Skocz do zawartości

Takahashi FS102 vs Sky Watcher 100 ED


m_jq2ak

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Takahashi FS102, Barlow 2xED, bino Max + TV Plossl 20 mm
Seeing 2-3 w skali 1 do 5. Księżyc 91,9%
W Takahashi Abbe 9 mm widać było Phobosa prawie na wprost.
Szkic od 23.30 do 24

Mars_05_10_2020_03.jpg.34de31949a03049a9a0f79f356819ed8.jpg

Znaki zapytania, bo nie jestem pewny, czy widziałem te obrazy

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny szkic, też wczoraj oglądałem z ED100 Marsa i Księżyc. Na Marsie identyczne detale z czego tego ciemnego obszaru na południu planety (u Ciebie na szkicu jego prawa strona) wydaje mi się, że było więcej widać. W rzadkich warunkach stabilności był to zacny widok, oczywiście na szkicu ciężko oddać wszystkie detale i ich złożoność ale rozmieszczenie kontynentów pokazałeś konkretnie. Te rozjaśnienie planety na biegunie północnym to jakaś chora akcja, wydaje się jakby tam wystawał kawałek czapy polarnej zza '"marsjańskiego horyzontu". Południowa czapa już jest naprawdę mała, pamiętam obserwacje z marca to wtedy zajmowała 1/4 planety :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lolak89 napisał:

Ładny szkic, też wczoraj oglądałem z ED100 Marsa i Księżyc. Na Marsie identyczne detale z czego tego ciemnego obszaru na południu planety (u Ciebie na szkicu jego prawa strona) wydaje mi się, że było więcej widać. W rzadkich warunkach stabilności był to zacny widok, oczywiście na szkicu ciężko oddać wszystkie detale i ich złożoność ale rozmieszczenie kontynentów pokazałeś konkretnie. Te rozjaśnienie planety na biegunie północnym to jakaś chora akcja, wydaje się jakby tam wystawał kawałek czapy polarnej zza '"marsjańskiego horyzontu". Południowa czapa już jest naprawdę mała, pamiętam obserwacje z marca to wtedy zajmowała 1/4 planety

Dzięki.

Tak tam był detal, niestety zmęczenie, a potem i wilgoć... Następnym razem.

Mimo wszystko, masz zapewne stabilniejsze powietrze, poza miastem...

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ja dodam cos od siebie mimo iz nie mam Takahashi FS102 ale niedawno nabylem vixen FL102S na fluorycie ktory jest na podobnym poziomie na zagraniczych forach czesto je porownywali  i faktycznie obraz jest fajny stawiajac obok equinoxa 120 niestety vixen na planetach pokazal wieszego pazura obraz byl ostrzejszy a szczegoly lepiej dostrzegalne mimo iz ma mniejsza aparature , takze z cena napewno idzie lepsza jakosc gdyby nie bylo roznic nikt by nie przeplacal tylu pieniedzy dla widzi mi sie a za klase premium niestety trzeba zaplacic ale za to mozna cieszyc sie pieknymi widokami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało się organoleptycznie sprawdzić kątówkę lustrzaną z pryzmatem...

tutaj jest dużo info. odnośnie co lesze? ,do czego i dlaczego ?

dobre pryzmaty góra ...

https://www.cloudynights.com/articles/cat/articles/mirror-vs-dielectric-vs-prism-diagonal-comparison-r2877?fbclid=IwAR3s2HemG8MEQmaQHOzD7hQMl3b8sWY2LGsThwtkdGX8WqwHekf9YdItdXk

 

13.PNG

A.PNG

B.PNG

D.PNG

E.PNG

F.PNG

G.PNG

H.PNG

OBCY.PNG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Doszły okulary do kompletu Takahashi Abbe Ortho. Świetne połączenie z FS102 i nie tylko...

Okazało się, że w BT100 lornecie kątowej, wyśmienicie współpracują 25 i 32 mm, gwiazdy się "wyszpilkowały", przy powiększeniu 18,75x trapez miał 4 gwiazdki.

W Pantopicu 24mm nie zawsze było, aż tak ładnie. Poza tym w M42 słabsze gwiazdy zaczęły wyskakiwać z tła, aż takiego zachwytu wcześniej nie miałem w innych okularach.

Księżyc w FS-ie, mógłbym oglądać w nieskończoność. Ilość szczegółów, kontrast i ostrość, najostrzejsze obrazy jakie widziałem, co to była za uczta.

Wcześniej w ED miałem wrażenie na krawędziach kraterów, że światło się rozprasza i tam nie było szczegółu i jakby aż kuło w oczy. Coś jak jasna rażąca krawędź.

W FS102 z orto tej samej firmy, światło jest, ale jest i szczegół w tym świetle ! Wszystko się wycina, wspaniałe światłocienie.

Nasadka bino Max i 2x6mm, niestety już trzeba dopasowywać śrubkami ("kolimować"), żeby nie bolała głowa. Ale i tak miałem opad szczęki.

Walizeczka, która wyciągnęła mnie na mróz -12 :)

abbetaki.jpg.35809905586f4490371aefc170f7f53c.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.