag. Wczoraj (23 czerwca) około południa Matthew Knight, astronom zajmujący się zawodowo także kometami z SOHO, wyznaczył jej jasność na 3.8 mag. Z moich pomiarów wyszło wtedy 3.5 mag.

Wygląda na to, że przez ostatnie kilkanaście dni kometa jaśniała bardzo szybko (w danych z SOHO też widać bardzo szybki wzrost jasności). Oby kometa wytrwała jeszcze kilka tygodni ;).

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotrek Guzik napisał:

 

 

Ta jasność została zmierzona na zdjęciach z SOHO. Z ciekawości też zrobiłem fotometrię tej komety na surowych fitsach, ale wyszła mi trochę inna jasność - dziś koło południa 3.1 mag. Wczoraj (23 czerwca) około południa Matthew Knight, astronom zajmujący się zawodowo także kometami z SOHO, wyznaczył jej jasność na 3.8 mag. Z moich pomiarów wyszło wtedy 3.5 mag.

 

 

 

Czyli innymi słowy pojaśniała dość mocno. Dwa tygodnie temu jej jasność oceniano na 6.8, teraz 3.8 czy nawet 3.5 to dość szybkie pojaśnienie, miejmy nadzieję że nie od rozpadu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lemarc napisał:

Nie to miałem na myśli. ale nie dopisałem że może w kamerce z filtrem IR dało by się. 

jeżeli jest w jednym kawałku a jej jasność wciąż idzie w górę to powinna być do złapania, ale 100% nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2020 o 10:50, lemarc napisał:

Może tę kometę widać za dnia przy tej jasności? 

15 godzin temu, calla napisał:

Do tego to chyba musiałaby mieć z -4. Ale niedługo powinna być do złapania nad ranem, o ile się nie rozpadła

Kometa C/2006 P1 (McNaught) była dość łatwym celem dla lornetki 10x50 w dzień 10 stycznia 2007, kiedy jej jasność wynosiła około -2.5 mag.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Radek Grochowski napisał:

Fotka sprzed chwili. Nie podejmuję się oceny jasności, bo widziana tylko przez chwilę w lornetce w przerwie między chmurami. Nikon D500 + 400/4.

Jak na moje w okolicy 0 mag, albo już przekroczyła, ale ciężko ocenić, nie mniej kometa prezentuje się coraz lepiej.

Chociaż jest oceniana w okolicy +1.5/+1 mag.

lightcurve_20200703-062230.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji komety. Pierwszy raz dostrzegłem ją w Fujinonie 10x50 dokładnie o godz. 02:55 w Bydgoszczy. Bardzo nisko. Nagrywałem też w tym czasie już sekwencję zdjęć na 75mm, zobaczę czy cokolwiek się zarejestrowało. W 10x50 kometa jest widoczna bez problemów jako okrągła głowa z rozmytym ulotnym warkoczem. Jest dość mała i zdecydowanie warto użyć większej lornety, jak największej, albo teleskopu. Na ten moment to typowa "kometa jasnego nieba" i nie ma znaczenia czy się obserwuje z okolic miasta, czy z ciemnej wsi/lasu. Bardzo przypomina kometę C/2011 L4 (PANSTARRS) z marca 2013, choć jest od niej zdecydowanie mniejsza i słabsza. Jasność wg mnie zawiera się w przedziale +2.0÷2.5mag. Bazowałem na porównywaniu jej z nieodległą gwiazdą Elnath (beta Tauri), która ma +1.65mag. Kometa była od niej zdecydowanie mniej jasna.

Z tego co widzę niestety na 75mm i słabym aparacie kometa wypadła gorzej niż **ujowo :) No, ale co zobaczyłem przez lornetkę to moje.

P1070926NEOWISE.thumb.jpg.7b2cd41024330ba66d170cacf3cec8fa.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ją o 3:39 CEST w lornetce 12x60. Głowa z jasną centralną kondensacją, lekko rozmyta przy krawędziach, widoczny krótki, dosyć szeroki w stosunku do głowy warkocz. Wizualnie prezentuje się bardzo podobnie do tego co można zobaczyć na przedstawionych wyżej zdjęciach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.