Skocz do zawartości

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Krakus napisał:

Może mi ktoś podać od której kometa wznosi się nad horyzont i będzie widoczna do fotografowania. Będę ją obserwował i focił z Dostrzegalni Astronomicznej w Krakowie na Kozłówku / na wysokości 12 piętra / a w nocy ma być w Krakowie bezchmurnie. Druga rzecz to jak ją namierzyć - gdzieś na wschodzie? 

 

Na godzinę 2:21 rano. Jeśli horyzont jest plaski i nic go nie przesłania, to można zacząć obserwacje o godzinie drugiej. Nad morzem to praktycznie można od wieczora, obserwować całą kometę, bo nie chowa się już za horyzontem.

f3-8-07-2020..JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Thymo napisał:

Piękne są te Wasze zdjęcia. A czy kometę widać gołym okiem?

Jak najbardziej, dziś rano z 9tego piętra falowca w Gdańsku widziałem ją od 2:00 aż do godziny 3:00 gdzie zrobiło się już zbyt jasno :) W lornetce dodatkowo widać dokładnie głowę i warkocz komety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

ojej... a ja wstałam specjalnie o 3 rano, patrzę, czyste niebo. A tylko jedna chmureczka, malutka- w miejscu Woźnicy, przykryła też kometę :( Smutno mi było. A w Stellarium zauważyłam, że o 1:30 też by mogło być ją widać, tylko niziutko, jakieś 5 stopni. Będzie widoczna o 1:30, czy to jednak jeszcze za wcześnie z jakiegoś powodu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Thymo napisał:

ojej... a ja wstałam specjalnie o 3 rano, patrzę, czyste niebo. A tylko jedna chmureczka, malutka- w miejscu Woźnicy, przykryła też kometę :( Smutno mi było. A w Stellarium zauważyłam, że o 1:30 też by mogło być ją widać, tylko niziutko, jakieś 5 stopni. Będzie widoczna o 1:30, czy to jednak jeszcze za wcześnie z jakiegoś powodu? 

Na północy (Ty teraz w Gdyni urzędujesz, nie?) kometa już w sumie nie zachodzi, koło północy ślizga się po horyzoncie, więc można próbować jej wypatrywać przez całą noc. Szukaj wysokiego budynku z odkrytym horyzontem północnym i heja ;) Ja pojechałem do falowca u znajomych, gdzie "galeria", czyli klatka schodowa-balkon jest otwarta na ostatnim piętrze ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Tak, mieszkam w Gdyni. Tu jest jakoś "wysoko", niby tylko 3. piętro ale widzę horyzont bez problemu. Spróbuję dzisiaj. A będzie widać ogon przez teleskop? A wyjdzie na zdjęciu? (zrobionym zwykłym smartfonem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Thymo napisał:

Tak, mieszkam w Gdyni. Tu jest jakoś "wysoko", niby tylko 3. piętro ale widzę horyzont bez problemu. Spróbuję dzisiaj. A będzie widać ogon przez teleskop? A wyjdzie na zdjęciu? (zrobionym zwykłym smartfonem)

Jak Ci powiem, że tak, a nie wyjdzie, to będzie na mnie ;) Wyjdzie wyjdzie, jest bardzo jasna, więc spokojnie zrobisz jej zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Oczywiście, że będzie na Ciebie. I jeśli będą dzisiaj chmury- także to będzie Twoja wina. Strasznie marzę o zrobieniu zdjęcia tej komety. Jak patrzę na Wasze, to po prostu zazdroszczę. Takie trochę w moim stylu, bure, błękitnawe, blade, smutne. Coś wspaniałego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.