Skocz do zawartości
  • 0

Kamera do Celestron 9.25 edgeHD


edgeHD

Pytanie

Dzień dobry, 

 

jestem w trakcie zakupu kamery do mojego teleskopu (Celestron 9.25 edgeHD) . Zastanawiam się nad kamerą ZWO ASI 294 MC color vs ASI 183 MC pro color. Pytanie czy nie popełniam błędu i zamiast "kolorowej" nie kupić mono i stosować filtry. Posiadam już 0,7x reducer. Kamerę chciałbym wykorzystać głównie 70% fotografii księżyca 30% obiektów głębokiego kosmosu. 

Dziękuje za porady i dobre słowo ;-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
28 minut temu, edgeHD napisał:

a czy mogę prosić o wytłumaczenie "za mały piksel do zestawu" ?  nie ukrywam że nie jestem zwolennikiem dwóch kamer.. tym bardziej że jeszcze mam inne wydatki związane np. z autofocuserem 

Przy DS będziesz musiał guidowac. Im mniejszy pixel tym większe problemy z punktowoscia gwiazd. Przy Twojej ogniskowej 2350mm x 0.7. Powinieneś mieć duży pixel do DSow. Chyba, ze masz montaż ASA ;) Stawiałbym nawet na coś w przedziale 7-9 albo praca w bin. Nie da sie pogodzić jednego z drugim lub efekty bedą słabe. Popatrz czym fotografują mistrzowie gatunku na DSach a czym Księżyc.  :) 

pozdro

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, edgeHD napisał:

może inaczej zapytam , do takiego teleskopu jaką byście kupili kamerę ? mając na ten zakup ~5k zł.

 

Do DS będzie potrzebny guider więc dwóch kamer nie unikniesz, choć ta do guidingu może być mała i tania. Do księżyca najlepiej mono i szeroki filtr czerwony/podczerwony, do DS można dać filtr wycinający zaświetlenie i łapać mono z możliwie krótkimi czasami ekspozycji  (długa ogniskowa teleskopu nie ułatwia plus ogranicza możliwe cele - małe pole widzenia).

 

Duża i mono jest ASI1600MM i innych firm, ASI/QHY174 pasuje do Księżyca i DS, choć ma znacznie mniejsze pole widzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

patrząc na ten kalkulator - wielkość piksela kamery do teleskopu 

https://astronomy.tools/calculators/ccd_suitability

to nic nie pasuje zbytnio..

 

chyba że mnie ratuje hyperstar https://starizona.com/hyperstar/ wtedy można skrócić czasy naświetleń. Wtedy mogę zrezygnować z kamery droższej do DS a kupić prostszą do księżyca bez chłodzenia.. i taka kamera powinna też wystarczyć do DS mając hyperstar ? Dobrze rozumiem ? Mając hyperstar nie jest już wymagana druga kamera do guidera ? przez to że skrócą się naświetlenia 25 krotnie ?

Edytowane przez edgeHD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Skoro myślisz o astrofoto Księżyca w 70%, to lepiej skup się na tym, bo masz teleskop do tego stworzony. Jak będziesz łapał dwie sroki na raz, to możesz żadnej nie złapać. Lepiej skup się na jednym typie fotografii. Wówczas będzie Ci też o wiele łatwiej dobrać kamerę i inne przydatne akcesoria. Oprócz Księżyca zakładam, że myślisz też o planetach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

o dziwo planety najmniej mnie interesują. Wiem że trudno znaleźć sprzęt "uniwersalny" bo jeśli jest coś do "wszystkiego" to znaczy że robi to wszystko byle jak. 

ale z drugiej strony kupowanie jednej drogiej kamery do samego księżyca a drugiej do DS to jest porażka. Myślałem że kupując hyperstar co nie jest tanie zaoszczędze na kamerze do DS i będę mógł używać kamerę "księżycową" do obiektów DS. 

przeglądając astrobin.com o dziwo jest pełno zdjęć księżyca oraz obiektów DS zrobionych na kamerze ASI 183MM pro przy użyciu teleskopu 9.25 edgeHD. 

