Skocz do zawartości

Powiększenia w astrofotografii


Jan Astralbreeze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jeszcze raz chciałem się spytać o jeden drobiazg

Powiększenie w obserwacjach dla mnie jasne, równe jest ogniskowej teleskopu podzielonej przez ogniskową okularu. Teraz proszę mnie poprawić jeśli nie mam racji ,w  astrofoto przeczytałem że jest podobnie : powiększenie w jakim patrzy się przez kamerę na obiekt na który skierowany jest teleskop jest równe ogniskowej teleskopu podzielonej przez średnicę matrycy?    Jesli do tuby skywatcher evostar 72 ed , użyję kamerę atik titan color https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/atik-aparat-fotograficzny-titan-color/p,44173#tab_bar_1_select, to czy uzyskam powiększenie około 71 krotne?  Skorzystałem z  FOV calculator http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

i kiedy potem porównałem widok z tą kamerą i z tą tubą z okularem 6mm dającym powiększenie 70x to było duże podobieństwo w skali powiększenia.  I naprawdę duża liczba dsów wygląda świetnie ( poza tymi które są tak duże że nie widać ich w polu widzenia , bo kamera ma niewielką matrycę 5 x 4 mm ).

Stąd też kolejne pytanie czy do apochromatu o tych rozmiarach można stosować kamery dające takie powiększenie stosując analogię że przy teleskopach o za małej ogniskowej przy użyciu okularu o za małej ogniskowej nie da się uzyskać ostrego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłuższa ogniskowa tym mniejszy kąt nieba maluje teleskop na jednym centymetrze długości matrycy.

To idzie wprost proporcjonalnie (wzór podał na Astropolis Piotr Brych).

Radian nieba (57 stopni) naświetlany jest na matrycy (gdyby cudem tyle miała) o długości akurat równej ogniskowej.

 

Oznacza to że zdjęcie z całej matrycy zbierającej kwanty z użyciem (akurat) dłuższej ogniskowej

rozpostarte potem na standardowy rozmiar na ekranie ukaże kosmos bardziej powiększony.

 

Można by to przeliczyć ale kolokwialnie pisząc:

chcąc pównywać powiększenia dawane w astrofotografii przez różne teleskopy można zastosować technikę obliczeniową udając,

że przez każdy z nich obserwowalibyśmy takim samym okularem - np o ogniskowej 5mm

(jak sobie taki wybierzemy, może bardziej trafne z jakiegoś punktu widzenia [np rozmiaru piksela ekranu na którym oglądamy] jest wybranie 3mm lub 9mm - to niuans).

 

I potem już pseudo-wizual: Dzielimy te ogniskowe porównywanych tubusów przez 5mm.

 

Siema

Edytowane przez ekolog
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrofotografii nie stosuję się pojęcia powiększenia, tylko określa się skalę zdjęcia w sekundach łuku na jeden pixel i pole widzenia (FOV).

Podanym przez Ciebie zestawem wykonasz pewnie znacznie lepsze zdjęcie niż to podlinkowane. Jest ono wyjątkowo marne. Twoje zdjęcie będzie miało jednak mniejszą skalę i większe pole widzenia, co bezpośrednio wynika z faktu, że ED 72 ma krótszą ogniskową. A lepsze będzie z tego powodu, że obiektyw ED jest znacznie wyższejj jakości od tego w Pentaflexie. Niedoskonałości tego szkła widać po kształcie gwiazd. Poza tym jest to zwykły achromat a nie ED (Extra Low Dispersion Glass).

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już powoli zaczyna mi coś dzwonić, ale jeszcze nie wiem w którym kościele :)

Ale wciąż nie do końca rozumiem jak ludzie przy pomocy teleskopu o tak małej ogniskowej zrobili zdjęcia DS-om, wymagającym powiększenia 100 x do zobaczenia przez okular , zdjęcia obiektu wypełniającego obraz o rozdzielczości 1304 x 976

na przykład tutaj https://www.astrobin.com/r3niho/?nc=all

a jest napisane że nie używał barlowa

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jan Astralbreeze napisał:

Mam pytanie czy evostar ed 72 + atik titan color uda mi się wykonać takie zdjęcie https://www.astrobin.com/188769/C/?nc=all

zestawem o podobnej ogniskowej , czy w ogóle jest taka szansa

Powinno bez problemu :) ATIK Titan color to nie jest zła kamera, choć trochę wiekowa, swego czasu teleskopem 270/1500 zrobiłem nią taką M27 czasy klatek po 20s

 

Jasność optyki f5,5 a u Ciebie by była f6 więc podobna czyli skala będzie mniejsza, ale efekt podobny :)

 

ATC-M27.jpg.c1f4259c9bc59c908e13ed524a26e640.jpg

 

M1 czasy po 20s

 

ATC-M1.jpg.337af819b9ae3fff7e77fbd12fabde26.jpg

 

M108 czasy po 30 s

 

ATC-M108.jpg.f6e5d9209a833c44a370b39c467c045c.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HAMAL napisał:

ATIK Titan color to nie jest zła kamera, choć trochę wiekowa, swego czasu teleskopem 270/1500 zrobiłem nią taką M27 czasy klatek po 20s

OO , super że jest ktoś kto korzystał z tego modelu :)  Czy dla tej kamery trzeba robić jedną klatkę i ustawiać od nowa, czy da się ustawić ilość klatek, czas i ona zrobi od razu wszystkie, bez potrzeby ustawiania od nowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jan Astralbreeze napisał:

OO , super że jest ktoś kto korzystał z tego modelu :)  Czy dla tej kamery trzeba robić jedną klatkę i ustawiać od nowa, czy da się ustawić ilość klatek, czas i ona zrobi od razu wszystkie, bez potrzeby ustawiania od nowa

Wszystko jest zautomatyzowane, musisz tylko dorwać dedykowany program Artemis Capture

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Ale wciąż nie do końca rozumiem jak ludzie przy pomocy teleskopu o tak małej ogniskowej zrobili zdjęcia DS-om, wymagającym powiększenia 100 x do zobaczenia przez okular , zdjęcia obiektu wypełniającego obraz o rozdzielczości 1304 x 976

Wszystko to wynika z przytoczonych wzorów. Weź pod uwagę, że ludzkie oko ma ok. 20 mm ogniskowej, siatkówka ok. 32 mm średnicy  (upraszczam nieco, bo dodatkowo jest zakrzywiona), więc podlinkowana mgławica (ok. 30'x30') zajmuje znikomą część pola widzenia oka nieuzbrojonego (stąd przydatność tego 100-krotnego powiększenia w „wizualu”). Za to przy astrofoto podanym tam sprzętem, czyli kamerą z sensorem IMX290 (zaledwie ~6,5 mm przekątnej) i z ogniskową 420 mm nic dziwnego, że nagle wypełnia całe pole widzenia.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.