 

Ale rzeczywiście zacznę najpierw od księżyca. boję się że mój teleskop średnio nadaję się do DS... jedyna szansa to zastosowanie hyperstar ale to już wyższa szkoła jazdy. 

Tak jak Arek_P napisał nie ma co chwytać dwie sroki za ogon. 

Trzeba najpierw skupić się na księżycu , który najłatwiej znaleźć na niebie a z drugiej strony cieżko zrobić zdjęcia w dużym przybliżeniu. 

Ruchy atmosfery nie ułatwiają zrobienia ostrego zdjęcia. 

 

tylko jaką kpić kamerkę do księżyca ? ;) 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez edgeHD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Od czasu do czasu pstrykam zestawem sct 8 cali, asi 1600 mcc (kolor), reduktor 0.63, guiding.  Montaż to zwykle eq6. , czasy to 30-60s , nie jest to bardzo proste ale da się.  Jak mam ochotę na planety to zamieniam kamerę główną na guiding(  alccd 5liic) i zero problemu.  Biorąc pod uwagę tanie klony asi1600 np touptec za 4500 będziesz miał dwie przyzwoite kamerki. 

 

 

 

 

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, edgeHD napisał:

może inaczej zapytam , do takiego teleskopu jaką byście kupili kamerę ? mając na ten zakup ~5k zł.

 

Jak na początek (sam zaczynałem od niej więc polecam) QHY8L. 

Duży pixel, chłodzenie, czułość ciut ponad canon 6d.

Raczej nie do planet, głównie mgławice/galaktyki. 

 

Chyba Jojo z FA kiedyś takim strzelał... 

 

 

Z tym pixelem to jak z okularem - im mniejszy tym większe powiększenie i większe problemy. Proponuję nie schodzić później 4-5um. Seeing nas ogranicza przy zwiększaniu ogniskowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Seeing przy foto Księżyca/planet jest w pewnym zakresie "przełamywany" liczbą zapisywanych klatek. Nie robi się zdjęć typowych jak w DS, a rejestruje filmy. Z kilku tysięcy klatek zebranych jednym programem wybiera się dla Księżyca 10-20% zależnie od warunków i z tego tworzy "stack" innym programem. Znaczenie ma laptop jakim dysponujesz. Musi dać radę zapisywać dużą ilość informacji napływających z kamery. Im większa rozdzielczość chipa, tym wymagania większe. USB 3.0, dysk SSD, to niezbędne minimum. Z kolei przetwarzanie zebranego materiału na słabym kompie potrafi być bardzo czasochłonne. Tu przyda się większa ilość RAMu i szybki procesor. Jeśli chodzi o kamerkę, to możesz rozważyć też ZWO290MM. Będziesz mógł jej używać bez barlowa. Poszukaj na astrobinie zdjęć z 9.25" i sam oceń.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
43 minuty temu, Tayson napisał:

Jak na początek (sam zaczynałem od niej więc polecam) QHY8L. 

myślałem że trzeba iść w kierunku kamer z przetwornikiem CMOS a tutaj jest CCD. Wiadomo że każda ma plusy i minusy. 

 

8 minut temu, Arek_P napisał:

Seeing przy foto Księżyca/planet jest w pewnym zakresie "przełamywany" liczbą zapisywanych klatek.

tak , wiem że tutaj się używa się tysiące klatek i odpowiednie oprogramowanie plus edycja zdjęcia umożliwia nam "zamrożenie" ruchu powietrza atmosfery. 

Jest taki gość w USA który robi zdjęcia księżyca mając celstrona 9.25 edgeHD i posiada kamerkę ASI 183MM pro i wszystkie zdjęcia robi w takiej konfiguracji. 

Zdjęcia petarda. Na forum cloudy nights jest pełno jego zdjęć. Jego zdjęcia zostały wyróżnione na APOD Nasa. 

https://apod.nasa.gov/apod/ap200206.html

na jego koncie flirck zdjęcia księżyca miazga. 

 

19 minut temu, Arek_P napisał:

Musi dać radę zapisywać dużą ilość informacji napływających z kamery. Im większa rozdzielczość chipa, tym wymagania większe. USB 3.0, dysk SSD, to niezbędne minimum.

to jest najmniejszy problem z wszystkich innych problemów. 

 

moim marzeniem jest zakup kamery do księżyca którą będę mógł wykorzystać do DS mając w niedalekiej przyszłości hyperstar v4 do mojego teleskopu. 

Pytanie czy taka kombinacja jest realna. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tom Glenn to rzeczywiście pierwszoligowiec. Wiele jego zdjęć na CN robi wrażenie, podobnie jak wiedza, którą chętnie się dzieli. Nie wystarczy jednak mieć kamerkę taką jak Tom by robić zdjęcia takie jak on. Zapewne zdajesz sobie z tego sprawę. To jest profesjonalista z bagażem wielu lat doświadczeń. On tę kamerę dobierał nie tylko do swojego sprzętu, ale także do warunków seeingowych jakie ma u siebie. Dobrze się zastanów nad wyborem kamery, by nie przeszarżować niepotrzebnie.

 

Wessel podlinkował dobry tekst, który powinien Cię przekonać, że nie można pogodzić w jednej kamerze obu światów astrofoto. Oczywiście jeśli zależy Ci na osiągnięciu przyzwoitych rezultatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kup sobie pierw kamerkę do Księżyca, najlepiej mono bez chłodzenia. Tutaj głównie ludzie używają ASI 178, 290. Idealnie sie nada do Twojego teleskopu. To czy zrobisz piękne zdjęcie bedzie zależało od jakości optyki Twojego teleskopu, seeingu oraz umiejętności obróbki. Wez pod uwagę, ze do fotek Księżyca będziesz musiał zrobić tysiąc-tysiace klatek. Przy bilionach pixeli asi183 będziesz zamulał nieźle komputer :) Juz ASI 178 ma 9mil pix i to juz jest bardzo dużo na takie ilości klatek. Dodatkowo często stosuje sie tzw ROI, aby zwiększyć szybkość pracy kamery w celu uzyskania dobrego obrazu przez zminimalizowanie wpływu seeingu, wiec te pierdyliony pixeli nie bedą potrzebne. Dodatkowo Twój teleskop ze względu na długą ogniskową nie nadaje sie do pracy z Asi183. Tak wogole to można wprost powiedzieć, ze masz świetny teleskop do planet i Księżyca oraz wizuala, ale kiepski do fotografii DS, wiec pewnie do DS będziesz i tak musiał używać innej optyki, jeżeli chcesz robić fotki na światowym poziomie :) 

Popatrz czym robią zdjęcia DSów najlepsi w tej dziedzinie na forum np. Mapa, Wessel, Bogdan, Szymek i wszystko sie wyjaśni ;)

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, wessel napisał:

Nie. Czytałeś?

tak czytałem nawet na samym początku , jest pełno też artykułów na temat astrofotografii , jakie to trudne jakie to koszty i nie ma lekko. 

Wiem zdaję sobie sprawę z tego , że to nie jest tak - że rozłożę teleskop przed domem i pyk mam zdjęcie takie że każdy powie woow ... To są lata praktyki. 

Na tą chwilę największym problem to chyba pochmurne niebo które od miesiąca jest nad moim domem ;)

Czytając twój post miałem nadzieje że po 6 latach troszkę się zmieniło jeśli chodzi o hardware i software (szybsze i lepsza czułość kamery, lepsze oprogramowanie). Bo co do reszty (pogoda , miejsce wykonywania zdjęć czasochłonność ) nic się nie zmieni nawet przez kolejne lata i twój post będzie nadal aktualny za 10 lat. 

 

Na tą chwilę już wiem że nie ma uniwersalnej kamery do DS i do planet/księżyca. 

 

15 minut temu, Arek_P napisał:

Nie wystarczy jednak mieć kamerkę taką jak Tom by robić zdjęcia takie jak on.

tak, teraz zdaję sobie sprawę z tego , przy czym napisałeś że możliwe dobierał kamerkę pod warunki gdzie robi zdjęcia. Na forum CN w większości jego postów pisze że nie  były dobre warunki , co może mnie zmyliło i dało nadzieje że taka kamera jaką on posiada sprawdzi się i u mnie. 

 

22 minuty temu, Arek_P napisał:

Dobrze się zastanów nad wyborem kamery, by nie przeszarżować niepotrzebnie.

 

tak to jest kwint esencja całego tematu ... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, TUR napisał:

Tak wogole to można wprost powiedzieć, ze masz świetny teleskop do planet i Księżyca oraz wizuala, ale kiepski do fotografii DS, wiec pewnie do DS będziesz i tak musiał używać innej optyki, jeżeli chcesz robić fotki na światowym poziomie :) 

hehhe wystarczy mi poziom podwórkowy :) jak żona powie woow ładne zdjęcie ;)

 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/celestron-teleskop-schmidt-cassegrain-sc-235-2350-edgehd-925-avx-goto/p,44810#tab_bar_1_select

 

czyli tutaj skłamali że nadaje się do mgławic galaktyk astrofotografii ... 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, edgeHD napisał:

hehhe wystarczy mi poziom podwórkowy :) jak żona powie woow ładne zdjęcie ;)

 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/celestron-teleskop-schmidt-cassegrain-sc-235-2350-edgehd-925-avx-goto/p,44810#tab_bar_1_select

 

czyli tutaj skłamali że nadaje się do mgławic galaktyk astrofotografii ... 

 

 

Nikt nie kłamie. Teleskop nadaje sie do wszystkiego. Kwestia tylko tego na jakim poziomie chce sie robić fotki. Byli też tacy producenci optyki, którzy oferowali powiększenie na życzenie ;) Po prostu jeden teleskop jest lepszy do Księżyca, a drugi do DS, etc.

A co do tego co żona powie, to wszystko zależy od tego jak bardzo masz wymagającą żonę :)

Musisz posiedzieć pare lat w tym hobby i wydać trochę kasy testując różne rozwiązania, wtedy będziesz juz wiedział co i jak :) Innej drogi nie ma. 

Foto Księżyca na początek to dobry kierunek !

Powodzenia !

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, TUR napisał:

A co do tego co żona powie, to wszystko zależy od tego jak bardzo masz wymagającą żonę :)

jeśli chodzi o sprzątanie domu to zawsze się doczepi że coś nie tak zrobiłem ;) 

 

23 minuty temu, TUR napisał:

Foto Księżyca na początek to dobry kierunek !

Powodzenia !

tak , od tego zaczniemy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, wampum napisał:

Meade DS Pro z pixelem coś koło 9,6 mikromretra. Czy taka stara kamerka nada się w zestawie z SCT11"?.

To bardzo stara kamera, na dodatek nie obsługiwana przez aplikacje do astrofotografii planetarnej. Ogólnie to nie za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, edgeHD napisał:

czyli tutaj skłamali że nadaje się do mgławic galaktyk astrofotografii ... 

Długie ogniskowe nadają się do fotografowania bardzo małych obiektów jak mgławice planetarne i te mniejsze galaktyki. Wymaga to większej precyzji niż przy fotografowaniu krótkoogniskowym teleskopem. Dużych obiektów nie da się zmieścić w kadrze, no chyba że ma się ekstremalnie dużą matrycę ale to i też może nie pomóc. Nie bez powodu ultrakrótkie refraktory są takie popularne obecnie (plus pozwalają używać obecne obecnie na rynku kamery z małymi pikselami).

 

Dla przykładu NGC7009 z C11 f/10:

halpha.jpg.cf77f009f778cb23ed98bd60e02fe2c6.jpg

Ta "Mgławica Saturna" ma też to do siebie że pozorny rozmiar odpowiada mniej więcej Saturnowi ;)

 

 

 2 godziny temu, edgeHD napisał:
3 godziny temu, Tayson napisał:

Jak na początek (sam zaczynałem od niej więc polecam) QHY8L. 

myślałem że trzeba iść w kierunku kamer z przetwornikiem CMOS a tutaj jest CCD. Wiadomo że każda ma plusy i minusy. 

To stara kamera i obecnie nie za tania kamera. To że ktoś kiedyś używał nie oznacza że warto używać jej i teraz. QHY8L została wyparta przez nowsze modele z matrycami CMOS. Co prawda ma duży piksel przez co lepiej współpracuje z teleskopami o dłuższych ogniskowych.

 

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.